Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

ενώ εσύ το καημένο μουγκό είχες μείνει.... άσε μας !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπα να μας δειρουν θελαν Γρηγορη... ο Βαγγελης γελουσε ασταματητα στην διαπασών και παραλιγο θα τρωγαμε αντι για ψαρια...ξυλο!!!!! :bigemo_harabe_net-74:

ενώ εσύ το καημένο μουγκό είχες μείνει.... άσε μας !!!!

Τι αγάπη.....!!!!

Α ρε τρελοκομεία κρίμα που μας χωρίζουν 500+ χλμ!!!Ελπίζω να αξιωθώ να ανέβω κάποια στιγμή στο μέλλον να καμαρώσω από κοντά τα καμάρια σας!

Link to comment
Share on other sites

Ελα εσυ... εμεις απλα θα λειπουμε... χαχαχαχαχαχαα :P

Θα πάω στον φίλο μου τον Βαλεντίνο ρε δεν σας έχω ανάγκη!!!:P

Θα πάρω ότι θα έπερνα από όλους σας μόνο από αυτόν!Καραφλό θα του το αφήσω χαχαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έλα χτύπα το θυροτηλέφωνο και όταν ρωτήσω "ποιος είναι"... και μου πεις, θα σου πω ότι "δεν είμαι επάνω"..... και τότε εσύ θα απαντήσεις, "α καλά που δεν πέρασα" !!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Συνέβει στη Βέροια από δυο τρελαμένες κολλητές φίλες !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν καθιερωθεί το τσίπουρο σε λίγο καιρό θα πουλάμε και σπίτια..

Link to comment
Share on other sites

Αν καθιερωθεί το τσίπουρο σε λίγο καιρό θα πουλάμε και σπίτια..

110 τετραγωνικα διαμπερες... ακούω προτασεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον εξοπλισμό που αναφέρθηκε μερικά ποστ πιο πριν, άρχισε σιγά σιγά και η συγκέντρωση των υλικών....

Από αλάτι να φάνε και οι κότες, αφού πήρα ακόμη ένα 30κίλο (εκτός από τα 27 κιλά της ομαδικής) Agua Vitro και αυτά.

(καταπληκτική η συσκευασία με το συγκεκριμένο δοχείο)

4Χ10 κιλά αραγωνίτη. Δεν ξέρω αν τελικά κρατήσω αυτόν που μου ήρθε από λάθος, (Seachem Pearl Beach) ή αν θα χρησιμοποιήσω τον Meridian που ήθελα, αλλά τον περιμένω να έρθει. Αν πάλι δεν βολέψει θα προσανατολιστώ προς τον λεπτόκοκκο της ΑΤΙ

3 φιάλες αφρό της Fauna και συνεχίζω να συλλέγω φυσικό νεκρό βράχο, αλλά και να νεκρώνω ατόν που ήδη έχω.

salinity-sal-aquavitro-para-850l.jpg31991_meridian.jpgfm-reef-scape-foam.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον εξοπλισμό που αναφέρθηκε μερικά ποστ πιο πριν, άρχισε σιγά σιγά και η συγκέντρωση των υλικών....

Από αλάτι να φάνε και οι κότες, αφού πήρα ακόμη ένα 30κίλο (εκτός από τα 27 κιλά της ομαδικής) Agua Vitro και αυτά.

(καταπληκτική η συσκευασία με το συγκεκριμένο δοχείο)

4Χ10 κιλά αραγωνίτη. Δεν ξέρω αν τελικά κρατήσω αυτόν που μου ήρθε από λάθος, (Seachem Pearl Beach) ή αν θα χρησιμοποιήσω τον Meridian που ήθελα, αλλά τον περιμένω να έρθει. Αν πάλι δεν βολέψει θα προσανατολιστώ προς τον λεπτόκοκκο της ΑΤΙ

3 φιάλες αφρό της Fauna και συνεχίζω να συλλέγω φυσικό νεκρό βράχο, αλλά και να νεκρώνω ατόν που ήδη έχω.

salinity-sal-aquavitro-para-850l.jpg31991_meridian.jpgfm-reef-scape-foam.jpg

Αυτον εχω και εγω... θα τον συνιστουσα 10000% καθαρα απο αποψη βιλογιας και λειτουργιας σωστου υποστρωματος.

ΑΛΛΑ....

Επειδη η κοκκομετρια του ειναι αναμικτη, ολο το λεπτοκοκκο υλικο θα κατσει στον πατο και ολα τα χοντρα πετραδακια θα μεινουν επανω και πολυ γρηγορα θα πιασουν κοραλλινη.

Η επιλογη ειναι δικη σου...

Υγ: Και ενα βιντεακι απο το πλυσιμο για να δεις τι βγαζει..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που με προβληματίζει, το ότι τα χοντράδια θα παραμένουν επάνω και δεν το θέλω αυτό...

Όσο για το καθάρισμα έχει να πέσει πολύ πλύσιμο πριν μπει στο ενυδρείο...

Μετά σκέφτηκα να τον περάσω από κόσκινο και να κρατήσω τον λεπτόκοκκο..

(κανένας καλός μύλος να αλέθει αραγωνίτη?)

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη το ειχα δοκιμασει και αυτο... αστο πολυ ταλαιπωρια και αυτο που μενει ειναι απλα σκονη...
Εαν δεν σου αρεσει οπτικα απλα παρε αλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άρχισαν σιγά σιγά οι διαδικασίες...

Κατ αρχήν νεκρώνεται ο ζωντανός βράχος μέσα σε ξύδι και νερό για μερικές μέρες... ολοκαυτωμα !!!

20131222_162422_zps0dd196ae.jpg

Εδώ η άλλη νεκρωμένη παρτίδα, έτοιμη για στέγνωμα και μετά πολύ καλό πλύσιμο....

20131222_162615_zps80bff026.jpg

Στη συνέχεια θα γίνει επιλογή των κομματιών, αγορά μερικών νέων πλακών που μάλλον θα χρειαστώ και κατόπιν το κόλλημα μεταξύ τους...

Άλλο ένα μεγάλο κεφάλαιο αυτό, και φυσικά θα υπάρχει ενημέρωση με φωτογραφικό υλικό.

Παρόλα αυτά το ενυδρείο συνεχίζει να υπολειτουργεί, μέχρι να νεκρωθεί και ο υπόλοιπος βράχος που απέμεινε μέσα σ αυτό.

Έχει πολύ δουλειά ακόμη, αλλά δεν θέλω να πέσω με τα μούτρα.... αργά και σταθερά βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αποκλειστικά με νεκρό... όλα από το μηδέν !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα που θα ακολουθήσω είναι τα εξής...

Νέκρωση βράχου, αγορά νέων κομματιών ανάλογα με τις ανάγκες.

Μεταφορά ποσότητας αραγωνίτη και ζωντανού βράχου καθώς και όλων το οργανισμών σε ένα μικρότερο 70 λίτρων ενυδρείο πλήρως εξοπλισμένο, μέχρι να ετοιμαστεί το μεγάλο και να τους δεχτεί πίσω. (κάποια μεγαλύτερα ψάρια θα δοθούν για φιλοξενία σε φίλους)

Αργότερα αυτό το ενυδρείο θα τοποθετηθεί μέσα στο έπιπλο του μεγάλου και θα υπάρχει ως επείγουσα καραντίνα αλλά και για προετοιμασία νερού αλλαγής.

Μόλις αδειάσει το παλιό, μεταφέρεται σε αποθήκη για τις ανάγκες του ΑΖ (πχ frag swap)

Το έπιπλο του μεταφέρεται στο πίσω δωμάτιο υποστήριξης και τοποθετείται πάνω σ αυτό το sump με όλον τον εξοπλισμό υποστήριξης.

Τοποθέτηση του μεγάλου ενυδρείου στη θέση του, και διαμόρφωση του επίπλου σύμφωνα με τα νέα δεδομένα... (χώρισμα, ράφια, εσωτερικός φωτισμός κλπ)

Ακολουθεί το στήσιμο του βράχου με κόλλημα των κομματιών και διαμόρφωση με διάφορα επίπεδα. Είναι το πιο ενδιαφέρον σημείο γιατί έχω διάφορα στο μυαλό μου όπως ανέφερα μερικά ποστ παραπάνω.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι πια ξεκάθαρα... γέμισμα και στρώσιμο του ενυδρείου.
Και λόγω ότι μια εικόνα χίλιες λέξεις, θα υπάρχει η φωτογραφική πορεία όλων όσων ανέφερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αιολε τι θελεις να πετυχεις ξεκινοντας απ το μηδεν;;;

Υπαρχει λογως ή για το "ταξιδι";;

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει ένα απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον, απαλλαγμένο από τυχόν παράσιτα που ενδέχεται να κουβαλάει ο ζωντανός βράχος.

Βέβαια ο ζωντανός έχει και τα καλά του με ότι καλό κουβαλάει δηλαδή, αλλά στο παρελθόν είχα διάφορα προβλήματα με παράσιτα και δεν θέλω να το ξαναζήσω.

Αυτό φυσικά προϋποθέτει και μεγάλη προσοχή στο τι και πως θα μπαίνει οτιδήποτε καινούργιο μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

...χεχεχε...δεν θα ηθελα με τιποτα να ειμαι στο απο κατω σου διαμερισμα...που να ξερει ο γειτονας τι τρελλο εχει απο πανω του...

Link to comment
Share on other sites

Θα τον εκανε εξωση απ το οικοδομικο τετραγωνο ολοι η γειτονια, αν και ειναι ολοι φιλοζωοι εκει πανω....

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορές – μετακομίσεις

Ετοιμάστηκε το 70 λίτρο ενυδρείο που θα φιλοξενήσει προσωρινά τα ζωντανά.
Είναι εξοπλισμένο με ένα φωτιστικό της Glo T5 HO 2x24w με μία Blue Plus και μια Coral Special της ΑΤΙ.

Εσωτερικό φίλτρο EHEIM Biopower 160 με βιολογικό υλικό SubstartPro.

Κυκλοφορητές 2Χ Koralia Nano της Hydor 1600L/h

Θερμοστάτη της Fluval VueTech

Όταν ολοκληρώσει την αποστολή της φιλοξενίας, θα παραμείνει σε ετοιμότητα για καραντίνα όποτε χρειαστεί, αλλά και για προετοιμασία νερού αλλαγής.

Hagen-48-Inch-GLO-Dual-T5-High-Output-Twinnefilter-eheim-biopower-160_500310921_mrEV1J3O7vsm0UlFoDHRTyg.jpgFluvalEHeaterAngled._SL285_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει ένα απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον, απαλλαγμένο από τυχόν παράσιτα που ενδέχεται να κουβαλάει ο ζωντανός βράχος.

Βέβαια ο ζωντανός έχει και τα καλά του με ότι καλό κουβαλάει δηλαδή, αλλά στο παρελθόν είχα διάφορα προβλήματα με παράσιτα και δεν θέλω να το ξαναζήσω.

Αυτό φυσικά προϋποθέτει και μεγάλη προσοχή στο τι και πως θα μπαίνει οτιδήποτε καινούργιο μέσα στο ενυδρείο.

Βαγγελη η γνωμη μου ειναι ακριβως αυτο,εγω ειμαι υπερ του ζωντανου χωρις να αμφισβητο πανεμορφα ενυδρεια που στηθηκαν και τρεχουν αποκλειστικα με νεκρο.Καλο ξεκινημα,εορταστικες μερες που ειναι ενα καλο restart ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κατά του ζωντανού βράχου και θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ήδη αυτόν που έχω (έστω ένα μεγάλο μέρος του), αλλά λόγω του παράσιτου που είχε (αν και εξαφανίστηκε) δεν το ρισκάρω.

Ειδάλλως θα έπρεπε να σκάσω ένα σωρό χρήματα για την αγορά ζωντανού, οπότε ήταν μονόδρομος η νέκρωση του και ξαναζωντάνεμα του.

Πολλά από τα κομμάτια είναι πολύ ωραία και όλος ο βράχος μαζί είναι πάνω-κάτω 50 κιλά !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...