Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Άσπρα σημάδια σε Platy σαν κόκκους ζάχαρης στο σώμα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 60lt
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): 1 * Φίλτρο Resun Magi 200, 1 * Φίλτρο Hailea HL-BT400
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Νέο ενυδρείο περίπου 50 ημερών.
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 * Platy, 4 * Angel Fish, 2 * Plecostomus
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα 2 φορές την ημέρα. Καθαρισμός βυθού κάθε εβδομάδα, καθαρισμός φίλτρων κάθε 2η εβδομάδα και αλλαγή νερού 20% κάθε 2η εβδομάδα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,9
- KH: 15o dKH
- GH: >14o dGH
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): -
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0 / OK
- ΝΟ3 (νιτρικά): 100
- Θερμοκρασία: 27c
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips: Aquavital Multitest 6in1 http://www.aquarium-munster.com/en/fresh-water/aquavital-care-products/aquavital-multitest-6in1.html
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τα σημάδια έχουν μόνο τα Platy. Εμφανίστηκαν σήμερα και εδώ και 2 ημέρες συνήθως κάθονται την περισσότερη ώρα στον βυθό. Κατά το τάισμα τρέφονται κανονικά ενώ όταν πλησιάζω στο ενυδρείο δραστηριοποιούνται κανονικά για αρκετά λεπτά πριν καθίσουν πάλι στον βυθό.

post-57249-0-12915800-1383416557_thumb.jpg

post-57249-0-17958300-1383416559_thumb.jpg

post-57249-0-24750400-1383416563_thumb.jpg

post-57249-0-77834800-1383416564_thumb.jpg

post-57249-0-48896100-1383416566_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα.

Έχεις όρεξη να φτιάξεις ένα σωστό ενυδρείο να το χαίρεσαι εσύ και τα ψαράκια σου ;

Σε ρωτώ, γιατί αυτή τη στιγμή έχεις πολλά λάθη και θα το πληρώσουν τα ζωντανά σου. ;)

Ζωοτόκα με σκαλάρια δεν ταιριάζουν, για του πλέκο δεν το συζητώ. :)

Ρίξε μια ματιά στα προφίλ για να καταλάβεις : Platy , Σκαλάρι

Όσο για την ασθένεια , μου φαίνεται για ick.

Αντιμετώπιση του Ichthyophthirius Multifiliis
Link to comment
Share on other sites

4 * Platy, 4 * Angel Fish, 2 * Plecostomus σε 60 λιτρο ενυδρειο?

Εδω εγω σε 180λιτρο και δεν βάζω ανγκελόψαρα... :sarcasm:

Κρατησε τα platy μόνο... παρε ακομη 6 να τα κάνεις 10 , οι τιμες του νερου σου ειναι μια χαρά για αυτά...

Βγαλε το απαίσιο χρωματιτσο χαλικάκι και τα πλαστικά φυτά, αντικατεστησετα με ένα σκουροχρωμα χαλαζιακο χαλικι, και αληθινά ευκολα φυτά.

ΝΟ3 (νιτρικά): 100

Ειναι υπερβολικά πολλά, μειωσε το ταισμα σε μια φορά την ημέρα , και κάνε αλλαγές ανα εβδομάδα!

Ειναι ick απο τι φαινεται στις φωτογραφιες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα.

Έχεις όρεξη να φτιάξεις ένα σωστό ενυδρείο να το χαίρεσαι εσύ και τα ψαράκια σου ;

Σε ρωτώ, γιατί αυτή τη στιγμή έχεις πολλά λάθη και θα το πληρώσουν τα ζωντανά σου. ;)

Ζωοτόκα με σκαλάρια δεν ταιριάζουν, για του πλέκο δεν το συζητώ. :)

Ρίξε μια ματιά στα προφίλ για να καταλάβεις : Platy , Σκαλάρι

Όσο για την ασθένεια , μου φαίνεται για ick.

Αντιμετώπιση του Ichthyophthirius Multifiliis

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Πριν 2-3 χρόνια είχα τα ίδια ήδη σε ενυδρείο 250 lt και όπως και τώρα δεν έχω παρατηρήσει καμία επιθετική συμπεριφορά ή κάποιο άλλο πρόβλημα. Από ότι γνωρίζω τα Guppy είναι "τροφή" για τα Σκαλάρια. Τα Platy μου τα πρότειναν στο Pet Shop που ψωνίζω. Παρόλα αυτά εάν πιστεύεις πως υπάρχει θέμα έχω δεύτερο ενυδρείο να τα διαχωρίσω. Σεβαστή πάντα η γνώμη :)

Θα ξεκινήσω θεραπεία για το Ick σύμφωνα με το άρθρο μιας και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω χημικά.

Από μετρήσεις στο νερό υπάρχει κάποιο θέμα? Γενικά στην περιοχή το νερό είναι χάλια και δεν πίνουμε.

Ευχαριστώ και πάλι,

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Άλλο 250 λίτρα αδερφέ και άλλο 60 :) . Υπάρχει μια τεράστια απόκλιση νομίζω ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε , ξεκίνα να κάνεις αλλαγές κάθε εβδομάδα το 30%.

Στα 60 λίτρα θα μπορούσες να κρατήσεις ένα χαρέμι platies , αραιώνοντας των πληθυσμό από τις γέννες.

Κάνε έναν κόπο και διάβασε εκτός από το άρθρο με την ασθένεια και τα προφίλ των ψαριών.

Τα guppies δεν είναι τροφή για τα σκαλάρια , εκτός αν εννοείς τα neon tetras, στη φύση. :)

Link to comment
Share on other sites

4 * Platy, 4 * Angel Fish, 2 * Plecostomus σε 60 λιτρο ενυδρειο?

Εδω εγω σε 180λιτρο και δεν βάζω ανγκελόψαρα... :sarcasm:

Κρατησε τα platy μόνο... παρε ακομη 6 να τα κάνεις 10 , οι τιμες του νερου σου ειναι μια χαρά για αυτά...

Βγαλε το απαίσιο χρωματιτσο χαλικάκι και τα πλαστικά φυτά, αντικατεστησετα με ένα σκουροχρωμα χαλαζιακο χαλικι, και αληθινά ευκολα φυτά.

ΝΟ3 (νιτρικά): 100

Ειναι υπερβολικά πολλά, μειωσε το ταισμα σε μια φορά την ημέρα , και κάνε αλλαγές ανα εβδομάδα!

Ειναι ick απο τι φαινεται στις φωτογραφιες...

Δεν θα ήθελα να μπω στην διαδικασία με τα αληθινά φυτά. Πιστεύω πως το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό για να έχω ένα σωστό αποτέλεσμα από πλήθος φυτών.

Τα νιτρικά είναι σε αυτήν περίπου την τιμή. Εδώ και 19 χρόνια ακόμα και σε 250 lt ενυδρείο με τάισμα 1 φορά την ημέρα ποτέ δεν κατέβηκαν. Ίσως και η ποιότητα του νερού στην περιοχή?

Το χρωματιστό χαλικάκι δείχνει υπέροχα με τον φωτισμό και τα ψαράκια προτιμούν το συγκεκριμένο μέρος στο ενυδρείο καθώς το άλλο μισό είναι στρωμένο με μαύρο χαλικάκι.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε , ξεκίνα να κάνεις αλλαγές κάθε εβδομάδα το 30%.

Στα 60 λίτρα θα μπορούσες να κρατήσεις ένα χαρέμι platies , αραιώνοντας των πληθυσμό από τις γέννες.

Κάνε έναν κόπο και διάβασε εκτός από το άρθρο με την ασθένεια και τα προφίλ των ψαριών.

Τα guppies δεν είναι τροφή για τα σκαλάρια , εκτός αν εννοείς τα neon tetras, στη φύση. :)

Απλά μου είπαν ότι είναι επιθετικά τα σκαλάρια στα guppies ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να μπω στην διαδικασία με τα αληθινά φυτά. Πιστεύω πως το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό για να έχω ένα σωστό αποτέλεσμα από πλήθος φυτών.

Μια χαρά είναι το ενυδρείο για αληθινά φυτά. :)

Τα νιτρικά είναι σε αυτήν περίπου την τιμή. Εδώ και 19 χρόνια ακόμα και σε 250 lt ενυδρείο με τάισμα 1 φορά την ημέρα ποτέ δεν κατέβηκαν. Ίσως και η ποιότητα του νερού στην περιοχή?

Έχεις μετρήσει τα νιτρικά στη βρύση ;

Το χρωματιστό χαλικάκι δείχνει υπέροχα με τον φωτισμό και τα ψαράκια προτιμούν το συγκεκριμένο μέρος στο ενυδρείο καθώς το άλλο μισό είναι στρωμένο με μαύρο χαλικάκι.

Γούστα είναι αυτά, εγώ προτιμώ πιο φυσικά χρώματα, μιας και προσπαθούμε να προσομοιάσουμε το φυσικό τους περιβάλλον, όσο μπορούμε. :)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά μου είπαν ότι είναι επιθετικά τα σκαλάρια στα guppies ....

Όπως και να έχει, μιλάμε για εντελώς διαφορετικές συνθήκες νερού για τα 2 είδη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να μπω στην διαδικασία με τα αληθινά φυτά. Πιστεύω πως το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό για να έχω ένα σωστό αποτέλεσμα από πλήθος φυτών.

Μια χαρά είναι το ενυδρείο για αληθινά φυτά. :)

Τα νιτρικά είναι σε αυτήν περίπου την τιμή. Εδώ και 19 χρόνια ακόμα και σε 250 lt ενυδρείο με τάισμα 1 φορά την ημέρα ποτέ δεν κατέβηκαν. Ίσως και η ποιότητα του νερού στην περιοχή?

Έχεις μετρήσει τα νιτρικά στη βρύση ;

Το χρωματιστό χαλικάκι δείχνει υπέροχα με τον φωτισμό και τα ψαράκια προτιμούν το συγκεκριμένο μέρος στο ενυδρείο καθώς το άλλο μισό είναι στρωμένο με μαύρο χαλικάκι.

Γούστα είναι αυτά, εγώ προτιμώ πιο φυσικά χρώματα, μιας και προσπαθούμε να προσομοιάσουμε το φυσικό τους περιβάλλον, όσο μπορούμε. :)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα μετρήσω Νιτρικά στην βρύση και θα postαρω τις τιμές.

Ξεκινάω με αύξηση θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, ξεκίνα σιγά σιγά και με αναζήτηση νέου σπιτιού για τα σκαλάρια και τους πλέκο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου είπαν ότι είναι επιθετικά τα σκαλάρια στα guppies ....

Γενικά τα σκαλάρια ειναι επιθετικά ψαρια , γιατι φτιαχνουν τις περιοχές τους, τωρα τα σκαλάρια σου λογικά ειναι μικράκια, οταν μεγαλωσουν μαζι μετα πτερυγια φτάνουν τα 10-15 εκατοστά , γιαυτο και λέμε οτι θελουν μεγάλα ενυδρεια,με υψος 55 + εκ. ...

Πιο ειναι το υψος του ενυδρειου σου?

Εχω φυτεμένα σε 36λιτρα φουλ φυτεμένα, τα 60 λιτρα που λές ειναι απλα για φυτεμα...

Μην με παρεξηγησειις αν απαντησα κάπου αποτομα..

Νίκος..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα σκαλάρια ειναι επιθετικά ψαρια , γιατι φτιαχνουν τις περιοχές τους, τωρα τα σκαλάρια σου λογικά ειναι μικράκια, οταν μεγαλωσουν μαζι μετα πτερυγια φτάνουν τα 10-15 εκατοστά , γιαυτο και λέμε οτι θελουν μεγάλα ενυδρεια,με υψος 55 + εκ. ...

Πιο ειναι το υψος του ενυδρειου σου?

Εχω φυτεμένα σε 36λιτρα φουλ φυτεμένα, τα 60 λιτρα που λές ειναι απλα για φυτεμα...

Μην με παρεξηγησειις αν απαντησα κάπου αποτομα..

Νίκος..

Μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει παρεξήγηση. Οι διαστάσεις είναι 590x335x490mm

Μέτρησα το νερό της βρύσης:

- PH: 8,0

- KH: 20o dKH

- GH: >14o dGH

- ΝΗ3/NH4: -

- ΝΟ2: 0 / OK

- ΝΟ3: 25

- CL2: 0

Το νερό πάει σιγά σιγά για τους 30 βαθμούς. Να προσθέσω αλάτι ή όχι?

Έγινε επεξεργασία - dkatsariotis
Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση της θερμοκρασίας , καλό είναι να μην γίνεται τόσο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει παρεξήγηση. Οι διαστάσεις είναι 590x335x490mm

Μέτρησα το νερό της βρύσης:

- PH: 8,0

- KH: 20o dKH

- GH: >14o dGH

- ΝΗ3/NH4: -

- ΝΟ2: 0 / OK

- ΝΟ3: 25

- CL2: 0

Το νερό πάει σιγά σιγά για τους 30 βαθμούς. Να προσθέσω αλάτι ή όχι?

Εγραψες παραπανω...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,9

- KH: 15o dKH

- GH: >14o dGH

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): -

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0 / OK

- ΝΟ3 (νιτρικά): 100

- Θερμοκρασία: 27c

Κατι δεν πάει καλα με τις μετρήσεις που κάνεις , αν το νερό βρύσης έχει, kh 20 , τότε αποκλείεται στο ενυδρείο να έχεις, 15, παραπάνω μπορεί παρακάτω δύσκολα...

Πάλι με τις διαστάσεις που λες δεν είναι 60 λίτρο αλλά 95 λίτρα!!! Ποιο είναι το ύψος?

Link to comment
Share on other sites

Εγραψες παραπανω...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,9

- KH: 15o dKH

- GH: >14o dGH

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): -

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0 / OK

- ΝΟ3 (νιτρικά): 100

- Θερμοκρασία: 27c

Κατι δεν πάει καλα με τις μετρήσεις που κάνεις , αν το νερό βρύσης έχει, kh 20 , τότε αποκλείεται στο ενυδρείο να έχεις, 15, παραπάνω μπορεί παρακάτω δύσκολα...

Πάλι με τις διαστάσεις που λες δεν είναι 60 λίτρο αλλά 95 λίτρα!!! Ποιο είναι το ύψος?

Ύψος μέχρι την Max ένδειξη για στάθμη 34 εκατοστά, μήκος 58, πλάτος 30.

Οι διαστάσεις που έγραψα πριν είναι από το site του κατασκευαστή και αφορούσαν και πλαστικά + καπάκι.

Οι αρχικές μετρήσεις έγιναν πριν κάνω το post και οι μετρήσεις του νερού έγιναν πριν 30 λεπτά.

Η σύγκριση των stick γίνονται με βάση τον πίνακα τιμών που έχει η συσκευασία του τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Ύψος μέχρι την Max ένδειξη για στάθμη 34 εκατοστά, μήκος 58, πλάτος 30.

Οι διαστάσεις που έγραψα πριν είναι από το site του κατασκευαστή και αφορούσαν και πλαστικά + καπάκι.

Οι αρχικές μετρήσεις έγιναν πριν κάνω το post και οι μετρήσεις του νερού έγιναν πριν 30 λεπτά.

Η σύγκριση των stick γίνονται με βάση τον πίνακα τιμών που έχει η συσκευασία του τεστ.

34 οποτε καταλαβαινεις νομιζω πέρα των παραμετρων που εχεις στο ενυδρειο, δεν κάνεις και για τα αγγελόψαρα...

Αν εχεις την δυνατοτητα πάρε υγρα τεστ , αυτα που χρησιμοποιεις πολλές φορες δεν ειναι ακριβές...

Link to comment
Share on other sites

34 οποτε καταλαβαινεις νομιζω πέρα των παραμετρων που εχεις στο ενυδρειο, δεν κάνεις και για τα αγγελόψαρα...

Αν εχεις την δυνατοτητα πάρε υγρα τεστ , αυτα που χρησιμοποιεις πολλές φορες δεν ειναι ακριβές...

Αν μπορείς πρότεινε μου κάποια τεστ για να έχω καλύτερα αποτελέσματα.

Ευχαριστώ πολύ

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς πρότεινε μου κάποια τεστ για να έχω καλύτερα αποτελέσματα.

Ευχαριστώ πολύ

Δημήτρης

Δες της sera εδω, http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=379&show=grid

της Απι ειναι πιο ακριβά αλλα κρατάνε αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Δες της sera εδω, http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=379&show=grid

της Απι ειναι πιο ακριβά αλλα κρατάνε αρκετά...

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2982

Αυτό με καλύπτει σε όλα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Δεν έχει για αμμωνία. Κι εγώ μετρούσα μέχρι πριν λίγο καιρό με στικάκια. Πήρα υγρά τέστ της sera για αμμωνία και νιτρώδη, ενώ για νιτρικά συνεχίζω να μετράω με τα στικάκια.

Link to comment
Share on other sites

Δες της sera εδω, http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=379&show=grid

της Απι ειναι πιο ακριβά αλλα κρατάνε αρκετά...

Συν ένα από εμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε Δημήτρη . Στην ερώτηση σου για υγρά τέστ , η απάντηση μου είναι Api . Αγόρασε της Api αλλά να έχεις υπόψιν σου ότι είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές τους .

Είναι όμως αξιόπιστα και απο τα καλύτερα στην αγορά :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...