Jump to content

Ασχετο Με Ενυδρεια Αλλα Εχω Ενα Τεραστιο Προβλημα Με Αλογο!ξερει Κανεις Τιποτα?


Recommended Posts

ασχετο με ενυδρεια αλλα εχω ενα τεραστιο προβλημα με αλογο 4ρων χρονων! Πριν μια βδομαδα περιπου οι ιδιοκτητες ενος αλογου (που το ξερω εδω και τρια χρονια) ηθελαν να το πουλησουν. Αφου δε βρεθηκε αγοραστης θα το εδιναν σε ενα γνωστο τους που αγοραζε αλογα αλλα τα ειχε για να παιρνει επιδοματα (τραγικο!) και τα ειχε σε αθλια κατασταση. Ετσι αποφασησα να το αγορασω εγω. Σχετικα με τη φροντιδα δεν εχω καποια ερωτηση αλλα ο χαρακτηρας του εναι ανυποφορος!!

Αν δεν υπαρχει καποιος που να ασχολειται με αλογα στο φορουμ μηπως ξερετε καποιο φορουμ σχετικα με το θεμα που με απασχολει?

post-56010-0-34222300-1383483139_thumb.jpg

post-56010-0-73623800-1383483181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια!

Λιγο προσοχη παρακαλω που ανοιγουμε τα θεματα.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου μπράβο σου που αγόρασες το άλογο δεν έχω κάτι να πω απλά σκέφτηκα επειδή η Θεσσαλονίκη έχει Κτηνιατρική σχολή και επίσης τη γεωργική σχολή μήπως επικοινωνούσες να σου συστήσουν ενα γητευτή αλόγων ,πράγματι σου εύχομαι καλή επιτυχία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εχει δηλαδη και ειναι ανυποφορο;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει δύστροπο χαρακτήρα και αγριεύει να πάει κάποιος να πλησιάσει .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα άλογα είναι πολύ έξυπνα και αναγνωρίζουν τον ιδιοκτήτη τους :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για εκπαιδευτη λιγο δυσκολο γιατι τα λευτα ειναι πολλα! Οι προηγουμενοι ιδιοκτητες δεν το ειχαν ουτε αυτοι στην πιο καλη κατασταση οποτε το αλογο πηρε και ιδιοτροπο χαρακτηρα! 1ον δαγκωνει υπερβολικα πολυ και ,2ον Ειναι αγριος και ατιθασος. Ο σταυλος του βρισκεται σε ενα χωριο λιγο πιο εξω απο τη θεσσαλονικη και παω καθε μερα, ομως βρισκεται σε ενα πλυ δυσβατο σημειο σαν λοφακι και απεντι εχει μια γεφυριτσα χωρις καγκελα. Ειναι επισης πολυ στριμωγμενα. Οι παλιοι του ιδοκτητες επισης δεν τον εβγαζαν καθολου εξω απο το σταυλο και οταν λεω καθολου ενοω ΚΑΘΟΛΟΥ...μονο μια φορα που το εσκασε και αλλη μια που προσπαθησα εγω να τον βγαλω ομως εκανε καιτι περιεργα! Σηκονοταν στα δυο ποδια, κλοτσουσε στον αερα κ.λ.π. Για σελα δε το συζητω!Δεν δεχεται να πεταλωθει ουτε να καθαρισουμε τις οπλες του.Σκεφτηκα να τον βαλω σε ιππικο ομιλο αλλα τα λεφτα ειναι πολλα και δεν μπορω να τον μετακηνησω γιατι ειναι αγριος.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναί , λογικό είναι . Με αυτά που πέρασε το ζωντανό έχει αγριέψει και δεν θέλει άνθρωπο κοντά .

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γιατι και εμεις ειχαμε ενα ατιθασο αλογο σαν αυτο δεν θα το πειραζεις καθολου καθε μερα θα εχεις ενα κουβα με σιταρι λιγο βρωμη και θα προσπαθεις να το ελκυσεις χτηποντας το σιταρι στον κουβα θα βαζεις λιγο στο χερι σου και θα το απλωνεις για να το δει αμα δεν πλησιασει αφησε κατω τον κουβα και απομακρυνσου επισης καλο θα ηταν να εχει καποιο χωρο να τρεχει ωστε να μην νιωθει οτι απειληται σε ενα τοσο μικρο μερος με την παρουσιασου..σιγα σιγα θα σε σηνηθηθησει και με τον καιρο θα τρωει απο το χερι σου υστερα μ****α θα προσπαθησεις να το χαιδεψεις ηρεμα στο κεφαλι εφοσον τρωει απο την παλαμη σου ! εγω ετσι εκπαιδευσα τον johnny μου και με ακολουθει παντου πλεον παιζει μαζι μου και δεν με φοβαται ουτε σηκωνεται στα δυο οπως παλια ! δωστου αγαπη και θα στο ανταπωδωσει !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα , κρίμα . Μου είπε μια ιστορία η γιαγιά μου με ένα άλογο στο χωριό . Όταν πέθανε η μάνα του παππού μου , η γριά φορούσε μαύρο μαντήλι . Μια βραδιά πήγε να βάλει σανό στο άλογο και εκείνο δεν την γνώρισε με αποτέλεσμα να την δαγκώσει .

Όταν κατέβασε το μαντήλι και την είδε , έφερε τα μπροστινά του πόδια πίσω , άρχισε να κλαίει και να τρέμει ! ! !

Για να τον ηρεμήσει τον αγκάλιασε και τον χάιδεψε στο μέτωπο .

Ακόμα το θυμάται η γριά , ακόμα και σήμερα που το λέει συγκινείται .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να ξερεις μου πηρε 6 μηνες οποτε θελει μεγαλη υπομονη..ποτε μην προσπαθησεις να το δεσεις και να σερνεις με το ζορι πιο πολυ το αγριευεις αφησε το μονο του να σε εμπιστευτει !

Έγινε επεξεργασία - AngelinaA
Link to comment
Share on other sites

Το άλογο ειναι βαρβάτο φίλε μου; Δηλαδη τα έχει τα ..... "κουδούνια του"; Αν ναι. Μάλλον πρέπει να κάνεις κάτι γι' αυτο, συμβουλέψου εναν κτηνίατρο. Λύση υπάρχει μάλλον αλλα ειναι ....επώδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Angelina A συμφωνω με αυτα που ειπες αλλα στο σημειο που βρισκεται ο σταβλος του δεν υπαρχει τροπος να τον περασω απο τη γεφυρα (χωρις καγκελα) για να τον παω σε καποιο μεγαλο χωραφι να τρεξει. Ηταν πολυ καλο ζωο ομως η κακομεταχηρηση των ιδιοκτητων του το μετετρεψαν σε κατι τελειως αγνωριστο!

Έγινε επεξεργασία - siamese fighting fish
Link to comment
Share on other sites

τοτε αφησε το να ηρεμησει κανε αυτο που σου ειπα καθημερινα μεχρι να σε συνηθησει μην το τραβας με το ζορι μιλα του και γενικα μην κανεις κινησεις που το τρομαζουν με τον καιρο θα σε μαθει και οταν ειναι ετοιμο και σε γνωριζει πλεον θα μπορεσεις να το βγαλεις εξω απο το σταβλο στην αρχη με λιγο φαγητο μετα θα μπορει μονο του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βλεπεις το happy end στο τελος πλεον μπορουμε και να το ιππευουμε ουτε εκπαιδευτες ουτε τιποτα μονο φροντιδα και αγαπη !post-50906-0-94204600-1383492118_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο το άλογο παραμένει βαρβάτο, θα έχει θεμα με τη συμπεριφορά του. Δύσκολα θα το μάθεις να ειναι καλο παιδί. Ξαναρωτάω εγω, ειναι βαρβάτο το άλογο;

Link to comment
Share on other sites

Οσο το άλογο παραμένει βαρβάτο, θα έχει θεμα με τη συμπεριφορά του. Δύσκολα θα το μάθεις να ειναι καλο παιδί. Ξαναρωτάω εγω, ειναι βαρβάτο το άλογο;

σωστα και αυτο ειναι μεγαλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Οσο το άλογο παραμένει βαρβάτο, θα έχει θεμα με τη συμπεριφορά του. Δύσκολα θα το μάθεις να ειναι καλο παιδί. Ξαναρωτάω εγω, ειναι βαρβάτο το άλογο;

Εννοει αν εχει ακομη τα γεννητικα του! Αυτο ειναι μια αληθεια! Οσο το αλογο παραμενει σεξουαλικα ενεργο ειναι και ατιθασο γιαυτο και του τα κοβουν! Εγω προσωπικα ειμαι κατα αυτης της τεχνικης αλλα στην περιπτωση σου χωρις γνωσεις και χωρο για εκπαιδευση δεν ξερω τι μπορει να γινει!

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω πολυ. Αν και τωρα πλεον παω μονο καθε Παρασκευη και σ/κ γιατι τις αλλες μερες δεν εχω χρονο. Εχω βαλει καποιον να τον βουρτσιζει οσο μπορει και να τον ταιζει καθε μερα. Ομως ολες οι μερες Π/Σ/Κ απο το πρωι εως το βραδυ ειμαι στο σταυλο. Πειραζει αυτο?

post-56010-0-52153700-1383492302_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι εχεις διαβασει για ορισμενα πραγματα για την φροντιδα του αλογου? εχεις καθολου εμπειρια ? ξερεις η καθε κινηση του αλογου τι δηλωνει? αν οχι ριξε διαβασμα πολυ θα βοηθησει..!

Link to comment
Share on other sites

Εννοει αν εχει ακομη τα γεννητικα του! Αυτο ειναι μια αληθεια! Οσο το αλογο παραμενει σεξουαλικα ενεργο ειναι και ατιθασο γιαυτο και του τα κοβουν! Εγω προσωπικα ειμαι κατα αυτης της τεχνικης αλλα στην περιπτωση σου χωρις γνωσεις και χωρο για εκπαιδευση δεν ξερω τι μπορει να γινει!

Θοδωρή μονο άσχημα πράγματα μπορούν να γίνουν. Ζω σε περιβάλλον που όλοι έχουν άλογα και ξέρω το σημαίνει επιβήτορας. Απο θανατηφόρα και άλλα σοβαρά ατυχήματα, άλλο τίποτα. Το βάρβαρο άλογο θέλει εκπαίδευση και μάλιστα απο επαγγελματία ή άτομο με παρα πολυ καλη εμπειρία στο θεμα "άλογο".....και καλώς ή κακώς, μας αρέσει ή όχι, σε πολλές περιπτώσεις ειναι απαραίτητος ο ευνουχισμός. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

κανω ιππασια 10 χρονια αλλα ποτε δεν εκπαιδευσα αλογο οσο για την φροντιδα τα ξερω ολα απεξω κι ανακατωτα! Και για τη γλωσσα του σωματος ξερω πολλα πραγματα αλλα οσο πιο πολλα ξερεις τοσο το καλυτερο! Μπας και ξερετε κανενα αρθρο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...