Jump to content

Άμμος Από Έρημο Σαχάρα


Recommended Posts

Έρχεται σε λίγες ημέρες ένα φίλος από Αφρική (κοντά στην έρημο) και σκεφτόμουν να μου φέρει άμμο από την Σαχάρα.

Έχει κάποιος κάποια γνώμη για την ποιότητά της ή να την πάω σε κανένα χημείο να μας πουν την σύνθεσή της?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι θα σου πετρώσει. Πόσα κίλα θα σου φέρει ; Θα γεμίσει την βαλίτσα του . :P

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι θα σου πετρώσει. Πόσα κίλα θα σου φέρει ; Θα γεμίσει την βαλίτσα του . :P

Λες να πληρώσει τελωνείο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι επιτρεπεται η μεταφορα χωματος, πετρων απο μια χωρα σε μια αλλη.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι επιτρεπεται η μεταφορα χωματος, πετρων απο μια χωρα σε μια αλλη.....

Ας μην εμπλακούμε σε αυτό και να παραμείνουμε στην αρχική ερώτηση για την ποιότητα της άμμου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ συγνωμη....

Link to comment
Share on other sites

Αν του είναι ευκολο να φέρει τοτε να σου φέρει και στην συνεχεια βλέπεις τι θα κανεις!

Εγώ θα την πήγαινα σε χημείο!

Link to comment
Share on other sites

Στην Τενερίφη είχα παει σε παραλία που επειδη ήταν μαύρη λόγω ηφαιστείου (κάτι σα Σαντορίνη ενα πράμα) την είχανε στρώσει όόόόλη και μέσα στη θάλασσα, με άμμο που είχαν φέρει απο Σαχάρα (3-4 χιλιόμετρα παραλία). Δε ξέρω αν ήταν η συγκεκριμένη άμμος αλλα μέσα στο νερό ήταν κάτι μαγικό, ενα χρωμα μοναδικό. Τι μπορεί να έχει η σύστασή της και να κάνει κακό στα ψάρια; Εγω θα του έλεγα να μου φέρει και όπως λέει ο Χριστόφορος παραπάνω, θα της έριχνα μια εξέταση καλού κακού.

Δημήτρη τι ειναι αυτο που θα την κάνει μα πετρώσει; Επειδη ειναι πολυ ψιλή;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ευκολο ειναι να την αναλυσουμε για να μαθουμε;

Βεβαια μπορεις να κανεις και δικο σου πειραμα! Πλυντην καλα και βαλτην σε ενα ενυδρειο με νερο να δεις τι θα γινει;

Αλλα σιγουρα δεν θα την εμπιστευομουν και θα ηθελα αναλυσεις πρωτου την βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Αλλα σιγουρα δεν θα την εμπιστευομουν και θα ηθελα αναλυσεις πρωτου την βαλω!

....συμφωνώ.....λίγο πράμα ειναι να βρεις κανά κουράδι απο καμήλα μέσα στο ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

....συμφωνώ.....λίγο πράμα ειναι να βρεις κανά κουράδι απο καμήλα μέσα στο ενυδρειο σου;

:bigemo_harabe_net-74: ή να μου φυτρώσει κανένας φοίνικας ε ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω γιατί να θέλεις άμμο από την Σαχάρα !!!

Δεν είναι πιο εύκολο να αγοράσεις ειδική για ενυδρεία από εδώ?... ή την θέλεις για "συλλεκτικούς" λόγους ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να τη θελει επειδη του αρεσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω γιατί να θέλεις άμμο από την Σαχάρα !!!

Δεν είναι πιο εύκολο να αγοράσεις ειδική για ενυδρεία από εδώ?... ή την θέλεις για "συλλεκτικούς" λόγους ?

Ο μόνος λόγος είναι για κάτι διαφορετικό και ίσως αισθητικά ποιό ωραίο λόγο του χρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος είναι για κάτι διαφορετικό και ίσως αισθητικά ποιό ωραίο λόγο του χρώματος.

Μη φαντάζεται ότι το χρωμα της ειναι αυτο που βλέπεις στη φωτογραφία που ανέβασες. Το χρωμα ειναι απλα πιο λευκό απο αυτο που βλέπουμε στις πιο πολλές ελληνικές παραλίες. Ειναι λιιιιγο πιο ξεχωριστό χρωμα αλλα δεν έχει καμία σχέση με αυτο της φωτογραφίας. Βρέθηκα και στη Σαχάρα (στην αρχή της ερήμου) και έχω και ενα μπουκαλάκι κάπου στην αποθήκη με άμμο απο εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Μη φαντάζεται ότι το χρωμα της ειναι αυτο που βλέπεις στη φωτογραφία που ανέβασες. Το χρωμα ειναι απλα πιο λευκό απο αυτο που βλέπουμε στις πιο πολλές ελληνικές παραλίες. Ειναι λιιιιγο πιο ξεχωριστό χρωμα αλλα δεν έχει καμία σχέση με αυτο της φωτογραφίας. Βρέθηκα και στη Σαχάρα (στην αρχή της ερήμου) και έχω και ενα μπουκαλάκι κάπου στην αποθήκη με άμμο απο εκεί.

Μια από ίδια και εγώ. Το ξέρω το χρώμα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα είναι αυτό της κοινής άμμου δεν διαφέρει σε τίποτα.

Μην κρίνεις από τις φωτογραφίες το χρυσοκόκκινα χρώματα....μοιάζει με αυτή που έχουμε στις δικές μας παραλίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...