Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερίζω την παρέα. Έχει χρησιμοιποιήσει κανείς αυτόν τον ρεάκτορα; Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι όντως όσο αποδοτικός λέγεται;

Link to comment
Share on other sites

Αφου κανενας δεν απαντα τοτε θα απαντησω εγω... Αλλα δωστε μου λιγο χρονο να δουλεψω τον ρεακτορα και να σας πω τις εντυπωσεις μου....

Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη δουλεια θα κανεις!!! :bigemo_harabe_net-64:

Πολλες φορες γινεται κατι τετοιο και μονο "ενας" εχει το προιον .

Τονιζω το ενας γιατι μπορει να το εχει και να μην θελει να σου απαντησει , να μην εχει δει το θεμα σου η να βαριετε να γραψει!! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λοιπόν όπως έγραψα παραπάνω,εδω και δέκα μέρες περίπου χρησιμοποιώ το προαναφερθέν εργαλείο για την διάχυση του διοξειδίου. Θέλω να πω πως δεν το αγόρασα, αλλά μου το χάρισε κάποιος καλός φίλος. Παρατηρώντας το παρατήρησα τα εξής:χρειάζεται ρεύμα για να λείτουργήσει και δεν είναι κάτι παραπάνω από έναν κυκλοφορήτη με ενσωματωμένο δοχείο μέσα στο οποίο γίνεται η διάλυση του διοξειδίου.Δημιουρείτε μια "δίνη" νερού από την κυκλοφορία και εκει μέσα στην δίνη καταλήγει το διοξείδιο, το οποίο φυγοκεντρίζεται (αν το λέω και σωστα) και βγαίνει τελείως διαλυμένο στο ενυδρείο. Δλδ δεν έχουμε καμία φυσαλίδα στο νερό του ενυδρείου να κινείτε πρός την επιφάνεια...(εκτος απο 2-3 το λεπτό που δεν προλαβαινουν να διαλυθούν στην δίνη). Για τον λόγο αυτό, οτι είναι πλήρως διλυμένο το διοξείδιο, δεν χρειάζεται να μπεί και βαθιά στο νερό του ενυδρείου.

Συμπερασματικά μιλάμε για ένα πολύ αποδοτικό αξεσουάρ, το οποίο προσφέρει σχεδόν 100% διάλυση στο διοξείδιο.

Τώρα, θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα....αν δεν ήταν τοοοοοοσο άσχημο.Και δεδομένο ότι το βάζεις σε μια μέση θέση στο ενυδρείο. βγάζει μάτι!!!!!

Εχω και μικρό ενυδρείο και.... καταλαβαίνετε :bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασει αυτο αλλα οπως μου τα περιγραφεις ειναι περιπου σαν τον diy διαχυτηρα που εχω φτιαξει μονο που ο δικος μου βγαζει πολυ μικρες φυσαλιδες.Αυτο το συστημα που εχεις ισως βοηθα καποιον που εχει diy co2 και χρειαζετε εναν διαχυτηρα που να μη θελει πιεση για να σπασει το co2.Η γνωμη μου ειναι οτι αν εχεις ολοκληρομενο συστημα co2 καλυτερα να βαλεις εναν γυαλινο διαχυτηρα που ειναι και μικρος και κρυβεται ευκολα και δουλευει και τελεια.Εγω προσωπικα σε ολοκληρομενο συστημα δεν θα εβαζα κατι τετοιο.:)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δασκαλε rasta. Ειναι ασχημο και μεγαλο εργαλειο και στην λειτουργικη του σκεψη επεσες μεσα. Ειναι ομως που κανει αυτη την σχεδον απολυτη διαχυση που με φτιαχνει, χωρις να υπαρχει ουτε μια φυσαλιδα μεσα στο νερο τογ ενυδρειου!!!Εχω χρησιμοποιησει καιγυαλινο (ποτηρακι) και atomizer κεραμικο (σαν αεροπετρα περιπου) αλλα η αποδοση αυτου δεν πιανετε. Σκεψου και μονος σου με τους διαχυτηρες (που σημιωτεων μου αρεσουν περισσοτερο,ειναι πολυ πιο κοψοι και ομορφοι), το ενυδρειο γεμιζε μικροσκοπικες φυσαλιδες που διαλυονταν ως την επιφανεια.... Σε αυτο δεν υπαρχει τιποτα στο νερο....ειναι "αορατο" το διοξειδιο...

Link to comment
Share on other sites

Μωρε καταλαβα τι λες για τη διαχυση αλλα εγω προσωπικα δεν θα το εβαζα ειδικα αν ειχα μικρο ενυδρειο,αν ειχα ενα μεγαλο ενυδρειο και μπορουσα να το κρυψω αναμεσα στα φυτα θα το εβαζα.Τωρα σε ενα μικρο ενυδρειο αν βαλεις και αυτη τη γκουμουτσα πως να το κρυψεις?:P

Μη νομιζεις παντως,και οι γυαλινοι μια χαρα δουλεια κανουν αν εχεις ολοκληρομενο συστημα και αν το βαλεις και κατω κατω ειναι ακομα καλυτερα.Και εγω με τον diy που ειχα φτιαξει ειμουν παρα πολυ ευχαριστημενος ακομα και με diy co2 ειχα φουλ pearling αλλα το μεγεθος ηταν ενα θεμα..:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε καταλαβαινω απολυτα. Ειπες την πιο σωστη λεξη • γκουμουτσα! Ειναι ο ατιμος ακομψος τελειως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...