Jump to content

Βροχινο Νερο Σε Ενυδρειο...... Γινεται???


Recommended Posts

ρε παιδια σημερα στην περιοχη μου ξεσκιστηκε να βρεχει.....και εχοντας ενα παλιο τεποζιτο στην αυλη γεμισε σχεδον μεχρι τη μεση.......απο περιεργεια μετρησα το νερο του και απο μετρησεις ηταν οκ..... με πιο σημαντικο για μενα το ph οπου ηταν 6.8-7.0 και ρωτω εγω τωρα κανει για το ενυδρειο μας???

Link to comment
Share on other sites

Στην ατμόσφαιρα αιωρούνται ενα κάρο σωματίδια και πολλα ειναι και βλαβερά και επικίνδυνα που η βροχή τα κατεβάζει. Εγω δε θα το εμπιστευόμουν σε καμία περίπτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογος το που βρίσκεσαι, αν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, για εμένα καλύτερα όχι, αν είσαι επαρχία με πολλές επιφυλάξεις

Link to comment
Share on other sites

Στην ατμόσφαιρα αιωρούνται ενα κάρο σωματίδια και πολλα ειναι και βλαβερά και επικίνδυνα που η βροχή τα κατεβάζει. Εγω δε θα το εμπιστευόμουν σε καμία περίπτωση.

οκ το δεχομαι..... αν πιανεις το νερο μετα απο 2-3 μερες συνεχομενης βροχης...? που ουσιαστικα θα εχει καθαρισει την ατμοσφαιρα??? για επαρχια μιλαω παντα

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ψάξει λιγο το θεμα για το νερο της βροχής και απ οτι διάβασα το νερο εχει ph γύρω στο 8. Και οταν εχουμε όξινη βροχή το ph πεφτει. Η όξινη βροχή δημιούργειτε απο τα καυσαέρια και τους ρύπους. :)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογος το που βρίσκεσαι, αν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, για εμένα καλύτερα όχι, αν είσαι επαρχία με πολλές επιφυλάξεις

Τζάκια, εργοστάσια, ψεκασμοί με φυτοφάρμακα στην επαρχία κτλ....δε λέει.
Link to comment
Share on other sites

Απλα το δημοσιευσα με βαση αυτο http://www.chemist.gr/2009/11/2306/ και λεω αν οντως ειναι ποσιμο κανει και για το ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

Απλα το δημοσιευσα με βαση αυτο http://www.chemist.gr/2009/11/2306/ και λεω αν οντως ειναι ποσιμο κανει και για το ενυδρειο.....

Εμένα αυτο δε μου λέει τίποτα απολύτως και η βότκα πίνεται, θα την έβαζες στο ενυδρειο σου;....απο την άλλη πάλι, το βροχόπτωση νερό πέφτει στα ποτάμια και τις λίμνες όπου ζουν και τα ψάρια που έχουμε στα ενυδρεια μας και μια χαρα ζουν εκεί. Τι να πω; Ειναι ενα θεμα! Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

πολλοι βαζουν στο θαλασσινο τους βοτκα.προσεχε τι λες...χεχε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολλοι βαζουν στο θαλασσινο τους βοτκα.προσεχε τι λες...χεχε

Ναι, το έχω ακούσει!!!....ρίχνουν και φυστικια μαζί ή ξεροσφύρι;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτο δε μου λέει τίποτα απολύτως και η βότκα πίνεται, θα την έβαζες στο ενυδρειο σου;....απο την άλλη πάλι, το βροχόπτωση νερό πέφτει στα ποτάμια και τις λίμνες όπου ζουν και τα ψάρια που έχουμε στα ενυδρεια μας και μια χαρα ζουν εκεί. Τι να πω; Ειναι ενα θεμα!

ενταξει η βοτκα δεν ειναι νερο ειναι ποτο..... φανταζομαι οτι οταν λενε ποσιμο εννουνε ασφαλες νερο που ενδυκνειται και για αλλες εφαρμογες με οτι αυτο συνεπαγεται......

Link to comment
Share on other sites

ενταξει η βοτκα δεν ειναι νερο ειναι ποτο..... φανταζομαι οτι οταν λενε ποσιμο εννουνε ασφαλες νερο που ενδυκνειται και για αλλες εφαρμογες με οτι αυτο συνεπαγεται......

Προσωπικά για τους λόγους που ανέφερα στο αρχικο μου ποστ, δε θα το εμπιστευόμουν το βρόχινο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για τους λόγους που ανέφερα στο αρχικο μου ποστ, δε θα το εμπιστευόμουν το βρόχινο.

αν το παμε σε ενα χημειο?? και το πρωτο(βρωμικο) αλλα και το ''καθαρο'' μετα απο μια δυο ωρες βροχης δεν θα βρει τις βλαβερες ουσιες??

Link to comment
Share on other sites

αν το παμε σε ενα χημειο?? και το πρωτο(βρωμικο) αλλα και το ''καθαρο'' μετα απο μια δυο ωρες βροχης δεν θα βρει τις βλαβερες ουσιες??

εκει σίγουρα θα φανεί. Το θεμα ειναι ότι αν το βρεις καλο το νερό και το ποστάρεις εδω, ο άλλος θα επαναπαυθεί και θα το βάλει και στο δικο του ενυδρειο. Φαντάζομαι όμως ότι σε κάθε περιοχή η σύσταση του βροχή μου νερου θα ειναι και διαφορετική. Μακάρι να το πετύχεις αν μη το άλλο ;)
Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο εξυπακουεται περιοχη με περιοχη διαφερει.......απλα εμεις εδω εχουμε πολλα δεντρα λιγοτερα αυτοκινητα και καθολου εργοστασια... τωρα απο τζακια και τετοια με το τσουβαλι αλλα φανταζομαι οτι δεν ρυπαινει το ιδιο η καυση ξυλου με την καυση σκουπιδιων πλαστικων και δε ξερω και γω τι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδία το νεράκι της βροχής είναι σα να μαζευεις Νέρι απο οσμωση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ψάξει λιγο το θεμα για το νερο της βροχής και απ οτι διάβασα το νερο εχει ph γύρω στο 8. Και οταν εχουμε όξινη βροχή το ph πεφτει. Η όξινη βροχή δημιούργειτε απο τα καυσαέρια και τους ρύπους. :)

Link to comment
Share on other sites

Άρα αφού ο φίλος μέτρα 6.8 με 7 δεν έχει θέμα ; :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως σαν ΝΕΡΟ ειναι ενταξει... απλα μολυνεται απο την πτωση του προς την γη......και λεω εγω τωρα... και ετσι να ειναι δεν μπορουμε να το βαλουμε να δουλεψει σε ενα δοχειο με ενεργο ανθρακα και να απομακρυνθουν οι οποιες βλαβερες ουσιες υπαρχουν???

Link to comment
Share on other sites

και φιλε safarpn το αρθρο που δημοσιευσες μιλαει για αναλυση νερου μετα τις φωτιες και με τις πρωτες βροχες και επισημαινει πως ηταν αναμενομενο.....

Link to comment
Share on other sites

Μερικές διευκρινήσεις. Στη χώρα μας που τα πετρώματα είναι ασβαστολιθικά και που δεν έχουμε βαριά βιομηχανία (είναι πολύ περιορισμένη τέλος πάντων) η βροχή ΔΕΝ είναι ποτέ όξινη.

Τώρα τα περι ρύπων, δεν λέω πως είναι απίθανο να συμπαρασύρουν ρύπους οι σταγόνες της βροχής, αλλά αυτό είναι μικρό πρόβλημα. Η μεγάλη ρύπανση, ειδικά από χημικά, είναι στα εδάφη και στον υδροφόρο ορίζοντα, όχι στη βροχή. Το μεγαλύτερο ποσοστό των βλαβερών ουσιών (χημικών) είναι αρκετά βαρύ ώστε να μην παραμένει στον αέρα για πολύ (πέφτει).

Άρα όλοι που έχετε ανησυχίες ρύπανσης θα έπρεπε λογικά να έχετε πολύ μεγαλύτερες π.χ. για το υποστρωμα, χώμα, άμμο, ακόμα και για το νερό της βρύσης σε μερικές περιπτώσεις.

Πιστεύω ότι το νερό της βροχής, αν είναι Ο.Κ. από τιμές φυσικοχημικές, μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Και το πολύ πολύ μια επεξεργασία με ενεργό άνθρακα θα το κάνει 100% ασφαλές και καλό για τα ψάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πυρκαγιές (καύση οργανικών ουσιών) δημιουργούν διοξίνες οι οποίες είναι καρκινογόνες...αλλά αν έχουμε τέτοιες ανησυχίες, ας ανησυχοούμε πρωτίστως για τους εαυτούς μας και δευτερευόντως για τα ψάρια. Έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες καρκίνου από τα ψάρια (όχι ότι και τα ψάρια δεν έχουν, αλλά συγκριτικά μιλάω).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αφού το νερό της βροχής έχει ph>8 και μετράει 6.8-7 τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...