Jump to content

Αλλαγη Σχηματος Πλατυ


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Δυο πλατυ αλλαξαν στο σχημα,εχουν γινει καπως ισια κατω και πανω σαν να εχουν καμπουριασει.Επισης το ματι απο το ενα πλατυ εχει γυρισει και δεε μπορει να το κουνησει.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:60
- Ψάρια: 6 πλατυ, 2 χαλαρια,3 γκαπυ και πολλα νεογεννητα
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 1 φορα την ημερα και καθε Σαββατο κοκκινα σκουλικακια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- KH: 6.4

-PH: 2

- GH: 4.2
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 2
- Θερμοκρασία: 24 με 26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: της sera
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: πλατυ
- Ιστορικό Ψαριού: ζει αρκετο καιρο στο ενυδρειο, ειναι απο τα πρωτα μου ψαρια
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: αναπνουν κανονικα,τρωνε κανονικα,τα περριτωματα κανονικα και αυτα, εχουν αλλαξει το σχημα του,απο κατω ειναι ισια σχεδον τελειως ισια,απο πανω εχουν καμπουριασει και το ματι του ενος το εχει παντα πανω και δε μπορει να το κουνησει.Δε κολυμπανε πολυ,κολυμπανε καθετα και καθονται στα φυλλα η στο βυθο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: πριν λιγες μερες ενα esha αλλα για αλλο προβλημα με ενα πλατυ αλλα αυτο το εχουν πριν το χρησημοποιησουν.Πριν δε το ειχα κανει θεμα αλλα τωρα δε το βλεπω πολυ καλα.Σημαδια δεν εχουν πουθενα.
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:post-57289-0-31039200-1383482520_thumb.jpgpost-57289-0-01010800-1383482539_thumb.jpgpost-57289-0-92999500-1383482546_thumb.jpgpost-57289-0-18948600-1383482578_thumb.jpg


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ_________________________________________ πριν λιγες μερες εγινε ετσι και ενα αλλο πλατυ (ειναι κια αυτο απο τα πρωτα πρωτα ψαρια) επησης να προσθεσω οτι μια φορα ειχα γεννα απο αυτο το πλατυ αλλα ολα τα μωρα πεθαναν.Ειναι το μονο με αυτο το χρωμα και απο τοτε δεν ειχα ξανα γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Tα χαλάρια που λές τι είναι ; Μήπως εννοείς σκαλάρια ή αλλιώς angel fish ;

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες σου επίσης εξακολουθούν να είναι θολές και να βγάζεις ακόμα πιο θολές εσύ .

Link to comment
Share on other sites

ναι σκαλαρια εννοω απλα συνηθησα να τα λεω ετσι :bigemo_harabe_net-62:

και οι φωτωγραφιες ειναι απο κηνιτο για αυτο ειναι θολες η φωτογραφηκη χαλασε :headonwall: αλλα θα προσπαθησω να βγαλω καλυτερες

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα σκαλάρια λοιπόν φαντάζομαι πως σου έχουν πεί . Δεν πάνε με τα platy . Είναι διαφορετικά ψάρια και όχι μόνο , θέλουν και μεγαλύτερο ενυδρείο .

Για ένα διάστημα είχα και εγώ platy . Πρώτη φορά το είδα και αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα , όπως έχουμε πει , δεν κάνουν για σκαλάρια.

Από τροφές , μήπως ταίζεις flakes συνέχεια ;

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να φενεται καλυτερα το αλλο πλατυ δε μπορω να το πιασω κουνιεται πολυ..

μπορει να μη φενεται πως εχει κατι αλλα εγω δε το πηρα ετσι :umm: αλλαξε το σχημα του και εμφανισε πορτοκαλι λωριδα στο πανω πτερυγιο (δε την ειχε)

post-57289-0-70903900-1383487313_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως στις μετρήσεις που έχεις βάλει στη φόρμα έχεις μπερδέψει το ΚΗ με το ph;.....γιατι κάτι μου λέει ότι ο Δήμος στον οποίο μένεις, έχει βάλει αντίστροφη όσμωση στις σωληνώσεις της δεξαμενής!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι μαλλον τα μπερδεψα γιατι στην αρχη ειχε σβηστει καταλαθως το ΚΗ και μετα το ξαναγραψα και μπερδευτηκα.

Τα σκαλαρια μαλλον θα τα δωσω αφου δε ταιριαζουν και με τα πλατυ δε ξερω μαλλον θα παω στο πετ σοπ να ρωτησουν μηπως ξερουν αυτοι τιποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαμηλές τιμές στο νερό σου δεν έχεις για τα ζωότοκα ???

Τα προφίλ τους τα έχεις κοιτάξει ??

Άσε που αν δεν κάνω λάθος αν έχεις γόνο πρέπει να ανεβάσεις λίγο και την θερμοκρασία . . .

Link to comment
Share on other sites

Οπως και το ph σου (6,4) ειναι πολυ χαμηλό για τα ζωοτόκα που θέλουν σκληρο νερο.....άιντε καλά. Το ξαναέγραψα για να το εμπεδωσουμε καλύτερα

Χαχαχαχαχα!!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...τη θερμοκρασια που λετε..ποσους βαθμους πρεπει να ειναι? και το ph ποσο περιπου πρεπει να ειναι? Και κατι αλλο.

Μια φιλη μου εχει εχει ενα ενυδρειο σαν το δικο μου και εχει μεσα τα νεον 10 ειναι αν θιμαμε.Και μου ειπε πως 2 πεθαναν γιατι ειχαν κατι μικρες ασπρες βουλιτσες σαν αλατι παω τους.Πηγαμε μαζι στο πετ σοπ αλλα λενε δεν ειναι τιποτα.Απλως παλια πριν παρω αυτο το ενυδρειο που εχω τωρα ειχα ενα αλλο και ολα τα ψαρια μου ειχαν πεθανει απο αυτο το πραμα.Δεν της το ειπα να μην ανυσηχει πολυ αλλα μου ειπε να ρωτησω εδω αν ειναι κατι σοβαρο η οχι.Στο πετ σοπ δεν της εδωσαν τιποτα.. :bigemo_harabe_net-130: τα δικα μου ευτυχως ειναι προς το παρον καλα και το αλλο το πλατυ που ειχα πει στο αλλο θεμα εγινε τελιως καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού διώξεις τα σκαλάρια. . .

Διαβάζεις εδώ για τα Guppy

Poecilia reticulata

και εδώ για τα Platy

Xiphophorus maculatus

Διατηρώντας λοιπόν μια θερμοκρασία 25-26 βαθμών και Ph 7.5-8.0

νομίζω θα είσαι αρχόντισα και εσύ αλλά και τα ζωντανά . . . :)

Bέβαια μην πάρεις άλλα ψαράκια γιατί είσαι ήδη οριακά στα 60λιτρα για όλα

αυτα και μόλις πάρουν και τα πάνω τους τα νεογέννητα θα τιγκάρεις . . .

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...τη θερμοκρασια που λετε..ποσους βαθμους πρεπει να ειναι? και το ph ποσο περιπου πρεπει να ειναι? Και κατι αλλο.

Μια φιλη μου εχει εχει ενα ενυδρειο σαν το δικο μου και εχει μεσα τα νεον 10 ειναι αν θιμαμε.Και μου ειπε πως 2 πεθαναν γιατι ειχαν κατι μικρες ασπρες βουλιτσες σαν αλατι παω τους.Πηγαμε μαζι στο πετ σοπ αλλα λενε δεν ειναι τιποτα.Απλως παλια πριν παρω αυτο το ενυδρειο που εχω τωρα ειχα ενα αλλο και ολα τα ψαρια μου ειχαν πεθανει απο αυτο το πραμα.Δεν της το ειπα να μην ανυσηχει πολυ αλλα μου ειπε να ρωτησω εδω αν ειναι κατι σοβαρο η οχι.Στο πετ σοπ δεν της εδωσαν τιποτα.. :bigemo_harabe_net-130: τα δικα μου ευτυχως ειναι προς το παρον καλα και το αλλο το πλατυ που ειχα πει στο αλλο θεμα εγινε τελιως καλα :)

Ίσως θα πρέπει να ενημερώσεις το pet shop σου ότι πολύ απλά τίποτα μα τίποτα δεν πεθαίνει χωρίς λόγο . Μήπως αυτό που λές ήταν ick ;

Πολλά παίζουν ρόλο σε μια ασθένεια του ψαριού , απο στρές μέχρι κακή ποιότητα νερού .

Θα πρέπει να είμαστε αρκετά προσεχτικοί με τα ψαράκια μας ώστε να μην έχουμε ασθένειες οι οποίες ούτε αυτές εμφανίζονται από το πουθενά αλλά ούτε και χωρίς λόγο .

Καλή συνέχεια να έχεις και εύχομαι το νέο σου set up να είναι όπως το επιθυμείς , όμορφο και υγιές :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...