Jump to content

Συγκατοικοι Για Τιγρακια...???


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ... θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για να βαλω στο 120λιτρο συγκατοικους στα 13 τιγρακια που εχω τωρα καθως μου φαινεται λιγο αδειο αλλα και σχετικα ''μονοτονο'' να τονισω βεβαια οτι προς το παρων δεν γινεται καποια επεξεργασια στο νερο και το Ph τουλαχιστον προς ωρας θα μεινει στο 7.5 ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να βαλεις πιο πολλα τιγρακια.Δεν ξερω τι αλλο μπορεις να βαλεις μ αυτα τα ψαρια μιας και ειναι υπερκινητικα αλλα και πειραχτιρια..

Link to comment
Share on other sites

μεχρι ποσα σηκωνει το ενυδρειο μου?? το θεμα ειναι να εβαζα αλλο ενα κοπαδακι να μην ειναι μονοτονο με τιγρακια μονο..... οι καρδιναλιοι η τα νεον θα την παλεψουν με 7.5 ph γτ εχω δει συγκατοικηση με τιγρακια χωρις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα θα την παλεψουν με τετοιο ph.Επισης που εχεις δει για τετοια συγκατοικιση?

Αν θες και αλλο ειδος θα προτεινα cherry barbs που ανηκουν στην ιδια κατηγορια με τα τιγρακια.

Link to comment
Share on other sites

ειχε ενας θειος μου!(αυτος που μου κολησε και το μικροβιο με τα ψαρια) ειχε 7 τιγρακια και αν θυμαμαι καλα 5 καρδιναλιους... βεβαια αυτος εχει νερο απο γεωτρηση και εχει 7 ph.... τα ειχε περιπου 5 μηνες δεν ειχαμε δει επιθετικες συμπεριφορες... βεβαια μπορει να ειναι και αυτο που λες στο αλλο ποστ οτι ειναι θεμα χαρακτηρα.... τι να πω...... μετα τους 5 μηνες τα εδωσε στο πετ και το γεμισε χρυσοψαρα..... να και ενα βιντεακι που βρηκα..... οχι του θειου μου.....

Link to comment
Share on other sites

Νταξει,σε 5 μηνες δεν μπορεις να καταλαβεις και πολλα πραγματα.Εγω προσωπικα δεν θα τα εβαζα μαζι,μια προταση μου ειναι η πιο πανω που σου εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει,σε 5 μηνες δεν μπορεις να καταλαβεις και πολλα πραγματα.Εγω προσωπικα δεν θα τα εβαζα μαζι,μια προταση μου ειναι η πιο πανω που σου εγραψα.

με danio παλι δεν θα μπορουσαν να συμβιωσουν η με καποια ειδη tetra?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγω εχω τιγρακια με zebra danio και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην συμβίωσή τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο θειος σου ειχε κανει μανι μανι το λαθος να βαλει μικρο κοπαδι νεον ( χωρις παρεξηγηση )!

Θα συμφωνησω με τον Κωστα και μαζι σου σε ντανιο απο θεμα συγκατοικησης αλλα νομιζω ηδη εχεις αρκετα ψαρια. Ισως ψαρια βυθο οπως καποιο μικρο ειδος μποτια! Επισης αν ηταν μεγαλυτερο το ενυδρειο θα προτεινα και σαε ή και puntius demasoni! Επαναλαμβανω ομως σε μεγαλυτερο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

φιλε sturm το ενυδρειο μου εχει 1 μετρο μηκος και φαινεται αδειο.... μπορει σαν λιτρα να ειναι ''μικρο'' αλλα η μορφη του το κανει να φαινεται αδειο..... γι αυτο ελεγα να εριχνα κατι ακομα μεσα..... το πολυ πολυ να ριξω κανα danio ακομα μεσα η αλλιως θα βρω κανενα ιδιοτροπο σε χρωμα τιγρακι....

Μαγδαληνη σε τι αναλογια τα εχεις και σε τι ενυδρειο...?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου ειναι 80 λίτρων.Μέσα υπάρχουν 2 χήρες, 4 zebra danio kai 4 τιγράκια.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου ειναι 80 λίτρων.Μέσα υπάρχουν 2 χήρες, 4 zebra danio kai 4 τιγράκια.

Καλως ηρθες Μαγδαληνη!

Χωρις παρεξηγηση αλλα εχεις λαθος ψαροσυνθεση σε σχεση με τα λιτρα και την ποσοτητα των ψαριων!

Οι χηρες σου τι χρωμα εχουν;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου ειναι 80 λίτρων.Μέσα υπάρχουν 2 χήρες, 4 zebra danio kai 4 τιγράκια.

τις χηρες που λες δεν τις ξερω..... τεσπα... ποσο καιρο τα εχεις?? δεν ειδες ποτε επικινδυνες επιθεσεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει καμιά παρεξήγηση ισα-ισα που είναι δεκτή καθε παρατήρηση, οι χήρες είναι ασημί με γκρι σκούρο

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα αυτα τα τιγρακια ειναι το χρωμα τους ετσι? η ειναι περιεργο το φως??? http://www.somethingsphishy.com/images/GloFish-Electric-Green-Barb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για μεταλλαγμένα τα κόβω. Ακόμα και τα albino δεν ειναι έτσι. Αυτα φωσφορίζουν σα τους τροχονόμους.

Link to comment
Share on other sites

100 μηκος, 30 πλατος,35 υψος

Εχει μηκος αλλα δεν εχει πλατος ουτε υψος! Για ψαξου λιγο με μποτια!

Link to comment
Share on other sites

albino εχω καμια σχεση με αυτο..... αυτα τα λεει electric green tiger barb.........τεσπα φιλε sturm γτ με ρωτησες για διαστασεις?

Link to comment
Share on other sites

Ααα! τα εχω δει αυτα... λες τα πλεκο τα ανσιστρους και αυτα.... δεν μου αρεσουν καθολου......τεσπα θα δω τι θα κανω.... αν δεν βρω κανενα τιγρακι που να μου αρεσει......θα ριξω κανενα danio

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...