Jump to content

Συμβουλές Σε Προσωπικά Μηνύματα


kalliroi

Recommended Posts

Πρόσφατα έλαβα ένα προσωπικό μήνυμα στο οποίο το μέλος έκανε αναφορά σε πρόβλημα στο ψάρι του. Σήμερα έλαβα ένα άλλο προσωπικό μήνυμα, στο οποίο το μέλος μου ζητούσε ξεκάθαρα να συνομιλήσουμε εκτός φόρουμ, με e-mail, ώστε να το βοηθήσω. Δεν ενδιαφέρομαι να εμπλακώ σε τέτοιου είδους συζητήσεις ιδιωτικά, παρά μόνο δημόσια.

Και στις δύο περιπτώσεις προέτρεψα τα μέλη να γράφουν δημόσια τέτοιους είδους θέματα γιατί:

1ον θα λάβουν πολλές απόψεις και ιδέες για το θέμα που τα απασχολεί

2ον αν κάποιος δώσει κατά λάθος πληροφορίες που δεν είναι σωστές, θα υπάρχει η δυνατότητα να διορθωθούν από κάποιον πιο έμπειρο

3ον θα αποκτήσουμε περισσότερες γνώσεις και οι υπόλοιποι

Στα προσωπικά μηνύματα ο καθένας είναι ελεύθερος να γράφει ό,τι θέλει, ωστόσο, έθεσα το θέμα δημόσια γιατί με προβλημάτισε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστα επραξες και ετσι πρεπει να κανουν ολα τα μελη,γι αυτο ειναι το φορουμ,αλλιως θα μιλουσαμε με πμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι ένα φαινόμενο που συμβαίνει συχνά και σε εμάς του συντονιστές αλλά και σε πολλά μέλη φαντάζομαι.

Πολύ καλά έκανες και τους απάντησες με αυτό το τον τρόπο.
Οι πληροφορίες σε ένα φόρουμ πρέπει να μοιράζονται δημόσια για όλους τους λόγους που προανέφερες.

Ο λόγος που το κάνουν αυτό είναι λίγο πολύ γνωστός.
Μη φοβάστε να θέσετε δημόσια τις απορίες σας,...

κανείς δεν θα σας παρεξηγήσει ότι είστε αρχάριοι, όλοι ήμασταν και συνεχίζουμε να είμαστε σε ένα χόμπι που εξελίσσεται καθημερινά.

Μη φοβόμαστε ότι κάποιος θα σας την "πει"...

Καλύτερα να σας την πει δημόσια για να είναι και υπεύθυνος των πράξεων του.

Μπορεί με ένα πμ να απευθυνθείτε από λάθος σε έναν "ξερόλα" γιατί απλά έτσι νομίζατε ότι είναι και σωστός με αυτά που διαβάσατε σε κάποιο ποστ.

Αυτό που ρωτάτε με πμ μπορεί να αφορά και πολύ περισσότερα μέλη.
Μάθετε να ακούτε πολλές γνώμες... αυτή είναι η ουσία του φόρουμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εκανες Καλλιροη!


....Μάθετε να ακούτε πολλές γνώμες... αυτή είναι η ουσία του φόρουμ.

Ακριβως αυτο!

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
έγκριση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρόκειται για troll, τουλάχιστον στη μία περίπτωση. Ακόμα και αν κάνω λάθος, όμως, νομίζω πως δεν πάει χαμένη καμία πληροφορία που γράφεται εδώ μέσα. :)

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
έγκριση
Link to comment
Share on other sites

Ας έχουμε υπόψη μας ότι ο λόγος για τον οποίο κάποιο πρόσωπο ζητά να συνομιλήσει μαζι μας εκτός φόρουμ, μπορει και να μην ειναι και τόσο αγαθός! Δε μιλάω για τα συγκεκριμένα μελη αλλα ο κοσμος του Διαδικτύου ειναι επικίνδυνος, μπορει "το πρόβλημα με το ψάρι" κάποιου, να ειναι απλα μια αφορμή. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή και μεταχείριση το ολο θεμα.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
έγκριση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να αναφερω με την ευκαιρια ,οτι για αγγελια που εχω βαλει,σε πμ μου ζητηθηκαν ολα μου τα στοιχεια (τηλ,διευθυνση κτλ)και τελικα δεν παρελαβα τιποτα........

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω με την ευκαιρια ,οτι για αγγελια που εχω βαλει,σε πμ μου ζητηθηκαν ολα μου τα στοιχεια (τηλ,διευθυνση κτλ)και τελικα δεν παρελαβα τιποτα........

Μπορείς να πείς και με ποιό μέλος έγινε αυτό, αν τελικά δεν υπάρξει απάντηση στο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω με την ευκαιρια ,οτι για αγγελια που εχω βαλει,σε πμ μου ζητηθηκαν ολα μου τα στοιχεια (τηλ,διευθυνση κτλ)και τελικα δεν παρελαβα τιποτα........

Επικοινώνησες μαζί του? δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συνέβει εάν δεν ακουστεί και η άλλη πλευρά, κάτι όμως που πρέπει να γίνει μεταξύ των δυο εμπλεκομένων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πείς και με ποιό μέλος έγινε αυτό, αν τελικά δεν υπάρξει απάντηση στο πρόβλημα.

Δεν θα βοηθήσει σε τίποτα αυτό. Αν το μέλος ανήκει στα "λαμόγια", ήδη την έχει κάνει και έχει αλλάξει nick.

Άλλωστε το έχουμε αναφέρει άπειρες φορές να προσέχετε τις συναλλαγές σας, τόσο στο ίντερνετ γενικά όσο και εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...