Jump to content

Νεο Ενυδρειο Και Άλγη


hms

Recommended Posts

Καλημερα, σε ολη την παρέα. Αν εχετε δει εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=89791&page=3#entry863899 εχω στα σκαριά ενα βιοτοπικο μονομαχοενυδρειο με άγριο μονομαχο.

Η σκέψη μου ηταν για πιο φυσικό αποτέλεσμα να κανω moss wall σε όλες τις πλευρές του ενυδρειου (πλάτη και στα δυο πλάγια). Το ερώτημα μου ειναι πως θα καταφέρω να μην δημιουργηθεί άλγη τωρα στο ξεκίνημα. Σε ολα μου τα ενυδρεια στις πρώτες βδομάδες λειτουργίας αναπτύχθηκε άλγη. Το να πιάσει άλγη η moss ξέρετε πως ειναι καταστροφικό...

Τι πρεπει να κανω λοιπον για να το αποφύγω ; Να αναφέρω πως προσωρινά εχω φωτισμό 9w φωτιστικο γραφείου με εφαρμοστη λαμπα. Το ενυδρειο ειναι 30 λιτρα. Ακόμη τρέχει με μπόλι απο στρωμενο ενυδρειο δεν ξερω αν αυτο βοηθάει στην άλγη. Ακόμη εχω την δυνατότητα προσθήκης excel και μεγάλης ποσότητας φυτού σαν το κερατοφυλλο με το οποίο οταν ειχα γεμίσει πραγματικα ενα 20 λίτρο ενυδρειο νεο στημένο δεν έπιασε καθολου άλγη.

Οι αποψεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο μου φαίνεται καλύτερη ιδέα, μιας και θα απορροφά όλα τα θρεπτικά πριν απο τις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο μου φαίνεται καλύτερη ιδέα, μιας και θα απορροφά όλα τα θρεπτικά πριν απο τις άλγες.

Ωραια θα βαλω κερατοφυλλο στην αρχη λοιπον και ας ελπίσουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το excel και τη moss βοηθάει ;

Link to comment
Share on other sites

Το εξελ νομιζω οτι δεν θα τα παει καλά με το κερατόφυλλο. Γιατί δεν βάζεις την μος, αργότερα ;

Link to comment
Share on other sites

Το εξελ νομιζω οτι δεν θα τα παει καλά με το κερατόφυλλο. Γιατί δεν βάζεις την μος, αργότερα ;

Την εχω ήδη αγοράσει και την εχω ρίξει με το σακούλακι μεσα στο νερο. Να τη βαλω ετσι οπως ειναι λες σε αλλο ενυδρειο που δεν εχει θεμα αλγης ;

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που, όπως βλέπω είσαι σχολαστικός με τις ρουτίνες σου και βάζοντας και το κερατοφυλλο, δε νομιζω να εχεις πρόβλημα. Εγώ θα την αγώνα μέσα και θα παρακολουθούσα. Παντελής απουσία αλγης πάντως δε νομιζω να υπάρξει. ;)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που, όπως βλέπω είσαι σχολαστικός με τις ρουτίνες σου και βάζοντας και το κερατοφυλλο, δε νομιζω να εχεις πρόβλημα. Εγώ θα την αγώνα μέσα και θα παρακολουθούσα. Παντελής απουσία αλγης πάντως δε νομιζω να υπάρξει. ;)

Ενταξει εξάλλου παμε για φυσικό αποτέλεσμα ;):)

Σκέφτομαι να φτιαξω ενα Π απο πλέγμα ή ανοξειδωτο ή πλαστικη σίτα. Ενα θεμα ειναι η τοποθέτηση του φίλτρου αν και μπορει να παω σε κρεμαστο. Ξερεις κανενα κρεμαστο που να μην κανει σχεδόν καθολου θόρυβο ; Σκεφτομουν το fluval c2

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,η αλγη ειναι κατι φυσιολογικο στα ενυδρεια μας και συνηθος στην αρχη πιανουμε την καφε η οποια κανει το κυκλο της και μετα φευγει.Μη το φοβασαι,βαλε και κερατοφυλλο και θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,η αλγη ειναι κατι φυσιολογικο στα ενυδρεια μας και συνηθος στην αρχη πιανουμε την καφε η οποια κανει το κυκλο της και μετα φευγει.Μη το φοβασαι,βαλε και κερατοφυλλο και θα εισαι οκ.

Εγινε σε ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...