Jump to content

200 Λιτρα Φυτεμενο!


JOHN1801

Recommended Posts

παίδες καλησπέρα! λέω να ξεκινήσω ένα 50 λίτρο ενυδρείο που έχω και

κάθεται εδω και κανένα 6μηνο για φυτεμενο.στο ενυδρείο υπάρχει ένα

εσωτερο eheim pick up 160.το ενυδρείο θα φιλοξενεί 1 αρσενικό ξιφοφορο

και 3 θυληκιες.τι φυτά μπορω να φιλοξενήσω με μια μόνο λαμπα

Τ8 15watt? στη πορεία θα ενισχυθεί και με diy co2!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα με τον φωτισμο που εχεις.Ομως τα λιτρα ειναι λιγα για ενα χαρεμι και ειδικα ξυφοφορων που ειναι μεγαλουτσικα ψαρακια..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα με τον φωτισμο που εχεις.Ομως τα λιτρα ειναι λιγα για ενα χαρεμι και ειδικα ξυφοφορων που ειναι μεγαλουτσικα ψαρακια..

ok θα δω τι θα κάνω με τα ψαράκια.αυτό που θελω rasta είναι να ξεκινήσω

σωστά και να μην έχω προβλημα με αλγες όπως παλαιότερα στο μεγαλο.

μπορείς να μου πεις μερικά φυτά που θα μπορούσα να βάλω με αυτό το φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Ανουμπιες,μικροσορουμ,κρυπτοκορινες,κερατοφυλλο ειναι αυτα που μου ερχονται προχειρα στο μυαλο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο θα ελεγα οχι προσωπικα,ειναι γρασιδι και θελεις φως.

Τα αλλα θα την παλεψουν,μονο το 2ο μην περιμενεις να παρει κοκκινο χρωμα αλλα θα μεινει πρασινο.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο θα ελεγα οχι προσωπικα,ειναι γρασιδι και θελεις φως.

Τα αλλα θα την παλεψουν,μονο το 2ο μην περιμενεις να παρει κοκκινο χρωμα αλλα θα μεινει πρασινο.

οταν λες θα τη παλεψουν τι εννοεις? θα ειναι στα καλα τους ή απλα θα υπολειτουργουν?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις νιτρικα θα ειναι καλα αν οχι δεν θα ειναι καλα και θα μαδανε.Βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι τη cabomba caroliniana μη τη βαλεις γιατι το ενυδρειο σου ειναι μικρο και οταν θα χρειαστει να την κλαδεψεις θα σου χαλασει,πρεπει τα κλαδεματα να ειναι μεγαλα οπως και το φυτο που θα μεινει στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις νιτρικα θα ειναι καλα αν οχι δεν θα ειναι καλα και θα μαδανε.Βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι τη cabomba caroliniana μη τη βαλεις γιατι το ενυδρειο σου ειναι μικρο και οταν θα χρειαστει να την κλαδεψεις θα σου χαλασει,πρεπει τα κλαδεματα να ειναι μεγαλα οπως και το φυτο που θα μεινει στο ενυδρειο.

με έβαλες σε σκέψεις τώρα.μάλλον πρέπει να ξεκινήσω να κάνω καμία βόλτα

σε κάνα petshop να δω για φυτακια!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα το θέμα σου και μιλάς για ξιφοφόρους : Λίτρα: Στο ενυδρείο οι ξιφοφόροι συνίσταται να μπαίνουν σε χαρέμι με αναλογία 3 προς 1 (3 θηλυκά για κάθε αρσενικό). Για ένα χαρέμι ελάχιστα λίτρα ενυδρείου είναι τα 100 λίτρα, καλύτερα μάλιστα ένα ενυδρείο με μεγάλο μήκος γιατί είναι ψάρια πολύ κινητικά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα το θέμα σου και μιλάς για ξιφοφόρους : Λίτρα: Στο ενυδρείο οι ξιφοφόροι συνίσταται να μπαίνουν σε χαρέμι με αναλογία 3 προς 1 (3 θηλυκά για κάθε αρσενικό). Για ένα χαρέμι ελάχιστα λίτρα ενυδρείου είναι τα 100 λίτρα, καλύτερα μάλιστα ένα ενυδρείο με μεγάλο μήκος γιατί είναι ψάρια πολύ κινητικά.

ναι το ξερω φίλε μου οτι δεν κάνουν οι ξιφοφοροι.απλά μου ζήτησε ένας φίλος

να του φιλοξενήσω αυτά τα ψαράκια και είπα μιας που θα ξεκιναγα το φυτεμενο

να άρχιζα με αυτά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ , εγώ σαν υπενθύμιση το έγραψα καθώς μου αρέσουν και μένα και έχω αποθηκεύσει το προφίλ τους :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ , εγώ σαν υπενθύμιση το έγραψα καθώς μου αρέσουν και μένα και έχω αποθηκεύσει το προφίλ τους :)

οκ σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και την τζαβα μος, hygrophilia corymbosa, valisneria και echinodorus! Καποιοι μπορει να διαφωνησουν αλλα εγω προσωπικα θα εβαζα ενα blecheri στην πλατη! Οσο για την eleocharis, εχει απαιτησεις σε co2 και φως. Εγω σε ενα παλιοτερο ενυδρειο μου την ειχα βαλει χωρις τιποτα και μου πιασε! Αν θες να πειραματιστεις καντο!

Γιαννη αν βρεις, γιατι δεν βαζεις ενα ζευγος απιστο; Να δεις κι εκει γεννες!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και την τζαβα μος, hygrophilia corymbosa, valisneria και echinodorus! Καποιοι μπορει να διαφωνησουν αλλα εγω προσωπικα θα εβαζα ενα blecheri στην πλατη! Οσο για την eleocharis, εχει απαιτησεις σε co2 και φως. Εγω σε ενα παλιοτερο ενυδρειο μου την ειχα βαλει χωρις τιποτα και μου πιασε! Αν θες να πειραματιστεις καντο!

Γιαννη αν βρεις, γιατι δεν βαζεις ενα ζευγος απιστο; Να δεις κι εκει γεννες!

καλη η προταση σου φιλε Θοδωρη αλλα για να βαλω apisto πρεπει να μαλακωσω το νερο μου!

ειχα στο μυαλο μου να κανω και μια κατασκευη diy co2 αλλα ποσο ασφαλης θα ειναι?

ποσο θα κατεβει το ph με το co2? θα μπορω να το κρατησω σταθερο ή θα εχουμε

σκαμπανευασματα? μηπως στη τελικη κανω κακο στα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τον φωτισμό που έχεις, όπως σου είπαν οι φίλοι παραπάνω, υπάρχουν φυτά που θα πάνε καλά και φυτά που θα "την παλέψουν". Δλδ μην περιμένεις να δεις το φυτό όπως στις φωτο της tripica. Ιδίως στα stem φυτά, θα δεις αραιά φυλλώματα και μεγάλα μεσογονάτια διαστήματα. Μην πας σε πολλά φυτά ταχείας ανάπτυξης, γιατί θα χρειαστείς λιπάσματα και χωρίς ικανοποιητικό φωτισμό και CO2 θα παλεύεις με τις αλγες.

Βαλε κάποιο σχετικά μικρό είδος εχινοδορου ή καμία κρυπτοκορίνα. Επίσης κάτι σε vallisneria nana ή sagittaria subulata για φυτά με ύψος και λίγο όγκο, που θα "σέρνονται" στην επιφάνεια. Δε θα σε συμβούλευα να μπλέξεις με γρασιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

για αυτα τι λετε>eleocharis parvula σε ότι άφορα τον φωτισμό είσαι στα όρια. Το αν αναπτυχθεί ή όχι θα εξαρτηθεί από το CO2 και από το πάχος του βυθού, δηλαδή πόσο κοντά θα είναι το φυτό στην πηγή φωτός παίζει ρόλο αυτό

rotala rotundifolia

hygrophila difformis

egeria densa

cabomba caroliniana

για όλα τα άλλα είσαι στα όρια απλά λόγο το ότι τα φυτά αυτά μεγαλώνουν σε ύψος και γρήγορα μέχρι να χαλάσουν τα από κάτω φύλα τους λόγο λίγου φωτισμού θα έχουν αναπτυχθεί τα πάνω φύλα που θα βρίσκονται κοντά στην πηγή του φωτός, οπότε θα κλαδεύεις και θα τα ξανά φυτεύεις εκ νέου.

Link to comment
Share on other sites

Με το diy co2 δεν θα εχεις σταθερες τιμες,θα εχεις σκαμπανευασματα,αυτο ειναι σιγουρο.Επισης θα ειναι δυσκολη και η διαχυση του για την οποια θα πρεπει να βρεις τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ρε συ Γιαννη, για 50 λτ δεν ειναι πολυ ακριβο ενα συστημα co2! Για ψαξτο λιγο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να'μαι και παλι...... :bigemo_harabe_net-66: λοιπον εχουν αλλαξει λιγακι τα σχεδια..ξεχναμε το 50λιτρο που λεγαμε γιατι εφτασε στα χερια μου

απο ενα φιλο που τα παρατησε ενα 200λιτρο(μικτα) και εννοειται οτι παμε για φυτεμενο! θελω ζουγκλααααααα.............. :bigemo_harabe_net-95:

λοιπον το ενυδρειο θα λειτουργησει με 1 φιλτρο fluval305(εξωτερικο) και ενα eheim pick up 160(εσωτερικο)!!

ειδη χθες βραδυ εφοδιαστηκα με ενα ολοκληρωμενο συστημα co2 http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1883

το ενυδρειο θα ξεκινησει να στρωνει απο την ερχομενη εβδομαδα θα δουμε με ποιο τροπο(λογικα με βακτυρια) και νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα να στρωθει και μετα να μπουνε τα φυτακια μου μεσα!

τωρα θελω τα φωτα σας....... :bigemo_harabe_net-55: με ποσες λαμπες να ξεκινησω σε αυτα τα λιτρα?

τα φυτα που εχω στο μυαλο μου ειναι>rotala rotundifolia

eleocharis parvula

hygrophila polysperma

cabomba caroliniana

java moss

alternanthera reineckii

limnophila sessiliflora και αλλα........

θελω να ξεκινησω σωστα μηπως και γλιτωσουμε τις αλγες...

Link to comment
Share on other sites

Τα αλλα φυτα που γραφεις ποια ειναι?Με τα φυτα που γραφεις μεχρι στιγμης θα χρειαστεις τουλαχιστον 100βατ φωτισμο.Υποστρωμα θα εχεις?Τι βυθο θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα αλλα φυτα που γραφεις ποια ειναι?Με τα φυτα που γραφεις μεχρι στιγμης θα χρειαστεις τουλαχιστον 100βατ φωτισμο.Υποστρωμα θα εχεις?Τι βυθο θα βαλεις?

καποια φυτα που μου ερχονται ακομα στο μυαλο ειναι>egeria densa

hygrophila difformis

microsorum pteropus

limnophila aquatica

νομιζω πως σε γενικες γραμμες δεν ειναι και πολυ δυσκολα φυτα! οσο για το βυθο εχω αρκετο περισσευμα σε πολυ ψιλο χαλικακι κοκομετριας 0,5mm εως 2mm και δεν θα ηθελα να μου παει χαμενο!

Link to comment
Share on other sites

Ε υπολογισε 100 βατ φωτισμο για να εισαι περιπου στο 0.5 w/lt.

Υποστρωμα θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...