Jump to content

Καινουριο Ενυδρειο


Recommended Posts

Θα ηθελα να καλημερησω ολα τα μελη

Ειμαι σχετικα νεος με το Hobby και θα ηθελα την βοηθεια σας

Παλαιοτερα ειχα αγορασει ενα σχετικα μεγαλο ενυδρειο 180χ60χ40, το οποιο εστησα και οταν το ξεκινησα ειχα ριξει ενα και μονο φαρμακο για 2 μερες. Εβαλα ψαρια texas και το ενυδρειο δουλευε στον αυτοματο (με αυτα που διαβαζω εδω ξερω θα σας φανει πολυ περιεργο).

πριν λιγες μερες αγορασα ενα ενυδρειο 120χ45χ65. εχω βαλει αμμο στο βυθο, ελαχιστα πλαστικα λουλουδια και 2 διακοσμητικες πετρες.

Εχω ενα φιλτρο JBL 150, και εχω βαλει ψαρια 2 γεωφαγους, 2 oscar, και 2 καρχαριακια συν εναν γλυφτη.

Τις πρωτες 10 μερες το ενυδρειο πηγαινε καλα. Απο χθες ομως αρχισε εντονη δυσοσμια.

για φαρμακα, καθε φορα που παω και ρωταο μου δινουν και κατι διαφορετικο. στο στρωσιμο εχω χρησιμοποιησει JBL Biotopol & JBL Denitrol. Επισης μου εχουν δωσει ενα μπουκαλι Anubias ecology water και ενα JBL Clearol.

1. Απο χθες, εχω εντονη δυσοσμια

2. Το νερο απο τοτε που χεκινησε το ενυδρειο ειναι ελαφρως θολο (δεν εχω κανει ακομα αλλαγη)

Τελικα τι απο τα παραπανω χρειαζετε? Το παλιο μου ενυδρειο δουλευε χωρις φαρμακα και ειχα πεντακαθαρο νερο με υγειη ψαρια. Γιατι τωρα με τα φαρμακα δε μπορω να το στησω σωστα?

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

Γιωργος

post-57532-0-40381900-1383209252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δώσε μας πληροφορίες .μετρήσεις έχεις κάνει ?

όταν λες φάρμακα τι εννοείς ?

είναι στρωμένο το ενυδρείο σου ?

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ναι,οι μετρησεις θα βοηθησουνε παρα πολυ!

Μηπως η δυσοσμια προερχεται απο τα πλαστικα?

Δεν ειναι πιο ομορφα τα αληθινα φυτα και τα αληθινα ξυλα??? :)

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να βγαλεις οτιδηποτε δεν ειναι απο φυσικα υλικα.

Να προμηθευτεις υγρα τεστ για να μετρησεις αμμωνια και ΝΟ2 για αρχη. Τα "καρχαριακια" πως ονομαζονται; Αλλαγες νερου κανεις; Τι φιλτρο εχεις;

Έγινε επεξεργασία - panik
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να βγαλεις οτιδηποτε δεν ειναι απο φυσικα υλικα. +1000

Να προμηθευτεις υγρα τεστ για να μετρησεις αμμωνια και ΝΟ2 για αρχη.οποσδήποτε!!

Τα "καρχαριακια" πως ονομαζονται;φαντάζομαι silver shark θα εννοεί

Αλλαγες νερου κανεις; Τι φιλτρο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τισ απαντησεις σας

θα επανελθω με τις μετρησεις απο τεστ που θα αγορασω σημερα.

Τα φαρμακα τα ανεφερα στο ποστ οπως και το φιλτρο.

Οσο για τα διακοσμητικα, μου ειπαν οτι δεν μπορω να βαλω φυσικα φυτα με αυτα τα ψαρια. Σημερα εκανα αλλαγη νερου λιγο περισσοτερο απο το 50%.

Έγινε επεξεργασία - Roslin
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα το τεστ

NO2 & NO3 Πρασινο οκ

GH ειμαι ok 14d

KH 10d ok

PH 7,6 ok

CL2 0 ok

Το καινουριο νερο δε μυριζει καθολου πια. Εχει ομως ακομα μια μικρη θολουρα που δεν ειναι απο βρωμα νερου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα το τεστ

NO2 & NO3 Πρασινο οκ

GH ειμαι ok 14d

KH 10d ok

PH 7,6 ok

CL2 0 ok

Το καινουριο νερο δε μυριζει καθολου πια. Εχει ομως ακομα μια μικρη θολουρα που δεν ειναι απο βρωμα νερου.

Ποιο ειναι το οκ?Δηλαδη τι αριθμο ειχε?

Αμμωνια?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

NO2 και NO3 ηταν μηδενικα και στα 2 τεστ που εκανα και αυτα τα νουμερα ειναι σε πρασινη μπαρα που λεει οκ

Link to comment
Share on other sites

Εμ ελα που δεν ειναι οκ...τα Νο3 πρεπει να ειναι πανω απο 0..Αμμωνια δεν βλεπω μετρηση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. αυτες τις μετρησεις τις εχει σε πρασινο

πχ NO3 0-25 ειναι οκ λεει

NO2 0 ειναι οκ, 0,5 το εχει σε πορτοκαλι

αμμωνια αν λες NH3 & NH4 δε μου εχει τετοια μετρηση

εγω ξερεις τι βλεπω (και δε κανω τον εξυπνο γιατι ειμαι ασχετος με το θεμα), οτι οταν ξεκινησα με SERA πριν κατι χρονια, εβαλα 2 μπουκαλακια και σε 2 μερες εβαλα ψαρια και εζησε το ενυδρειο 3 χρονια χωρις πολλα πολλα...

Τωρα με αυτα τα JBL με εχουν γεμισει μπουκαλακια και δε κανω την δουλεια μου...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μετρας με τεστ που ειναι σε χαρτακια και οχι με υγρα.Να ξερεις οτι αυτα τα τεστ που εχεις δεν ειναι αξιοπιστα και παρεις υγρα θα εχεις αλλες μετρησεις.

Αμμωνια πρεπει να παρεις οπωσδηποτε γιατι ειναι σημαντικο να εχεις μετρησεις.

Οι σωστες μετρησεις ειναι αμμωνια 0,νο2 0 και νο3 5-25

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ και θα παω να παρω αυτες με το υγρο. Καταλαβα ποιες λες.

Μια ερωτηση ακομα θελω να σου κανω. μεσα στο νερο, κυκλοφορουν αμετρητες πολυ πολυ μικρες φυσαλιδες. Αυτες αποτι βλεπω βγαινουν απο το φιλτρο παρολο που δε ψεκαζει απο ψηλα (το φρεσκο ερχετε χωρις να πεφτει απο ψηλα). Αυτο απο που μπορει να οφειλετε? Πας σε μαγαζια με ενυδρεια και βλεπεις νερο κρυσταλο. Εμενα κυκλοφορουν ολο τετοια μικρα μικρα φυσαλιδακια. Αμμος και διακοσμητικα εχουν πληθει πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ! και το εντοπισα ! σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Jbl 150 δεν νομιζω να υπαρχει. Τωρα εαν εννοεις το 1500 ειναι για ενυδρειο μεχρι 300 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Jbl 150 δεν νομιζω να υπαρχει. Τωρα εαν εννοεις το 1500 ειναι για ενυδρειο μεχρι 300 λιτρα.

αυτο ακριβως εννοω 1500 ! και πιστευω οτι ειναι και πιο δυνατο απο οσο χρειαζομουν

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδειο σου; Αν δεν κανω λαθος ειναι οριακο για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι οριακό .λέει βέβαια εώς και 600 λτρ αλλά δεν .

Link to comment
Share on other sites

Με τα ψάρια που εχεις σε λίγο καιρό και δέκα φίλτρα να βάλεις παλι δε θα σου φτάνουν .....κοίτα τι θα κανεις γιατί ολά αυτά μάζι δε γίνεται

Link to comment
Share on other sites

280 νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα να σου πω οτι τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για το ενυδρειο οσυ,κυριος το Οσκαρ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα καρχαριακια ειμαι σιγουρος οτι δεν κανουν για το ενυδρειο μου. Θα τα κρατησω λιγο ακομα και μετα θα τα χαρισω. τα οσκαρ ομως γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...