Jump to content

Μπορεί Να Μπει Κάτι Με Χρυσόψαρα;


Recommended Posts

Θέλω να βρω κατι να μπει με χρυσοψαρα, βρηκα αυτο το σαιτ, τι λετε;

http://www6.ocn.ne.jp/~chamber/withyou3_en.html

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν!Πρωτον ειναι τροπικο ψαρι ο Οτοκυκλος και θελει μαλακο νερο,δηλαδη αλλες συνθικες απο τα χρυσοψαρα και δευτερον ειναι πολυ ευαισθητο ψαρι και θελει συνθικες πολυ σταθερες και πολυ σωστες για να αντεξει,,οπωτε οπως καταλαβαινεις το ξεχνας.

Με χρυσοψαρα δεν εχεις επιλογες αλλως συγκατοικων.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν!Πρωτον ειναι τροπικο ψαρι ο Οτοκυκλος και θελει μαλακο νερο,δηλαδη αλλες συνθικες απο τα χρυσοψαρα και δευτερον ειναι πολυ ευαισθητο ψαρι και θελει συνθικες πολυ σταθερες και πολυ σωστες για να αντεξει,,οπωτε οπως καταλαβαινεις το ξεχνας.

Με χρυσοψαρα δεν εχεις επιλογες αλλως συγκατοικων.

Λιγο υπερβολικο μου φαινεται..Εξαρταται και απο το μεγεθος του ενυδρειου και το ειδος των χρυσοψαρων..

Link to comment
Share on other sites

Λιγο υπερβολικο μου φαινεται..Εξαρταται και απο το μεγεθος του ενυδρειου και το ειδος των χρυσοψαρων..

Για πες τι θα μπορουσε να βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Με φανσυ χρυσοψαρα ενα κοπαδακι zebra danio ή ενα white cloud(τα δευτερα καλυτερα αν εχει αρκετα φυτα).Ειχα και τους δυο συνδιασμους κατα καιρους ,δυο χρυσοψαρα και απο 8 τα αλλα.Τα φανσυ ειναι αρκετα αργα στο κολυμπι και δεν τρομαζουν τα αλλα,ειδικα με τα μινοου μεχρι που ετρωγαν το ιδιο φυλλαρακι!Τα δε ζεβρακια δεν εδιναν μια για τα χρυσοψαρα.Μιλαμε παντα για καταλληλο ενυδρειο εννοειται.(Οι συνθεσεις δεν ηταν δικη μου εμπνευση φυσικα,αναφερονται σε παρα πολλα ξενα φορα,απο εκει τις ειδα οταν ειχα αναλογο προβληματισμο)

Link to comment
Share on other sites

Τα cpd ειναι τροπικα και τα χρυσοψαρα κρυου νερου,πως κανουν μαζι αυτα τα 2?Αν ηταν ετσι θα εμπαιναν πολλα ακομα..

Οσο για τα white cloud διαβασε πιο κατω αποσπασμα απο το προφιλ τους:

Very peaceful indeed and an ideal resident of a well-maintained community set-up provided its temperature requirements are considered.

Other species that enjoy comparable conditions include Pethia conchonius, P. padamya, ‘Puntiussemifasciolatus, and Macropodus opercularis (it occurs sympatrically with the latter two in nature) but it doesn’t make a suitable companion for goldfish despite often being sold as such.

Πηγη http://www.seriouslyfish.com/species/tanichthys-albonubes/

Οριστε και το προφιλ των cpd για να ξερουμε και για τι μιλαμε http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42310#entry385550

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα cpd ποιος τα ανεφερε??Οσο για την παρατηρηση του sf νομιζω ειναι πολυ γενικη μιας και τα χρυσοψαρα ολα ουτε μεταξυ τους δεν συνδιαζονται καλα.Γι αυτο ειπα μονο για φανσυ και οχι για κοινα.

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον rastafarian, μπορεί εσένα Synagrida να πέτυχε ο συνδυασμός, αλλά σκέψου:

1ον μήπως δεν κάνει καλό στα χρυσόψαρα η συνεχής παραμονή τους σε υψηλές θερμοκρασίες, χειμώνα - καλοκαίρι;

2ον η φίλη μας είναι αρχάρια, ενώ εσύ έχεις σχετικά καλή εμπειρία

3oν αν ήταν ιδανικό να συμβιώνουν με τροπικά ψάρια δεν έπρεπε να αναφέρεται και στο προφίλ τους και να προτείνεται αυτή η ιδέα;

:)

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο εγω μπερδευτικα,αλλα και τα zebra το ιδιο ειναι.

Οσο για τα ξενα φορα που λες,εχω δει τι συνδιασμους κανουν οι ξενοι οπωτε αυτο το επιχειρημα εμενα μου ειναι ακυρο δυστοιχος..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον rastafarian, μπορεί εσένα Synagrida να πέτυχε ο συνδυασμός, αλλά σκέψου:

1ον μήπως δεν κάνει καλό στα χρυσόψαρα η συνεχής παραμονή τους σε υψηλές θερμοκρασίες, χειμώνα - καλοκαίρι;

2ον η φίλη μας είναι αρχάρια, ενώ εσύ έχεις σχετικά καλή εμπειρία

3oν αν ήταν ιδανικό να συμβιώνουν με τροπικά ψάρια δεν έπρεπε να αναφέρεται και στο προφίλ τους και να προτείνεται αυτή η ιδέα;

:)

Μπερδευεσαι και εσυ ,δεν ειναι τροπικα τα ζεβρακια.Οι συνθηκες νερου ειναι ακριβως οι ιδιες.

Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα το προφιλ τους και δες και συγκατοικους...δεν βλεπω να λεει για χρυσοψαρα καπου...http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Synagrida, δεν το ήξερα! Έχω όμως την εξής απορία, γιατί δεν ανήκουν τότε στα είδη κρύου νερού, παρά μόνο τα χρυσόψαρα και τα κόι; Ή απλά πρόκειται για παράλειψη του φόρουμ; :)

Επίσης κάτι άλλο, Lenia, για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε; Πρόκειται για το 60 λίτρων με 2 χρυσόψαρα; Εκεί δεν χωράει άλλο ψάρι, αφού τα 60 λίτρα είναι το μίνιμουμ για δύο φάνσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα αν δεν το λεει το sf δεν ειναι και νομος :).Χωρις να επιμενω σκεφτομαι οτι αν το εχουν δοκιμασει πολλοι με επιτυχια μπορει να ειναι αλλος ο λογος που δεν αναφερεται,οτι ας πουμε τα προφιλ δεν ενημερωνονται καθε τοσο και προφανως το κλισε ειναι οτι τα χρυσοψαρα δεν κανουν με αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ξερω οτι και αυτα τροπικα ειναι και οσους ξερω τα κρατουν σε θερμοκρασια τροπικων ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Synagrida, δεν το ήξερα! Έχω όμως την εξής απορία, γιατί δεν ανήκουν τότε στα είδη κρύου νερού, παρά μόνο τα χρυσόψαρα και τα κόι; Ή απλά πρόκειται για παράλειψη του φόρουμ; :)

Επίσης κάτι άλλο, Lenia, για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε; Πρόκειται για το 60 λίτρων με 2 χρυσόψαρα; Εκεί δεν χωράει άλλο ψάρι, αφού τα 60 λίτρα είναι το μίνιμουμ για δύο φάνσυ.

Δεν ξερω αν θεωρουνται κρυου νερου ή οχι ,μαλλον το κρυο ειναι και σχετικο..εγω αμα δεν πιασει η θαλασσα 23 δε βαζω ποδι μεσα :bigemo_harabe_net-74: .μαλλον ειμαι τροπικος χαχχα.Αν μιλαμε για 60 λιτρα τοτε προφανως δεν ισχυει ετσι κι αλλιως τιποτα απο τα παραπανω,δεν το ειχα προσεξει..

Τα zebra danio και τα white cloud θελουν θερμοκρασιες κατω απο 24 και καλυτερα κατω απο 22..

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφει γιατι ειναι τροπικα και οχι κρυου νερου.Οπως σου ειπα τα ξενα φορα δεν τα λαμβανω καν υποψιν μου οσον αφορα τις ψαροσυνθεσεις που προτεινουν γιατι ειναι λαθος,δες τα ενυδρεια των ξενων και θα καταλαβεις.Επισης μερικες φορες κατι που κανουμε εμεις πιανει αλλα για αλλους δεν πιανει,θα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα,καποιος με μονομαχο βαζει γαριδες και δεν μενει ουτε μια,βαζω εγω με τον δικο μου και γινονται χιλιαδες,τι θα πρεπει να προτεινω?Να μπαινουν γαριδες η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να μου στειλεις καμια 50αρια γαριδες μια και εχεις χιλιαδες :bigemo_harabe_net-74: .Οι συνθηκες νερου που λεω αναφεροντα και sto sf ..(18-24).Ξαναλεω οτι πηρα απο εκει την ιδεα και την εφαρμοσα και πετυχε, επισης πολλοι συνδιασμοι που ειναι γενικα αποδεκτοι (ειδικα στα φρικανικα παρα πολυ συχνα )δεν δουλευουν γιατι τα ζωντανα εχουν και χαρακτηρα που δεν μπορουμε να τον προβλεψουμε οπωσδηποτε..

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα θα σου εστελνα,τυχαιο ηταν το παραδειγμα!:P

Δεν ειναι μονο οι συνθικες που πρεπει να λαμβανουμε υποψιν μας αλλα και αν κανουν τα ψαρια μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο,γι αυτο ειπα οτι θα τα εβαζα μονο με φανσυ που ειναι πολυ αργα και δεν τα νοιωθουν σαν κινδυνο..(Τωρα το ειδα το 'Μενιδι' ,Netherlands δεν ελεγε??Απο βδομαδα που θα ειμαστε πολυυυ κοντα θα ερθω για τις γαριδες που μου εταξες :) ) .Παντως για να μην ξεφυγουμε,και επειδη τα 60 ειναι ετσι κι αλλιως οριακα για τα χρυσοψαρα,τα αλλα δυο ειδη ,ειδικα τα μιννοου ειναι φανταστικα ψαρακια .Πριν 10 μερες ειχα και την πρωτη γεννα απο αυτα.Αυτος ηταν και ο λογος που τελικα εμειναν μονα τους ,με τα χρυσοψαρα δεν υπηρχε περιπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ήταν εποικοδομητική η συζήτηση, και ενδιαφέρον το θέμα, έχω την εντύπωση ότι πολλοί αρχάριοι θα είχαν την ίδια απορία. :)

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα αν δεν το λεει το sf δεν ειναι και νομος :).Χωρις να επιμενω σκεφτομαι οτι αν το εχουν δοκιμασει πολλοι με επιτυχια μπορει να ειναι αλλος ο λογος που δεν αναφερεται,οτι ας πουμε τα προφιλ δεν ενημερωνονται καθε τοσο και προφανως το κλισε ειναι οτι τα χρυσοψαρα δεν κανουν με αλλα ψαρια.

Το οτι το εχουν δοκιμασει πολλοι δεν εχει να λεει! Παρα πολλοι επισης εχουν χρυσοψαρα και μονομαχους σε γυαλα!

Παρα πολλοι εχουν σε 100 λιτρα 2-3 γκαλαχερ, παρα πολλοι εχουν σε 200 λ οσκαρ με!

Θα εβαζες ποτε αφρικανες με σκαλαρια; Πανω κατω την ιδια θερμοκρασια θελουν και σαν κιχλιδες εχουν σχεδον τον ιδιο χαρακτηρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι το εχουν δοκιμασει πολλοι δεν εχει να λεει! Παρα πολλοι επισης εχουν χρυσοψαρα και μονομαχους σε γυαλα!

Παρα πολλοι εχουν σε 100 λιτρα 2-3 γκαλαχερ, παρα πολλοι εχουν σε 200 λ οσκαρ με!

Θα εβαζες ποτε αφρικανες με σκαλαρια; Πανω κατω την ιδια θερμοκρασια θελουν και σαν κιχλιδες εχουν σχεδον τον ιδιο χαρακτηρα!

Νομιζω ειναι εντελως ατυχεις οι συγκρισεις..Δεν ειπα το εχουν δοκιμασει πολλοι,ειπα το εχουν δοκιμασει πολλοι με επιτυχια...Τα ειδη που αναφερεις ειναι εντελως ασυμβατα ακομα και σε συνθηκες νερου,δεν εχει καμια σχεση..

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω τα zebra danios ειναι ψαρια ουτε τροπικα ουτε κρυου νερου η θερμοκρασια που πρεπει να τα συντηρεις ειναι απο 20-25 παραπανω αντεχουν αλλα προτιμουν το ποιο δροσερο νερο . ενας λογος που δεν μπορεις να το βαλεις με χρυσοψαρα ειναι οτι τους αρεσει να τσιμπανε τα μεγαλα πτερυγια τον αλλον ψαριων ενα τοσο γρηγορο ψαρι με ενα αργο και με μακρια πτερυγια χρυσοψαρο ειναι αδυνατον να συγκατοικησουν εκτος και αν το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο (300 λιτρα) οποτε στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν μπορει να βαλει συγκατοικους...

Link to comment
Share on other sites

Τα πτερυγια αντιστοιχου μεγεθους ψαριων μπορει ,τα πτερυγια ενος φανσυ πολλαπλασιου μεγεθους δεν τα πλησιαζουν καν..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι εντελως ατυχεις οι συγκρισεις..Δεν ειπα το εχουν δοκιμασει πολλοι,ειπα το εχουν δοκιμασει πολλοι με επιτυχια...Τα ειδη που αναφερεις ειναι εντελως ασυμβατα ακομα και σε συνθηκες νερου,δεν εχει καμια σχεση..

Οταν λες με επιτυχια; Εγω οπως και πολλοι αλλοι, πιθανον και εσυ, ξερουμε ανθρωπους που εχουν χρυσοψαρα σε γυαλα 2 και 3 χρονια! Αυτο θεωρειται επιτυχια;

Εσυ δηλαδη θα προτεινες στη φιλη να βαλει και καποιο αλλο ειδος ψαριου οπως τα danio με τα χρυσοψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...