Jump to content

Αφρικάνικο Ή Φυτεμένο Με Ζωοτόκα .


Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι από καιρό σκέφτομαι την απόκτηση αλλά και την λειτουργία ενός δεύτερου ενυδρείου ( τωρινό ενυδρείο juwel korall 60 με δύο oranda red cap προσεχώς ) .

Κοίταξα σε juwel για το Lido 200 μια και ο χώρος μου είναι λίγο περιορισμένος και το δεύτερο ενυδρείο θα με βόλευε να είναι σε μορφή κύβου .

Επειδή όμως είμαι αναποφάσιστος , μου αρέσουν και τα αφρικάνικα και τα ζωοτόκα , θέτω σαν γκάλοπ το θέμα αυτό , ζητώντας απαντήσεις - ψήφους και απο τις δύο κατηγορίες .

Από αφρικάνους αλλά και από φυτεμένους .

Γνωρίζω πως πρόκειται για δύο διαφορετικά ενυδρεία με μόνα κοινά στοιχεία τα φίλτρα - βιολογία , μετρήσεις .

Η γνώμη σας όμως θα είναι καθοριστική για την μελλοντική κίνηση μου .

Υ.Γ. Ελπίζω να το έθεσα στην σωστή κατηγορία καθώς και τα δύο είδη είναι γλυκού νερού :)

Link to comment
Share on other sites

φυτεμένο δαγκωτό :)

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλο μου εισαι;;;;

Τον ιδιο προβληματισμο εχω και εγω..

Link to comment
Share on other sites

Φυτεμένο φίλε Χρήστο με όλο τον εξοπλισμό φαντάζομαι . Co2 , φωτισμό , υπόστρωμα και τα σχετικά καθώς δεν μιλάμε μόνο για εύκολα φυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλο μου εισαι;;;;

Τον ιδιο προβληματισμο εχω και εγω..

Χαχαχαχα , τότε παρακολούθησε το θέμα μου να πάρεις και εσύ μια απόφαση . Προς στιγμήν όμως θα επιθυμούσα μια απάντηση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Παραμένεις αναποφάσιστη και εσύ βλέπω Μαίρη . Τότε θα πρέπει να προσθέσω και την κατηγορία των αναποφάσιστων :)

Στο τέλος πάντως θα συνοψίσω τις απαντήσεις σας και ανάλογα θα πράξω και εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεσαι τα χίλια μύρια για ένα φυτεμένο, απλά αν ''αποτάξεις'' τα δύσκολα φυτά τότε δεν χρειάζεσαι και τον ''βαρύ'' εξοπλισμό με όλα τα παρελκόμενα, μπορείς να φτιάξεις και με λιγότερο απαιτητικά φυτά ένα ενυδρείο διαμάντι.

το ενυδρείο θέλει φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου Χρήστο . Λέγοντας όμως φυτεμένο στο μυαλό μου έχω driftwood με moss στύλ bonsai , φυτά που μπαίνουν κυρίως πίσω και μεγαλώνουν ώστε να καλύψουν την πλάτη , καθώς και για το φυτό ( δεν ξέρω πως λέγεται ) που γίνεται γρασίδι :)

Ή ακόμα και τύπου iwagumi με ελάχιστα φυτά :)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του lido 200 σε οδηγούν οσον αφορά την Αφρική σε λίμνη Ταγκανίκα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987 αλλά παρότι αφρικάνος θα έλεγα οτι μπορεί να γίνει και ενα εξαιρετικό φυτεμένο και όπως λέει και ο Χρήστος πιο πάνω με λιγότερο απαιτητικά φυτά μπορεί να φτιαχτουν ωραία πράγματα απλα΄το φυτεμένο θέλει μια ιδιαίτερη υπομονή, πάντως οτι και να αποφασίσεις καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Αν θες δυσκολα φυτα τοτε πρεπει να παρεις ολοκληρομενο συστημα co2,υποστρωμα,λιπασματα και πολυ φως.Αν δεν μπορεις να δωσεις ολα αυτα κανε ενα φυτεμενο με ευκολα φυτα και τελος.

Το lido αν δεν κανω λαθος εχει αρκετο υψος,οπωτε ο φωτισμος σου δεν θα ειναι επαρκεις για δυσκολα φυτα,με αποτελεσμα να θες πατεντες για περισσοτερες λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω το σκεπτικό μου.... :bigemo_harabe_net-88: (Δεν μπορούσα να απαντήσω πριν...)

Βασικό για εμένα είναι η επεξεργασία του νερού να είναι όσο το δυνατόν πιό εύκολη. Συνήθως λείπουμε το καλοκαίρι περίπου 2-3 εβδομάδες και πρέπει γι' αυτόν που θα αφήσω να τα προσέχει να είναι εύκολη η διαδικασία (και με μικρότερους κινδύνους να χάσω τα ψάρια).

Με αυτό το σκεπτικό πάμε σε ψάρια με απαιτήσεις σε σκληρό νερό. (Αν ανέβουν οι σκληρότητες με την εξάτμιση να μην τρελαθώ κιόλας...)

Καταλήγουμε λοιπόν σε ζωοτόκα ή αφρική...

1. Στα ζωοτόκα θα έχουμε οπωσδήποτε φυτά (εύκολα εννοείται δεν θέλω να μπλέξω με λιπάσματα, διοξείδια κλπ. Όσο πιο απλά τόσο λιγότερα λάθη... Αργότερα βλέπουμε για πιό δύσκολα). Τα ψάρια είναι πανέμορφα, πολύχρωμα και με το πράσινο των φυτών συνθέτων ένα μικρό παράδεισο χρωμάτων. Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα μπορώ να δώσω εύκολα τα τυχόν ψάρια που δεν θα χωράνε στο ενυδρείο μετά τις γέννες και το αν θα σοκάρει τα παιδιά μου το φάγωμα του γόνου από τα μεγαλύτερα ψάρια.... Επίσης πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι να δείς τα φυτά σου να φουντώνουν (κυρίως όταν δεν μπορείς να αγοράσεις σχετικά μεγάλα αφού κάνεις καλή δουλειά και με τα κλαδέματα....)

2. Στην αφρική λοιπόν... Έχουμε ψαράκια με ίσως λιγότερα χρώματα όμως με οικογενειακή συμπεριφορά που σίγουρα αρέσει... Φτιάχνεις ένα πανέμορφο περιβάλλον με υλικά που μπορείς να βρείς στη φύση και ίσως πιό οικονομικά σε σχεση με τα φυτά και σίγουρα φτάνει στην τελική του μορφή (σχετικό είναι...) πιό γρήγορα.

Όλα αυτά είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και προβληματισμοί. Ο κάθενας μας έχει διαφορετικούς περιορισμούς να αντιμετωπίσει κάθε φορά που στήνει το ενυδρείο του και νομίζω ότι αυτοί είναι η βάση της κάθε μας επιλογής....

(Ξέρω τώρα σε φώτισα... :bigemo_harabe_net-81: )

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του lido 200 σε οδηγούν οσον αφορά την Αφρική σε λίμνη Ταγκανίκα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987 αλλά παρότι αφρικάνος θα έλεγα οτι μπορεί να γίνει και ενα εξαιρετικό φυτεμένο και όπως λέει και ο Χρήστος πιο πάνω με λιγότερο απαιτητικά φυτά μπορεί να φτιαχτουν ωραία πράγματα απλα΄το φυτεμένο θέλει μια ιδιαίτερη υπομονή, πάντως οτι και να αποφασίσεις καλή επιτυχία

Το lido 200 της juwel το ανέφερα ως παράδειγμα για να καταλάβετε το μέγεθος αλλά και το σχήμα που επιθυμώ λόγω χώρου .

Η τιμή του βέβαια είναι τσουχτερή σε σχέση με άλλα , αλλά και με μεγαλύτερα diy ή μεταχειρισμένα ενυδρεία .

Εκτός αυτού το ανέφερα για να μου πείτε όπως πολύ καλά απάντησε ο Κώστας τυχόν δυσκολίες .

Η απόφαση θα ληφθεί σχετικά γρήγορα . Η υλοποίηση θα καθυστερήσει λίγο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες δυσκολα φυτα τοτε πρεπει να παρεις ολοκληρομενο συστημα co2,υποστρωμα,λιπασματα και πολυ φως.Αν δεν μπορεις να δωσεις ολα αυτα κανε ενα φυτεμενο με ευκολα φυτα και τελος.

Το lido αν δεν κανω λαθος εχει αρκετο υψος,οπωτε ο φωτισμος σου δεν θα ειναι επαρκεις για δυσκολα φυτα,με αποτελεσμα να θες πατεντες για περισσοτερες λαμπες.

Άν όμως καταργήσω το καπάκι και πάω σε εξωτερικές λάμπες ;

Σαν αυτή Κώστα

http://www.igna.gr/images/stories/virtuemart/product/fotistiko.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θελεις πολλες λαμπες και δεν θα σε συμφερει οικονομικα.Οταν το υψος ειναι μεγαλο φτανει λιγοτερο φως στο βυθο του ενυδρειο μας με αποτελεσμα να θελουμε περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω το σκεπτικό μου.... :bigemo_harabe_net-88: (Δεν μπορούσα να απαντήσω πριν...)

Βασικό για εμένα είναι η επεξεργασία του νερού να είναι όσο το δυνατόν πιό εύκολη. Συνήθως λείπουμε το καλοκαίρι περίπου 2-3 εβδομάδες και πρέπει γι' αυτόν που θα αφήσω να τα προσέχει να είναι εύκολη η διαδικασία (και με μικρότερους κινδύνους να χάσω τα ψάρια).

Με αυτό το σκεπτικό πάμε σε ψάρια με απαιτήσεις σε σκληρό νερό. (Αν ανέβουν οι σκληρότητες με την εξάτμιση να μην τρελαθώ κιόλας...)

Καταλήγουμε λοιπόν σε ζωοτόκα ή αφρική...

1. Στα ζωοτόκα θα έχουμε οπωσδήποτε φυτά (εύκολα εννοείται δεν θέλω να μπλέξω με λιπάσματα, διοξείδια κλπ. Όσο πιο απλά τόσο λιγότερα λάθη... Αργότερα βλέπουμε για πιό δύσκολα). Τα ψάρια είναι πανέμορφα, πολύχρωμα και με το πράσινο των φυτών συνθέτων ένα μικρό παράδεισο χρωμάτων. Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα μπορώ να δώσω εύκολα τα τυχόν ψάρια που δεν θα χωράνε στο ενυδρείο μετά τις γέννες και το αν θα σοκάρει τα παιδιά μου το φάγωμα του γόνου από τα μεγαλύτερα ψάρια.... Επίσης πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι να δείς τα φυτά σου να φουντώνουν (κυρίως όταν δεν μπορείς να αγοράσεις σχετικά μεγάλα αφού κάνεις καλή δουλειά και με τα κλαδέματα....)

2. Στην αφρική λοιπόν... Έχουμε ψαράκια με ίσως λιγότερα χρώματα όμως με οικογενειακή συμπεριφορά που σίγουρα αρέσει... Φτιάχνεις ένα πανέμορφο περιβάλλον με υλικά που μπορείς να βρείς στη φύση και ίσως πιό οικονομικά σε σχεση με τα φυτά και σίγουρα φτάνει στην τελική του μορφή (σχετικό είναι...) πιό γρήγορα.

Όλα αυτά είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και προβληματισμοί. Ο κάθενας μας έχει διαφορετικούς περιορισμούς να αντιμετωπίσει κάθε φορά που στήνει το ενυδρείο του και νομίζω ότι αυτοί είναι η βάση της κάθε μας επιλογής....

(Ξέρω τώρα σε φώτισα... :bigemo_harabe_net-81: )

Μαίρη σε άφησα τελευταία προσπαθώντας να απαντήσω κατά σειρά :) . Όπως πολύ σωστά είπες ούτε και εγώ θέλω να μπλέξω με τύρφη - α/ο και τα συναφή με δεδομένο ότι λείπω σε ταξίδια συνέχεια λόγω δουλειάς και αυτοί που μένουν πίσω πρέπει να κάνουν τα βασικά ( τροφή και αλλαγή νερού ) . Άντε να πω στην κυρά Γεωργία να επεξεργαστεί το νερό με τύρφη .

Όσον αφορά τα φυτά , έχεις ενα δίκιο . Σαν πρώτη φορά σίγουρα θα γίνουν λάθη , σίγουρα θα χαθούν φυτά , σίγουρα θα μαζεύουμε με την απόχη κλωναράκια και άλλα απο την επιφάνεια του νερού . Είμαι της άποψης όμως ότι αν δεν ασχοληθείς δεν θα μάθεις ποτέ .

Ζωοτόκα - γέννες ! Σωστό και αυτό . Πρέπει να δίνουμε κάπου τους γόνους γιατί πολύ γρήγορα θα τιγκάρει το ενυδρείο μας . Αυτό όμως δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να συμβεί καθότι έχουμε την επιλογή να βάλουμε μόνο αρσενικά .

Συμφωνώ με τις Αφρικάνες όπως είπες , το μόνο που με χαλά είναι ότι συνιθίζουν να κολυμπούν μέση και κυρίως κάτω , βυθό .

Τέλος , σαν κόστος νομίζω ότι το φυτεμένο είναι πιο ακριβό .

Link to comment
Share on other sites

Θελεις πολλες λαμπες και δεν θα σε συμφερει οικονομικα.Οταν το υψος ειναι μεγαλο φτανει λιγοτερο φως στο βυθο του ενυδρειο μας με αποτελεσμα να θελουμε περισσοτερο.

Εκτός και αν κατευθυνθώ σε ανούμπιες και μος που δεν θέλουν πολύ φώς :)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν κατευθυνθώ σε ανούμπιες και μος που δεν θέλουν πολύ φώς :)

Αν θες κατι τετοιο μπορεις να το κανεις,απλα στα ειπα ολα αυτα γιατι πιο πανω ειπες για δυσκολα φυτα,γρασιδια και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κατι τετοιο μπορεις να το κανεις,απλα στα ειπα ολα αυτα γιατι πιο πανω ειπες για δυσκολα φυτα,γρασιδια και τετοια.

Aυτή ήταν η αρχική ιδεά Κώστα , το αρχικό θέμα . Αν δεν είναι εφικτό - πραγματοποιήσιμο υπάρχουν και ενναλακτικές :)

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου πάνω σε αυτό : Το saechem flourish - seachem excel αντικαθιστούν το co2 , είναι συμλήρωμα στο co2 ή αντικαθιστούν το co2 ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να πω κι εγω την αποψη μου!

Πρωτον ειμαι κατα των κυβων γιατι δεν εχουν μηκος που χρειαζονται τα ψαρια για να κολυμπησουν. Ναι μεν εχεις λιτρα αλλα δεν εχεις μηκος! Αλλα δεν μπορει να μην βρεις 10 εκ παραπανω βρε αδερφε!

Δευτερον θα ψηφιζα Αφρικη δαγκωτο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Βαγγελη δεν ειμαι Αφρικανος αλλα νομιζω οτι θελουν αρκετο μηκος και δεν κανουν για το ενυδρειο που λες! Ας περιμενεις τους αρμοδιους να σου απαντησουν.

Παντως εγω το χω το αφρικανικο στα σκαρια! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ του πάντως αναφέρει λίτρα και όχι μήκος : Λίτρα: Το ελάχιστο που απαιτείται για ένα χαρέμι του ενός αρσενικού και τριών θηλυκών είναι ένα ενυδρείο με ελάχιστο μήκος το ένα μέτρο. Η εμπειρία έχει δείξει ότι για να φιλοξενηθεί σωστά ένα χαρέμι απαιτούνται 180-200 λίτρα, παρότι κάποιοι ερευνητές θέτουν τα ελάχιστα λίτρα αρκετά χαμηλότερα.

Αλλά εγώ έδωσα έμφαση στις παραμέτρους του νερού και σύμφωνα με αυτά που ζητά είμαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Διακόσμηση ενυδρείου: Όπως συμβαίνει με όλες τις Αφρικάνικες Κιχλίδες που ανήκουν στην κατηγορία των mbuna, λεπτόκοκκη άμμος και πολλές πέτρες είναι αυτό που χρειάζονται. Το σκάψιμο στην άμμο αποτελεί αγαπημένη συνήθεια του είδους την οποία τα ψάρια χρησιμοποιούν και για να καθαρίζουν τα βράγχια τους. Οι πέτρες παρέχουν σπηλιές και περάσματα για να νοιώθουν τα ψάρια ασφάλεια και να υποχωρούν εκεί για προστασία. Άμμος και πέτρες είναι προτιμότερο να είναι ασβεστολιθικά για να μας βοηθήσουν να επιτύχουμε τις επιθυμητές σκληρότητες του νερού. Αν θέλουμε να βάλουμε κάποιο φυτό, αυτό θα πρέπει να είναι κάποιο ανθεκτικό είδος όπως anubia, vallisneria κλπ.

Όσον αφορά την λεπτόκοκκη άμμο , θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και η carat 6 της Dannerle ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...