Jump to content

Ασθένεια Χρυσόψαρου.


Recommended Posts

Μπράβο Μάνο , μακάρι να τα καταφέρει το ψαράκι σου !

Σ'ευχαριστώ πολύ Δημήτρη

Σαφως και το ψαρι ειναι πολυ καλυτερα Μανο! Ο εκνευρισμος ειναι δικαιολογημενος για τον λογο που ειπες! Υπομονη και πιστευω θα συνελθει!

Και εγώ θέλω να το ελπίζω Θοδωρή.Τώρα πριν λίγο τον είδα πάλι και κολυμπούσε.Όσο πάει κολυμπάει και πιο πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο φίλε πάει πολύ καλά, μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε πάει πολύ καλά, μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου.Και εγώ το ελπίζω !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! Καμία σχέση με πρίν... Εύχομαι σύντομα να γυρίσει στα 100λτ. Και πάλι περαστικά σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ Μαίρη !!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα update από τον ψαρή αλλά από το κυρίως πλέον ενυδρείο.

Χθες το βράδυ αποφάσισα το ψάρι να πάει στο μεγάλο ενυδρείο μιας και φαινόταν αρκετά καλύτερα αλλά και επειδή στην καραντίνα

καθόταν συνέχεια στον πάτο του ενυδρείου και κρυμμένος Ήθελα να δω αν θα άλλαζε η συμπεριφορά του.

Έτσι λοιπόν αφού έγινε 1 ώρα και 30 λεπτά προσαρμογή του ψαριού και ενώ είχαν κλείσει τα φώτα το ψάρι έπεσε στο μεγάλο

ενυδρείο.Αμέσως ξεκίνησε να κολυμπάει πάνω κάτω αριστερά δεξιά σαν να προσπαθούσε να θυμηθεί τον χώρο του με κάποια

μικρά διαλείμματα που καθόταν στον πάτο και μετά ξεκίναγε πάλι το ίδιο.Το ψάρι δεν έχει ταιστεί ακόμα (από χθες το βράδυ).

Γενικά είναι πολύ καλύτερα από την πριν κατάσταση αλλά με ανησυχεί πλέον το ότι κάθεται στον πάτο (όχι για πολύ ώρα) και δεν αιωρείται

στο νερό όπως έκανε πιο παλιά

Συγκινητική πάντως ήταν η συμπεριφορά του Μαχλέπα (το Blackmoor) που ήταν συνέχεια δίπλα του ή πάνω του σαν να του είχε λείψει.

Παρακάτω 2 φωτογραφίες και ένα μικρό βίντεο.

18-11-20132.jpg

18-11-2013.jpg

Υ Γ:για την διαδικασία της θεραπείας επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Μανο αυτα ειναι χαρουμενα νεα! Προσοχη με την τροφη τωρα! Καλυτερα να μην ταισεις κανα 2 μερες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι να κάνω Θοδωρή και γι'αυτό δεν έχω ταίσει ακόμα.

Σ'ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι καλά νέα!! Φαίνεται πολύ καλύτερα!!!

Αν κρίνουμε από εμάς μετά από αρρώστια θέλουμε και τις μέρες μας για να συνέλθουμε τελείως....

Πιστεύω σε μερικές μέρες θα είναι όλα όπως πρίν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! Χαίρομαι πολύ για το ψαράκι σου! :bigemo_harabe_net-117:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.Ο καιρός θα δείξει......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θοδωρή καλησπέρα.Πάνω που είχε αρχίσει και έδειχνε πολύ καλύτερα (στεκόταν στα 2-3 cm πάνω από τον βυθό συνέχεια) άρχισε πάλι να στραβώνει.

Οπότε απευθείας τον έβαλα καραντίνα για ένα 2ο κύκλο θεραπείας.Αυτή την στιγμή έχει ξεστραβώσει αλλά είναι συνέχεια στον πάτο και στο πλάι.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να τον κρατησεις λιγο παραπανω καραντινα και προσθηκη βιταμινων! Η fishtamin μπαινει απευθειας στο νερο σε περιπτωση που θες να αποφυγεις το ταισμα!

Μακαρι να συνελθει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κριμα... Και τα πηγαινατε καλα..

Ελπιζω ολα να πανε καλα και να συνελθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ταΐζεις ;

Και βιταμίνες κάθε πότε δίνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες που τον έχω καραντίνα ταΐζω μέρα παρά μέρα.Όταν ταίζω την μία φορά του δίνω Novo red φυλλαράκια μουλιασμένα

με fishtamin (της sera) την επόμενη φορά σπιρουλίνα super forte (της Tropical) και αρακά βρασμένο και αποφλοιωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Και πρίν κάθε πότε έδινες βιταμίνες .

Τη σούπερ φόρτε να τη κόψης και να δώσεις μία τροφή κατάλληλη για Οράντα .

Link to comment
Share on other sites

Πρίν έδινα δύο φορές την εβδομάδα μουλιασμένες με fishtamin μία φορά την βδομάδα σπιρουλίνα και δύο φορές αρακά.

Ταίζα δύο φορές την ημέρα.Οπότε τις υπόλοιπες φορές τροφές κατάλληλες για χρυσόψαρα μουλιασμένες με νερό

ενυδρείου.Την Κυριακή νηστεία.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν σηκώνεται καθόλου από τον βυθό.Μπορεί να παίζει

όμως ρόλο ότι τον έχω στην καραντίνα (40 Lt) λόγω στρεσαρίσματος γιατί την πρώτη φορά όταν τον έριξα στο μεγάλο

είχε αρχίσει και ξεκόλλαγε από τον βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Να το βγάλεις απο τη καραντίνα και να μην τον ξαναβάλεις ποτέ .

Να του αλλάξεις τη τροφή , δες λίγο τη Χικάρι στις σπέσιαλ τροφές για Οράντα .

Πιστεύω οτι έχουμε συσσώρευση λίπους που μας πιέζει τη νηκτική κύστη . Αν είναι αυτό είναι δύσκολο να φύγει το λίπος στα ψάρια δεν είναι όπως στον άνθρωπο .

Κόψε τη σπιρουλίνα τον αρακά και τις βιταμίνες για δύο μήνες .

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο θα ψάξω για τις τροφές που λες και θα τον βγάλω από την καραντίνα.

Το μόνο παράδοξο είναι ότι το ψάρι είχε στραβώσει και δεν έχω μπορέσει ακόμα

να καταλάβω από που προήλθε αυτό.

Σ'ευχαριστώ πολύ Σταμάτη !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πώς τα πάει το ψαράκι σου; :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Καλλιρόη. Καλά δεν θα έλεγα ότι είναι.Τον έχω ρίξει πάλι στο μεγάλο και κάθεται συνέχεια στον πάτο του ενυδρείου.

Το κακό είναι ότι εδώ και τρεις μέρες μου έχει παρουσιάσει και pop-eye (εξοφθαλμία) και από χτες του έχω ξεκινήσει θεραπεία

με το esha 2000.Θέλω να ελπίζω ότι είναι από κάποιο κτύπημα.Γιατί πολλές φορές η εξοφθαλμία είναι και προάγγελος της

dropsy ασθένειας από ότι έχω διαβάσει.

Είδομεν :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά του... :bigemo_harabe_net-140:

Link to comment
Share on other sites

Άκου να δείς .

Αν πράγματι είναι απο το συκότι ( που νομίζω εγώ ) είναι απο τα πολύ δύσκολα , εδω θέλαμε έναν ιχθυολόγο να μας βοηθήσει .

Απο τη στιγμή όμως που έχουμε δυσλειτουργία κάποιου εσωτερικού οργάνου στο ψάρι , είναι λογικό να έχουμε ευαισθησία σε διάφορες προσβολές απο ασθένειες .

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για συκότι .

Ίσως να μπορούσαν εδω να μας βοηθείσουν οι Nitrogenase και submarine1981 που είναι ιχθυολόγοι ή κάποιος άλλος που δεν γνωρίζω .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...