Jump to content

Βοήθεια Για Αγορά Ενυδρείου Για Κιχλίδες Αφρικής Και Διάφορες Απορίες Μου


dankannn

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το όμορφο και κατατοπιστικότατο site σας.

Το όνομα μου είναι Χρήστος και θα ήθελα μερικέ απαντήσεις σχετικά με την αγορά ενυδρείου για να βάλω μέσα Κιχλίδες Αφρικής.

Έχω διαβάσει αρκετά πριν κάνω τις ερωτήσεις άλλα πριν αγοράσω θέλω να τα έχω ξεκάθαρα στο μυαλό μου μιας και μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζετε που λένε.

Το μέρος που θα βάλω το ενυδρείο είναι συγκεκριμένο και έχει μήκος 80 cm.

Από ότι είδα θα με βόλευε το juwel record 800 , 81 x 36 x 45 cm 110 l η το rio 81 x 36 x 50 cm 125 l

Για τον μισό πόντο αριστερά δεξιά ελπίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

Πρώτα από όλα θα ήθελα να βάλω σύνολο10 ψαράκια Malawi αν είμαι ΟΚ με αυτό το ενυδρείο , αν ποτέ γεννήσουν θα τα δίνω δεν θα τα κρατήσω.

Θέλω 5 (1αρσενικο – 4θυλυκα από ότι διάβασα, το πώς θα τα ξεχωρίσω είναι άλλο θέμα ) Labidochromis sp. Yellow και 5 Pseudotropheus demasoni.

Σχετικά με το φίλτρο είδα ότι και στα δυο ενυδρεία που λέω πιο πάνω είναι στα 500 L/H.

Δεν ξέρω το τι είναι το Filter volume 3 Litre του rio σε σχέση με τα Filter volume 1,25 Litre του record και αν με επηρεάζει και που?

Για υπόστρωμα θα βάλω Αραγωνίτης και Χαλάζια άμμο , θέλω να μάθω σε τι ποσοστό το καθένα ?

Σχετικα με το πετρομα εχω αρκετες απορειες μιας και τα εχω μπερδεψει.

Αν καποιος ξερει το εν λογο http://www.votsalo.net , θα ηθελα να μου πει τι να διαλεξω.

Ακομα εχω ερωτηση σχετικα με το φιλτρο .

Στα juwel το φίλτρο πάνω κάτω ανάλογα με το μοντέλο πάει με την παρακάτω σειρά

ένα poly-pad (το άσπρο που είναι σαν filter wool),
ενα Carbon Sponge Compact (το μαυρο σφουγγαρι με τον ανθρακα)
ενα Nitrat Removal Sponge Compact (το πρασινο απονιτροποιητικο)
ενα Filter Sponges Compact Coarse (το μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι)
και κατω-κατω ενα Filter Sponges Compact fine (το μπλε ψιλοτρυπο σφουγγαρι).

Λογικά αν τα έχω διαβάσει σωστά και τα έχω εμπεδώσει θα πρέπει να τα κάνω όπως γράφω παρακάτω

ενα poly-pad (το ασπρο που ειναι σαν filter wool), το λετε και υαλοβαμβακα

ένα Filter Sponges Compact fine (το μπλε ψιλοτρυπο σφουγγαρι).

μια καλτσα με siporax

ένα Filter Sponges Compact fine (το μπλε ψιλοτρυπο σφουγγαρι).

Και μια ακόμα ερώτηση γιατί να βγάλω το Nitrat Removal Sponge Compact (το πρασινο απονιτροποιητικο ?

Αυτό λογικά θα έχει κάποια ουσία που αργότερα θα εξασθένηση , άρα μπορώ να το αφήσω σαν 2ο στην θέση του μπλε που λέω να βάλω.

Όταν αυτά τα πλένω στο νερό του ενυδρείου που έχω κρατήσει τα πλένω όλα και κάθε ποτε ?, επίσης πότε τα αλλάζουμε( πλύσιμο εννοούμε ξέπλυμα με το νερό και στύψιμο)?

Ακόμα πόση ώρα θα κραταω σβηστό το φίλτρο ?

Ελπίζω να μην σας κούρασα άλλα δεν μπορώ να κάνω μια μια τις ερωτήσεις μου.

Και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Φίλε μου και καλωσήλθες..

Δυστυχώς το μήκος του ενυδρείου σου 80cm δεν θα είναι καλό για να μπούν μέσα ούτε Labidochromis ούτε Demansoni.

Και για την ιστορία σε 120λτ δεν χωράνε και τα δύο είδη μαζί.

Τα demansoni μπαίνουν σε ομάδεσ των 7-8 ατόμων.

Καλύτερα να κοιτάξεις για κιχλίδες Αφρικής από την λίμνη Tanganika.

Ρίξε μια ματιά εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Link to comment
Share on other sites

Δες το λινκ που σου εδωσε ο egmajo

οπου θα βρεις πολλες πληροφοριες για την τα ενυδρεια

που ειναι για να φιλοξενησουν ψαρια απο την tanganyika

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!!Οπως ειπαν και οι συνχομπιστες εισαι λιγο ζορικα!!!Αν θελεις μπορεις να "δοκιμασεις" 1 αρσενικο με 5 θυλικα απο αυτα που ειπες οτι σου αρεσαν(ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται τα demasoni) η να πας σε καποιο αλλο ειδος απο malaui σχετικα πιο ηρεμο,ας πουμε saulosi!!Γνωμη μου θα το χαρεις πιο πολυ!!Τωρα αν παλι δεις κατι απο tanganyiika................... ακομα καλυτερα να κανεις κατι πιο σωστο :bigemo_harabe_net-53: Φιλικα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρήστο και καλή αρχή στην αφρική.

Πριν κάνεις οτιδήποτε δες τον χώρο σου. ΑΝ εκεί που έχεις σκοπό να βάλλεις το ενυδρείο είναι πολύ στριμωχτά και σχεδόν κολλητά με τοίχους-έπιπλα δεξιά και αριστερά, δεν θα σε βολέψει. Καλύτερα να έχεις κενή τουλάχιστον την μια πλευρά.

Τώρα όσον αφορά τα λίτρα που έθεσες, δυστυχώς δεν μπαίνουν malawi. Μπορείς να πας σε tanganyika μεριά αν θες. Εκτός και αν ανέβεις λίτρα. Τότε αλλάζει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω ότι σαν αρχάριος δεν ξέρω πόσα ψαράκια μπορεί να πάρει το ενυδρείο που σας είπα , έτσι είδα το Labidochromis sp. Yellow που το λάτρεψα και έψαξα να δω με τι άλλο συνδυάζετε έτσι για διαφορα.

Το Pseudotropheus demasoni δεν με ενδιαφέρει εγώ θα ήθελα να βάλω μόνο Labidochromis sp. Yellow ,έστω και λίγα αρκεί να χωρανε 5-6 ψαράκια .

Σε αυτά είμαι ΟΚ η πάλι άκυρο ? αν ειναι θα παω για το rio που ειναι στα 125 L , αν και 81 cm

Τι διάφορα έχει το Labidochromis sp. Yellow με το Pseudotropheus saulosi ?

Στο μήκος ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρήστο και καλή αρχή στην αφρική.

Πριν κάνεις οτιδήποτε δες τον χώρο σου. ΑΝ εκεί που έχεις σκοπό να βάλλεις το ενυδρείο είναι πολύ στριμωχτά και σχεδόν κολλητά με τοίχους-έπιπλα δεξιά και αριστερά, δεν θα σε βολέψει. Καλύτερα να έχεις κενή τουλάχιστον την μια πλευρά.

Τώρα όσον αφορά τα λίτρα που έθεσες, δυστυχώς δεν μπαίνουν malawi. Μπορείς να πας σε tanganyika μεριά αν θες. Εκτός και αν ανέβεις λίτρα. Τότε αλλάζει το πράγμα.

Σχετικά με αυτό δεν έχω πρόβλημα δεν είναι στριμωχτά , είναι ενας πάγκος 2 μετρα χ 80 cm.Απλά θέλω να είναι στην άκρη για να μπορώ να επεμβαίνω και να φαίνετε όλοι οι φάτσα του.

Σε μεγαλύτερο ενυδρείο δεν θέλω να πάω λόγο κόστους.

Είναι περίπου στο 1,5 μετρό από παράθυρο με διπλά τζάμια που δεν ανοίγει ποτέ και με κουρτίνα που δεν μπαίνει μέσα το φως του Ήλιου , ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα με αυτό ?

Άλλου δεν χωραει .

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να είναι στην άκρη για να μπορώ να επεμβαίνω και να φαίνετε όλοι οι φάτσα του.

Σε μεγαλύτερο ενυδρείο δεν θέλω να πάω λόγο κόστους.

Είναι περίπου στο 1,5 μετρό από παράθυρο με διπλά τζάμια που δεν ανοίγει ποτέ και με κουρτίνα που δεν μπαίνει μέσα το φως του Ήλιου , ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα με αυτό ?

Άλλου δεν χωραει .

Αν αντί για 80 πόντους το πάς σε 100, τότε μπορείς να πάς σε ένα ενυδρείο τύπου ριο 180 και να είσαι άνετος να φιλοξενήσεις τα caeruleus, αλλά ίσως και άλλο 1. Επίσης κυκλοφορούν και άλλες μάρκες πιο φτηνές απο την juwel που είναι εξίσου καλά.

Link to comment
Share on other sites

Άρα Παναγιώτη άκυρο για 5-6 ψάρια έστω και στο rio 125 ?

Τι διάφορα έχει το Labidochromis sp. Yellow με το Pseudotropheus saulosi ?

Η βρε παιδια κάντε μου μια πρόταση και για άλλες ιδέες μια και εσείς ξέρετε τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Άρα Παναγιώτη άκυρο για 5-6 ψάρια έστω και στο rio 125 ?

Τι διάφορα έχει το Labidochromis sp. Yellow με το Pseudotropheus saulosi ?

Η βρε παιδια κάντε μου μια πρόταση και για άλλες ιδέες μια και εσείς ξέρετε τα ψάρια.

H διαφορά στα 2 αυτά είδη είναι ότι είναι 1ον διαφορετικής οικογένειας, 2ον, άλλα χρώματα(στα αρσενικά και λίγο διαφορετικά στα θηλυκά) και 3ον άλλοι χαρακτήρες.

Δεν μπορείς να πάς σε 100 μήκος?

Στα 120 λίτρα και 80 μήκος ίσως, λέω ίσως να μπορεί να μπει οριακά ένα χαρεμάκι, αλλά δεν θα στο πρότεινα και ειδικά για έναν αρχάριο.

Προτάσεις πήρες εδώ. Αλλά πάς σε tanganyika.

Link to comment
Share on other sites

Στα 100 μηκος , οχι ειναι προβλημα , κριμα.

Ποσα εχει ενα χαρεμακι ?

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Στα 100 μηκος , οχι ειναι προβλημα , κριμα.

Ποσα εχει ενα χαρεμακι ?

ένα χαρέμι αποτελείται απο 1 αρσενικό με 3 ή 4 θηλυκά.

Είπες πιο πάνω ότι έχεις κάμποσο χώρο(1,5 μέτρο αν δεν κάνω λάθος). Τι σε εμποδίζει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μπροστά η τηλεόραση στον πάγκο , άρα δεν μπορώ να το βάλω στο μάκρος αλλά στο πλάι που είναι 80-81 cm περίπου.

Το θέμα είναι να το βλέπεις να το θαυμάζεις και να σε ξεκουράζει αν είναι κάτι μπροστά δεν έχει νόημα ούτε για σένα ούτε για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι και τα ψαράκια σου να είναι οσο πιο άνετα γινεται στον χώρο τους.

Θα ζήσουν στα λίτρα και στα 80εκ μήκος αλλά δεν θα είναι τόσο ευχαριστημένα όσο σε ένα πιο μακρύ ενυδρείο.

Μπες εδώ και χαζεψε http://www.cichlidforums.com/showthread.php?6506-Cichlids-Forever

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δυστυχώς αναγκαστικά θα πας σε 80, ή θα βάλλεις την τηλεόραση αλλού :D .

Δεν έχει άλλου χώρο , αλλιώς δεν θα το συζητάγαμε.

Για αυτό και είπα έστω να βάλω και λίγα (5 στον αριθμο)δεν με πειράζει αρκεί να είναι ΟΚ τα ψάρια και όχι τα θέλω τα δικά μου.

Απλά είμαι εντελώς οριακά αν κατάλαβα καλά.

Δώστε και καμία συμβουλή για τα πιο πάνω που ρώταω , σχετικά με τα φίλτρα κλπ και θα δούμε τι θα κάνουμε.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω ότι σαν αρχάριος δεν ξέρω πόσα ψαράκια μπορεί να πάρει το ενυδρείο που σας είπα , έτσι είδα το Labidochromis sp. Yellow που το λάτρεψα και έψαξα να δω με τι άλλο συνδυάζετε έτσι για διαφορα.

Το Pseudotropheus demasoni δεν με ενδιαφέρει εγώ θα ήθελα να βάλω μόνο Labidochromis sp. Yellow ,έστω και λίγα αρκεί να χωρανε 5-6 ψαράκια .

Σε αυτά είμαι ΟΚ η πάλι άκυρο ? αν ειναι θα παω για το rio που ειναι στα 125 L , αν και 81 cm

Τι διάφορα έχει το Labidochromis sp. Yellow με το Pseudotropheus saulosi ?

Στο μήκος ?

Καλησπέρα για κοίτα και αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835 για να καταλάβεις περί τινος πρόκειται ,με τις διαστάσεις που θα έχεις φοβάμαι οτι η Ταγκανίκα είναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι και τα ψαράκια σου να είναι οσο πιο άνετα γινεται στον χώρο τους.

Θα ζήσουν στα λίτρα και στα 80εκ μήκος αλλά δεν θα είναι τόσο ευχαριστημένα όσο σε ένα πιο μακρύ ενυδρείο.

Μπες εδώ και χαζεψε http://www.cichlidforums.com/showthread.php?6506-Cichlids-Forever

Τώρα αυτό το βάζεις για να με αρρωστήσεις ?

χαχαχα

:bigemo_harabe_net-66:

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα για έναν αρχάριο είναι ότι δεν ξέρει τι πάει με τι ?

Αν Βάλω από Ταγκανίκα πια ψαράκια είναι λογικά για αυτό το ενυδρείο ?

Έτσι ώστε να ψάξω και να δω αν μου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άλλου χώρο , αλλιώς δεν θα το συζητάγαμε.

Για αυτό και είπα έστω να βάλω και λίγα (5 στον αριθμο)δεν με πειράζει αρκεί να είναι ΟΚ τα ψάρια και όχι τα θέλω τα δικά μου.

Απλά είμαι εντελώς οριακά αν κατάλαβα καλά.

Δώστε και καμία συμβουλή για τα πιο πάνω που ρώταω , σχετικά με τα φίλτρα κλπ και θα δούμε τι θα κάνουμε.

Αγαπητέ μου τα φίτλτρα σε αυτή τη φάση δεν είνα το κύριο ζήτημα για μένα ,το ΚΥΡΙΟ θέμα είναι πιο ενυδρείο και τί ψάρια ,ψάρια που θα φιλοξενηθούν σε ενα σωστά στημένο ΒΙΟΤΟΠΙΚΟ ενυδρείο και οχι να συνωστίζονται απλά για να λέμε οτι έχουμε τα άλφα ή τα βήτα ψάρια ,λοιπόν διαλέγουμε λίμνη που κατά τη γνώμη μου σε αυτές τις διαστάσεις όπως άνέφερα πιο πιο πάνω μάλλον είνα Ταγκανίκα φτιάχνουμε το κατάλληλο aquascaping και μετά πάμε στα υπόλοιπα

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα για έναν αρχάριο είναι ότι δεν ξέρει τι πάει με τι ?

Αν Βάλω από Ταγκανίκα πια ψαράκια είναι λογικά για αυτό το ενυδρείο ?

Έτσι ώστε να ψάξω και να δω αν μου αρέσουν.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα φίλε μου!

Καλη αρχή να εχεις!

Δες το link που σου έδωσε ο κ.Σωκράτης μήπως σου αρέσει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα φίλε μου!

Καλη αρχή να εχεις!

Δες το link που σου έδωσε ο κ.Σωκράτης μήπως σου αρέσει κάτι!

Τελικά αφού θέλω Labidochromis sp. Yellow θα πάω στο RΙΟ 180.

Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να πάρω και βάση οπότε πάω ψηλά στο κόστος.

Θα δω μπας και βρω και καμιά μεταχειρισμένη η αν μπορώ να φτιάξω κάτι.

Ότι άλλο από αυτά που ρωταω στο πρωτο post και θελετε μου απαντάτε thanks.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στις αγγελίες φίλε μου.Έχει αρκετές ευκαιρίες. ;)

Υ.Γ.:Καλώς ήρθες στην Αφρική

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...