Jump to content

Recommended Posts

βασικα ειχε γινει το νερο τους πρασινο αφου δεν το ειχα αλλαξει καθολου αυτα που εζησαν περισσοτερο ηταν 30 μερες !

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω εκκολαψει αρτεμια ακετες φορες για ταισμα στα σκαλαρακια μου αλλα δεν ειχα σκεφτει ποτε να τις μεγαλωσω...

πως μεγαλωνουνε? τι τρωνε? δεεν χρειαζονται αεραντλια ?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω εκκολαψει αρτεμια ακετες φορες για ταισμα στα σκαλαρακια μου αλλα δεν ειχα σκεφτει ποτε να τις μεγαλωσω...

πως μεγαλωνουνε? τι τρωνε? δεεν χρειαζονται αεραντλια ?

εχω αυτο που ηξερα ηταν να μην αλλαζω ποτε το νερο και να ριχνω 1 κουταλακι τροφη καθε τρεις μερες γινοντε ασπρα με 6 ποδαρακια και ουριτσα!

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο που ηξερα ηταν να μην αλλαζω ποτε το νερο και να ριχνω 1 κουταλακι τροφη καθε τρεις μερες γινοντε ασπρα με 6 ποδαρακια και ουριτσα!

τι τροφη???εγω εχω ακουσει για σπιρουλινα αλλα δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για τριοπς τα βλεπω αλλα οταν ακουσα την εκφραση "δημιουργησε ζωη" η αληθεια ειναι οτι χαλαστηκα! Ειδικα οταν το ειδα μεσα στο ρολοι του πιτσιρικα!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω εκκολαψει αρτεμια ακετες φορες για ταισμα στα σκαλαρακια μου αλλα δεν ειχα σκεφτει ποτε να τις μεγαλωσω...

πως μεγαλωνουνε? τι τρωνε? δεεν χρειαζονται αεραντλια ?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30957&hl=%D0%E1%F1%E1%E3%F9%E3%DE+Artemia

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=46963&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33621&hl=

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο που ηξερα ηταν να μην αλλαζω ποτε το νερο και να ριχνω 1 κουταλακι τροφη καθε τρεις μερες γινοντε ασπρα με 6 ποδαρακια και ουριτσα!

θέλει αλλαγή νερού,να το λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελος το σπαμ,γεμισατε 2 σελιδες με ασχετα σχολια!Το θεμα αρχισε με ερωτηση για τα triops και το φτασατε στα παιχνιδια και τις αρτεμιες!

Επισης δεν χρειαζεται καθε κουβεντα να γυρναει στα μαγαζια,απλα σε οποιον δεν αρεσει δεν αγοραζει κιολας,δεν χρειαζεται να γεμιζουμε σελιδες με κραξιμο!

Link to comment
Share on other sites

εμπορεύονται ότιδήποτε προσοδοφόρο, χωρίς όρια..αλλά η οικονομία πάει στα "αβαθή"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά τα είχα αγοράσει πριν απο ενα μήνα τέτοια εποχή αλλα μου εκκολαπτικε μόνο ενα και μάλιστα πιο πολύ μου έκανε σαν αρτεμι παρά για τριοψ. :( Το εχω ψάξει πολυ το θέμα!

Θα το ξαναγορασω πάλι μου αρεσε σαν φάση άλλα τώρα θα κοιτάξω τις οδηγίες πιο προσεκτικά και θα αγοράσω γυάλα με φίλτρο!

Όσο για το θέμα πώλησής τους δεν έχω κανένα πρόβλημα είναι καλό τα παιδεία να μαθαίνουν το πως ειναι να εχεις το δικο σου ενυδρείο και κάλο όποιο παιδί παρει αυτό το kit να δει καλά τις οδηγίες του - εξαλλου όποιος απο εδω ειναι φιλόζωος και πιστεύει οτι δεν είναι σωστό να τα πουλάνε σε παιδια.Η άποψη μου ειναι οτι ολα τα αβγα προέρχονται απο καλλιέργειες και αμα ξέρατε πόσα αβγά κάνει το κάθε τριοπς δεν θα μιλάγατε! Το είδος δεν χάνετε και καλύτερα τα παιδιά να παίζουν με αυτά τα ψαράκια πάρα με τα χρυσόψαρα!Triops_longicaudatus.jpg

Έγινε επεξεργασία - georgelio3
Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό φίλτρο πάντα είναι καλό να υπάρχει, Το λινκ του φίλου απο πάνω έχει πολλές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γεια σας μπορείτε να μου λύσετε μια απορία.

Τι πρέπει να κάνω για να ζήσει ένα triops θέλω να πάρω αλλα δεν ξέρω πολλά για αυτο μπορείτε να μου πείτε καμία πληροφορία η κάνα σάιτ ;; ευχαριστω :) :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να δείτε διάφορες πληροφορίες και οδηγίες εκτροφής εδώ

αυτό είναι ένα λινκ με αρκετές πληροφορίες για την διατήρησή τους.

πολύ της μόδας έγιναν ξαφνικά τα triops :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου δείξετε μια καθαρή εικόνα απο ένα αυγό τριωψ ;;; Δεν έχω καταλάβει πως ειναι :( !!!!

Πόσο καιρο μπορουν να αντέξουν τα τριωψ ;;;

Και κάτι τελευταίο

Πόσο καιρο θέλουν να εκκολαυτουν;;;;

Ευχαριστω και συγγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι ένα λινκ με αρκετές πληροφορίες για την διατήρησή τους.

πολύ της μόδας έγιναν ξαφνικά τα triops :D

.

Ναι όντως αλλα ειναι γλυκά και ειναι προϊστορικά γι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ που σου έδωσα έχει ό,τι ρωτάς. Πάντως εγώ δεν θα τα έβαζα. Ζουν μερικούς μήνες, που είναι πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει κατι πρέπει το νερό τους να ειναι καθαρό η βρόμικο ?????

Αν κάποιος είχε το " παιχνίδι " ποσα αυγά έχει μέσα ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η ξαδερφη μου θελει και ιμαι υπερ..

οσον αναφορα τα τριωψ, ενυδρειο η μικρο σαν χελωνιερα;

μαλλον θα της δωσω το 20 λιτρο

Link to comment
Share on other sites

αν πήρες αυτό το γνωστό παιχνίδι (το έχω κι εγώ) καλύτερα να το κάνει σε αυτό το πλαστικό που έχει μέσα γιατί δεν θα τα βλέπει σε μεγάλο χώρο τις 2 πρώτες βδομάδες...και να θυμάσαι μόνο ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ!

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

αυτο το παιχνιδι λεω χδ

οκ σε αυτο το πλαστικο

μονο απιονισμενο..το χω χαχαχ...

υπαρχει περιπτωση να αναπαραγωγηθουν ανεξελεγκτα

Link to comment
Share on other sites

από ότι διάβασα από όλα τα αυγά δεν πρόκειται να ζήσουν όλα τα triops και υπάρχει περίπτωση να μείνει μόνο 1!τα triops δεν θέλουν και τα 2 φύλα για να γεννήσουν(παρθενογέννεση) και αυτό είναι που τα κάνει ενδιαφέρον....πάντως μετά από 2 βδομάδες περίπου να προσθέσει την άμμο που έχει το οποίο έχει πλυθεί καλά με απιονισμένο νερό...και σε κάποια στιγμή αυτό θα αφήσει αυγά μέσα στην άμμο,που όμως για να εκκολαφθούν θα πρέπει να περάσει μια περίοδο ξηρασίας (άρα όταν το triop αφήσει τη ζωή μιας και ζουν 1-2 μήνες θα πρέπει η άμμος να στεγνώσει καλά και μετά να ξαναπροσπαθήσει πάλι άμα θέλει).Προτείνω να ακολουθήσει πιστά τις οδηγιες που έχει και να μην χρησιμοποιήσει όλα τα αυγά(στην αρχή μισή παρτίδα).εγώ μετά τις γιορτές θα προσπαθήσω κι εγώ,αυτή τη στιγμή το έχω στην άκρη. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...