Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρειο


ssgiannis

Recommended Posts

Ξεκινησα και εγω λοιπον το πρωτο μου ενυδρειο . ειναι 30 λιτρα και ξερω οτι ειναι λιγα για guppy ομως δεν υπαρχει αλλο μερος να μπουν.σε λιγο καιρο θα στησω το 120λιτρο και εκει θα μπουν ομως ακομα δεν εχω μαζεψει λεφτα ουτε για το χαλικι που θα το βαλω.το ενυδρειο εχει παροχη co2 diy κερατοφυλλο και λομπελια και ενα χαρεμι guppy μαζι με αλλα τρια ψαρακια που θα φιλοξενω μονο για αυτη την βδομαδα.ειμαι πολυ χαρουμενος που καταφερα και το εστησα και λειτουργει.ξερω οτι οι περισσοτεροι θα μου πειτε για τα guppy αλλα ηταν τα μονο ψαρια που μπορουσα να παρω τοσο φτηνα και σε λιγο καιρο θα ζουν στο μεγαλο . ακομα δεν εχω κανει μετρησεις γτ δεν εχω τεστακια ( το χαρτζιλικι μου ειναι 5Ε την βδομαδα οποτε ακομα εχω μελλον )

post-57554-0-48260000-1383746120_thumb.jpg

post-57554-0-58278600-1383746146_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ssgiannis
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειακι! Το χεις κανει πανεμορφο! Οντως η ψαροσυνθεση ειναι λιγο θεμα. Δες λιγο στις αγγελιες μηπως βρεις κατι!

Κανε εναν κοπο ακομη και συμπληρωσε την φορμα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50683&p=464578

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
φυτεμενο
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):35χ40x39
Συνολικά Λίτρα:32
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:κερατοφυλο,lompelia
Ψάρια:guppy
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:μαπονι ( αντο λενε ετσι) και ενα που βρηκα στην παραλια
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:χαλικι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):13w
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:boyu filter 11 w
Θέρμανση/ Ψύξη:θερμοστατης 50 w
Λίπανση:
Παροχή CO2:diy
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:φυλαρακια για guppy


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30% καθε βδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τις μετρησεις σου να σου πω την αληθεια. Αμμωνια , νιτρωδη και νιτρικα που ειναι βασικα!

Το ξυλο που βρηκες στην παραλια μετα απο τι διαδικασια το εβαλες στο ενυδρειο; Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ξερασει διαφορες ουσιες μεσα στο ενυδρειο, βλαβερες για τα ψαρια!

Co2 δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητα για τα φυτα που εχεις!

Link to comment
Share on other sites

τις μετρησεις την αλλη βδομαδα καθως τα τεστακια ειναι ακριβουτισικα τα υγρα ειδικα και ακομα προσπαθω να μαζεψω τα λεφτα . αν και πιστευω θα ειναι μια χαρα οι μετρησεις καθως το ενυδρειο λειτουργουσε για 3 χρονια και οταν το πηρα δεν πεταξα καθολου βιολογικο υλικο ( βακτηρια η οπως τα λεμε ) το ξυλο το εβρασα και το αφησα μεσα σε νερο για 1 μηνα περιπου και εβγαλα πολυ βρωμια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο μπραβο !!! Αρχικά μην πάρεις no2 και no3 τεστ. Παρε μονο αμμωνιας. Αν εφόσον το πήρες στρωμενο δεν εχεις θεμα. Δεν χρειάζεται οπως ειναι η κατασταση να επιβαρυνθεις με tests. Φυσικα και θα σου χρειαστούν αλλα μπορεις να τα αγοράσεις στο μέλλον. Να χαίρεσαι τα ψαρακια σου. :) εχεις δει γέννες ; :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο οτι δεν χρειαζεται co2 για το λομπελια ? γτ αν ισχυει δεν υπαρχει λογος να παλευω πως θα διαχεω το co2

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ρωταω αν υπαρχει λογος να χρησιμοποιω co2

Έγινε επεξεργασία - ssgiannis
Link to comment
Share on other sites

Από όσα διαβάζω για το φυτό , είναι από τα δυσκολάκια. :)

Από την άλλη για να αξιοποιήσεις το co2 , χρειάζεσαι και καλό φωτισμό.

Εγώ στη θέση σου δεν θα έκανα κίνηση για co2. Μια χαρά θα πάν τα φυτάκια που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα καπως την εμφανιση του ενυδρειου με μερικα φυτα που πηρα χτες απο ικεα δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως ειναι οποτε καλου κακου εχω co2 .ελπιζω να σας αρεσει

ayto

που εχω μονο του στην φοτο ειναι ανουμπια ? ( πρεπει να την δεσω στο ξυλο ?)

post-57554-0-03545300-1384079429_thumb.jpg

post-57554-0-12523100-1384079435_thumb.jpg

post-57554-0-73277600-1384079440_thumb.jpg

post-57554-0-77043500-1384079445_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ssgiannis
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλαρακι δεν ειναι ανουμπια! Νομιζω ειναι δρακαινα και θα σου χαλασει γιατι δεν ειναι για μεσα στο νερο! Αλλα για περιμενε και κανα φυτεμενο να σου πει!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τους προλαλήσαντες, ανούμπια δεν είναι, γιατί δεν πηγαίνεις στις συναντήσεις των μελών? εκει χαρίζουν πολλά κλαδέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

update : αλλαξα φιλτρο και εβαλα αυτο http://www.juwel-aquarium.de/Produkte/Weiteres/Filterung/Pumpen/Pumpe-Juwel-ECCOFLOW-600-l-h-Int-ECCOFLOW-600.html?force_sid=cahp83geqqme0rcl0kb6e6u4p5 το οποιο αγορασα γτ ταιριαζει και στο juwwel 240 που εχω σκοπο να στησω και το εβαλα στο 30 λτ διοτι φιλοξενω πολλα ψαρακια προσωρινα (6 καρδιναλιους και 4 απο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90469) τα φυτα εχουν παρει τα πανω τους και τα γκαπι γεννησαν .ειναι περιπου 30 στην γεννιστρα και αλλα 20 στο κερρατοφυλο διπλα της

post-57554-0-61048200-1385204687_thumb.jpg

post-57554-0-53861100-1385204693_thumb.jpg

post-57554-0-27221100-1385204699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχεις στο λινκ δεν ειναι φιλτρο ειναι αντλια... :)

Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν κανει δουλεια ? εμενα μου φαινεται οτι λειτουργει ..

το φιλτρο μου ειναι χωρισμενο σε 3 μερη . στο πρωτο βρισκεται ενυδρειακο βαβμακι και σφουγγαρακια ,στο δευτερο βιολογικο υλικο ( σιποραχ ? ) και στο τριτο ειναι η αντλια

Έγινε επεξεργασία - ssgiannis
Link to comment
Share on other sites

Ε,ενταξει,μια χαρα εισαι,εχεις απ'ολα,και βιολογικο υλικο.

Απλα δεν καταλαβα τι εκανες,αλλαξες την αντλια που ειχες με αυτην στο λινκ?

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι ειναι η εσωτερικη του ριο 240 που θελω να στησω και την εβαλα για δοκιμη στο 30λ

Link to comment
Share on other sites

Καπου το χασα! Τι φιλτρο εχεις γιατι μπερεδευτηκα;

Και γιατι δεν δινεις μπολι εσυ στο φιλο σου να το στρωσει μια ωρα αρχιτερα και πιεζεις το συστημα σου;

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει και εγω λιγο.λοιπον αγορασα την αντλια/φιλτρο οτι ειναι τελοςπαντων την οποιοα εχω σε λιινκ πιο πανω .

Την αγορασα ως εσωτερικη αντλια για το rio240 αλλα λογω των ψαριων που ετυχε να πρεπει να φιλοξενησω την εβαλα στο 30αρι μου για να ειναι πιο καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλα εσωτερικη αντλια δεν εχει οτο φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...