Jump to content

Σκέψη Για Αλλαγή Ψαροσύνθεσης Σε 110Άρι


Recommended Posts

Καλησπέρα. Πέρασε μια σκέψη από το μυαλό μου για αλλαγή της ψαροσύνθεσής μου βάζοντας μέσα Tiger Barbs (Green αλλά και τα κλασικά κιτρινόμαυρα). Αυτή τη στιγμή έχω 12 Καρδινάλιους, ένα ζευγάρι Αpistogramma Agassizzi (και τρία μικρά από γέννα) και 5 Cherry Barbs. Ξέρω οτι είναι ιδιότροπα ψάρια με μανία να τσιμπολογούν ουρές και πτερύγια από άλλα ψάρια (ειδικά εκείνα που τα έχουν μεγάλα ..... τα πτερύγια και τις ουρές). Μου αρέσουν οι Καρδινάλιοι που έχω τώρα και δε θα ήθελα να τους αποχωριστώ, θα έχουν καμιά τύχη εκεί μέσα; Με ποια άλλα ψάρια τα πάνε καλά γενικότερα; Τα Αpistogramma μου θα πρέπει να τα ξεφορτωθώ μιας και είναι .... κάπως .... πλουμιστά;
Για ρίξτε τις προτάσεις σας σχετικά με μια ψαροσύνθεση γύρω απο τα τιγράκια.
Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι λιγα τα λιτρα για τιγρακια!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτα που γραφεις πιο πανω,θεωρω οτι αν βαλεις και τιγρακια θα ειναι υπερφορτωμενο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι λιγα τα λιτρα για τιγρακια!

Στο προφίλ αναφέρει:

Λίτρα: 80 λίτρα κατ' ελάχιστο για μια μικρή ομάδα 6 ατόμων.

Αν υπάρχουν κι άλλα ψάρια εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πέρασε μια σκέψη από το μυαλό μου για αλλαγή της ψαροσύνθεσής μου βάζοντας μέσα Tiger Barbs (Green αλλά και τα κλασικά κιτρινόμαυρα). Αυτή τη στιγμή έχω 12 Καρδινάλιους, ένα ζευγάρι Αpistogramma Agassizzi (και τρία μικρά από γέννα) και 5 Cherry Barbs. Ξέρω οτι είναι ιδιότροπα ψάρια με μανία να τσιμπολογούν ουρές και πτερύγια από άλλα ψάρια (ειδικά εκείνα που τα έχουν μεγάλα ..... τα πτερύγια και τις ουρές). Μου αρέσουν οι Καρδινάλιοι που έχω τώρα και δε θα ήθελα να τους αποχωριστώ, θα έχουν καμιά τύχη εκεί μέσα; Με ποια άλλα ψάρια τα πάνε καλά γενικότερα; Τα Αpistogramma μου θα πρέπει να τα ξεφορτωθώ μιας και είναι .... κάπως .... πλουμιστά;

Για ρίξτε τις προτάσεις σας σχετικά με μια ψαροσύνθεση γύρω απο τα τιγράκια.

Ευχαριστώ.

Στο παρελθον ειχα δει τιγρακια με καρδιναλιους και συμβιωναν αρμονικα... μονο την ωρα του φαγητου επεφτε λιγο ξυλο αλλα μην φανταστεις τπτ τραγικο..... τα τιγρακια μιας και ειμαι κατοχος ειναι πολυ τσαμπουκαδες στο φαγητο.... ακομα και τιγρακι με τιγρακι πεφτει ξυλο...... αλλα εαν τα εχεις σε μια ομαδουλα 6-8 ατομων δεν νομιζω να εχεις θεμα μιας και θα εξαντλουν την ενεργεια τους μεταξυ τους..... εγω θελω καρδιναλιους να ριξω μεσα αλλα δεν εχω επεξεργασια νερου ωστε να κατεβαζω το ph

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτα που γραφεις πιο πανω,θεωρω οτι αν βαλεις και τιγρακια θα ειναι υπερφορτωμενο το ενυδρειο σου.

Σκέφτηκα να βγάλω κάποια ψάρια από μέσα και στην ανάγκη και όλα

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαλεις το συζηταμε,παντως ετσι δεν μπορεις να βαλεις αλλα ψαρακια,οπωτε αν θες τιγρακια πρεπει να κανεις τροποποιησεις στην παρουσα ψαροσυνθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαλεις το συζηταμε,παντως ετσι δεν μπορεις να βαλεις αλλα ψαρακια,οπωτε αν θες τιγρακια πρεπει να κανεις τροποποιησεις στην παρουσα ψαροσυνθεση σου.

Μα αυτό λέω από την αρχή. Τα μωρά απιστο θα φύγουν σε συνχομπίστα. Τα cherry barbs το ίδιο. Τώρα θα παίξω με τους Καρδινάλιους και το ζεύγος απιστο. Στην τελική λέω να διώξω και τους Καρδινάλιους...τα απιστο είναι η αδυναμία μου εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για το θεμα οτι τσιμπουν τις ουρες δεν ισχυει απολυτα.... πριν γραφτω εδω ειχα 4 τιγρακια στο 40αρι με 3 γκουραμι..... ποτε τα τιγρακια δεν πειραξαν τα γκουραμι ισα ισα που τα γκουραμι κατι φορες τους την επεφταν.....και φαντασου οτι ηταν και λιγα τα λιτρα και δεν ηταν ολοκληρωμενη ομαδα..... τωρα τι να σου πω.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ειναι ολα θεμα χαρακτηρα ψαριου!Τα προφιλ αυτα που γραφουν ειναι για την πλειοψηφια του ειδους,τωρα αν τυχει και παρεις πιο ηρεμα ψαρια μπορει να μη εχεις αυτο το φαινομενο,αλλα γενικα παιζουν πολλοι παραγωντες πανω σ αυτο.

Εγω θα σου ελεγα να βγαλεις και τους καρδιναλιους.Τα απιστο σε τι συνθικες τα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ειναι ολα θεμα χαρακτηρα ψαριου!Τα προφιλ αυτα που γραφουν ειναι για την πλειοψηφια του ειδους,τωρα αν τυχει και παρεις πιο ηρεμα ψαρια μπορει να μη εχεις αυτο το φαινομενο,αλλα γενικα παιζουν πολλοι παραγωντες πανω σ αυτο.

Εγω θα σου ελεγα να βγαλεις και τους καρδιναλιους.Τα απιστο σε τι συνθικες τα εχεις?

ph: 6,8 - 7

ΚΗ:4

GH:3

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι!Αν αφησεις μονο τα απιστο πιστευω οτι μπορεις να βαλεις μια ομαδα απο τιγρακια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο σκέφτηκα κι εγώ αρχικά.....βέβαια ακόμα στη σκέψη είμαι, δε θα το επιχειρήσω άμεσα. Θένκς λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που εχεις Πανο ειναι γυρω στα 95-90 λιτρα καθαρα. Μη σου πω και πιο κατω. Θα στριμωχθουν αρκετα! Αν θες να το κανεις μονο με τιγρακια οκ!

Τωρα τα απιστο ειναι κυριως βυθου οποτε δεν νομιζω εκει να εχεις προβλημα. Εξαλλου ουτε βραδυκινητα ειναι! Δεν το εχω δοκιμασει να σου πω την αληθεια και ουτε θα το δοκιμαζα!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα και εγω του ειπα,αν αφησει μονο τα απιστο να βαλει τιγρακια,αλλιως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που εχεις Πανο ειναι γυρω στα 95-90 λιτρα καθαρα. Μη σου πω και πιο κατω. Θα στριμωχθουν αρκετα! Αν θες να το κανεις μονο με τιγρακια οκ!

Τωρα τα απιστο ειναι κυριως βυθου οποτε δεν νομιζω εκει να εχεις προβλημα. Εξαλλου ουτε βραδυκινητα ειναι! Δεν το εχω δοκιμασει να σου πω την αληθεια και ουτε θα το δοκιμαζα!

Θοδωρή μετράω τις διαστάσεις της στήλης του νερού και οχι του ενυδρείου. 110 είναι τα καθαρά λίτρα.

Στήλη νερού : 78*38*37

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή μετράω τις διαστάσεις της στήλης του νερού και οχι του ενυδρείου. 110 είναι τα καθαρά λίτρα.

Μετρας πανω απο τον βυθο και μεχρι την επιφανεια του νερου?Βασικα για ψιλοβγαλεις τα καθαρα λιτρα πρεπει να αφαιρεσεις εξοπλησμο και διακοσμο,στο περιπου δηλαδη βγαινουν τα καθαρα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω δεν θα το προσπαθουσα λογω οτι ειμαι υπερμαχος της θεωριας της "ιδιας ηπειρου"! :P Καλο ε; τωρα μου ρθε!

Περα απ την πλακα επειδη στο παρελθον ειχα κανει αρκετες ψαροσουπες στο 120αρι που ειχα θα σου πω Πανο πως οτι κανεις σκεψου το καλα πρωτα! Μετα δεν θα το ευχαριστιεσαι το ενυδρειο και θα εχεις συνεχως προβληματα!

Κωστα το ειδα πως του το χες πει αλλα ειχε πεσει η συνδεση μου και ηταν αργα να το παρω πισω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ρε Θοδωρα,καλος ο βιοτοπος αλλα μπορει να θελει να κανει ενα κοινωνικο ενυδρειο με ψαρια που να ταιριαζουν σε συνθικες νερου,συμπεριφορας,διατροφης και διακοσμου.Δεν θα μπορουσε?Αυτο θελει να κανει και τωρα ο Παναγιωτης.:)

Link to comment
Share on other sites

Μετρας πανω απο τον βυθο και μεχρι την επιφανεια του νερου?Βασικα για ψιλοβγαλεις τα καθαρα λιτρα πρεπει να αφαιρεσεις εξοπλησμο και διακοσμο,στο περιπου δηλαδη βγαινουν τα καθαρα λιτρα.

Ακριβώς. Μόνο νερό. τώρα ο διάκοσμος που πιάνει χώρο είναι μια ρίζα σχετικά μικρή, δε πιάνει πάνω από 3 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ρε Θοδωρα,καλος ο βιοτοπος αλλα μπορει να θελει να κανει ενα κοινωνικο ενυδρειο με ψαρια που να ταιριαζουν σε συνθικες νερου,συμπεριφορας,διατροφης και διακοσμου.Δεν θα μπορουσε?Αυτο θελει να κανει και τωρα ο Παναγιωτης. :)

Ναι μαζι του σε αυτο! Εγω ειπα την αποψη μου περι της θεωριας! Αλλα τα ατιμα τα τιγρακια ειναι ιδιοτροπα ψαρια! Και δεν ειναι και μικρα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο rastafarian ήθελα να κάνω από την αρχή που έστησα το ενυδρείο, όχι καθαρά βιοτοπικό. Τώρα η σκέψη της αλλαγής ψαροσύνθεσης μου πέρασε φευγαλέα από το μυαλό και δεν την έχω σκεφτεί σοβαρά, περισσότερο για ιδέες άνοιξα το θέμα και να δω κατά πόσο θα ξέφευγα από τα στάνταρ μου ή τί επιτρέπεται στα στάνταρ μου τέλος πάντων (λίτρα, συνθήκες νερού, άλλα είδη ψαριών κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο rastafarian ήθελα να κάνω από την αρχή που έστησα το ενυδρείο, όχι καθαρά βιοτοπικό. Τώρα η σκέψη της αλλαγής ψαροσύνθεσης μου πέρασε φευγαλέα από το μυαλό και δεν την έχω σκεφτεί σοβαρά, περισσότερο για ιδέες άνοιξα το θέμα και να δω κατά πόσο θα ξέφευγα από τα στάνταρ μου ή τί επιτρέπεται στα στάνταρ μου τέλος πάντων (λίτρα, συνθήκες νερού, άλλα είδη ψαριών κτλ).

Πανο καταλαβαινω τελειως τις ανησυχιες σου! Απλα να σου βαλω κι εγω καποιες ιδεες!

Μην νομιζεις οτι κι εμενα δεν με τρωει ακομη ο κ***ς μου! Οσα κι αν εχεις δεν ειναι αρκετα! Αυτο ειναι κανονας!

Προσεχε ομως και σκεψου καλα πριν πραξεις!

Link to comment
Share on other sites

Πανο καταλαβαινω τελειως τις ανησυχιες σου! Απλα να σου βαλω κι εγω καποιες ιδεες!

Μην νομιζεις οτι κι εμενα δεν με τρωει ακομη ο κ***ς μου! Οσα κι αν εχεις δεν ειναι αρκετα! Αυτο ειναι κανονας!

Προσεχε ομως και σκεψου καλα πριν πραξεις!

Εννοείται ρε φίλε. Πιο σοβαρά σκέφτομαι να σου πω να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρειο για να μπορω να κάνω περισσότερα πράγματα. Είμαι σε σοβαρές συζητήσεις με τον εαυτό μου αυτο τον καιρο ...... για το πως θα το ανακοινώσουμε στη σύζυγο!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...