Jump to content

Νεος Σε Co2


pitsiovic

Recommended Posts

Λοιπόν φίλοι μου πήρα από συνχομπίστα ένα σετακι co2 με μπουκάλα. Υπάρχει κάποιος κανόνας για το πόσσες φυσσαλίδες πρέπει να έχω το δευτερόλεπτο? Για παράδειγμα εγώ έχω 210-220 λτρ στο ενυδρείο , 4 * 39 λάμπες τ5. Kh 7 gh9 ph 8 (είναι ανεβασμένο διότι έβαλα για 2-3 μέρες ανθρακα να τραβίξει τυχών χημικά από το καθάρισμα που έκανα στο ενυδρείο και όλες τις άλλες εργασίες) Τώρα εγώ περίπου πόσες φυσαλλιδες πρέπει να έχω το δευτερόλεπτο??

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ, μόνος σου θα βρεις την κατάλληλη αναλογία με τις μετρήσεις που θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

το οριο ειναι συνηθως για φουλ φυτεμενο παντα, οι 90 το λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αν είναι θα ακολουθήσω το 60 bubbles per min και θα το αυξήσω έτσι ώστε να είμαι σε αυτα τα όρια http://www.aquariumadvice.com/wp-content/uploads/2012/05/ph-kh.jpg σωστα?

Link to comment
Share on other sites

το οριο ειναι συνηθως για φουλ φυτεμενο παντα, οι 90 το λεπτο.

Από πού βγαίνει αυτό; Αν έχεις ένα ενυδρείο πχ 60 λίτρα θα δώσεις την ίδια παροχή με ένα ενυδρείο 500 λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

Απο την φυτομαζα βγαινει αυτο και απο τον φωτισμο.Γι αυτο λεμε οτι δεν υπαρχει στανταρ και πρεπει να το βρεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια έβαλα την μπουκάλα έβαλα και την ηλεκτρομαγνιτική βαλβίδα στξν πρίζα. Το έχω ρυθμίσει περίπου 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο.Αυτο που με προβλιματίζει είναι ότι η ηλεκτρομαγνιτική βαλβίδα ζεματάει...Είναι normal αυτο???

Link to comment
Share on other sites

παιδια έβαλα την μπουκάλα έβαλα και την ηλεκτρομαγνιτική βαλβίδα στξν πρίζα. Το έχω ρυθμίσει περίπου 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο.Αυτο που με προβλιματίζει είναι ότι η ηλεκτρομαγνιτική βαλβίδα ζεματάει...Είναι normal αυτο???

Οχι, δεν θα έπρεπε να ζεματάει, εμένα είναι κρύα όταν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια έβαλα την μπουκάλα έβαλα και την ηλεκτρομαγνιτική βαλβίδα στξν πρίζα. Το έχω ρυθμίσει περίπου 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο.Αυτο που με προβλιματίζει είναι ότι η ηλεκτρομαγνιτική βαλβίδα ζεματάει...Είναι normal αυτο???

Ναι οι ηλεκτρομαγνητικές έτσι καίνε.

Link to comment
Share on other sites

2 διαφορετικές απόψεις άλλος??? Γιατί οταν λέω ζεματάει ...ζεματαει όχι αστεία...Μήπως πάει κάτι στραβά?

Link to comment
Share on other sites

2 διαφορετικές απόψεις άλλος??? Γιατί οταν λέω ζεματάει ...ζεματαει όχι αστεία...Μήπως πάει κάτι στραβά?

Τώρα αυτό είχα στο μυαλό μου άντε να βγάλεις άκρη :lol2:

Διαφορετικές ηλεκτροβαλβίδες, διαφορετικά αποτελέσματα

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι σε κανονική θερμοκρασία , δεν την λες κρύα , ούτε ότι ζεματάει. Δουλεύει 24 ώρες τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι από συνχομπίστα.Δλδ χρησιμοποιημένη.Εκτός ότι ζεματάει εκεί που δουλέυει κάνει έναν θόρυβο σαν να μην κάνει καλή επαφή και σταματάει να λειτουργει.Έσφηξα την ενωση με διάφορους τρόπους |(μονοτική , συρμα κτλ) αλλά τπτ. κάνει το ίδιο.Υπάρχει περίπτωση να είναι προβλημα της βαλβίδας ή κάτι δεν κάνω σωστα?Και από που μπορώ να πάρω μια καινούρια φθηνη??

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε την ποιότητα και για ποιο λόγο είναι κατασκευασμένη η ηλεκτρομαγνητική. Ρώτα αυτόν που το είχε πριν αν το δούλευε με ph controller η όχι. Με τον controller δεν δουλεύει σταθερά με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνεται. Αν η θερμοκρασία της είναι κοντά στους 60 βαθμούς δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι από συνχομπίστα.Δλδ χρησιμοποιημένη.Εκτός ότι ζεματάει εκεί που δουλέυει κάνει έναν θόρυβο σαν να μην κάνει καλή επαφή και σταματάει να λειτουργει.Έσφηξα την ενωση με διάφορους τρόπους |(μονοτική , συρμα κτλ) αλλά τπτ. κάνει το ίδιο.Υπάρχει περίπτωση να είναι προβλημα της βαλβίδας ή κάτι δεν κάνω σωστα?Και από που μπορώ να πάρω μια καινούρια φθηνη??

Αν κάνει θόρυβο πάει για κάψιμο. Μην πάρεις φτηνή ηλεκτρομαγνητική και από όπου και αν την πάρεις, να ρωτήσεις αν μπορεί να έχει 10 ώρες ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗΣ λειτουργιάς

Επίσης δεν χρειάζεται να αλλάξεις όλη την βαλβίδα. Υπάρχουν ανταλλακτικά πηνία.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το δούλευε χωρίς ph controller. Γιατί ομως σταματάει να λειτουργει στα καλα καθούμενα...Την έχω και ακουμπάει σε ενα κουτι δεν κρέμεται.Χώρια που είναι πιασμένει με σύρμα...Οπότε δεν χάνεται η επαφή...Η θερμορασία δεν μπορώ να την μετρήσω απλά μετά από ακετή ώρα που θα δουλέψει δεν μπορεισ να την πιάσεις πάνω από 2-3 δευτερόλεπτα θα καείς...

Link to comment
Share on other sites

Οχι το δούλευε χωρίς ph controller. Γιατί ομως σταματάει να λειτουργει στα καλα καθούμενα...Την έχω και ακουμπάει σε ενα κουτι δεν κρέμεται.Χώρια που είναι πιασμένει με σύρμα...Οπότε δεν χάνεται η επαφή...Η θερμορασία δεν μπορώ να την μετρήσω απλά μετά από ακετή ώρα που θα δουλέψει δεν μπορεισ να την πιάσεις πάνω από 2-3 δευτερόλεπτα θα καείς...

Είσαι σίγουρος ότι του δούλευε; Μπορεί κατασκευαστικά να δουλεύει έτσι, αν και δεν το νομίζω. Άστει και αν καεί βλέπεις τη θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν σταματά να δουλεύει τα έχει παίξει το πηνίο, οπότε πας για καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτός μου είπε οτι το δούλευε κανονικάαπλά την έπιανε με ένα σύρμα για να μην χάνει την επαφή..Βεβαια το παλιθκάρι έχει να το δουλέψει από Μάιο.Τώρα δεν ξερω θα δω και σήμερα πως θα πάει...Ευχαριστώ για τις γνώμες παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...