Jump to content

Τα Φωτα Σας Για Καθαρισμο Αμμου


Recommended Posts

καλησπερα... ειπα να αλλαξω aquaspace και γενικα να κανω εναν καλο καθαρισμο του ενυδρειου μετα απο 3 χρονια....

εβγαλα το νερο ολο , καθαρισα τα παντα.... φυσικα κρατησα το φιλτρο με νερο για να μην εχω θεμα με το στρωσιμο αλλα εχω ενα θεμα....

το ενυδρειο ηταν φυτεμενο και η αμμος λευκη.... εβγαλα το ενυδρειο εξω στο μπαλκονι με την αμμο για να στεγνωσει... μακαρι να μην παρει πανω απο εβδομαδα, θα την πεταγα και θα εβαζα καινουρια αλλα τα ειχα σκασει χοντρα για να την παρω... το θεμα ειναι τωρα πως να τωρα πως να την καθαρισω? σκεφτομαι μολις στεγνωσει να παρω μια κρισαρα η ενα μεγαλο σουρωτηρι και

να την καθαρισω γιατι εχει πολλες ταμπλετιτσες απο λιπασματα και απο τις ριζες των φυτων.... καμια ιδιεα?????????????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... ειπα να αλλαξω aquaspace και γενικα να κανω εναν καλο καθαρισμο του ενυδρειου μετα απο 3 χρονια....

εβγαλα το νερο ολο , καθαρισα τα παντα.... φυσικα κρατησα το φιλτρο με νερο για να μην εχω θεμα με το στρωσιμο αλλα εχω ενα θεμα....

το ενυδρειο ηταν φυτεμενο και η αμμος λευκη.... εβγαλα το ενυδρειο εξω στο μπαλκονι με την αμμο για να στεγνωσει... μακαρι να μην παρει πανω απο εβδομαδα, θα την πεταγα και θα εβαζα καινουρια αλλα τα ειχα σκασει χοντρα για να την παρω... το θεμα ειναι τωρα πως να τωρα πως να την καθαρισω? σκεφτομαι μολις στεγνωσει να παρω μια κρισαρα η ενα μεγαλο σουρωτηρι και

να την καθαρισω γιατι εχει πολλες ταμπλετιτσες απο λιπασματα και απο τις ριζες των φυτων.... καμια ιδιεα?????????????

Καλη ιδεα! Κι εγω ετσι το ειχα κανει! Αλλα το φιλτρο αν δεν δουλευει τα βακτηρια θα πεθανουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα! Κι εγω ετσι το ειχα κανει! Αλλα το φιλτρο αν δεν δουλευει τα βακτηρια θα πεθανουν!

Θοδωρή αν ο φίλος βάλει νερό στο ενυδρείο και ανακατέψει την αμμο καλά δεν

θα κανει δουλειά? βέβαια μετά πρέπει να αδειάσει και να ξαναγεμίσει το ενυδρείο

κάποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και παλι θα πρεπει να την σουρωσει!

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει ριζουλες απο πολλα φυτα........

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα την εβγαζα εξω σε ενα μεγαλο πανι και θα την αφηνα να στεγνωσει αν ηθελα να την αποστειρωσω. Υστερα θα την εβαζα λιγο λιγο σε ενα κοσκινο και θα την σουρωνα!

Αν δεν θες να την αποστειρωσεις μπορεις να αποφυγεις το στεγνωμα!

Link to comment
Share on other sites

λεω να την αλλαξω ... ξερει κανεις καμια μαντρα που να μπορω να αγορασω λευκη χαλαζιακη αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι προς Κηφισσια μερια εχει μια πολυ καλη μαντρα! Χωματοτεχνικη Κηφισσιας! Αλλα και σε μια οποιαδηποτε μαντρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...