Jump to content

Νέος Στο Χώρο. Απορίες!


linxgr

Recommended Posts

Καταρχάς καλησπέρα, με λένε Αριστοτέλη έχω τελειώσει μαθηματικός αλλά πάντα με τραβούσε η πληροφορικη και το πράσινο, η φύση γενικότερα. Θα έλεγα οτι είμαι νέος στον χώρο των ενυδρείων (άσχετα αν κάποτε είχα και εγώ 3 χρυσόψαρα και 2 γέννες αλλά τα πάντα γινόντουσαν μαζί με το pet shop και δεν είχα καν ιδέα για όλα αυτά που διαβάζω εδώ). Θα ήθελα να ξεκινήσω ΣΩΣΤΑ και για αυτό πρίν την αγορά οποιουδήποτε εξοπλισμού (δεν ξέρω καν αν είναι συνετό να ξεκινήσω ενα reef tank) θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις αλλά να ακούσω και τη γνώμη σας. Έχω διαβάσει και παρακολουθήσει ήδη πολλά ενυδρεία απο συ-φορουμίτες και έχω ενυπωσιαστεί. Οι βασικές μου ερωτήσεις λίγες για τώρα αφορούν την καταλληλότητα του εγχειρήματος.

  • Ζώ στην επαρχία, κοντά στη Λειβαδιά και έχουμε συχνές διακοπές ρεύματος και σκαμπανεβάσματα στην τάση. Ο εξοπλισμός ενός μεγάλου ενυδρείου (350-500lt) μπορεί να συντηρηθεί κάπως με ups (προέρχομαι απο υπολογιστικό background) ή κάποια άλλη μέθοδο; (προς θεού δε θέλω να στρεσάρω ή να σκοτώσω τα ζωντανά μου).
  • Απο ότι διάβασα κυρίως στο 600lt του bababrilios αναγκάστηκε να μειώσει τον όγκο νερού και κατ' επέκταση των εξόδων του σε ρεύμα. Οπότε και εδώ τίθεται ένα θέμα της τάξης του τι κατανάλωση θα μπορούσε να έχει ενα, όσο πιο αυτοματοποιήμενο reef tank τόσων λίτρων. (Αν θέλει και ο bababrilios ας μου στείλει ενα pm ή ας αναφέρει εδώ τη δική του εμπειρία απο θέμα κόστους).
  • Τελευταία ερώτηση για τώρα είναι περίπου τι χρόνος χρειάζεται για την συντήρηση ενός τέτοιου ενυδρείου μηνιαία, εβδομαδιαία κλπ;

Αυτά τα ολίγα απο μένα, ελπίζω να μην κούρασα και ο τρόπος που το προσεγγίζω το θέμα να είναι ο σωστός.

Έγινε επεξεργασία - linxgr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε niknik τα έχω δεί και τα τρία αυτά posts αλλά και πάλι δε νομίζω οτι απαντούν τις ερωτήσεις που έκανα. Οι ερωτήσεις που έκανα παραπάνω είναι κυρίως για να δω αν αξίζει, απο την άποψη οτί δε θέλω να φτάσω κάποια στιγμή σε ένα σημείο εξαιτίας των παραπάνω να βρώ τον ύφαλο νεκρό ή να αναγκαστώ να διακόψω την λειτουργία του. Ωστέ μετά πάλι με τη βοήθεια σας να πάω για το βέλτιστο δυνατό ή να κάνω κάποιους συμβιβασμούς αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή οι ώρες για διάβασμα και χάζεμα μπροστά από το ενυδρείο θα είναι πολλές!! Είναι κάτι που θα σε κάνει να ξεχνάς όλα τα προβλήματα σου… είναι ένας άλλος κόσμος!!

Για το κόστος συντήρησης… είναι πολύ σχετικό στο τι θες να κάνεις.. είναι πολύ γενική η ερώτηση σου. μπορεί να φτάσει από 50 ευρώ το μήνα έως…. Πολλά..!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αριστοτελη με το ups μπορεις να υποστηριξεις το συστημα βαζοντας εκει επανω τους κυκλοφορητες ετσι ωστε σε ενδεχομενη διακοπη να μπορεις να εχεις κυκλοφορεια και κατα συνεπεια οξυγονο τωρα εαν εχεις μεγαλο ups μπορεις να βαλεις τον θερμοστατη η τα φωτα.ειχα μιληση με ενα χομπιστα ο οποιος σκεφτοτανε να βαλει φωτοβολταικα για να υποστηριξει καποιες μπριζες του συστηματος του,ετσι η δεη μειωνετε,η καταναλωση πρεπει να ειναι 1.5 ευρω την ημερα περιπου.τον περισσοτερο χρονο τον καταναλωνεις οταν κανεις αλλαγη νερου απο εκει και περα χρειαζετε περιπου 30 λεπτα χονδρικα την ημερα,περιπου.Καλο ξεκινημα σου ευχομαι και να ξερεις οτι αυτο που σκεφταισε να φτιαξεις θα σε αποζημειωσει στο επακρο,και επισεις το ενυδρειο σου να εχει τουλαχιστον 070 πλατος,στο reef ενυδρειο απλα τα σπαει.

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38049 για τον υπολογισμό κόστους.Πάντως να ξέρεις ότι η κατανάλωση δεν είναι συνδεδεμένη μόνο με τα λίτρα του ενυδρείου αλλά και με το τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολήσει προτίστως είναι να μπορεί να αντέξει σε μια διακοπή ρεύματος των 5 ωρών περίπου. Δε θα ήθελα ποτέ να γυρίσω απο τη δουλειά και να τα βρώ όλα διαλυμένα για αυτό θέλω να μάθω πρώτα απ'όλα οτι θα μπορώ να το συντηρήσω και να το διατήρησω. Δεν ξέρω και κατα πόσο υφίστανται λύσεις με μπαταρία για περιπτώσεις ανάγκης. Ως αναφορά το χάζεμα το ξέρω, έχω κάτσει ώρες μπροστά απο ενυδρεία μικρά και μεγάλα χαζεύοντας τη ζωή των ενοίκων. Περιμένοντας και καμία άλλη γνώμη σχετικά με τις διακοπές ρεύματος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πιο άμεσο με το ενυδρείο. Θα μπορούσε η υπερχείληση για να πηγαίνει νερό στο sump να γίνεται "ξεχειλίζοντας" το ενυδρείο; Να μην έχει επιστροφή με σωλήνα ή αντλία απλά όταν γεμίσει να αρχίσει να τρέχει το νερό γύρω γύρω και το έπιπλο που θα το στηρίζει να έχει σαν "σιφόνια" γύρω γύρω και με κλίση να τρέχει το νερό προς μια αποχέτευση και να καταλήγει στο sump;

Δεύτερον και σημαντικότερο διάβασα αυτό: http://www.reefsanctuary.com/forums/general-reef-aquarium-discussion/35294-mega-powerful-nitrate-phosphate-remover-replaces-skimmer-refugium-everything.html που αναφέρεται στο Algae Turf Scrubber και απο ότι λέει εκεί μπορείς να γλιτώσεις πολλά απο φίλτρανση skimmer, refugium κλπ. Η δική σας άποψη; Αξίζει ή τζάμπα κόπος; Τέλος αν και το έψαξα λίγο δε βρήκα κάπου να αναφέρεται το μέγεθος του sump σε σχέση με το ενυδρείο πέρα του όσο πιο μεγάλο τόσο το καλύτερο. Οι διαστάσεις που σκεφτόμουν παίζουν απο 100-120cm x 70cm x 60cm. Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Σχετικά με το κόστος και το χρόνο συντήρησης που ρώτησα θέλω να πω οτι θα ήθελα να πάω σε κάτι όσο ποιο καλό απο άποψης ποιότητας γίνεται και σε όσο πιο αυτόνομο, γιατί κακά τα ψέμματα τα περισσότερα σφάλματα και λάθη είναι ανθρώπινα και όχι της μηχανής.

Έγινε επεξεργασία - linxgr
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να έρθω και στη συνάντηση το σάββατο να ρωτήσω απο κοντά διάφορα πριν αρχίσω να αγοράζω.

Link to comment
Share on other sites

Με εμάς που έμπλεξες δεν την γλυτώνεις... έχεις να μάθεις ένα σωρό πράγματα ώστε τα πρώτα σου βήματα να είναι και σωστά.

Μια συμβουλή.... να αγοράσεις από την αρχή τον σωστό εξοπλισμό, και ας το καθυστερήσεις λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αίολε το ξέρω οτι θα μπλέξω και αυτός είναι ο σκοπός! Είναι και μια διέξοδος απο την βαρεμάρα του χωριού! Αυτό με τα αργά βήματα είναι το μόνο σίγουρο. Ακόμα δηλαδή αν κατάλαβες είμαι στο ψάξιμο και με τη συμβολή σας να δω πως θέλω να το στήσω αλλά και να εξοπλιστώ σωστά απο την αρχή. Χώρος υπάρχει άπλετος λεφτά θα βρίσκονται σιγά σιγά γιατί είμαστε της ποιότητας και όχι της βιασύνης. Εξάλλου αν ξεκινήσω για κάτι υπολογίζω τα πολλά να τα πάρω τα χριστούγεννα οπότε θα το γεμίσουμε μετά τις γιορτές. Σχετικά με αυτά που ρώτησα στο post υπ'αριθμό #7 έχει να σχολιάσει κάποιος κάτι;

[offtopic]Κάποιο βιβλίο "Reef for Dummies" ή κάτι αντίστοιχο στην αγγλική αλλά σχετικά πρόσφατο να πρτείνετε να διαβάσω;[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολήσει προτίστως είναι να μπορεί να αντέξει σε μια διακοπή ρεύματος των 5 ωρών περίπου. Δε θα ήθελα ποτέ να γυρίσω απο τη δουλειά και να τα βρώ όλα διαλυμένα για αυτό θέλω να μάθω πρώτα απ'όλα οτι θα μπορώ να το συντηρήσω και να το διατήρησω. Δεν ξέρω και κατα πόσο υφίστανται λύσεις με μπαταρία για περιπτώσεις ανάγκης. Ως αναφορά το χάζεμα το ξέρω, έχω κάτσει ώρες μπροστά απο ενυδρεία μικρά και μεγάλα χαζεύοντας τη ζωή των ενοίκων. Περιμένοντας και καμία άλλη γνώμη σχετικά με τις διακοπές ρεύματος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πιο άμεσο με το ενυδρείο. Θα μπορούσε η υπερχείληση για να πηγαίνει νερό στο sump να γίνεται "ξεχειλίζοντας" το ενυδρείο; Να μην έχει επιστροφή με σωλήνα ή αντλία απλά όταν γεμίσει να αρχίσει να τρέχει το νερό γύρω γύρω και το έπιπλο που θα το στηρίζει να έχει σαν "σιφόνια" γύρω γύρω και με κλίση να τρέχει το νερό προς μια αποχέτευση και να καταλήγει στο sump;

Δεύτερον και σημαντικότερο διάβασα αυτό: http://www.reefsanctuary.com/forums/general-reef-aquarium-discussion/35294-mega-powerful-nitrate-phosphate-remover-replaces-skimmer-refugium-everything.html που αναφέρεται στο Algae Turf Scrubber και απο ότι λέει εκεί μπορείς να γλιτώσεις πολλά απο φίλτρανση skimmer, refugium κλπ. Η δική σας άποψη; Αξίζει ή τζάμπα κόπος; Τέλος αν και το έψαξα λίγο δε βρήκα κάπου να αναφέρεται το μέγεθος του sump σε σχέση με το ενυδρείο πέρα του όσο πιο μεγάλο τόσο το καλύτερο. Οι διαστάσεις που σκεφτόμουν παίζουν απο 100-120cm x 70cm x 60cm. Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Σχετικά με το κόστος και το χρόνο συντήρησης που ρώτησα θέλω να πω οτι θα ήθελα να πάω σε κάτι όσο ποιο καλό απο άποψης ποιότητας γίνεται και σε όσο πιο αυτόνομο, γιατί κακά τα ψέμματα τα περισσότερα σφάλματα και λάθη είναι ανθρώπινα και όχι της μηχανής.

υπαρχει ενυδρειο το εχω δει που δουλευει ετσι ξεχειλιζοντας πολυ ομορφο και ακριβο.στην δευτερη ερωτηση σου εαν δεις την παρουσιαση μου αυτο δουλευω τωρα...ειδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...