Jump to content

Το Νόμισμα Έχει Πάντα 2 Όψεις !


Recommended Posts

Αλλά μη μου λέτε όμως ότι για να γράψει τα φυτά που παρέλαβε , το κάθε φυτό με την Αγγλική του ονομασία , δίπλα η τιμή . Μια λίστα με 15 - 30 φυτά και όλη η λίστα τέλεια ζυγισμένη με σειρά με την χρήση βοηθημάτων του word , έχει χρόνο και εδώ σε αυτό το θέμα δεν έχει ! ! !

Εν πάση περιπτώση , εξέφρασα την προσωπική μου άποψη και σταματώ εδώ .

Δικαιολόγησα τον Αργύρη , όχι επειδή είναι μέλος εδώ . Δεν τον ξέρω , δεν με ξέρει . Απλά έβαλα τον εαυτό μου στην θέση του και πάντα με την δική μου λογική στάθηκα υπέρ αυτού .

Απλά μου έκανε εντύπωση αυτή η στάση . Είδα κάποιο από τα καταστήματα αρκετή ώρα on line σε αυτό το θέμα , που σημαίνει ότι διάβασε το θέμα , αλλά δεν είδα όμως απάντηση από αυτόν .

Για αυτό και το προχώρησα κάπως πιο πέρα εγώ .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλά μη μου λέτε όμως ότι για να γράψει τα φυτά που παρέλαβε , το κάθε φυτό με την Αγγλική του ονομασία , δίπλα η τιμή . Μια λίστα με 15 - 30 φυτά και όλη η λίστα τέλεια ζυγισμένη με σειρά με την χρήση βοηθημάτων του word , έχει χρόνο και εδώ σε αυτό το θέμα δεν έχει ! ! !

Εν πάση περιπτώση , εξέφρασα την προσωπική μου άποψη και σταματώ εδώ .

Οι ανθρωποι που εχουν βήμα στο φορουμ και γράφουν εκ μέρους του καταστήματος τους, ειναι επαγγελματίες. Εμείς χομπιστες. Αλοιμονο αν δεν αφιέρωναν χρονο για να προωθήσουν τις παραλαβές τους. Επισης αν ειναι εύκολο γράψε τις αποψεις σου σε ενα μονο πόστ καθε φορα γιατι ειναι κουραστικό τα πολλα συνεχόμενα πόστ :) Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Όταν η συζήτηση περάσει απ όλα τα στάδια και φτάσει στα ενυδρεία υφάλου, θα λάβω και εγώ μέρος !!!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το θέμα σου Βαγγέλη , αλλά το κλείδωσες και δεν μπόρεσα να πω κάτι πάνω σε αυτό που είδα ( Μια και αναφέρεσαι σε ύφαλο ) :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξει σύντομα μόλις κάνω παρουσίαση του εξοπλισμού που θα χρησιμοποιηθεί στην "αναγέννηση"

Link to comment
Share on other sites

Όταν η συζήτηση περάσει απ όλα τα στάδια και φτάσει στα ενυδρεία υφάλου, θα λάβω και εγώ μέρος !!!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξει σύντομα μόλις κάνω παρουσίαση του εξοπλισμού που θα χρησιμοποιηθεί στην "αναγέννηση"

Απο θάλλασα είμαι παντελώς άσχετος ( ενυδρειακά ) . Γιατί από επαγγελματικά , δώδεκα χρόνια στόλο είμαι και έχω γυρίσει όλο το Αιγαίο αλλά και το Ιόνιο , καθώς και σε κάποια μέρη έξω .

Στο θέμα μας τώρα , το ενυδρείο σου , αυτό που είδα εγώ τουλάχιστον είναι απλά εξαιρετικό . Είναι για σεμινάρια :)

Φαντάζομαι όμως και το κόστος , πρέπει να έδωσες πολλά , πολλά χρήματα :)

Link to comment
Share on other sites

όντως... αν δεν το φτάσει κάποιος εξ αρχής εκεί που επιθυμεί, είναι τρύπιος κουμπαράς !!!

Στην πορεία πετάς όλα τα άχρηστα που είχαν αγοραστεί κατά καιρούς και καταλήγεις σε αυτά που ήθελες από την αρχή.... άρα και ποιο ακριβό βγαίνει και τζάμπα κόπος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι ξεφύγαμε αλλα το έχουμε αυτό σαν λαος .

χαχαχα

και δεν χαίρεστε?... έχει μεγαλύτερο μέλλον μια τέτοιου είδους "παρεκτροπή" στη συζήτηση χχαχαχαχαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

.....και στο καπάκι, πριν απο ελάχιστα λεπτά (φαίνεται και η ώρα) διαβάζω το παρακάτω σχόλιο σε ενα θεμα πολυ πρόσφατο.....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

  • post-53584-0-49709700-1383602166_thumb.j

Και ξαναρωταω ποιος ειπε οτι δεν μπορουμε να βαλουμε υποστρωμα λιπανσης κατω απο αμμο?

Εγω ειχα βαλει και ετρεξε για χρονια το ενυδρειο σουπερ ζουγκλα.

Απο τους πιο υγιεις βυθους που ειχα ποτε.

Αυτο το "παντα" που γραφεται συχνα ειναι το μεγαλυτερο λαθος σε ενα ενυδρειακο ποστ.

Το μονο που μπορει να γραφτει ειναι το "συνηθως" κι αυτο μονο αν το εχεις δει πολλεεεεες φορες να συμβαινει.

Μπορει αυτο το ποστ τωρα, να οδηγησει τον αλλον να ξηλωσει ολο το ενυδρειο του πιθανως τσαμπα

Ατυχες παραδειγμα η φωτο για ... κραξιμο πετσοπα.

Αντιθετως, ευκαιρια για τον πετσοπα να μπει στο θεμα και να κραξει αυτος :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωταω ποιος ειπε οτι δεν μπορουμε να βαλουμε υποστρωμα λιπανσης κατω απο αμμο?

Εγω ειχα βαλει και ετρεξε για χρονια το ενυδρειο σουπερ ζουγκλα.

Απο τους πιο υγιεις βυθους που ειχα ποτε.

Αυτο το "παντα" που γραφεται συχνα ειναι το μεγαλυτερο λαθος σε ενα ενυδρειακο ποστ.

Το μονο που μπορει να γραφτει ειναι το "συνηθως" κι αυτο μονο αν το εχεις δει πολλεεεεες φορες να συμβαινει.

Μπορει αυτο το ποστ τωρα, να οδηγησει τον αλλον να ξηλωσει ολο το ενυδρειο του πιθανως τσαμπα

Ατυχες παραδειγμα η φωτο για ... κραξιμο πετσοπα.

Αντιθετως, ευκαιρια για τον πετσοπα να μπει στο θεμα και να κραξει αυτος :)

Το ποστ στη φωτογραφία ειναι απο εναν χομπίστα που προσωπικά τόσο εγω, οσο και αν όχι όλοι, τουλάχιστον οι περισσότεροι εδω μέσα, τον θεωρούμε γκουρού του φυτεμενου ενυδρειου. Αν οι πετσοπάδες, κρίνοντας τουλάχιστον απο τα μαργαριτάρια που καθημερινά διαβάζω, μπουν να κράξουν, θα χάσουν τον καιρό τους αν τα βάλουν μαζί του. Οσο για μένα; Με τη μηδαμινή εμπειρία που έχω αποκτήσει αυτο το μικρο διάστημα που ασχολούμενοι με το ενυδρειο, με θεωρώ κλάσεις ανώτερο απο πολλούς απο τους ίδιους.
Link to comment
Share on other sites

Ειδες λοιπον οτι ολοι κανουν λαθη και πρεπει να κραταμε πισινή και μικρο καλαθι για αυτα που διαβαζουμε?

Οι λεξεις "παντα", "μονο ετσι γινεται" κλπ, θα επρεπε να σε υποψιαζουν.

Και το παραπανω δεν ειναι η "σπανια περιπτωση", η "εξαιρεση στον κανονα". Πολλοι βαζουν αμμο και λιπασμα απο κατω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και πολλοι απο εμας που ριχνουν τα λαθη τους στον πετσοπα, χωρις να λενε πχ οτι εκεινοι επεμεναν να κανουν κατι και απλα πετσοπας δεν αρνηθηκε την πωληση στο τελος.

Επισης ειναι καποιοι που μεταφερουν τα λεγομενα τους παραποιημενα (αθελα τους απο αγνοια) στο φορουμ.

Μισο μισο ειναι το φταιξιμο για τα ασχημα του χομπι μας.

Αν θελουμε ομως να διορθωθουν τα πραγματα, μη περιμενουμε απο τους αλλους (τους επαγγελματιες) να διορθωθουν πρωτοι.

Πρωτα πρεπει να ειμαστε εμεις ενημερωμενοι και διαβασμενοι σαν πελατες και να προτρεπουμε και τους αλλους συνχομπιστες να το κανουν.

Εμεις θετουμε τους "νομους" της αγορας.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και πολλοι απο εμας που ριχνουν τα λαθη τους στον πετσοπα, χωρις να λενε πχ οτι εκεινοι επεμεναν να κανουν κατι και απλα πετσοπας δεν αρνηθηκε την πωληση στο τελος.

Επισης ειναι καποιοι που μεταφερουν τα λεγομενα τους παραποιημενα (αθελα τους απο αγνοια) στο φορουμ.

Μισο μισο ειναι το φταιξιμο για τα ασχημα του χομπι μας.

Αν θελουμε ομως να διορθωθουν τα πραγματα, μη περιμενουμε απο τους αλλους (τους επαγγελματιες) να διορθωθουν πρωτοι.

Πρωτα πρεπει να εμιαστε ενημερωμενοι εμεις σαν πελατες και να προσπαθουμε να προτρεπουμε και τους αλλους συνχομπιστες να το κανουν.

....και καλά βρε delta66, αν εγω θέλω να γεμίσω ενα 100άρι ενυδρειο με 4 Oskar και επιμένω γι' αυτο, παει στο διάολο, εμπειρία έχω 0 και είμαι και βλάκας και δεν ακούω τι μου λένε....οταν όμως πάλι έχω εμπειρία 0 και πάω στο μαγαζί και ο πετσοπάς με βλέπει τραχανοπλαγιά και μου προτείνει απο μόνος του τα 4 Oskar δεν έχει μεγαλύτερη δόση βλακείας; Αυτο θέλω να πω τόσες μέρες εδω μέσα. Εμένα τον πελάτη, θα με χαρακτηρίσεις βλακα, τον επαγγελματία οταν το κάνει θα τον χαρακτηρίσεις και επικίνδυνο τουλάχιστον. Οσο για τον τύπο που έγραψε το σχόλιο που ανέβασα παραπάνω, τον εμπιστεύομαι με ερμητικά κλειστά ματια όπως εμπιστεύομαι εσένα σε αλλα θέματα (DIY κατασκευές για παράδειγμα αλλα και σε αλλα). Να κάνω λάθος; Μπορεί. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον έχει αποδείξει ότι ειναι μοναδικός με ελάχιστους ανταγωνιστές!
Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωταω ποιος ειπε οτι δεν μπορουμε να βαλουμε υποστρωμα λιπανσης κατω απο αμμο?

Εγω ειχα βαλει και ετρεξε για χρονια το ενυδρειο σουπερ ζουγκλα.

Απο τους πιο υγιεις βυθους που ειχα ποτε.

Αυτο το "παντα" που γραφεται συχνα ειναι το μεγαλυτερο λαθος σε ενα ενυδρειακο ποστ.

Το μονο που μπορει να γραφτει ειναι το "συνηθως" κι αυτο μονο αν το εχεις δει πολλεεεεες φορες να συμβαινει.

Μπορει αυτο το ποστ τωρα, να οδηγησει τον αλλον να ξηλωσει ολο το ενυδρειο του πιθανως τσαμπα

Ατυχες παραδειγμα η φωτο για ... κραξιμο πετσοπα.

Αντιθετως, ευκαιρια για τον πετσοπα να μπει στο θεμα και να κραξει αυτος :)

Ετσι ακριβως και γω στο 125 κατω απο την carat ειχα βάλει υπόστρωμα της dennerle και ειναι ζούγκλα. Μάλιστα οταν έκανα την παρουσίαση κάποιος που εστειλε πμ λέγοντας μου οτι δεν βαζουμε υπόστρωμα για τα φυτα κατω απο την άμμο!

Link to comment
Share on other sites

αν θέλετε να μιλήσουμε για το υπόστρωμα στην άμμο γιατί δεν ανοίγετε ένα νέο θέμα γιατί το παρών έχει κανιβαλιστει τελείως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα Χρήστο, άσε που νομίζω ότι εξαντλήθηκε κιόλας... ότι ήταν να ειπωθεί ειπώθηκε και απλά γίνονται επαναλήψεις γύρω από τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ξεθαβω θεματα σημερα εχω αυπνιες τι να κανω . την ευθυνη για μενα την εχουν και οι δυο και πιο πολυ ο πελατης γιατι οταν παει να παρει μια γυαλα με εναν καρχαρια παει αδιαβαστος ας το ψαξει λιγο. οταν αγοραζει πληντηριο πιατων ή ρουχων ή αυτοκινητο δεν το ψαχνει????παει ετσι????

εχετε δει ποτε 2 nemo σε ενα πλαστικο ενυδρειακι τα μακροστενα σαν αυτην που εχουν στα πανυγηρια και δινουν τα χρυσοψαρα, με μισο κιλο αμμο και ενα κομματι βραχο 60 ευρω σε πετ????? εγω το εχω δει .και οταν τον ρωτησα τι και πως δεν εχουν προβλημα κανενα.

οποτε για μενα και οι δυο εχουν την ευθυνη ο εμπορος κανει την δουλεια του αλλα και εγω ο χαζος παω και περνω αυτο που μου προσφερουν.

υπαρχουν λιγοι καταστηματαρχες που μπορουν να σε κατατοπησουν πληρως και να σε βοηθησουν σε αυτο που θες προς το σωστο δρομο.

δεν κατηγορω κανεναν ουτε τα καταστηματα ουτε τους χομπιστες ουτε κανεναν σε οποιοδηποτε θεμα αλλα οταν θελουμε κατι ας ριχνουμε μια ματια για το πως και για το πως πρεπει να γινει.δεν χρειαζετε να πηγενουμε στα τυφλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ξεθαβω θεματα σημερα εχω αυπνιες τι να κανω . την ευθυνη για μενα την εχουν και οι δυο και πιο πολυ ο πελατης γιατι οταν παει να παρει μια γυαλα με εναν καρχαρια παει αδιαβαστος ας το ψαξει λιγο. οταν αγοραζει πληντηριο πιατων ή ρουχων ή αυτοκινητο δεν το ψαχνει????παει ετσι????

εχετε δει ποτε 2 nemo σε ενα πλαστικο ενυδρειακι τα μακροστενα σαν αυτην που εχουν στα πανυγηρια και δινουν τα χρυσοψαρα, με μισο κιλο αμμο και ενα κομματι βραχο 60 ευρω σε πετ????? εγω το εχω δει .και οταν τον ρωτησα τι και πως δεν εχουν προβλημα κανενα.

οποτε για μενα και οι δυο εχουν την ευθυνη ο εμπορος κανει την δουλεια του αλλα και εγω ο χαζος παω και περνω αυτο που μου προσφερουν.

υπαρχουν λιγοι καταστηματαρχες που μπορουν να σε κατατοπησουν πληρως και να σε βοηθησουν σε αυτο που θες προς το σωστο δρομο.

δεν κατηγορω κανεναν ουτε τα καταστηματα ουτε τους χομπιστες ουτε κανεναν σε οποιοδηποτε θεμα αλλα οταν θελουμε κατι ας ριχνουμε μια ματια για το πως και για το πως πρεπει να γινει.δεν χρειαζετε να πηγενουμε στα τυφλα

Το θέμα που ξέθαψες όπως είπες τουλάχιστον είναι αυτού του έτους και όχι τετραετίας και οχταετίας πίσω . Μια χαρά είσαι λοιπόν :xmas_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία........περιμένετε να παει κάτω ο κουραμπιές για να ρίξουμε ακόμα ενα "ματς"

Χαχαχαχα αχαχαχαχαχα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλο κάρβουνο Χριστουγεννιάτικα.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...