Jump to content

Μονομάχος Που Δεν Τρωει.......?


karatasis

Recommended Posts

καλησπερα στο φορουμ! υστερα απο τοσο καιρο...... καταφερα και εστησα αν και ημιτελες το 40αρι του μονομαχου..... το ειχα γεμισει εδω και μια εβδομαδα του εβαλα ανθρακα τις τρεις πρωτες μερες......λογω οτι εχω ενα ξυλο απο τη θαλασσα μεσα επεξεργασμενο στο μεγιστο ωστε να απομακρυνει τυχον βλαβερες ουσιες.... προχθες εριξα βακτηρια και χθες το μεσημερι εβαλα τον μονομαχο με κλειστα τα φωτα και χωρις να ταισω.....σημερα πρωι αναψα τα φωτα και του εριξα μια τροφη που ειναι φυλλαρακια για μονομαχους εκανε πως παει με φορα να τα αρπαξει αλλα μολις πλησιασε τα παρατησε..... μετα του εριξα αυτο http://www.tropical.com.pl/redmicocoloursticks,d293,0,en.html αλλα παλι τιποτα.... το μονο που εφαγε αλλα οχι με ορεξη ηταν αυτη που ριχνω και στα τιγρακια νομιζω pelett ειναι......υποτιθεται οτι οι μονομαχοι θελουν ποικιλια..... αυτος δεν τρωει τιποτα μονο τα πελετακια.....δεν ειναι οτι δεν εχει ορεξη απλα δεν του αρεσουν..... κατα τ αλλα ειναι ζωηροτατος... τι να του κανω?

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην του αρέσουν; Εγώ θα δοκίμαζα να του δώσω διαφορετικές τροφές για να δω τι τρώει και τι δεν τρώει. Οι μονομάχοι τρώνε πολλές τροφές: φυλλαράκια, πέλετ, κόκκους, αποξηραμένα σκουλήκια bloodworms, λάρβες κουνουπιών (εγώ του δίνω κατεψυγμένες), αρτέμια, daphnia, ακόμη και beefheart νομίζω είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ. Εμένα ο δικός μου τρώει και σπιρουλίνα, καθώς και μία τροφή σε κόκκους που είναι για όλα τα ψάρια, την τρώει και αυτός και τα χρυσόψαρά μου.

Εγώ πριν πάρω τον μονομάχο μου είχα διαβάσει διάφορα θέματα εδώ και είχα την αίσθηση ότι είναι δύστροπο ψάρι και ιδιότροπο, είχα προετοιμαστεί για ένα "τσαμπουκαλεμένο" ψάρι. Τελικά μου προέκυψε απίστευτα φιλικός, φαγάνας σαν τα χρυσόψαρα και παιχνιδιάρης. Μήπως απλά θέλει το χρόνο του για να προσαρμοστεί;

Link to comment
Share on other sites

Θα φάει , μην ανησυχείς. ;) Δοκίμαζε εσύ διαφορετικές τροφές και θα φάει. Απλώς τώρα που είναι αρχή, πρόσεχε μην παραταίζεις και μένει αφάγωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αν δείχνει υγιής και εχεις καλές τιμες στο νερο δεν θα εχει θεμα. Σε λιγο καιρο θα φαει :)

Ενας παλιός μου μονομαχος εκανε πανω απο μια βδομαδα να φαει οταν τον έβαλα στο ενυδρειο.

Και αυτος που εχω απο την αλλη τωρα έφαγε με τον που τον έβαλα :D

Link to comment
Share on other sites

Θα φάει , μην ανησυχείς. ;) Δοκίμαζε εσύ διαφορετικές τροφές και θα φάει. Απλώς τώρα που είναι αρχή, πρόσεχε μην παραταίζεις και μένει αφάγωτο.

Τα φυλαρακια δεν του αρεσουν ουτε και οι απομιμηση απο blood worm εδω στον πυργο απο τροφες δεν υπαρχει κατι αλλο οποτε θα του παραγγειλω απο το ιντερνετ......εντωμεταξυ του εκανα προληπτικα θεραπεια με μελαφιξ για τρεις μερες.... ετσι γραφει το φαρμακο προληπτικα για τρεις μερες στην εισαγωγη νεων ψαριων γτ ειδα λιγο την ουριτσα του με μια πολυ μικρη σχισμη αλλα τι να κανει σε ποτηρακι ηταν ο καημενος μαζι με αλλους 5 οι οποιοι οι 2 ηταν ετοιμοι :rip_1: ο δικος μου ηταν φρεσκος δηλ τον ειχε φερει πριν 2 μερες τωρα αν ηταν και πιο πριν σε ποτηρακι δεν το ξερω.... λετε να φταιει και το μελαφιξ?? ασε που ριχνω την τροφη και μετα καθομαι και την ξαναβγαζω....(οσο μπορω τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σου μένει τροφή μπορείς να του δίνεις ένα ένα τα κομματάκια τροφής. Έτσι αν δεις ότι δεν το τρώει δεν του δίνεις άλλο. Εγώ του δίνω 3 κομμάτια (π.χ. φυλλαράκια, κόκκους, πέλετ) και του τα δίνω ένα ένα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τιμες καλες ειναι..... το μονο που εχω 8 ph που ειναι ψηλο για μονομαχο..... στη βρυση μου εχω 7.5 αλλα στο ενυδρειο 8 υποπτευομαι πως το ανεβαζουν 2 πετρες που εχω και στο μεγαλο οπου και κει ειναι παλι 8 και ψαχνομαι να δω τι γινεται... τις εχω δοκιμασει με ακουαφορτε αλλα δεν αφριζουν... οπως και την αμμο(χαλαζιακη) τι αλλο μπορει αν το ανεβαζει??? Σημερα εριξα και 5-6 φυλλα ξερα απο την καρυδια μου!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυλαρακια δεν του αρεσουν ουτε και οι απομιμηση απο blood worm εδω στον πυργο απο τροφες δεν υπαρχει κατι αλλο οποτε θα του παραγγειλω απο το ιντερνετ......εντωμεταξυ του εκανα προληπτικα θεραπεια με μελαφιξ για τρεις μερες.... ετσι γραφει το φαρμακο προληπτικα για τρεις μερες στην εισαγωγη νεων ψαριων γτ ειδα λιγο την ουριτσα του με μια πολυ μικρη σχισμη αλλα τι να κανει σε ποτηρακι ηταν ο καημενος μαζι με αλλους 5 οι οποιοι οι 2 ηταν ετοιμοι :rip_1: ο δικος μου ηταν φρεσκος δηλ τον ειχε φερει πριν 2 μερες τωρα αν ηταν και πιο πριν σε ποτηρακι δεν το ξερω.... λετε να φταιει και το μελαφιξ?? ασε που ριχνω την τροφη και μετα καθομαι και την ξαναβγαζω....(οσο μπορω τουλαχιστον)

Δε νομίζω. Δώσε του χρόνο να ηρεμήσει και να προσαρμοστεί. Μια χαρά θα πάει. Αρκεί να είσαι και εσύ ήρεμος και να μην κάνεις υπερβολές. :)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω. Δώσε του χρόνο να ηρεμήσει και να προσαρμοστεί. Μια χαρά θα πάει. Αρκεί να είσαι και εσύ ήρεμος και να μην κάνεις υπερβολές. :)

Μπορει να εχεις δικιο...... μια παροιμια που λεμε στο χωριο μου.....εχω καει με το χυλο και φυσαω και το γιαουρτι......... απλα μου ψοφησε ο προηγουμενος και κοιταω να κανω το καλυτερο να μην τον χασω και αυτον.... ασε που αυτος ειναι σε νεαρη ηλικια γτ ειναι μικροτερος σε μεγεθος απο τον προηγουμενο.......και ετσι θελω να πεθανει απο γεραματα

Link to comment
Share on other sites

Απο τιμες καλες ειναι..... το μονο που εχω 8 ph που ειναι ψηλο για μονομαχο..... στη βρυση μου εχω 7.5 αλλα στο ενυδρειο 8 υποπτευομαι πως το ανεβαζουν 2 πετρες που εχω και στο μεγαλο οπου και κει ειναι παλι 8 και ψαχνομαι να δω τι γινεται... τις εχω δοκιμασει με ακουαφορτε αλλα δεν αφριζουν... οπως και την αμμο(χαλαζιακη) τι αλλο μπορει αν το ανεβαζει??? Σημερα εριξα και 5-6 φυλλα ξερα απο την καρυδια μου!

Τωρα στο καινουριο ενυδρειο μετρας 8;

Link to comment
Share on other sites

Δωσε χρονο στο ψαρι να συνηθησει το νεο περιβαλλον και παρτου διαφορες τροφες.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στο καινουριο ενυδρειο μετρας 8;

Ναι 8 μετραω και σε αυτο...... και φαντασου οτι το εχω γεμισει φυλλα καρυδιας μεσα....... χθες βραδυ με σβηστα τα φωτα εβγαλα τις πετρες.... θα κανω αλλαγη νερου την κυριακη και θα το παρακολουθησω.......

Link to comment
Share on other sites

Προσοσχη στην εξατμιση!

Δεν εχω εξατμιση... τουλαχιστον ακομα........ σκαρτη εβδομαδα τρεχει το ενυδρειο ποτε να προλαβει? θα κανω αλλαγη την κυριακη και θα το παρακολουθησω να δω τι παιζει και στα δυο.....να ρωτησω και κατι ακομα αν ξερει καποιος...... για να μην ανοιγω νεο θεμα...... εχω μια αντλια την οποια την εχω για τις αλλαγες νερου........ σημερα παρατηρησα οτι ειχε τσιτωσει το καλωδιο στο ντουλαπι και το εχει κοψει...... εχουν βγει συρματακια εξω...... και ειναι κοντα στην αντλια 10 ποντους πριν....... εαν του βαλω ταινια μονωτικη θα ειναι ενταξει? η θα εχω καμια διαροη ρευματος μεσα στο νερο με οτι αυτο συνεπαγεται???

να σημειωσω οτι δεν αλλαζει απο μεσα ειναι φιξ για να αλλαζα ολο το καλωδιο...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπει στο νερο τι διαροη να εχει; Βαλε εκει μια μονωτικη να εισαι σιγουρος και προσπαθησε να μην το βρεχεις!

Κανονικα οι εταιρειες προτεινουν τεοια εξαρτηματα να αλλαζονται!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπει στο νερο τι διαροη να εχει; Βαλε εκει μια μονωτικη να εισαι σιγουρος και προσπαθησε να μην το βρεχεις!

Κανονικα οι εταιρειες προτεινουν τεοια εξαρτηματα να αλλαζονται!

καλα μονωτικη εννοειται οτι θα βαλω το θεμα ειναι οτι αν μπει μεσα στο νερο υπαρχει ενδεχομενο να εχει διαρροη?? αυτο με το ρευμα μεσα σε νερο ποτε δεν το καταλαβα... οπως και με τις τρομπες βενζινης των αυτοκινητων οπου οι επαφες ειναι ετσι χυμα μεσα στη βενζινη αλλα δεν βραχυκυκλωνει... τεσπα θα του βαλω αρκετη ποσοτητα ταινιας και θα το εχω στο νου μου.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...