Jump to content

Βοήθεια Πρόβλημα Με Sump


pitsiovic

Recommended Posts

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα.το ενυδρείο είναι 80*50*60 και το sump 40*35*35.Η τρύπα για την υπερχίληση ήταν ακριβώς 3,2 cm διάμετρος και επειδή δεν χωρούσε το pvc με 3,2 πήγα στο αμέσως μικρότερο που ήταν το 2,5. Έκανα το λάθως και πήρα την αντλία της eheim 2000+ Compact η οποία είναι 1000-2000 ltr. Τώρα που γέμισε το ενυδρείο και πήγα να δουλέψω την αντλία με την μικρότερη ροή δλδ 1000 είδα πως το sump αδειάζει πολύ γρήγορα σε σχέση με το νερό που έρχεται πίσω σε αυτό. Τώρα η ερώτησή μου είναι περίπου πόσα λίτρα την ώρα πρέπει να περνάνε από το sump λίτρα μου. (220 λτρ ενυδρείο 50 λτρ sump)?και τι πρωτείνεται να κάνω?(Να κάνω μια ακόμα υπερχίληση με σωλίνες pvc ή να πάρω μικρότερη αντλία.)?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με ένα dremel ή τρυπάνι με εξάρτημα για τρόχισμα γυαλιού να ανοίξεις λίγο την διατομή ώστε να περάσει η Φ32 , αν πας σε μικρότερη αντλία δεν θα έχεις αρκετή κυκλοφορία...

Link to comment
Share on other sites

με φ 25 δλδ που εχω δεν γίνεται ε? νμίζω πάντως πως με DVI υπερχύλιση θα είανι πιο απλά από το να αδειάζω , να κάνω μεγαλύτερη τρύπα και όλα από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

οκ πήγα άλλαξα την αντλία με μια μικρότερη και τώρα φαίνεται πως λειτουργούν όλα ρολόι..Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...