Jump to content

Άμμος


Recommended Posts

Γειά σας!
Λοιπόν,σήμερα έστησα το ενυδρείο μου και έβαλα λεύκη άμμο,πολύ ψιλή,πολύ όμορφη,δένει ωραία με το σύνολο(θα ανεβάσω φωτο.οταν θα ειναι ετοιμο,με τα guppie μεσα).
Το πρόβλημά μου είναι το εξής,την άμμο την έπλυνα πριν ην βάλω μέσα,αλλά οταν έβαλα το νερό στο τέλος,μου ''σβόλιασε'' έσφιξε σε άλλα σημεία,είναι λές και ειναι πηλός.
Τα σβολιασμένα κομματάκια,απ'ότι είδα είναι αέρας που έχει εγκλωβιστεί και γύρο του είναι η άμμος. Άλλοτε ανεβαίνει στην επιφάνεια και άλλοτε είναι στο βυθό και όταν το τρίβω με το χέρι μου,διαλύεται.
Το ερώτημά μου είναι το εξής,θα φύγει απο μόνο του αυτό το σβόλιασμα ή θα μου βγεί η πίστη να το κάνω μονος μου??! :nerd:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συνηθως φευγει τουλαχιστον σε μενα εφυγε... τωρα αν δεις οτι δεν φευγει δεν μπορεις να το ''ανακατεψεις'' λιγο με το χερι σου να φυγει?? ειναι πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πολυ ψηλη ισως εχεις προβλημα..ποτε δεν βαζουμε αμμο που ειναι σαν πουδρα γιατι μερικες φορες πετρωνει.

Link to comment
Share on other sites

Εντέλει έκατσα και το έκανα με το χέρι και με την απόχη(την κοσκίνισα)..σιγά σιγά και έγινε η δουλειά.
Η άμμος είναι λευκή,ψιλή,η σακούλα δεν έγραφε τίποτα.
Ο βυθός δεν έχει σταθερό πάχος,σε μέσο όρο,γύρο στα 5 εκατοστά,γατί απο κάτω είναι και το χώμα για τα φυτά.
Έχω ένα ξύλο μέσα που έχει βγάλει χρώμα και βγάζει,το νερό έχει κιτρινίσει ,δεν με ενοχλεί,ίσα ίσα που νομίζω πως είναι πιο φυσικό το χρώμα,σαν στο δικό τους περιβάλλον,αλλά σκέφτομαι τα ψάρια αν θα έχουν πρόβλημα.
Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Τα guppy που λές να βάλεις δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φυτά κτλ .

Όσο για το χρώμα ειναι τανίνες και χουμικά οξέα τα οποία δεν είναι βλαβερά για τα ψάρια :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραία , όμορφα και ζωηρά ψαράκια . Ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36906&st=0&p=323428entry323428

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Ποιος σου εδωσε την συμβουλη να βαλεις υποστρωμα για φυτα κατω απο αμμο?

Η αμμος μπαινει παντα μονη της και το υποστρωμα μπαινει μονο με ψιλοκοκκο χαλικακι.

Ειναι λαθος αυτο που εχεις κανει και δεν θα οξυγονονεται το υποστρωμα σου και θα εχεις προβληματα στο μελλον..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Ποιος σου εδωσε την συμβουλη να βαλεις υποστρωμα για φυτα κατω απο αμμο?

Η αμμος μπαινει παντα μονη της και το υποστρωμα μπαινει μονο με ψιλοκοκκο χαλικακι.

Ειναι λαθος αυτο που εχεις κανει και δεν θα οξυγονονεται το υποστρωμα σου και θα εχεις προβληματα στο μελλον..

Την συμβουλή μου την έδωσε το pet shop τις πόλης μου,απ'όπου και προμηθεύτηκα όλα όσα χρειαζόταν για το ενυδρείο.Τι να πω..αν δεν ξέρει και ο ''ειδικός'' .. :(

Τι μπορω να κανω τωρα?

Να και 2 φωτο.Η μια με την άμμο και μια το ενυδρείο χώρις τα guppie ακόμη,μα με ένα ζευγάρι μονομάχων...

Τυχών λάθει που έχω κάνει,σχόλια ή και συμβουλές, όλα δεκτά!

p439.jpgvcbe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραία , όμορφα και ζωηρά ψαράκια . Ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36906&st=0&p=323428entry323428

Σε ευχαριστώ πολύ!Όντος είναι ζωηρά αλλά και πολύ όμορφα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο μονομάχους μέσα ; :bigemo_harabe_net-58: Αν είναι αρσενικοί και οι δύο είναι ρίσκο , μεγάλο ρίσκο . Δεν κάνουν δύο μαζί , θα σκοτωθούν μεταξύ τους . Αν πάλι έχεις ένα αρσενικό και ένα θυληκό , μμμμμ , εμ και κεί υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι .

Μου αρέσει το ενυδρείο σου :) . Θα μπορούσες να βάλεις μια μονόχρωμη αφίσα background να τονίσει το τοπίο σου ;)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ ομορφο και οντως χρειαζεται μια αφισα. Τωρα για το υποστρωμα κατω απ την αμμο δεν υπαρχει αλλη επιλογη παρα να το ξηλωσεις και να βαλεις απ την αρχη!

Τις ανουμπιες, δηλαδη τα φυτα αυτα δεν θελουν φυτεμα αλλα δεσιμο σε πετρες ή ξυλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο μονομάχους μέσα ; :bigemo_harabe_net-58: Αν είναι αρσενικοί και οι δύο είναι ρίσκο , μεγάλο ρίσκο . Δεν κάνουν δύο μαζί , θα σκοτωθούν μεταξύ τους . Αν πάλι έχεις ένα αρσενικό και ένα θυληκό , μμμμμ , εμ και κεί υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι .

Μου αρέσει το ενυδρείο σου :) . Θα μπορούσες να βάλεις μια μονόχρωμη αφίσα background να τονίσει το τοπίο σου ;)xaΧα,

Χα,οι μονομάχοι είναι στην κυριολεξία ζευγάρι(αρσενικό και θηλυκό) και έλεγα να τα έχω όλα μαζί...μαζί με τα guppies.Τι στο καλό,μικρά ψαρια ειναι όλα,δεν θα κάνουν χωριό?Αν δω πως δεν πάει,θα τους βγάλω και θα πάνε ξεχωριστά ύστερα.Αλλά φαντάσου πως τους έχω περίπου 2 μήνες μαζί και οχι σε ενυδρείο 100λιτ. αλλά σε ένα που ήταν μόλις 15λιτ. :w00t: και δεν εχουν τσακωθεί καθόλου...ο αρσενικός το παίζει γκόμενος συνέχεια και η θηλύκια τον γράφει...χαχαχα!

Για την αφίσα έχετε δίκιο,το έχω σκεφτεί,α λλά δεν ξέρω τι να βάλω :innocent: .Κάτι που να δείχνει σε Αμαζόνιο ας πούμε...και ο τύπος με το pet shop εδώ στην Πρέβεζα,δεν έχει και πολλά!Άρα μάλλον θα βρω τίποτα στο διαδίκτυο που να μου αρέσει και θα το εκτυπώσω να το βάλω :bigemo_harabe_net-66: .

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ ομορφο και οντως χρειαζεται μια αφισα. Τωρα για το υποστρωμα κατω απ την αμμο δεν υπαρχει αλλη επιλογη παρα να το ξηλωσεις και να βαλεις απ την αρχη!

Τις ανουμπιες, δηλαδη τα φυτα αυτα δεν θελουν φυτεμα αλλα δεσιμο σε πετρες ή ξυλα!

το χώμα που έχω βάλει κάτω από την άμμο,δεν είναι σε όλο τον πάτο του ενυδρείου.Μόνο πίσω,γιατί εκεί υπολόγιζα να βάλω φυταΝα το χαλάσω(αν δεν υπάρχει κίνδυνος για κάτι)μου έρχεται κρίμα..μπορώ όμως σίγουρα να βγάλω τα φυτά και να τα βάλω στο ξύλο :sarcasm: ή να πάρω και άλλα και να τα δέσω και να δω πως θα πάει με αυτά...

Όπως και να έχει,σας ευχαριστώ πολύ όλους που ασχολείστε με εμάς τος νέους,στο ωραίο αυτό χόμπι!!! :bigemo_harabe_net-54:

και φυσικά οι φωτό δεν εχουν τελειώσει,γιατί και το ενυδρείο είναι άδειο απο ψάρια ακόμη...σε λίγες μέρες θα έχω τα ψαράκια που έχω ήδη κρατημένα και θα τα δείτε!

Ά, απο ψάρια βυθού,τους λεγόμενους(με το παρατσούκλι) ''γλύφτες'' τι μπορώ να βάλω??

Link to comment
Share on other sites

οι ανουμπιες θα σου σαπισουν στην αμμο,βγαλτες οσο ειναι καιρος κριμα ειναι να τις χασεις!!!!!!!!!!!!1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι ανουμπιες θα σου σαπισουν στην αμμο,βγαλτες οσο ειναι καιρος κριμα ειναι να τις χασεις!!!!!!!!!!!!

Οκ έγινε!Θα γίνει το συντομότερο...ευχαριστώ!

Αλλά κάθομαι και σκέφτομαι,αυτοί που έχουν τα μαγαζιά και πουλάνε τα ζωντανά,μόνο για τα χρήματα το κάνουν??!!Δεν σου λένε και τίποτα να σε βοηθήσουν,εκτός αν δεν γνωρίζουν...τουλάχιστον αυτός εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Οκ έγινε!Θα γίνει το συντομότερο...ευχαριστώ!

Αλλά κάθομαι και σκέφτομαι,αυτοί που έχουν τα μαγαζιά και πουλάνε τα ζωντανά,μόνο για τα χρήματα το κάνουν??!!Δεν σου λένε και τίποτα να σε βοηθήσουν,εκτός αν δεν γνωρίζουν...τουλάχιστον αυτός εδώ...

αστο φιλε νικο,μεγαλη ιστορια....απο εδω μεσα θα βρεις τις καταληλες απαντισεις στα ερωτημτα σου!!!!και με τον καιρο θα συμβουλευεις εσυ τους petshopαδες....εκτος βεβαια απο αυτους που ειναι γνωστες και το κατεχουν το αντικειμενο που με το καιρο θα βρεις και τετοιους!!!!απλα επειδη και εγωω απο επαρχεια ειμαι...εχω καταλειξει πλεον να ενημερωνω εγω τους ντοπιους και οχι αυτοι εμενα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χα,οι μονομάχοι είναι στην κυριολεξία ζευγάρι(αρσενικό και θηλυκό) και έλεγα να τα έχω όλα μαζί...μαζί με τα guppies.Τι στο καλό,μικρά ψαρια ειναι όλα,δεν θα κάνουν χωριό?Αν δω πως δεν πάει,θα τους βγάλω και θα πάνε ξεχωριστά ύστερα.Αλλά φαντάσου πως τους έχω περίπου 2 μήνες μαζί και οχι σε ενυδρείο 100λιτ. αλλά σε ένα που ήταν μόλις 15λιτ. :w00t: και δεν εχουν τσακωθεί καθόλου...ο αρσενικός το παίζει γκόμενος συνέχεια και η θηλύκια τον γράφει...χαχαχα!

Για την αφίσα έχετε δίκιο,το έχω σκεφτεί,α λλά δεν ξέρω τι να βάλω :innocent: .Κάτι που να δείχνει σε Αμαζόνιο ας πούμε...και ο τύπος με το pet shop εδώ στην Πρέβεζα,δεν έχει και πολλά!Άρα μάλλον θα βρω τίποτα στο διαδίκτυο που να μου αρέσει και θα το εκτυπώσω να το βάλω :bigemo_harabe_net-66: .

Ο μονος λογος που ακομη δεν εχεις προβλημα με το μονομαχοζευγαρο ειναι τα λιτρα! Πιθανον και να μην εχεις ποτε αλλα σιγουρα ειναι ρισκο! Τα ψαρακια αυτα ειναι μοναχικα και συναντουνται μονο για ζευγαρωμα που απο μονο του ειναι αρκετα βιαιο!

Μονομαχοι με guppy οχι μονο δεν ταιριαζουν λογω συνθηκων νερου αλλα συγκεκριμενα τα guppy εχουν την ταση να τσιμπανε τα φτερα των μακρυφτερων και αργοκινητων ψαριων! Οποτε, ναι δεν κανουν χωριο κι ας ειναι τοσο δα!

Αφισα να βαλεις μονοχρωμη, γκρι, μαυρη ή μπλε για να τονωσεις τα χρωματα των ψαριων σου αλλα και για να φαινεται φυσικο και οχι παιδιαστικο!

Link to comment
Share on other sites

αστο φιλε νικο,μεγαλη ιστορια....απο εδω μεσα θα βρεις τις καταληλες απαντισεις στα ερωτημτα σου!!!!και με τον καιρο θα συμβουλευεις εσυ τους petshopαδες....εκτος βεβαια απο αυτους που ειναι γνωστες και το κατεχουν το αντικειμενο που με το καιρο θα βρεις και τετοιους!!!!απλα επειδη και εγωω απο επαρχεια ειμαι...εχω καταλειξει πλεον να ενημερωνω εγω τους ντοπιους και οχι αυτοι εμενα!!!!!!!!

Χα,και το καλό θα είναι πως δεν θα σε παίρνουν στα σοβαρά ύστερα...αχαχα

Ξέρεις...'' ναι καλά,τόσα χρόνια μαγαζί,εσύ θα μου πεις τι,πως και γιατί'' φάση θα έχει να τους βάζεις τα γυαλιά ύστερα :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Χα,και το καλό θα είναι πως δεν θα σε παίρνουν στα σοβαρά ύστερα...αχαχα

Ξέρεις...'' ναι καλά,τόσα χρόνια μαγαζί,εσύ θα μου πεις τι,πως και γιατί'' φάση θα έχει να τους βάζεις τα γυαλιά ύστερα :bigemo_harabe_net-74:

Οταν ξερεις τι πας να αγορασεις δεν χρειαζεται να ρωτας τιποτα! Αυτο θελω και τελος και αστον να χτυπιεται!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος που ακομη δεν εχεις προβλημα με το μονομαχοζευγαρο ειναι τα λιτρα! Πιθανον και να μην εχεις ποτε αλλα σιγουρα ειναι ρισκο! Τα ψαρακια αυτα ειναι μοναχικα και συναντουνται μονο για ζευγαρωμα που απο μονο του ειναι αρκετα βιαιο!

Μονομαχοι με guppy οχι μονο δεν ταιριαζουν λογω συνθηκων νερου αλλα συγκεκριμενα τα guppy εχουν την ταση να τσιμπανε τα φτερα των μακρυφτερων και αργοκινητων ψαριων! Οποτε, ναι δεν κανουν χωριο κι ας ειναι τοσο δα!

Αφισα να βαλεις μονοχρωμη, γκρι, μαυρη ή μπλε για να τονωσεις τα χρωματα των ψαριων σου αλλα και για να φαινεται φυσικο και οχι παιδιαστικο!

Ωραία!Πολύ καλές οι συμβουλές σας!!Με το που θα έρθει το ''κοπάδι'' το ζευγαράκι θα πάει σπίτι του...ξανά!

Και για την αφίσα έχετε δίκιο!Έτσι θα γίνει..ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι του ποιο ειναι; Ελπιζω οχι καποιο ενυδρειο 30 λτ;

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξερεις τι πας να αγορασεις δεν χρειαζεται να ρωτας τιποτα! Αυτο θελω και τελος και αστον να χτυπιεται!

οταν πριν μηνες πηγα στο δικο μου και ρωτησα αν εχει η αν μπορει να φερει κιχλιδες απο tanganiyka και μου απαντα "τι ειναι ι tanganiyka?ολες αφρικανες ειναι τα χρvματα αλαζουν" μπορει να μην χτυπιθηκε μονος του αλλα φτηνα γλυτωσε τις αναποδες.... :bigemo_harabe_net-86:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...