Jump to content

Ασθένεια Χρυσόψαρου.


Recommended Posts

redcross.gif








ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Καλημέρα σε όλους.Εδώ και τέσσερις ημέρες βλέπω το χρυσόψαρο Vailtail goldfish να είναι συνέχεια στον πάτο του ενυδρείου με τις περισσότερες ώρες να είναι ακίνητο.

Κατά την ώρα του ταίσματος ερχόταν να φάει (όσο μπορούσε να έρθει) και μετά ξανά τα ίδια.Από χτες το απόγευμα παρατήρησα μία κύρτωση στο σώμα του σαν γωνία που φυσικά τον δυσκολεύει πολύ στο

να κολυμπήσει και όταν κολυμπάει είναι σχεδόν ανάποδα.Στην αρχή υπέθεσα ότι μπορεί να είναι δυσκοιλιότητα (μιας και κολυμπούσε και ανάποδα).Την πρώτη ημέρα που το είδα τους ξεκίνησα δίαιτα (μαζί

την πληρώνει και o κακομοίρης ο Blackmoor) και βρασμένα λαχανικά.Αλλά μέχρι σήμερα το πρωί δεν έχω δει κάποια καλυτέρευση (μάλλον χειρότερα).Έχω βάλει και προετοιμάζω νερό γιατί τις προηγούμενες μέρες δεν ήθελα να τον στρεσάρω περισσότερο. Αλλά σήμερα το θεωρώ απαραίτητο.


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 120Lt μεικτά.Γύρω στα 100 καθαρά.Το ενυδρείο είναι 100 X 30 X 40.

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Το φίλτρο είναι το cristalprofi e900 (900 Lt/h) Τρία καλάθια με βιολογικό υλικό (siporax) και το τέταρτο με μπλε σφουγγάρι.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):Το ενυδρείο τρέχει περίπου τριάμισι χρόνια.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 χρυσόψαρα ( 1 vailtail και 1 blackmoor) και 2 apple snail.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Ποικιλία αποξηραμένων τροφών (πάντα μουλιασμένες σε νερό ενυδρείου).Κάθε Κυριακή νηστεία και τρεις φορές την βρασμένα λαχανικά

και μία φορά την βδομάδα κατεψυγμένη αρτέμια.Τις έξι μέρες ταίζω 2 φορές (1 το πρωί όταν ανάψουν τα φώτα και 1 το απόγευμα μία ώρα πριν κλείσουν τα φώτα)

Αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα 40% πάντα προετοιμασμένο και με την χρήση αντιχλώριου (Seachem Prime).



ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


- PH: 8.1 της βρύσης είναι 7.9

- KH: 7

- GH: 11

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10

- Θερμοκρασία: 24 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:


-Υγρά Τεστ: Μετράω με τα υγρά τεστ της API (εκτός τα NO3 που τα μετράω με την Salifert)

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:Μετράω το PH.



ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ


- Είδος Ψαριού:Vailtail goldfish

- Ιστορικό Ψαριού: Είναι στο ενυδρείο 3 χρόνια

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Αστάθεια στην κολύμβηση.Όταν κολυμπάει είναι ανάποδα.Από χτες το απόγευμα είναι και το σώμα του κυρτωμένο σαν γωνία.Σήμερα δεν έχει και πολύ όρεξη για φαγητό (αρακά βρασμένο και αποφλοιωμένο)Από θέμα αναπνοής μου φαίνεται κανονική.Περιττώματα γενικά δεν βλέπω ίσως λόγω του φίλτρου που

προφανώς τα τραβάει.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:Το ίδιο δεν έχει παρουσιάσει κάποια ασθένεια τα τρία αυτά χρόνια.Στο ενυδρείο στις αρχές του είχε καταπολεμηθεί ασθένεια για ick με επιτυχία

χωρίς προσθήκη κάποιου φαρμάκου.Μόνο με ανέβασμα τις θερμοκρασίας για περίπου 20 ημέρες.



ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Κανένα

-Δοσολογία: -----

-Χρόνος Χρήσης: -----

-Αναλυτική περιγραφή: -------



ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)



ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Στις 13 Οκτωβρίου έχασα και ένα Oranda red cup (το είχα περίπου 2,5 χρόνια) εντελώς ξαφνικά.Το προηγούμενο απόγευμα το είδε η γυναίκα μου να κολυμπάει περίεργα (εγώ ήμουν στην συνάντηση του

forum μας).Το βράδυ που γύρισα καθόταν στον πάτο.Από τις μετρήσεις που πήρα δεν είδα κάτι ανησυχητικό.Έβαλα αμέσως να προετοιμάσω νερό για την άλλη μέρα το πρωί.Το πρωί δυστυχώς ήταν αργά.

DSC01722.jpg

DSC01731.jpg

DSC01734.jpg

DSC01733.jpg

DSC01730.jpg

Ελπίζω να μπορέσω να βγάλω κάποια άκρη μήπως και μπορέσει να σωθεί το φιλαράκι μου.

Υ.Γ Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό σε χρυσόψαρο . Στο παρελθόν ένα απο τα guppy μου είχε πάθει το ίδιο :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Θοδωρή.Είναι περίπου 3.5 χρονών.Και μέσα στο ενυδρείο το έχω γύρω στα 3 χρόνια.

Και εγώ δυστυχώς το βλέπω πρώτη φορά.Και σε ζωοτόκα που είχα δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά τελικά . Αλλά μου κάνει εντύπωση διότι ξέρω πως αν οι συνθήκες διαβίωσης ειναι ιδανικές , ζούν πολλά μα πολλά χρόνια τα χρυσόψαρα :(

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γι'αυτό κράτησα τα χρυσόψαρα γιατί ήθελα να τα έχω για πολλά χρόνια (μιας και είναι η αδυναμία μου) και προσπαθώ να τους παρέχω τις καλύτερες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε Μανώλη θα δώσεις και σε μένα μερικά tips . Για δύο oranda red cap ετοιμάζομαι απο 08 Οκτώμβρη . Αλλά μη σου χαλώ το θέμα . Παραμένω εδώ για να μάθω και εγώ τι είναι τελικά αυτό στο χρυσόψαρο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ (Δημήτρης εάν δεν κάνω λάθος) για το ενδιαφέρον σου.Σου εύχομαι τα καλύτερα για τα ψαράκια σου όταν τα πάρεις.Είναι φανταστικά ψαράκια τα oranda.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ (Δημήτρης εάν δεν κάνω λάθος) για το ενδιαφέρον σου.Σου εύχομαι τα καλύτερα για τα ψαράκια σου όταν τα πάρεις.Είναι φανταστικά ψαράκια τα oranda.

Bαγγέλη με λένε :) Μή με ευχαριστείς , δεν έκανα κάτι για να το αξίζω . Απλά πως θα μάθω και εγώ αν δεν διαβάσω προβλήματα απο άλλους ;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τετοιες κυρτωσεις δεν ειναι καλα σημαδια! Το εχω ξαναδει σε γκαπυ, πλατυ, νεον, αρλεκινους και γκουραμι! Εχω στο μυαλο μου πολλες εκδοχες αλλα αυτη που κυριαρχει ειναι swim bladder disease!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το λάθος.Σίγουρα δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το να διαβάζουμε συνέχεια αν φυσικά μας αρέσει το χόμπυ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δυστυχώς για αυτή φοβάμαι όπως και για dropsy

Link to comment
Share on other sites

Το dropsy κάπου το πήρε το μάτι μου , το άλλο τι είναι ; :jawdrop: Πείτε μου και μένα ρε παιδιά .

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό άρθρο του φίλου Νίκου (EBENOS)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77238&p=683544

Link to comment
Share on other sites

Νηκτική κύστη δλδ , μάλιστα . Thanks για το link Μάνο , το έχω αποθηκεύσει αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα πάρα πολύ καλό άρθρο και αρκετά κατατοπιστικό.Όπως και τα περισσότερα άρθρα εδώ στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ και εγώ με αγωνία το θέμα σου, με νυκτικη κύστη μου μοιάζει και εμένα αλλά δεν ήξερα ότι προκαλεί και κυρτωση. Εύχομαι κάποιος ποιο έμπειρος να βοηθήσει και να σωθεί το ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ και εγώ με αγωνία το θέμα σου, με νυκτικη κύστη μου μοιάζει και εμένα αλλά δεν ήξερα ότι προκαλεί και κυρτωση. Εύχομαι κάποιος ποιο έμπειρος να βοηθήσει και να σωθεί το ψαράκι.

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Και εγώ το ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Μανο δεν ειμαι και ειδικος αλλα απ τα λιγα που ξερω, νομιζω δεν ειναι dropsy γιατι νομιζω δεν εχει συμπρωμα το στραβωμα! Αν ειναι νυκτικη κυστη μην ταισεις 3 μερες και χαμηλωσε την σταθμη του νερου ετσι ωστε αν θελει να ερθει στην επιφανεια να μην ειναι και τοσο δυσκολο για το ψαρι.

Ταισε λιγο αρακα με βιταμινες και αν δινεις ξηρα τροφη μουλιαζε την πρωτα ετσι ωστε να βουλιαζει! Ανεβασε και λιγο την θερμοκρασια γυρω στους 27-28!

Αν δεν κανουμε δουλεια το βλεπουμε για φαρμακα!

Εκτος και αν θες να πας σε φαρμακα επιτοπου οπου σε αυτη την περιπτσωση δεν τα γνωριζω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Θοδωρή.Τις τροφές πάντα τις μουλιάζω πριν τις ρίξω.Το πρωί σήμερα έριξα μόνο αρακά και σκεφτόμουν να τους κάνω νηστεία.

Με την αλλαγή που έκανα το μεσημέρι άφησα την στάθμη λίγο πιο κάτω.

Επειδή δεν είμαι και πολύ υπέρ των φαρμάκων θα το αφήσω για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να συνελθει Μανο! Ενημερωνε μας!

Link to comment
Share on other sites

Η ασθένεια της νηκτικής κύστης μπορεί να οφείλεται και σε εσωτερική βακτηριακή μόλυνση. Μου φαίνεται περίεργο να την έπαθε, αν πρόκειται περί αυτής, από κατάποση αέρα, προσέχεις την διατροφή τους και τους μουλιάζεις την τροφή. Το oranda red cap είχε παρόμοια συμπτώματα; :umm:

Link to comment
Share on other sites

Όχι Καλλιρόη.Το Oranda έφυγε γρήγορα και ξαφνικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...