Jump to content

Βοήθεια Για Αγορά Ενυδρείου Για Κιχλίδες Αφρικής Και Διάφορες Απορίες Μου


dankannn

Recommended Posts

Ψάξε στις αγγελίες μήπως βρείς τίποτα που σου καλύπτει όλες τις ανάγκες σου.

Όπως άμμο,πέτρες,βιολογικό,υλικό,φίλτρο,θερμοστάτη. Και το πιό σημαντικό να πάρεις και ένα τεστ για το νέρο.

Πρώτα όμως πρέπει να μετρήσεις το νερό της βρύσης τί ph εχει.

Γενικότερα θέλουμε όσο το δυνατόν περισσότερο χώρο στο φίλτρο για βιολογικό υλικό. Εκεί θα βάλεις μόνο μακαρόνι και λίγο σφουγγάρι. Τίποτα άλλο δεν χρειάζεται.

Βασικά κατέληξε σε ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στις αγγελίες μήπως βρείς τίποτα που σου καλύπτει όλες τις ανάγκες σου.

Όπως άμμο,πέτρες,βιολογικό,υλικό,φίλτρο,θερμοστάτη. Και το πιό σημαντικό να πάρεις και ένα τεστ για το νέρο.

Πρώτα όμως πρέπει να μετρήσεις το νερό της βρύσης τί ph εχει.

Γενικότερα θέλουμε όσο το δυνατόν περισσότερο χώρο στο φίλτρο για βιολογικό υλικό. Εκεί θα βάλεις μόνο μακαρόνι και λίγο σφουγγάρι. Τίποτα άλλο δεν χρειάζεται.

Βασικά κατέληξε σε ψαράκια.

Εδώ βρε αλλάξαμε ενυδρείο και θα παμε στο JUWEL RIO 180 για να μπορέσουμε να βάλουμε Labidochromis sp. Yellow.

Για τα test θα τα παρω μαζι με το ενυδρειο το ξερω , εχω διαβαση γενικα .

Δεν θα βάλω ψάρια αν δεν είναι όλα ΟΚ.

Δώστε και καμιά συμβουλή στα αλλά ερωτήματα του πρώτου post.

Ενυδρειο θα παμε για το JUWEL RIO 180 ( αν το παρω νεο εχει τα παντα μεσα απο οτι ειδα, θα δω και στις αγγελιες.

To νερό δεν νομίζω να είναι διαφορετικό στην Αθήνα , πάνω κάτω ιδιο δεν είναι ?

Νομίζω το πρόβλημα είναι σε άλλες περιοχές τις Ελλάδας.

χαχαχα

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο φίλτρο μας ενδιαφέρει να έχουμε μεγάλη κυκλωφορία. Δλδ 3-4 φορές τα λιτρα του ενυδρείου την ώρα.

Υλικά θές σφουγγάρι για τα πολλά και μετά μόνο μακαρώνι. Τίποτα άλλο. Όσο πιο πολύ μακαρώνι τόσο το καλύτερο.

΄Οσο για τα άλλα χημικά που λές δεν χρειάζοντε. Είναι για επίγουσες καταστάσεις.

Θερμοστάτη να υπολογίσεις περίπου 1w για 1λίτρο νερού. Βασικά Όσο πιο πολλά watt είναι τόσο πιο γρήγορα φτάνεις τις θερμοκρασίες που θές.

Μετά θέλεις πολλές πέτρες. Άμα είναι ασβεστολιθηκές είναι καλύτερα για να ανεβάζει και το ph του νερού σου.

Το ίδιο βοηθάει και ο αραγωνίτης και το τριμένο κοράλι. Το πιο οικονομικό για βυθό είναι η άμμος θαλάσσης.

Πέτρες και άμμο μάζεψε από την φύση.

Τί άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα σχετικά με τον Αραγωνίτη και είδα ότι μαζί βάζεις και Χαλάζικη άμμο , ας πούμε 50% από το ένα και 50% από το άλλο υλικό ( και τα ανακατεύει η το ένα πάνω στο άλλο)?

Και είναι κάτι σαν αυτό σαν κόκκος ( πέρα από πού θα το βρω θα ψάξω απλά για να ξέρω και πως είναι μην με πιάσουν κότσο). http://www.votsalo.net/Products/Aquarium-s-Materials/Marine-Aquarium/Quartz-Sand.aspx

Και πέτρες σαν αυτές ?

http://www.votsalo.net/Products/Aquarium-s-Materials/Marine-Aquarium.aspx?page=1

Μπορώ να βάλω και LAVA πέτρα η MOON STONE η πια είναι η καλύτεροι για το είδος του ενυδρείου.

Ασβεστολιθική πρέπει να είναι σαν αυτές ?

http://www.votsalo.net/Products/Pebbles/Natural-Pebbles.aspx

Thanks και sorry αν σας πρήζω.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν πρήζει κανέναν στο forum.

Απλά εγώ θα έλεγα ξεκινά με την αγορα του εξοπλισμού. Και ασε το στήσιμο προς το παρόν. Και διάβαζε για τις labidochromis μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη σε ευχαριστώ , να ξέρεις ότι έχω διαβάσει σχετικά και έχω δει και το thread που μου έστειλες αλλά μπερδεύομαι γιατί ο καθενας λέει και μια άποψη διαφορετική

Ας πούμε άλλος λέει ασβεστολιθικές (τις κλασικές πέτρες που έτσι πρέπει να είναι από ότι έχω δει σε video για τις αφρικανές ) ,και σε άλλο βλέπω moonstone- lava κλπ που μου αρέσουν αρκετά .

Όπως και αυτό με το χώμα που ρωτώ παραπάνω , όλοι λένε αυτά τα δυο υλικά αλλά όχι πόσο από το ένα και πόσο από το άλλο και αν είναι ανακατεμένα μαζί η πρώτα η μια στρώση και μετά η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη σε ευχαριστώ , να ξέρεις ότι έχω διαβάσει σχετικά και έχω δει και το thread που μου έστειλες αλλά μπερδεύομαι γιατί ο καθενας λέει και μια άποψη διαφορετική

Ας πούμε άλλος λέει ασβεστολιθικές (τις κλασικές πέτρες που έτσι πρέπει να είναι από ότι έχω δει σε video για τις αφρικανές ) ,και σε άλλο βλέπω moonstone- lava κλπ που μου αρέσουν αρκετά .

Όπως και αυτό με το χώμα που ρωτώ παραπάνω , όλοι λένε αυτά τα δυο υλικά αλλά όχι πόσο από το ένα και πόσο από το άλλο και αν είναι ανακατεμένα μαζί η πρώτα η μια στρώση και μετά η άλλη.

Ότι πέτρα και άμμο και να βάλλεις είναι το ίδιο. Σε εσένα να αρέσει μόνο.

Και το πεχά της βρύσης σου μια χαρά είναι, οπότε δεν χρειάζεται να σε καίει και τόσο να το ανεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι Κοκκομετρία πρεπει να ειναι ο Αραγωνίτης και η και Χαλάζιακη άμμος ?

Αν ειδα κατω απο ενα 2 mm ?

Και για το rio 180 ποσο θελω σαν ποσοτητα απο άμμο ?

Link to comment
Share on other sites

Τι Κοκκομετρία πρεπει να ειναι ο Αραγωνίτης και η και Χαλάζιακη άμμος ?

Αν ειδα κατω απο ενα 2 mm ?

Και για το rio 180 ποσο θελω σαν ποσοτητα απο άμμο ?

θές 20 - 25 κιλά.

Κοκομετρία όσο πιο μικρή βρεις. Θα τα διευκολύνεις και στο σκάψιμο, αλλά και στον καθαρισμό των βράγχεων τους.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα βρε παιδιά, έχω έναν πάγκο που μπορώ να βάλω το ενυδρείο και που είναι 81 cm σε μάκρος το rio 180 που λέω να πάρω είναι 100 cm .

Αν λοιπόν από κάθε άκρη του παγκου εξέχει το ενυδρείο 10 cm υπάρχει κίνδυνος να σπάσει?

Αν όχι να μην πάρω βάση και ξοδεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Η γυάλα, δεν πρέπει να εξέχει καθόλου. :)

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα κόντρα πλακέ στις διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου, το βάζεις πάνω στον πάγκο και απο πάνω βάζεις το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα κόντρα πλακέ στις διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου, το βάζεις πάνω στον πάγκο και απο πάνω βάζεις το ενυδρείο.

2-2,5cm ειναι OK η πιο χοντρο?

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους

Από την επόμενη εβδομάδα πάμε για ψώνια αν και όλα θα μπουν σε λειτουργεια μετά τα Χριστούγεννα.

Ερώτηση ο juwel Θερμοστάτης είναι αξιόπιστος η να πάω να πάρω έναν EHEIM JAGER thermocontrol 150-200w ?

Από ότι είδα στο site η EHEIM λέει ότι σε ενυδρείο εως 200 λίτρα είναι ο 150w.

Μπορώ να τον βάλω στο rio 180?

Αυτά τα ρωτώ γιατί δεν το έχω μπροστά μου το ενυδρείο όποτε δεν ξέρω πως είναι το κουτί και αν μπορεί να μπει.

Ακόμα γιατί σαν τιμή το water inn το rio το έχει 180 € και όλοι η άλλοι πάνω από 230€ ?

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω ότι σαν αρχάριος δεν ξέρω πόσα ψαράκια μπορεί να πάρει το ενυδρείο που σας είπα , έτσι είδα το Labidochromis sp. Yellow που το λάτρεψα και έψαξα να δω με τι άλλο συνδυάζετε έτσι για διαφορα.

Το Pseudotropheus demasoni δεν με ενδιαφέρει εγώ θα ήθελα να βάλω μόνο Labidochromis sp. Yellow ,έστω και λίγα αρκεί να χωρανε 5-6 ψαράκια .

Σε αυτά είμαι ΟΚ η πάλι άκυρο ? αν ειναι θα παω για το rio που ειναι στα 125 L , αν και 81 cm

Τι διάφορα έχει το Labidochromis sp. Yellow με το Pseudotropheus saulosi ?

Στο μήκος ?

Αγαπητέ Χρήστο σου μιλάω σαν κάτοχος Labidodochromis caeruleus....διατηρώ αυτά τα ψάρια εδώ και 4 χρόνια και έχω διδαχθεί πολλά πράγματα από αυτά....

άποψη μου είναι ότι αυτά τα ψάρια πρέπει να τα κρατάς σε τουλάχιστον διαστάσεις 1,00 * 0,41 * 0,50 για τα πρώτα χρόνια της ζωής τους και αυτό με φόντο μόλις γίνουν 10 εκατοστά να μετακομίσουν σε τουλάχιστον 1,20 με 1,50 μήκος, πραγματικά όμως μόνο τον αρσενικό να δείς πόσο μεγάλος γίνεται θα καταλάβεις !!! πρέπει να έχουν χώρο για να μεγαλώσουν και να διαμορφωθεί ένας χώρος με πολλές πέτρες και σχισμές στις οποίες να χωράνε τα ψάρια και καθώς μεγαλώνουν για να φτιάξουν την αποικία τους

post-14095-0-39132200-1384513329_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους

Από την επόμενη εβδομάδα πάμε για ψώνια αν και όλα θα μπουν σε λειτουργεια μετά τα Χριστούγεννα.

Ερώτηση ο juwel Θερμοστάτης είναι αξιόπιστος η να πάω να πάρω έναν EHEIM JAGER thermocontrol 150-200w ? Και ο juwel καλός και ο eheim.

Από ότι είδα στο site η EHEIM λέει ότι σε ενυδρείο εως 200 λίτρα είναι ο 150w.

Μπορώ να τον βάλω στο rio 180? Ναι μπορείς.

Αυτά τα ρωτώ γιατί δεν το έχω μπροστά μου το ενυδρείο όποτε δεν ξέρω πως είναι το κουτί και αν μπορεί να μπει. Πάρε πρώτα το ενυδρείο και μετά αν θες να αλλάξεις θερμοστάτη βάση διαστάσεων παίρνεις άλλον.

Ακόμα γιατί σαν τιμή το water inn το rio το έχει 180 € και όλοι η άλλοι πάνω από 230€ ? Το κάθε κατάστημα έχει τις δικές του τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Χρήστο σου μιλάω σαν κάτοχος Labidodochromis caeruleus....διατηρώ αυτά τα ψάρια εδώ και 4 χρόνια και έχω διδαχθεί πολλά πράγματα από αυτά....

άποψη μου είναι ότι αυτά τα ψάρια πρέπει να τα κρατάς σε τουλάχιστον διαστάσεις 1,00 * 0,41 * 0,50 για τα πρώτα χρόνια της ζωής τους και αυτό με φόντο μόλις γίνουν 10 εκατοστά να μετακομίσουν σε τουλάχιστον 1,20 με 1,50 μήκος, πραγματικά όμως μόνο τον αρσενικό να δείς πόσο μεγάλος γίνεται θα καταλάβεις !!! πρέπει να έχουν χώρο για να μεγαλώσουν και να διαμορφωθεί ένας χώρος με πολλές πέτρες και σχισμές στις οποίες να χωράνε τα ψάρια και καθώς μεγαλώνουν για να φτιάξουν την αποικία τους

malaw σε ευχαριστω

Αν ειδες θα παω τελικα για το RIO 180 , και θα παω σε 1 αρσενικο + 3 θυλικα και δεν θα βαλω αλλα ψαρια μεσα μονο αυτα τα 4.

Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα.

Σε εσενα εστειλα μηνυμα σε διπλανο forum ?

Αν ναι θελω το τηλεφωνο σου με PM μηνυμα.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ρωτώ γιατί δεν το έχω μπροστά μου το ενυδρείο όποτε δεν ξέρω πως είναι το κουτί και αν μπορεί να μπει. Πάρε πρώτα το ενυδρείο και μετά αν θες να αλλάξεις θερμοστάτη βάση διαστάσεων παίρνεις άλλον.

Ακόμα γιατί σαν τιμή το water inn το rio το έχει 180 € και όλοι η άλλοι πάνω από 230€ ? Το κάθε κατάστημα έχει τις δικές του τιμές.

Σε ευχαριστω Παναγιωτη , απλα ρωταω γιατι ειχε αρκετη διαφορα , και ειπα μην ειναι κανα μουφα.

Και συγνωμη αν δεν επερεπε να βαλω το ονομα του μαγαζιου.

Link to comment
Share on other sites

malaw σε ευχαριστω

Αν ειδες θα παω τελικα για το RIO 180 , και θα παω σε 1 αρσενικο + 3 θυλικα και δεν θα βαλω αλλα ψαρια μεσα μονο αυτα τα 4.

Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα.

Σε εσενα εστειλα μηνυμα σε διπλανο forum ?

Αν ναι θελω το τηλεφωνο σου με PM μηνυμα.

Μιά χαρά φίλε μου! το ΡΙΟ 180 με 4 ψαράκια σε μορφή χαρεμιού θα είναι εντάξει!!! :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

To rio 180 έγινε παραγγελία και το περιμένω την άλλη εβδομάδα.

SERA SIPORAX να πάρω μακαρόνι η το mini ?

Link to comment
Share on other sites

To rio 180 έγινε παραγγελία και το περιμένω την άλλη εβδομάδα.

SERA SIPORAX να πάρω μακαρόνι η το mini ?

Μακαρόνι

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι με το χαρεμακι σου φιλε μου!

Θα το απολαύσεις!

Καλη συνεχεια φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το ενυδρείο ! Μακαρόνι , όπως είπε και ο Κ. Σωκράτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...