Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Πήρα αυτό που είχε ο Giovanni... με βόλεψε γιατί ήταν στις διαστάσεις που ήθελα και όπως το ήθελα !!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα γράφονται και θα γραφτούν στη συνέχεια, εκτός από να δείξω την πορεία του ενυδρείου μου, θα είναι και ένας πρακτικός οδηγός για όσα νεότερα μέλη θα θελήσουν να στήσουν ένα ενυδρείο από την αρχή.

Ότι ανακαλύπτω και διαπιστώνω, ότι αμφιβολίες έχω και γενικά όλα τα βήματα που θα κάνω, θα τα μοιράζομαι εδώ μαζί σας για τους λόγους που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

ολοι οι κυκλοφορητες δοκιμαζονται σε αδεια ενυδρεια ,οτι εμποδιο μπαινει σιγουρα προκαλει εμπλοκη στην εκτελεση των λειτουργιων της με αποτελεσμα αλλου να ειναι δυνατα αλλου χαμηλα αλλου σχεδον καθολου ,η κυκλοφορια ειναι ενα δυσκολο θεμα ειδικα στην ρυθμιση της.

Link to comment
Share on other sites

Βρώμα, βρώμα πω πω βρώμα !!!

Τελικά ο χειμώνας δεν είναι καλή εποχή να ξεστήσει κάποιος ενυδρείο. Το τι μπίχλα σηκώνεται και "ευωδιάζει" ο τόπος δεν λέγεται !!!! πιφφφφφφ

Οι παντρεμένοι αν το επιχειρήσουν έχει να πέσει πολύ παντόφλα !!! Ευτυχώς δεν είμαι.

Πάω μια βόλτα να πάρω καθαρό αέρα

Βαγγελη πολυ ευαισθητος μας βγηκες :xmas_tongue: :xmas_tongue:

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα aiolos και καλη χρονια!

οι vortech στην νοητη τους γραμμη αν δεν εχουν καποιο εμποδιο στα πρωτα 30 εκ. θα σου βγαλουν στο ενυδρειο οτι κυματισμο θες,αργοτερα αν μπει καποιο κοραλλι μπροστα τους ,κατι που ευχομαι,χαμηλωσε την διαδρομη στο short pulse οχι την ταχυτητα και δεν θα εχεις προβλημα!προσπαθησε οταν ειναι απεναντι η μια απο την αλλη να κοιτουν στην ευθεια για μεγαλυτερη κοντρα!καλη συνεχεια στο εργο σου!

Link to comment
Share on other sites

Αντε να παρουμε τον βραχο να μου κανεις το aquascape... :CarolSingers:

εμ άντε αμήν και πότε !!!

Link to comment
Share on other sites

ααααα εισαι και βιαστικος... ειπαμε να παρουμε και μια ανασα χωρις ενυδρειο λιγο καιρο... απολαυσε το ταξιδι... θα ειναι μακρυ..,

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα πιο σπαστικά πράγματα, είναι το να προσπαθώ να πιάνω ψάρια με την απόχη...

Τα περισσότερα είναι πολύ άτιμα, είναι ταχύτατα και ελίσσονται απίστευτα.

Έτσι τελευταίο έμεινε το Magnifica decora, όσοι το έχετε θα γνωρίζετε ότι είναι πολύ δύσκολο στο να το πιάσει κανείς.

Nemateleotris_magnifica.jpg

Με το που έβαλα μέσα την αποχή... σφαίρα από εδώ και από εκεί !!! εντωμεταξύ αυτά πηδάνε κιόλας και φοβόμουνα μην πηδήξει από την πίσω πλευρά του ενυδρείου.

Και τελικά πήδηξε...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

....αλλά μέσα στην απόχη !!! χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Αντε να παρουμε τον βραχο να μου κανεις το aquascape... :CarolSingers:

Έρε καλλιτεχνίες και καλλιγραφίες που θα γίνουν....

sent from iphone

Link to comment
Share on other sites

Πιανεις....ψαρια στον αερα :D

όπως και εσύ τα πουλιά !!!!

χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

κακέ !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε τέτοιες καταστάσεις ξεστησίματος πάντα υπάρχει η πιθανότητα να υπάρχουν απώλειες, έτσι είχα και εγώ. Τις γαρίδες μου.

Δυο pepermint, μια cleaner και μια pistol η οποία ούτε καν βρέθηκε, μιας και αυτό το είδος ζει σε λαγούμια μέσα στον αραγωνίτη.

peppermint-shrimp-lysmata-wurdemanni.jpgcrevette-nettoyeuse.jpgp-78530-shrimp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ήταν και άλλα μέσα στο πρόγραμμα

Σήμερα το πρωί βρήκα νεκρά την Valntini και το Yellow Tang μεγάλο κρίμα και για τα δύο.

e8c4d04c_vbattach220689.jpgp-74760-yellow-hawaii-tang.jpg

Είναι περίεργο όμως γιατί μέχρι και χθες ήταν υγιέστατα και έτρωγαν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη,ίσως στριμωχτικαν απότομα και δεν το άντεξαν,οι μετακομίσεις δυστυχώς έχουν και αυτά.Άλλο κακό να μην σε βρει

sent from iphone

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη είναι ο μόνος λογικός λόγος

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργο μου φαινεται Βαγγελη... ψαξτο λιγο... εμενα δε μου κανει λογικο αυτο για το στριμωγμα..

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη ποσο καιρο τα ειχες?σε ποσα λιτρα πηγαν?τη θερμοκρασια ειχες?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη ποσο καιρο τα ειχες?σε ποσα λιτρα πηγαν?τη θερμοκρασια ειχες?

Κάτι παραπάνω από χρόνο, και τα λίτρα είναι 70.

Θερμοκρασία και αλατότητα ίδιες (και γενικά συνθήκες νερού) με αυτές του μεγάλου 26 βαθμούς Κελσίου και 1026

Link to comment
Share on other sites

στρεσογονοι παραγοντες λογικα.

ισως αν ηταν λιγα περισσοτερα τα λιτρα του μικοτυ ενυδρειου να μην ειχαν χαθει.

τι να πεις,ολα στο προγραμμα ειναι δυστυχως.

ΥΓ.και εγω πριν 20 λεπτα εχασα δυστυχως το καναρινι μου.ετσι ξαφνικα μπροστα στα ματια μου.μαλλον καρδια.ουφφφ.μεγαλη στενοχωρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...