Jump to content

Είναι Άλγη Ή Κάτι Άλλο;


kalliroi

Recommended Posts

Μερικά φύλλα της cryptocorine είναι έτσι:

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Είναι green spot algae ή έχει κάτι άλλο το φυτό;

Ο σαλίγκαρος physa παίζει ρόλο;

Μερικά άλλα φύλλα μοιάζουν φαγωμένα. Υπάρχει περίπτωση να τα έχει φάει ο σαλίγκαρος ή έχει κάποιο πρόβλημα το φυτό;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σα διάφανα ; Σαν να λιώνουν ; Αν ναι , τότε είναι έλλειψη κάποιου στοιχείου , καλίου ή κάποιου άλλου , δεν θυμάμαι ακριβώς. :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν διάφανα δεν είναι. Για τα διάφανα φύλλα είχα διαβάσει ότι προκαλούνται από έλλειψη σιδήρου. Δεν ξέρω αν λιώνουν, μόνο τα είδα, δεν τα έχω αγγίξει. Αύριο είναι να κάνω μετρήσεις και αλλαγή νερού οπότε θα τα... εξετάσω. :bigemo_harabe_net-52:

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο ειναι στο ενυδρειο το φυτακι; Ισως να μην εχει προσαρμοστει ακομη ή να ειναι τα παλια του φυλλα! Ειναι διαολος αυτες οι κρυπτοκορινες!

Παντως αν εχεις υποψιες οτι ειναι αλγη κοψε τα φυλλα που εχουν το προβλημα για να ξεμπερδευεις και να δωσεςι και λιγη ωθηση στο φυτο να βγαλει αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο να το έχω, κανένα μήνα, το φυτάκι; Στο χρυσοψαρο-ενυδρείο έχουν βολευτεί μια χαρά οι κρυπτοκορίνες στο χαλίκι, εδώ που τους έχω και υπόστρωμα μου το παίζουν δύσκολες! Θα κλαδέψω ένα φύλλο να το... περιεργαστώ. Ούτως ή άλλως πρέπει να κλαδέψω και να καθαρίσω εκεί μέσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο να το έχω, κανένα μήνα, το φυτάκι; Στο χρυσοψαρο-ενυδρείο έχουν βολευτεί μια χαρά οι κρυπτοκορίνες στο χαλίκι, εδώ που τους έχω και υπόστρωμα μου το παίζουν δύσκολες! Θα κλαδέψω ένα φύλλο να το... περιεργαστώ. Ούτως ή άλλως πρέπει να κλαδέψω και να καθαρίσω εκεί μέσα. :)

Ε δωστους λιγο χρονο κι εσυ βρε παιδι μου!

Καθε ενυδρειο δεν ειναι ιδο Καλλιροη. Εγω εδωσα κλαδεματα hygrophilia και valisneria στον μπατζανακη μου και cabomba στον πεθερο μου και γινανε ζουγκλα. Σε μενα ουτε φυλλο δεν πεταγε (οχι νταξει ψεμματα, η hygrophilia επιασε, τα αλλα οχι)!

Link to comment
Share on other sites

Α, ένας μήνας δεν είναι αρκετός καιρός; :bigemo_harabe_net-82: Ειδικά για τις κρυπτοκορίνες διάβασα ότι είναι "ιδιότροπες".

Link to comment
Share on other sites

Α, ένας μήνας δεν είναι αρκετός καιρός; :bigemo_harabe_net-82: Ειδικά για τις κρυπτοκορίνες διάβασα ότι είναι "ιδιότροπες".

Ιδιοτροπες δεν λες τιποτα! Δωστους χρονο να στρωσουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sorry και ασχετο ,αλλα ρε συ kalliroi αυτα τα καλαμια σαν μπαμπου που εχεις ,ειναι ζωντανα?????τι φυτο ειναι γιατι μου αρεσαν πολυ^^

Link to comment
Share on other sites

Κοψε τα φυλλα που ειναι ετσι.Δεν ειναι αλγη.

Να σε ρωτησω,μηπως εκανες τιποτα αλλαγες στο ενυδρειο?Μηπως εκανες καμια μεγαλη αλλαγη νερου?Γενικα αλλαξες τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

sorry και ασχετο ,αλλα ρε συ kalliroi αυτα τα καλαμια σαν μπαμπου που εχεις ,ειναι ζωντανα?????τι φυτο ειναι γιατι μου αρεσαν πολυ^^

Ναι, είναι τα λεγόμενα lucky bamboo, που στην πραγματικότητα δεν είναι μπαμπού, αλλά το φυτό δράκαινα σαντεριάνα. Τα πήρα από το praktiker.

Κοψε τα φυλλα που ειναι ετσι.Δεν ειναι αλγη.

Να σε ρωτησω,μηπως εκανες τιποτα αλλαγες στο ενυδρειο?Μηπως εκανες καμια μεγαλη αλλαγη νερου?Γενικα αλλαξες τιποτα?

Οκ, θα τα κόφω, σ'ευχαριστώ.

Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα αλλαγή 5 λίτρα, τόσο κάνω την εβδομάδα. Έβαλα τα 2 μπαμπού επιπλέον, την rotalia rotundifolia, ένα κοτσανάκι βαλισνέρια και 2-3 κοτσανάκια λευκεφάλα από το ενυδρείο των χρυσόψαρων. Είχα όμως προβλήματα με την θερμοκρασία, ανέβαινε στους 28-29 ή έπεφτε στους 25-26. Έβγαλα τον θερμοστάτη των 50 βατ, έβαλα των 75, και μετά ξαναέβαλα τον 50άρη και βρήκα την υγειά μου, έχω σταθερή θερμοκρασία στους 27. Παρήγγειλα χτες κι έναν κοντρόλερ να ησυχάσω. Είχα δοκιμάσει επίσης διάφορες θέσεις για το θερμόμετρο. Ακριβώς εκεί που είναι έτσι τα φύλλα είχα πριν το θερμόμετρο, λες να έπαιξε ρόλο αυτό ή ασταθής θερμοκρασία; Η rotundifolia και η βαλισνέρια που πήρα είναι ασιατικά και αντέχουν το ένα μέχρι 30 και το άλλο μέχρι 28 βαθμούς, γι΄αυτό τα επέλεξα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε αποτομες μεταβολες,μεγαλες αλλαγες νερου,αλλαγη θεσης του φυτου,αλλαγη λαμπων και γενικα αλλαγες μεσα στο ενυδρειο,οι κρυπτοκορινες μπορει να παθουν την ασθενεια των κρυπτοκορινων.Δηλαδη λιωνουν τα φυλλα και πεφτουν,αυτο μπορει να συμβει σε μερικα φυλλα η σε ολοκληρο το φυτο.Στην περιπτωση αυτη κοβουμε τα χαλασμενα φυλλα και αφηνουμε το φυτο να επανελθει μονο του.Οπωτε κοψε τα φυλλα που ειναι ετσι και αστο να επανελθει.Τσεκαρε το για μερικες μερες να δεις πως θα παει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι τα λεγόμενα lucky bamboo, που στην πραγματικότητα δεν είναι μπαμπού, αλλά το φυτό δράκαινα σαντεριάνα. Τα πήρα από το praktiker

ειναι ολο το φυτο μεσα στο νερο μαζι με τα φυλα?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ rastafarian! Άκου να δεις, έχουν και τη δική τους ασθένεια!

linglong, αν μπει όλο μέσα στο νερό θα χαλάσει αργά η γρήγορα, βάζεις μόνο το καλάμι στο νερό, όχι το στριφογυριστό μέρος του, τα φύλλα του πρέπει οπωσδήποτε να είναι εκτός νερού για να μπορεί να αναπνέει.

post-55442-0-22944500-1382819092_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ rastafarian! Άκου να δεις, έχουν και τη δική τους ασθένεια!

linglong, αν μπει όλο μέσα στο νερό θα χαλάσει αργά η γρήγορα, βάζεις μόνο το καλάμι στο νερό, όχι το στριφογυριστό μέρος του, τα φύλλα του πρέπει οπωσδήποτε να είναι εκτός νερού για να μπορεί να αναπνέει.

σευχαριστω kalliroi και sorry να σου ψιλοχαλασα το θεμα ¨(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που έκανα αλλαγή νερού, με χίλια ζόρια κατάφερα να κλαδέψω τα χαλασμένα φύλλα. Να δω τι θα κάνω όταν βάλω κιάλλα φυτά. Τελικά αυτά τα πράσινα στίγματα στην πραγματικότητα ήταν λιωμένο μέρος φύλλου το οποίο μέσα στο νερό έμενε στη θέση του. Με το που το έκοψα και το έβγαλα έξω τα πράσινα στίγματα αυτόματα έγιναν τρύπες. Είχαν χαλάσει περισσότερα φύλλα από όσα έβλεπα. Εκτός από τα φύλλα με λιωμένα τμήματα και τα φύλλα με τρύπες, υπήρχαν φύλλα που έμοιαζαν υγιή αλλά είχαν αποκοπεί από κάτω, σα να είχε λιώσει το κοτσάνι στο σημείο από όπου ξεκινά. Δυσκολεύτηκα με το κλάδεμα γιατί ήταν μέσα στη μέση τα μπαμπού και θυμήθηκα ότι τα έχω βυθίσει μέσα στο χαλίκι ανάμεσα στις κρυπτοκορίνες, οπότε είναι λογικό να "την άκουσαν".

Επίσης είδα ότι πάνω στο ξύλο έχει φυτρώσει κάτι διάφανο με λευκά "κεφαλάκια", γνωρίζει κανείς τί είναι; Διάβασα το άρθρο για τα είδη άλγης, αλλά δεν μου φάνηκε να αντιστοιχεί σε κάποια από αυτές.

DSCN6342.JPG

DSCN6352.JPG

DSCN6354.JPG

Με είδε ο μονομάχος που έβγαζα φωτογραφίες, ήρθε μπροστά και πήρε πόζα για φωτογραφία. Τον βλέπετε που στέλνει φιλάκι; :D

DSCN6355.JPG

Να κι ένα από τα melanoides tuberculata που είχαν να εμφανιστούν καιρό!

DSCN6356.JPG

Το ξύλο έχει green beard algae ή μου φαίνεται;

DSCN6368.JPG

Η πράσινη άλγη στο ξύλο μου αρέσει αισθητικά, δείχνει πιο φυσικό το ενυδρείο. Μήπως όμως πρέπει να ανησυχήσω για αυτήν και για το άλλο με τα λευκά "κεφαλάκια"; :umm:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ασπρο μου μοιαζει με μυκητα.Ριξε μια ματια εδω και κοιτα τις κατω φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Λες να είναι αυτός ο ...μυξομύκητας που πιάνουν τα ξύλα. Η φωτογραφία με το σαλιγκάρι μου θύμισε λίγο τις δύο τελευταίες φωτογραφίες στο λινκ που μου έδωσες. Χτες έκανα αλλαγή νερού και σήμερα παρατήρησα ότι άρχισε να εξασθενεί, δεν υπάρχουν λευκά κεφαλάκια, παρά μόνο μικροσκοπικά "κοτσάνια" τα οποία δείχνουν να μαραζώνουν. Πιθανότατα να το ευνόησαν οι συνθήκες πριν την αλλαγή. Θα το παρατηρώ. Στο ξύλο έχει αρχίσει να αναπτύσσεται green beard algae νομίζω. Πειράζει αν την αφήσω έτσι, μου αρέσει. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ηταν κατι τετοιο.Τωρα για το ξυλο αστο αν θες αλλα εχε το νου σου μην εξαπλωθει,αν το δεις και παιρνει διαστασεις θα πρεπει να κανεις κατι γιατι θα γεμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά την αλλαγή νερού αυτό το πράγμα με τα άσπρα "κεφαλάκια" υποχώρησε, έπειτα εμφανίστηκε ξανά και μετά την αλλαγή νερού πάλι υποχώρησε. Ίσως η κακή ποιότητα νερού να το ευνοεί και η αλλαγή να το ενοχλεί.

Η κρυπτοκορίνα έχασε και άλλα φύλλα. Ελπίζω να μην πεθάνει. :(

Επίσης στον μονομάχο θεραπεύεται το φιν ροτ, δεν έχει επανέλθει πλήρως ακόμα, αλλά είναι πολύ καλύτερα η ουρίτσα του. :)

Ο σαλίγκαρος κάθε μέρα βγαίνει τσάρκα, μία τον πετυχαίνω στο τζάμι, μία στα φυτά, μία στο ξύλο και στο χαλίκι. Έχει γίνει και ευτραφής ο κύριος! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...