Jump to content

200 Λιτρα Φυτεμενο!


JOHN1801

Recommended Posts

Ε υπολογισε 100 βατ φωτισμο για να εισαι περιπου στο 0.5 w/lt.

Υποστρωμα θα βαλεις?

υπαρχει η δυνατοτητα για 4 Τ8 απο 30watt η καθε μια(με ανακλαστηρες).εννοειται

4500 & 6500 kelvin.θα ειναι καλα δηλαδη 120 watt?

υποστρωμα λεω να μη βαλω..

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

Η μπουκάλα είναι γεμάτη ; γιατί ο δείκτης δείχνει ότι είναι άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκάλα είναι γεμάτη ; γιατί ο δείκτης δείχνει ότι είναι άδεια.

τη μπουκαλα τη πηρα απο ενα φιλο και μου ειπε οτι εχει μεχρι τη μεση.πρεπει να την ανοιξω απο τη βανα για να μου δειξει ετσι δεν ειναι? η κεντρικη βανα πισω απο τα μανομετρα γραφει

δεξιοστροφα ZU και αριστεροστροφα AUF.προς ποια μερια ανοιγει?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν λογικά αριστερόστροφα ανοίγει γιατί οταν το γυρίζω τέρμα αριστερά ο δείκτης στο μανομετρο φτάνει στο 50.

Link to comment
Share on other sites

είναι κανένας φυτεμενος εδωωωωωω?????? τι θα γινει με τη μπουκάλα? ποιο καλό παιδί

θα μου εξηγήσει πως θα τη δουλέψουμε?

Link to comment
Share on other sites

Στο Auf ανοίγει. Έχω την ίδια , είναι της us aquaristik ; Είμαι απο το κινητό, εχεις υπομονή μέχρι το βραδάκι ;

Link to comment
Share on other sites

ok καλέ μου φίλε θα περιμένω!! έχω και άλλες ερωτήσεις!!

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμο 4 τ8 για τα φυτακια που έγραψες είσαι μια χαρά , μπορείς να βάλεις και 6 αν θέλεις ,και να ανάβεις τις 2 σας extra. 4 ώρες την ήμερα.

Για το co2 , να μας πεις τις μετρήσεις του ενυδρείου, kh,gh,ph...

Τα φυτά μπορείς να τα βάλεις κατευθεια, με το στρώσιμο του ενυδρειου.

Σαν βυθο , καλο ητανε να χρησιμοποιησεις λίγο υπόστρωμα, μπορείς να πάρεις απλά ένα σακουλάκι flourite, και να το βάλεις εκει που θα φυτέψεις, ή να βάλεις σαν υπόστρωμα της τροπικα που μπαίνει στο πάτο του ενυδρείου για να βοηθησεις στην αρχή τα φυτά, μεχρι να ωριμάσει ο βυθός...

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως με 4 Τ8 θα είμαι εντάξει! εξάλλου δεν υπάρχει και χώρος για παραπάνω.τα φυτά λέω να μην τα βάλω από αρχή γιατί όλο και κάποια αλγη θα έχω στην αρχή,μη τα χαλάσω τα φυτά μου!

Link to comment
Share on other sites

μετα παμε εδω....

attachicon.gifDSC_0238.jpgattachicon.gifDSC_0239.jpgattachicon.gifDSC_0240.jpgattachicon.gifDSC_0241.jpgattachicon.gifDSC_0242.jpg

πως τα ρυθμιζουμε ολα αυτα? :bigemo_harabe_net-88:

Πάμε : Φωτογραφία 2 : Είναι η πίεση "εργασίας" εγώ την έχω στο 1.5 bar. Ρυθμίζεται από τη βάνα που είναι από κάτω της. Ανοίγει στην φορά του ρολογιού , κλείνει στην αντίθετη. Στην αρχή μπορεί να πέσει η πίεση, αλλά την ρυθμίζεις πάλι στο 1.5 και μετά από 2 ημέρες παραμένει σταθερή (ευχαριστώ Χρήστο) :)

Φωτογραφία 3 : Είναι η πίεση που έχει η μπουκάλα. Ρυθμίζεται από τη βάνα που είναι στο επάνω μέρος της. Ανοίγει με τη φορά του ρολογιού , κλείνει στην αντίθετη. Εγώ την έχω μιάμιση στροφή ανοιχτή.

Φωτογραφία 4 : Είναι η ηλεκτροβάνα , εγώ την έχω μόνιμα συνδεδεμένη στο ρεύμα. Όταν είναι στο ρεύμα, έχεις και ροή co2.

Φωτογραφία 5 : Είναι η βαλβίδα μικρο ρύθμισης, ρυθμίζει πόσο co2 θα περνάει στο ενυδρείο. Είναι ευαίσθητη και ανοίγει αντίθετα από την φορά του ρολογιού και κλείνει κατά τη φορά του ρολογιού.

;)

Έγινε επεξεργασία - dpap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλγες θα εχεις σιγουρα,ειτε στην αρχη ειτε κατα την διαρκεια της λειτουργιας του ενυδρειου σου,οι αλγες εινα ενα κομματι του φυτεμενου ενυδρειου και παντα εχουμε και θα εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

με τη διάχυση τι κάνουμε? μου είπε ο φίλος που μου έδωσε τη μπουκάλα οτι τη διάχυση την έκανε μέσω της εισαγωγής του φίλτρου.ισχύει κάτι τέτοιο ή θελω διαχυτηρα?

Link to comment
Share on other sites

με τη διάχυση τι κάνουμε? μου είπε ο φίλος που μου έδωσε τη μπουκάλα οτι τη διάχυση την έκανε μέσω της εισαγωγής του φίλτρου.ισχύει κάτι τέτοιο ή θελω διαχυτηρα?

Γίνεται και αυτό που έκανε ο φίλος σου. Αν έχει τη δυνατότητα όμως , βάλε διαχυτήρα. :)

Με τις οδηγίες από πάνω , είσαι εντάξει ;

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και αυτό που έκανε ο φίλος σου. Αν έχει τη δυνατότητα όμως , βάλε διαχυτήρα. :)

Με τις οδηγίες από πάνω , είσαι εντάξει ;

με τις οδηγίες είμαι εντάξει και σε ευχαριστώ πολύ! όλα τα ενυδρεία όμως στις ίδιες

ποσότητες δουλεύουν το co2? δηλαδή εννοώ οτι εσύ το δουλευεις στο 1.5bar όπως

μου είπες,σε τι λιτρα ενυδρείο όμως? παίζει ρόλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τις φυσαλιδες μετρας και αναλογα με τις μετρησεις του ενυδρειου σου βγαζεις και περιπου ποσο co2 εχεις στο νερο σου.

Παντως παιζουν πολλα ρολο στην ποσοτητα,τα φυτα που εχεις,η φυτομαζα,ο φωτισμος,ολα αυτα συνδεονται μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Τις φυσαλιδες μετρας και αναλογα με τις μετρησεις του ενυδρειου σου βγαζεις και περιπου ποσο co2 εχεις στο νερο σου.

Παντως παιζουν πολλα ρολο στην ποσοτητα,τα φυτα που εχεις,η φυτομαζα,ο φωτισμος,ολα αυτα συνδεονται μεταξυ τους.

εάν κανείς διάχυση μέσω της εισαγωγής του φίλτρου μπορείς να μετρησεις φυσαλίδες?
Link to comment
Share on other sites

ο δεύτερος είναι αυτός http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1363

ή μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο..

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα και πάλι και Χρονια Πολλά σε όλους! Θα ήθελα καταρχήν να ρωτήσω τους συντονιστές αν γινεται να αλλάξουμε το τίτλο αυτού του θέματος σε "200 λιτρα φυτεμενο" γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...