Jump to content

Καινουριο Παλιό Ενυδρείο


Recommended Posts

καλημέρα φίλοι και καλό μήνα,

μετά απο πολύ καιρό μακριά από το χόμπι και με όλα μου τα ενυδρεία εκτός μπήκε αγγελία για την πώληση όλων γιατί οσο τα έβλεπα και πονούσα και έπιαναν χώρο.

Τελικά μετα απο κάποιες αλλαγές στο πατρικό μου βρέθηκε ενα καλό σημείο και θα αναλάβω την διακόσμηση του, με τη? μα φυσικά με ενυδρείο!

Έχουμε και λέμε λοιπόν έχουμε τα εξής,

1) ενυδρείο Γυάλα 80x65x45

2) φίλτρο (παίζει 1 τεμ eheim 2217 και ενα JBL crystaprofi 1500e)

3) θερμαντήρες (απο 50w εως 300w) (μάλλον θα μπει ένα 150αρις και 2 τεμ 50w)

4) φωτιστικό 2x24w

και ρωτάω τη βάζω μέσα?

εγώ προσωπικά έχω τρέλα με τα κοπαδόψαρα του βιότοπου της νότιας Αμερικής (αλλά εκεί το νερό είναι μαλακό και το ενυδρείο είναι μόνο 80cm και πχ τα ροδόστομα ή οι καρδινάλιοι δεν έχουν "χώρο" να κοπαδιάσουν όπως θα έπρεπε) μου αρέσει και λίγο απο ασία με πχ κάποια γκουαραμι, αλλα κοιτάζω και προς Αφρική...

Εχω πελαγώσει και χάνομαι... να ψάξω πέτρες για νταμάρι ή ρίζες για Αμαζόνιο και ριο ντε νέγρο?

Βάση του εξοπλισμού εσείς τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Βαση εξοπλισμου εισαι για ολα! Εσυ τι θελεις; Αυστραλια μερια εχεις δει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω κατι σε φυτεμένο με πολυ διαυγή νερο και πολύχρωμα ψαράκια.... α και οχι μαλακο νερο... να βαλω ζοωτοκα να γινει του χρώματος εκει μεσα;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου!Με τα ζωοτοκα θα εισαι μια χαρα!Πολυ ομορφα και πολυχρωμα!Εχεις βεβαια υποψην σου οτι θα πρεπει να εχεις καπου να μοιραζεις ψαρακια... :) Εμενα μου αρεσουν τα γκουραμια που ειπες αλλα μπορεις να βαλεις μονο ενα χαρεμι ενω ζωοτοκα μπορεις να βαλεις δυο διαφορετικα χαρεμια...

Link to comment
Share on other sites

είδα φίλους να κρατάνε καρντιναλ σε ενυδρεια με μήκος 70 και 80 cm, αν λεω αν απο λιτρα ειμαι μια χαρα με ενα κοπαδι 20-30 ατομων μόνο με καρντναλ και σαν εικονα με τρελένει, μπορεί να ζήσουν σε νερό βρύσης? μην μπλέκω πάλι με όσμοση...

Link to comment
Share on other sites

20-30 ατομα δεν μπορεις να βαλεις αλλα και λιγοτερα να βαλεις θελεις μαλακο νερο,σε βρυση δυστοιχος δεν μπαινουν.

Link to comment
Share on other sites

καιρός να αλλάζω μεμβράνη στην αο δλδ ε?

σε 200 σχεδον καθαρα λιτρα ποσα ψαράκια θα ζουνσαν καλα? και με το μήκος θα την "παλέψουν"?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τετοια ψαρια ναι.Κατσε για 200 λιτρα μιλαμε?Γιατι ειδα στο προφιλ σου 100..

Link to comment
Share on other sites

το καινουριο που ετοιμαζω ειναι 80*65*45 αρα 234λιτρα μικτά. οπώτε με το jbl crystprofi1500 για φίλτρο δεν χωράνε 20-30 ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτο χωρανε τοσα,νομιζα οτι μιλουσαμε για το 100αρι που γραφει το προφιλ σου.

Link to comment
Share on other sites

γρήγορα γρήγορα λύθικε και το θέμα του μαλακού νερου και έχουμε και απο αυτό. απο φυτά τι κάνουμε? να πω πως υπολογίζω να φτιαχτεί φωτιστικό με 144w (6*24w t5) αν και σκεφτομαι και τις led λυσεις πολύ έντονα καθώς δεν θέλω να αφξίσω και την κατανάλωση ρευματος στα ύψη! απο φυτά νότιας αμερικής τη ψάχνω? περνω τις παρουσιάσεις των συνχομπιστών σβάρνα για ιδέες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...