Jump to content

Νέα Φυτά


George81

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία,



έχουν στείλει σε ένα φίλο κλαδέματα και μια μεγάλη ριζα polysperma,κλαδέματα και μια ριζά difformis,μεγάλες και 5 μικρές ρίζες stargrass,και μια ποσότητά με ρίζες java fern,anubias και βαλισνερια. Επειδή θα έχει το ενυδρείο του ετοιμο μέσα στην εβδομάδα του έχω δώσει ενα κουβά με νερό απο το δικό μου ενυδρείο και τα έχει χύμα μέσα.



Θα αντέξουν; χρειάζεται κάτι άλλο;



Γιώργος


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6-7 ημέρες

μη φοβασαι δεν εχουν θεμα!να φροντισει να μην χτυπαει τη λεκανη ο ηλιος!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

μη φοβασαι δεν εχουν θεμα!

Μακάρι, Χρειάζεται καμία αλλαγή νερου; ταμπλετα;

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαριεται ο φιλος σου ας ριξει λιγο καθαρο νερο μετα απο 3-4 μερες.εχω διατηρησει για μηνες ετσι φυτα σε λεκανη στο μπαλκονι χωρις να εχω θεμα!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαριεται ο φιλος σου ας ριξει λιγο καθαρο νερο μετα απο 3-4 μερες.εχω διατηρησει για μηνες ετσι φυτα σε λεκανη στο μπαλκονι χωρις να εχω θεμα!!

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

:bigemo_harabe_net-54:

Link to comment
Share on other sites

μη φοβασαι δεν εχουν θεμα!να φροντισει να μην χτυπαει τη λεκανη ο ηλιος!

Το αντίθετο θα πρότεινα :)

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο θα πρότεινα :)

Το έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις δοκιμάσει?

Ναι, καποια στιγμη ειχα αφήσει στον ήλιο και μάλιστα κατακαλόκαιρο ενα ενυδρειακι 20 λίτρων με java moss οπου ο ηλιος το χτύπαγε και η ανάπτυξη τους ηταν τρομερα διαφορετική και πλούσια απο τις λάμπες του ενυδρειου.

Ακόμη ενας φιλος μου ειχε γλαστρολιμνη στο μπαλκόνι και με το φως του ηλιου ειδε τρομερη ανάπτυξη στα φυτα του και ειχε και δυσκολα κόκκινα.

Ακόμη δες και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=46714&hl= :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καποια στιγμη ειχα αφήσει στον ήλιο και μάλιστα κατακαλόκαιρο ενα ενυδρειακι 20 λίτρων με java moss οπου ο ηλιος το χτύπαγε και η ανάπτυξη τους ηταν τρομερα διαφορετική και πλούσια απο τις λάμπες του ενυδρειου.

Ακόμη ενας φιλος μου ειχε γλαστρολιμνη στο μπαλκόνι και με το φως του ηλιου ειδε τρομερη ανάπτυξη στα φυτα του και ειχε και δυσκολα κόκκινα.

Ακόμη δες και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=46714&hl= :)

Λογικό δεν είναι, τι ποιο φυσικό από το φως του ήλιου.

Πάντως πιστεύω ότι ο φίλος δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι, τι ποιο φυσικό από το φως του ήλιου.

Πάντως πιστεύω ότι ο φίλος δεν θα έχει πρόβλημα.

Ακριβως ναι. Ναι φυσικα και δεν θα εχει απλα αν ήθελε βέλτιστο θα ηταν να χτυπάει και ο ηλιος αλλα οπως εχει θα ειναι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε όμως με μεγάλο δικτη προστασίας, μην πάθουν και κανένα έγκαυμα! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια εποχή μπορείς να τα αφήσεις στο ήλιο, αλλά το καλοκαίρι μπορεί να βράσουν...

Το μόνο θέμα κεφάλι φυτά που μένουν σε κουβά, είναι ότι γενικά στρώνουν και παίρνουν παράξενα σχήματα που δε βοηθούν ιδιαίτερα στο φυτεμα. Όταν φυτευτούν θέλουν λίγο χρόνο για να έρθουν στα ίσα τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...