Jump to content

Αλατι Και Θολουρα


akisem

Recommended Posts

μπορειτε να μου πειτε του λογους που το αλατι αφου εχει διαλυθει (εχουν φυγει το πολυ δηλαδη - οπτικα) εχει δημιουργηθει θολουρα?

παρατηρησα σακι με το αλατι που ειχα για το μικρο μου ριφ ειχε κανει σβολους- υγρασια. δεν εδωσα σημασια. μπορει αυτη η υγρασια να ειναι η αιτια για τη θολουρα? νερο ειναι απο ΑΟ

Link to comment
Share on other sites

για να δουμε. παντως σε φορουμ λενε οτι αν εχει παρει υγρασια ειναι αχρηστο το αλατι...γιατι "πεφτουν" διαφορα στοιχεια και πλεον δεν διαλυονται. Τι εχετε να πειτε απο δικες εμπειριες?

Link to comment
Share on other sites

κανεις?

ο πατος του ενυδρειου οπως φενεται απο πανω....μπορεις να γραψεις πανω απο την "σκονη" που εχει πεσει στον πατο (εκτος απο την θολουρα)...νομιζω θα το αδειασω, πεταξω και το αλατι (που εχει πιασει υγρασια) και παλι απτην αρχη....

post-7825-0-32822800-1383493910_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

Mου κανει εντυπωση αδειασετωκαι ξαναγεμισετω ποση κυκλοφορια 2χεις?τι αλλο εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Τι αλατι βαζεις? , εχεις δυνατη κυκλοφορια μεσα? Πολυ περιεργο παντος. δεν μου εχει ξανατυχει. Με το Tropic marine που βαζω εγω σε 1 μερα (ισως και λιγοτερο) ειναι πεντακαθαρο το νερο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι 120 λιτρα και εχει μεσα τωρα μονο το θερμοστατη και μια κοραλια evo 2800 και μια μικρη εχαημ 900 (την εβαλα πριν λιγο μπας και αλλα δεν αλλαζει τιποτα).

σας ξαναρωταω λοιπον εχετε θεμα εσεις ποτε με σβολους/υγρασια? το αλλατι σας ειναι παντα οπως οταν το αγοραζετε?

παντως μετρησα τωρα alkalinity 6dKH, αν ειχαν "πεσει" carbonates δεν θα πρεπε να χα πολυ χαμηλοτερο? (αλατοτητα ειναι 1025)

και γω μεχρι τωρα καλη εμπειρια ειχα. αλλα ποτε δεν ειχα βεβαια 10κιλη συσκευασια οπως τωρα...

εχει να κανει που πρωτα εβαλα τον θερμοστατη, εκανε το νερο στους 25 κ μετα το αλατι?

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

ειναι 120 λιτρα και εχει μεσα τωρα μονο το θερμοστατη και μια κοραλια evo 2800 και μια μικρη εχαημ 900 (την εβαλα πριν λιγο μπας και αλλα δεν αλλαζει τιποτα).

σας ξαναρωταω λοιπον εχετε θεμα εσεις ποτε με σβολους/υγρασια? το αλλατι σας ειναι παντα οπως οταν το αγοραζετε?

παντως μετρησα τωρα alkalinity 6dKH, αν ειχαν "πεσει" carbonates δεν θα πρεπε να χα πολυ χαμηλοτερο? (αλατοτητα ειναι 1025)

και γω μεχρι τωρα καλη εμπειρια ειχα. αλλα ποτε δεν ειχα βεβαια 10κιλη συσκευασια οπως τωρα...

εχει να κανει που πρωτα εβαλα τον θερμοστατη, εκανε το νερο στους 25 κ μετα το αλατι?

Αυτή η θολούρα που λες δεν μου φαίνεται φυσιολογική αν διαρκεί περισσότερο απο καποια λεπτά και με προϋπόθεση οτι το νερό έχει προετοιμαστεί σωστά...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω...αυτο λεω...το νερο ειναι απο RO...πρωτα νερο και μετα αλατι.... :(

Μπορεί να είχε πάρει με κάποιο τρόπο(σκίσιμο-τρύπημα) αέρα η αεροστεγής συσκευασία του αλατιού σου η να ήταν παρτίδα αρκετά παλιά

Link to comment
Share on other sites

ο θερμοστατης δεν φταιει σιγουρα φυσικα οταν ενα υλικο σβολιασει θελει περισσοτερο ανακατεμα για να διαλυθει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είχε πάρει με κάποιο τρόπο(σκίσιμο-τρύπημα) αέρα η αεροστεγής συσκευασία του αλατιού σου η να ήταν παρτίδα αρκετά παλιά

εγω ειχα ξεχασει μερικες φορες να το κλεισω.... :bigemo_harabe_net-87:

αρα ειναι αχρηστο το αλατι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Ποια αλάτια έχουν αεροστεγή συσκευασία;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα τρελαθω...πηρα καινουργιο αλατι. αδειασα το ενυδρειο, το ξαναγεμησα, εριχνα το αλατι σιγαααα σιγααααα... και μετα απο 3 μερες ειναι παλι θολο+αυτο σαν σκονη εχει κατσει στον πατο+στην επιφανεια επισης ασπρα πραγματακια. Πειτε μου τι γινεται μη τα πεταξω ολα.... :headonwall: :headonwall: :headonwall:

παω τωρα να μετρησω pH πριν κ μετα το αλατι, μηπως γινεται τιποτα με αυτο...ΑΛΛΑ.... :headonwall: :headonwall: :headonwall: :headonwall: :headonwall: :headonwall: :headonwall: :headonwall: :headonwall: :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

τι κυκλοφορια εχεις? ποσα λιτρα ειναι? αδειο ειναι η εχει και βραχο?

Link to comment
Share on other sites

100 λιτρα, 2800λ/ωρα, αδειο τιποτα δεν εχει...

παρατηρησα οτι αν βαλω λιγο οξικο οξυ/ξυδακι καθαρο καθαριζει μετα απο λιγο.... αλλα αυτο δεν απαντα το τι γινεται. ή ασβεστιο ή μαγνησιο πεφτει ως ιζημα πιστευω. αλλα γιατι? pH πριν το αλατι 7.4, μετα 8.4, kh πριν 0 μετα 8,2 (περιπου, δεν θυμαμαι ακριβως)

Link to comment
Share on other sites

βαλε αλλον ενα κυκλοφορητη βαλε τον θερμοστατη σωστα στην θερμοκρασια και περιμενε α και το σιμμερ ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

τον θερμοστατη τον ειχα και την πρωτη φορα μεσα αλλα αποτι διαβασα ειναι καλυτερα χαμηλη θερμοκρασια http://www.reefkeeping.com/issues/2005-07/rhf/

σκιμμερ? το σκιμμερ γιατι?

Link to comment
Share on other sites

οταν εστεισα το πρωτο δικο μου τα ειχα βαλει ολα ανοιχτα και φυσικα θολωσε [αραγονιτη εχεις βαλει?] δυο μερες μετα ειχε διαυγια 80%και 3 μερες μετα 100%

Link to comment
Share on other sites

αραγωνιτη οχι.

απο δευτερα μεχρι τεταρτη που το ειχα και γυριζε με ολα ανοιχτα εκτος σκιμμερ δεν ειδα βελτιωση γιαυτο το αδειασα (παλι).

το ενδιαφερον ειναι οτι το αλατι εχει διαλυθει. ειναι μονο μια θολουρα σα σκονη. μετρησα ασβεστιο κ μαγνησια μπας και αυτα εχουν πεσει αλλα ειναι καλα 432 και 1300 αντιστοιχα... :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

πιστευω το σκιμερ θα βοηθησει μην ξεχνας οτι ειναι αδειο και τα σωματιδια σιγα σιγα θα φυγουν [ιχνοστοιχια κλπ]

Link to comment
Share on other sites

πρωτεινετε απο χομπιστες βαζοντας μερικες σταγονες το διαλιμα ιζημα που κατακαθετε αμεσως μετα την προσθηκη διαλυετε τελειως με την βοηθει των κυκλοφορητων.σχεδον ολα τα αλατια αφηνουν ιζημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...