Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Δεν είναι μόνο αυτό Λυκούργο, αλλά εξ ίσου σημαντικό ότι θα χτίσω με την ησυχία μου και τον βράχο όπως τον θέλω, κάτι που με τον ζωντανό δεν θα μπορούσε να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτό Λυκούργο, αλλά εξ ίσου σημαντικό ότι θα χτίσω με την ησυχία μου και τον βράχο όπως τον θέλω, κάτι που με τον ζωντανό δεν θα μπορούσε να γίνει.

συμφωνω και εγω μιας και το δικο μου στησιμο εκανα τρεις μερες μεχρι να

πετυχω αυτο που ηθελα.με νεκρο βραχο εχεις το χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Να δω με το δικό μου πόσο θα κάνω.... έχω πολλά στο μυαλό μου και ακόμη δεν κατέληξα σε κάποιο, εκτός από κάτι βασικά πράγματα.

Άλλωστε θα εξαρτηθεί και με τα επιπλέον κομμάτια που ψάχνω να βρω.

Link to comment
Share on other sites

6 μηνες εξ ολοκληρου το ειχα στησει μενεκρο πανω και με ζωντανο στο σαμπ....2 χρονια μετα ημουν σιγουρος οτι ειμαι πεντακαθαρος απο παρασιτα κλπ....

τωρα στην 5ετια,οτι θελεις βλεπω.....αρα,οοοοοσοοοο και να προσεχεις,στο τελος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να δω με το δικό μου πόσο θα κάνω.... έχω πολλά στο μυαλό μου και ακόμη δεν κατέληξα σε κάποιο, εκτός από κάτι βασικά πράγματα.

Άλλωστε θα εξαρτηθεί και με τα επιπλέον κομμάτια που ψάχνω να βρω.

σε αυτη τη περιπτωση ο χρονος ειναι σχετικος.

την πρωτη μερα παιδευομουνα χωρις αποτελεσμα μιας και δεν μου καθοτανε

με τιποτα και την επομενη μεσα σε λιγο χρονο σχεδον το τελειωσα.

την τριτη μερα οι πινελιες.

Link to comment
Share on other sites

6 μηνες εξ ολοκληρου το ειχα στησει μενεκρο πανω και με ζωντανο στο σαμπ....2 χρονια μετα ημουν σιγουρος οτι ειμαι πεντακαθαρος απο παρασιτα κλπ....

τωρα στην 5ετια,οτι θελεις βλεπω.....αρα,οοοοοσοοοο και να προσεχεις,στο τελος...

σωστα.πολλοι ξεκινησαν-με με νεκρο βραχο για την αποφυγη pest

αλλα ολο και καποια στιγμη κατι θα ξεφυγει.

Link to comment
Share on other sites

6 μηνες εξ ολοκληρου το ειχα στησει μενεκρο πανω και με ζωντανο στο σαμπ....2 χρονια μετα ημουν σιγουρος οτι ειμαι πεντακαθαρος απο παρασιτα κλπ....

τωρα στην 5ετια,οτι θελεις βλεπω.....αρα,οοοοοσοοοο και να προσεχεις,στο τελος...

Κωστα εχεις δικιο ,εαν σταματουσαμε να παιρνουμε κοραλια και οτιδηποτε συνεχως και μεναμε στασιμοι θεωρω οτι δεν θα ειχαμε προβληματα.
Link to comment
Share on other sites

γκαρνταση το ξερω πως εχω δικιο.

παλευω με τον παππου εδω να του δειξω πως οσο και τελειομανης να ειναι, στο τελος..απλως θα χασει...χοχοχο

Link to comment
Share on other sites

Χθες και σήμερα ενώ όλος ο κόσμος γιόρταζε τα Χριστούγεννα, εγώ έπεσα με τα μούτρα στο να αδειάσω το ενυδρείο.

Ευτυχώς που ήρθε ο ψαροντουφεκάς Ορέστης και μου έπιασε τα ψάρια (εγώ δεν το έχω, μου σπάνε τα νεύρα), και ευτυχώς τα έπιασε με την απόχη και όχι με το ψαροντούφεκο όπως συνηθίζει.

Αύριο θα αφαιρεθούν και τα υπόλοιπα βράχια, και έτσι θα κλείσει ο κύκλος του που μετά από 6 χρόνια θα βγεί από την πρίζα......

1_zps832c6342.jpg

"Αγάπη μου συρρίκνωσα το ενυδρείο"

.....μπορεί όμως να βγήκε το μεγάλο από την πρίζα, μπήκε όμως ένα μικρότερο που θα φιλοξενήσει για 2 μήνες όλα μου τα ζωντανά...

2_zpse8726fd2.jpg

Λόγω ότι τα ζωντανά είναι στριμωγμένα σε αυτό το ενυδρείο, από αύριο θα τοποθετηθεί το skimmer (ΜCE-600), με 12ώρη λειτουργία ή και λιγότερο, καθώς και εβδομαδιαίες αλλαγές νερού (10 λίτρα από τα 60 που είναι καθαρά)

Από αύριο τέρμα το διάλειμμα, ... αρχίζει η "Γένεσις"

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε... και εμεις μια ασπρη μερα... πρωτος ξεστησα τελευταιος θα στησω μου φαινεται... :xmas_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Μπα... ο bababrilios θα είναι ο τελευταίος μάλλον !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία παίδες. Το πιό ωραίο ταξίδι στο χόμπι μας , ξεκινάτε.

Link to comment
Share on other sites

Αίολε, πραγματικά συγνώμη για το off topic και που θα σου χαλάσω λίγο το θέμα, αλλά θέλω να απαντήσω λίγο στα παιδιά....

6 μηνες εξ ολοκληρου το ειχα στησει μενεκρο πανω και με ζωντανο στο σαμπ....2 χρονια μετα ημουν σιγουρος οτι ειμαι πεντακαθαρος απο παρασιτα κλπ....

τωρα στην 5ετια,οτι θελεις βλεπω.....αρα,οοοοοσοοοο και να προσεχεις,στο τελος...

Κωστα εχεις δικιο ,εαν σταματουσαμε να παιρνουμε κοραλια και οτιδηποτε συνεχως και μεναμε στασιμοι θεωρω οτι δεν θα ειχαμε προβληματα.

Κι όμως σας πληροφορώ ότι έχω δεί ενυδρείο μέλους από την Αθήνα που μένει κοντά στα Β.Π (και μάλιστα γυναίκα) , που το είχε ξανά ξεκινήσει με νεκρό βράχο και νεκρό αραγωνίτη μόνο, και ήταν σαν "νοσοκομείο" από θέμα αποστείρωσης....(το ενυδρείο, όταν το είδα, έτρεχε 3-4 χρόνια μετά το rebuild του)..... Και αυτό το πέτυχε όχι με το να σταματήσει να προσθέτει νέα κοράλια, αλλά με χρήση uv, και κάθετι νέο που έμπαινε στο ενυδρείο, αυστηρό dip σε Lugol's

/off topic

Link to comment
Share on other sites

αντε καλη αρχη το 2014 να σου φερει υγεια σε σενα και στο ενυδρειο μονο χαρες

Link to comment
Share on other sites

Κ λή αρχή και από εμένα Βαγγέλη!Μόνο χαρές στο καινούργιο!

Ωραίο και το μικρό πάντως......για δώσε πληροφορίες! :P

Το μικρό είναι εξοπλισμένο όπως έγραψα παραπάνω, έτσι ώστε για να υποστηρίξει και να συντηρήσει τα ζωντανά, ψάρια κυρίως, μιας που από κοράλλια δεν υπάρχει κάτι το απαιτητικό, (ότι έχει είναι φωτοσυνθετικά), οπότε δεν θα ακολουθήσω τίποτα από ρουτίνες.

Εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, και οι μόνες μετρήσεις που θα κάνω είναι νιτρικά και αμμωνία λόγω του υπερπληθυσμού σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου. Έτσι, ανάλογη θα είναι και χρονική λειτουργία του skimmer.

Στην ουσία το ενυδρείο θα λειτουργεί από μόνο του, χρονοδιακόπτης για τον φωτισμό, αυτόματη αναπλήρωση και ταΐστρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις τι διαπιστώνει κανείς αδειάζοντας το ενυδρείο....

Όσο ήταν διαμορφωμένο με το βράχο, όταν δούλευαν οι δυο Vortech στο pulse mode (μπλε) για τη δημιουργία κυματισμού, υπήρχε όντως ο κυματισμός που ήθελα.

Τώρα που το άδειασα τελείως από τους βράχους, οι αντλίες συνέχισαν να δουλεύουν και παρατήρησα ότι ο κυματισμός αυξήθηκε αισθητά χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στην ρύθμισή τους.

Η στάθμη του νερού είναι αναλογικά στα ίδια επίπεδα σε σχέση με τις αντλίες, 5-6 εκ περίπου πιο κάτω από τη στάθμη, είτε είχα τον βράχο, αλλά και τώρα που τον αφαίρεσα.

Συμπεραίνω λοιπόν ότι η διαμόρφωση του βράχου "εμποδίζει" την αντλίες (και κατά συνέπεια τη ροή του νερού), ώστε να αποδώσουν τον κυματισμό που μπορούν να δημιουργήσουν, όπως θα έκαναν σε ένα τελείως άδειο ενυδρείο.

Δηλαδή στο παρακάτω βίντεο, ο κυματισμός δεν θα ήταν ο ίδιος αν μέσα στο ενυδρείο υπήρχε στημένος βράχος.

Δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί αυτή η διαπίστωση, αλλά από τα γεγονότα αυτό συμπαιρένω !!!

Link to comment
Share on other sites

Βρώμα, βρώμα πω πω βρώμα !!!

Τελικά ο χειμώνας δεν είναι καλή εποχή να ξεστήσει κάποιος ενυδρείο. Το τι μπίχλα σηκώνεται και "ευωδιάζει" ο τόπος δεν λέγεται !!!! πιφφφφφφ

Οι παντρεμένοι αν το επιχειρήσουν έχει να πέσει πολύ παντόφλα !!! Ευτυχώς δεν είμαι.

Πάω μια βόλτα να πάρω καθαρό αέρα

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει 100% Βαγγέλη.

Τα φυσικά εμπόδια (στην περίπτωση μας ο βράχος),''χαλάνε'' την καθαρή ροή του νερού και το στέλνουν προς άλλες κατευθύνσεις,με αποτέλεσμα να μην παίρνουμε τον κυματισμό που μπορούν να μας δώσουν οι αντλίες μας!

Το Θέμα βράχος-κυκλοφορία,θα πρέπει να σε απασχολήσει πολύ στο καινούργιο στολίδι σου!

ΥΓ.Καλημέρες!! :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που πάντα το λέω..... το στήσιμο του βράχου δεν είναι απλή υπόθεση γιατί κάποιος πρέπει να λάβει υπόψιν του πολλούς παράγοντες.

1ον, το πρακτικό, ώστε να δημιουργήσει σπηλιές και κρυψώνες για τους οργανισμούς.

2ον, θέσεις για κοράλλια ανάλογα με το είδος, σκληρά- μαλακά και για κάποια που δεν θέλουν πολύ φως και κυκλοφορία.

3ον. τοποθετημένος έτσι ώστε να υπάρχουν διάδρομοι για την κυκλοφορία του νερού και να μην υπάρχουν τυφλά σημεία, κάτι που φυσικά έχει άμεση σχέση με την τοποθέτηση και την ροή των κυκλοφορητών.

4ον. το αισθητικό κομμάτι του στησίματος, να μην είναι νταμάρι ή ξερολιθιά,αλλά να μπορεί να σταθεί και από μόνος του οπτικά, κάτι σαν γλυπτό δηλαδή, και αυτό διότι μέχρι να γεμίσει το ενυδρείο από κοράλλια το μόνο που θα δεσπόζει για αρκετά μεγάλο διάστημα θα είναι ο βράχος.... τουλάχιστον ας είναι όμορφα τοποθετημένος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι εκανες με ενυδρειο;;; Θα πας σε μεγαλητερο ή με το ιδιο;;

Μεγαλύτερο φυσικά... τόσος κόπος για να στήσω το ίδιο !!!

120Χ65Χ55 ύψος (η στάθμη στα 50 εκ.), συν ένα αρκετά μεγάλο sump

Link to comment
Share on other sites

Βρηκες(κατι ειχες πει για κατι ανταλαγες εκει πανω μεταξυ σας) ή θα κολλησεις καινουργειο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...