Jump to content

Βιοτοπικό Μονομαχοενυδρείο Project


hms

Recommended Posts

Δεν ξερω ομως αν στο βιοτοπο του μονομαχου εχει μοςς...

Δεν πειράζει :P άλγη θα έχει σίγουρα το ίδιο κάνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδέα για πατέντα των moss wall ? Εκτός απο το ανοξείδωτο πλέγμα κάνει και μια πλαστική σίτα ;

Link to comment
Share on other sites

Οκ αντε να δούμε πως τελικα θα γινει!

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι,σου ειπα για την μοςς γιατι γραφεις για βιοτοπικο ενυδρειο μονομαχου που σημαινει οτι κανονικα θα επρεπε να βαζεις μονο οτι υπαρχει στον βιοτοπο του μονομαχου,πραγμα δυσκολο.

Οπωτε καλυτερα να μιλαμε για ενυδρειο βιοτοπικης προσεγγισεις και οχι για βιοτοπικο,ειναι 2 εννοιες διαφορετικες.Αυτα τα γραφω για πληροφοριακους λογους και μονο.

Το moss wall νομιζω θα γινει καλυτερα με πλαστικη η ανοξειδοτη σητα αλλα θελει υπομονη και χρονο για να τελειοποιηθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι,σου ειπα για την μοςς γιατι γραφεις για βιοτοπικο ενυδρειο μονομαχου που σημαινει οτι κανονικα θα επρεπε να βαζεις μονο οτι υπαρχει στον βιοτοπο του μονομαχου,πραγμα δυσκολο.

Οπωτε καλυτερα να μιλαμε για ενυδρειο βιοτοπικης προσεγγισεις και οχι για βιοτοπικο,ειναι 2 εννοιες διαφορετικες.Αυτα τα γραφω για πληροφοριακους λογους και μονο.

Το moss wall νομιζω θα γινει καλυτερα με πλαστικη η ανοξειδοτη σητα αλλα θελει υπομονη και χρονο για να τελειοποιηθει.

Ναι καταλαβα τι εννοείς. Ωραια τότε παμε σε πλαστική. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το flourite!

Άντε σιγά σιγά το βλέπω θα γίνει κουκλι!!

Σε ευχαριστω ναι βασικα παιζει να ειναι το καλυτερο χαλικι που εχω δει μεχρι στιγμής, πανάκριβο αλλα αξίζει τα λεφτα του. :)

Το ενυδρειο τρέχει μια βδομαδα τωρα με βιολογικο υλικο, απο στρωμενο ενυδρειο, στο προσωρινό φιλτρο ( θα το μεταφέρω στο κρεμαστο που θα παρω ). Έριξα τροφη τη δεύτερη μερα και βακτηρια της sera και παλι σημερα ( μου έπεσε περισσότερη τροφη καταλαθος ). Μετρήσεις δεν εχω κανει ακομα. Αυριο θα κανω με τεστ της sera αμμωνία αλλα εχω παραγγείλει και καινουργιο της API :)

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λοιπον!

καλη συνεχεια φιλε μου!

Απο διακόσμηση κανα νεο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα μπει σε γλυκό νερό?Ρώτα αν προήλθε από γλυκό ή υφάλμυρο νερό γιατί είναι πολύ σημαντικό για το wild caught ψάρι και μπορεί να έχει κακές συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα μπει σε γλυκό νερό?Ρώτα αν προήλθε από γλυκό ή υφάλμυρο νερό γιατί είναι πολύ σημαντικό για το wild caught ψάρι και μπορεί να έχει κακές συνέπειες.

Μπορεί να ζήσει και σε υφάλμυρο και σε γλυκό νερό το ψάρι :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λοιπον!

καλη συνεχεια φιλε μου!

Απο διακόσμηση κανα νεο?

Ακόμη δεν έκανα τιποτα αυριο θα προσπαθησω για το moss wall κανενα ακομα φυτακι και θα αγοράσω το κρεμαστο φιλτρο.

Τελικά θα μπει σε γλυκό νερό?Ρώτα αν προήλθε από γλυκό ή υφάλμυρο νερό γιατί είναι πολύ σημαντικό για το wild caught ψάρι και μπορεί να έχει κακές συνέπειες.

Προτιμά ελαφρώς υφάλμυρα νερά αλλα ζει και σε περιοχές με καθαρα γλυκο νερο. Οπως και να εχει θα του κανω καλη προετοιμασία πριν μπει στο ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε μου το ξέρω αλλά τα συγκεκριμένα ψάρια από ποιο μέρος της περιοχής θα τα φέρουν?Αν τα wild caught προέρχονται από το υφάλμυρο νερό καλό θα ήταν να μπουν κατευθείαν σε υφάλμυρο για να αποφύγουμε τυχόν απώλειες και σιγά σιγά να κάνουμε μικρές αλλαγές νερού ώστε να συνηθίσουν στο γλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε μου το ξέρω αλλά τα συγκεκριμένα ψάρια από ποιο μέρος της περιοχής θα τα φέρουν?Αν τα wild caught προέρχονται από το υφάλμυρο νερό καλό θα ήταν να μπουν κατευθείαν σε υφάλμυρο για να αποφύγουμε τυχόν απώλειες και σιγά σιγά να κάνουμε μικρές αλλαγές νερού ώστε να συνηθίσουν στο γλυκό.

Ζουν σε διάφορες περιοχές και σε γλυκο και σε ελαφρώς υφάλμυρο νερο. Δεν γνωρίζουμε ακριβως σε τι νερά ζει. Στο αναλυτικό προφιλ στο ιντερνετ λεει οτι ζει και στα δυο νερά. Οπως και να εχει θα του κανω πολυ καλη προετοιμασία πριν τον βαλω. :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη σχεδίου παιδια, τελικα δεν θα καταφέρω να παρω τον άγριο μονομαχο. Οποτε παμε στους κοινούς μονομάχους αλλα με το ίδιο σχεδιασμό ενυδρειου :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα αγόρασα το fluval c2 και ετοίμασα το moss wall που ομως θα πάρει καιρο για να φτιαχθει. Επισης έκανα τεστ αμμωνιας και βγήκε 0 :)

image-29.jpg

image-30.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Άντε να το δουμε κουκλι!

Ευχαριστω :D

Μεχρι να ειναι ετοιμο αυτο παρε μια γεύση απο το 20 λίτρο :P

image-33.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω :D

Μεχρι να ειναι ετοιμο αυτο παρε μια γεύση απο το 20 λίτρο :Pimage-33.jpg

Πολύ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αλλα μου μπηκε η ιδέα να φτιαξω το βιοτοπικο στα 60 λιτρα τι λετε ; :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε καλύτερα τα 60 λίτρα!

Επίσης και το λινκ που βρήκες είναι αρκετά χρήσιμο στο στήσιμο!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αλλα μου μπηκε η ιδέα να φτιαξω το βιοτοπικο στα 60 λιτρα τι λετε ; :D

Εννοειται πως ναι!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως ναι!

Βασικα απο σενα το σκέφτηκα οταν το είπες παραπανω για περισσότερα λιτρα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...