Jump to content

Νέο Setup 240Lt Malawi


aperman

Recommended Posts

Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα ολοκλήρωσα το στήσιμο και την προηγούμενη Τετάρτη έβαλα τα 2 πρώτα ψαράκια.

Το ενυδρείο ήταν παλιά στημένο ως "κοινωνικό γλυκού νερού" και ήταν σε αδράνεια δυόμιση χρόνια περίπου...

Έχω ένα Rio Juwel 240lt με μόνο εξωτερικό φίλτρο Eheim 2026 με Siporax και Eheim Substrat μέσα και τα 180 λίτρα νερό που μπήκαν τα "φρόντισα" με Aquatan και Stability της Seachem.

Το υπόστρωμα είναι 10 κιλά αραγωνίτης με 17 περίπου κιλά ποταμίσια άμμο.

Κλείνω προς 2 χαρέμια. Labido και Cyaneorhabdos "Maingano".

Άρα μιλάμε για 6 και 6 ή λιγότερα;

Τι φυτά μπορώ να βάλω; Έτσι για να ομορφύνει λίγο...

Και μια φώτο από την πρώτη μέρα. Χωρίς ψάρια...

2dhhb2h.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ωραιο

απο φυτα μπορεις να βαλεις anubias και vallisneria

οι πετρες ειναι σταθερες?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην Αφρικη!Μια χαρα σε βρισκω απο ακουασκειπ κ ψαροσυνθεση.Αν βαλεις ανουμπιες κ βαλισνεριες θα δειχνει τελειο.Επισης αν ταιζεις και 3 φορες τη μερα δεν νομιζω να τσιμπολογανε τα φυτα σου.Πιστεψε με δεν θα το μετανιωσεις για την επιλογη σου να γινεις Αφρικανος.Με την συμπεριφορα τους θα σε ανταμειψουν!Ορεξη να χεις για παρατηρηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην Αφρικη!Μια χαρα σε βρισκω απο ακουασκειπ κ ψαροσυνθεση.Αν βαλεις ανουμπιες κ βαλισνεριες θα δειχνει τελειο.Επισης αν ταιζεις και 3 φορες τη μερα δεν νομιζω να τσιμπολογανε τα φυτα σου.Πιστεψε με δεν θα το μετανιωσεις για την επιλογη σου να γινεις Αφρικανος.Με την συμπεριφορα τους θα σε ανταμειψουν!Ορεξη να χεις για παρατηρηση...

+111111

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στην Αφρική.

Και εγώ ανησυχώ λίγο για τις πέτρες.. όσο για τον αριθμό των ψαριών, μπορείς 3-4 θηλυκά με 1 αρσενικό στο κάθε είδος. Οπότε μιλάμε για 8-12 στο σύνολο συν κάποιες γέννες τους.

Καλή συνέχεια εύχομαι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στην αφρική!

Τι ψαράκια έβαλες?

Ωραίο το aquascape. Βέβαια μου φαίνονται λίγο επικύνδυνες οι 2 πάνω πέτρες στην δεξιά μεριά. Ελπίζω να τις έχεις κουμπώσει καλά.

Κατα τα άλλα όπως σου είπε ο Στάθης, ένα χαρεμάκι των 5 ατόμων είναι μια χαρά. Αλλιώς μπορείς να πάρεις 6,7 μικρά.

Απο φυτά που είναι δοκιμασμένα με αφρικάνες είναι:

anubia( όλα τα είδη)

valisneria(gigantea, spiralis)

Kryptocoryne(με ενδιασμούς)

και crinum

Την μεγαλύτερη αντοχή όσον αφορά τα τσιμπολογήματα την είχαν οι ανούμπιες. Κρυπτοκορίνες και βαλισνέριες δεν είχαν καμία τύχη. Έχω ακούσει καλά λόγια για το κρινουμ. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά έχω ακούσει ότι αντέχει σε επιθέσεις. Μπορείς να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Αφρικη φιλε μου!!!!Για να ομορφηνει οπως το βλεπω.....βαλε ενα σεμεδακι σαν αυτα που βαζουν οι μαμαδες!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-66: Για αρχη εισαι μια χαρα!!!Ανουμπια να βαλεις αν θελεις να αντεξει σιγουρα και απο εκει και περα βαζε που και που καμια ριζουλα βαλισνερια(να εχουν να τρωνε)χιχι!!!Καλη αρχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Οι πέτρες είναι "κουμπωμένες" καλά δεν έχουν θέμα.

Αρα από ψάρια μιλάμε για 2 χαρέμια, ένα απο το κάθε είδος, από 5 ψάρια στο καθένα. Σύνολο 10.

Με μπερδέψατε λίγο με τα νούμερα και τις ποσότητες. Νομίζω γράψατε διαφορετικά πράγματα....

Αρα θα βάλω μερικές ανούμπιες και καμιά βαλισνέρια...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Αφρικη φιλε μου!!!!Για να ομορφηνει οπως το βλεπω.....βαλε ενα σεμεδακι σαν αυτα που βαζουν οι μαμαδες!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-66: Για αρχη εισαι μια χαρα!!!Ανουμπια να βαλεις αν θελεις να αντεξει σιγουρα και απο εκει και περα βαζε που και που καμια ριζουλα βαλισνερια(να εχουν να τρωνε)χιχι!!!Καλη αρχη!!!

Χαχαχαχα, όλο και κάπου θα βρω ένα μακρόστενο σεμέ από τη μαμά....

Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρ8ες φιλε μου!Σιγουρα δεν θα μετανιωσεις την επιλογη σου!

Τα υπολοιπα στα ειπαν τα παιδια πιο πανω!

Καλη συνεχεια να εχεις και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!

Έγινε επεξεργασία - GuppyMaster
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο , πολύ ωραίο . Καλη επιτυχία και από εμένα και καλώς ήρθες ( δεν είμαι αφρικάνος αλλά κλίνω προς τα κεί , malawi ) :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο σου απλά αυτό που ενοχλεί στα μάτια είναι αριστερά ο κυκλοφορητής ,θα έλεγα να τον βγάλεις ,το σπρευ μπαρ να το κατευθύνεις προ την επιφάνεια τυ νερού και σε δεύτερη φάση θα δούμε αν απαιτείται επιπλεόν κυκλοφορία

:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο σου απλά αυτό που ενοχλεί στα μάτια είναι αριστερά ο κυκλοφορητής ,θα έλεγα να τον βγάλεις ,το σπρευ μπαρ να το κατευθύνεις προ την επιφάνεια τυ νερού και σε δεύτερη φάση θα δούμε αν απαιτείται επιπλεόν κυκλοφορία

:)

Έχεις δίκιο, είναι ολίγον τι άσχημο εκεί μπροστά...

Μήπως να τον έβαζα στο πίσω μέρος;

Θέλει όμως νομίζω ένα ψιλιβοήθημα στην κυκλοφορία γιατί σπρέι μπαρ και εξαγωγή νερού είναι στην ίδια πλευρά.

Με την τροφή έχω επίσης ένα θέμα, η οποία είναι ελαφριά και μένει στην επιφάνεια, βυθίζεται μόνο όταν περάσει μπροστά από το σπρέι μπαρ και τότε την "βουτάνε" τα γατόνια....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, είναι ολίγον τι άσχημο εκεί μπροστά...

Μήπως να τον έβαζα στο πίσω μέρος;

Θέλει όμως νομίζω ένα ψιλιβοήθημα στην κυκλοφορία γιατί σπρέι μπαρ και εξαγωγή νερού είναι στην ίδια πλευρά.Και αυτό τι σχέση εχει να κάνει με την κυκλοφορία ;

Με την τροφή έχω επίσης ένα θέμα, η οποία είναι ελαφριά και μένει στην επιφάνεια, βυθίζεται μόνο όταν περάσει μπροστά από το σπρέι μπαρ και τότε την "βουτάνε" τα γατόνια.... Αν είναι φυλαράκια ,τας βουτά εσύ με το χέρι σου μέσα στο νερό

Κάτι για το φίλτρο επειδή δεν μπορώ να διακρίνω καλά απο την φωτογραφία σου ,το μπαστούνι που στέλλει το νερό στο φίλτρο το έχεις μπροστά ;; ,αν αυτό ισχύει θα μετάφερεις το μπαστούνι πισω στην γωνία στη πλάτη και θα έχεiw μπροστά το spray bar

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για το φίλτρο επειδή δεν μπορώ να διακρίνω καλά απο την φωτογραφία σου ,το μπαστούνι που στέλλει το νερό στο φίλτρο το έχεις μπροστά ;; ,αν αυτό ισχύει θα μετάφερεις το μπαστούνι πισω στην γωνία στη πλάτη και θα έχεiw μπροστά το spray bar

Λάθος δικό μου απλά είναι παιγνίδια του νερού και δεν διέκρινα καλά ,πάντως όπως σου είπα πιο πάνω μην πρβληματίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό τι σχέση εχει να κάνει με την κυκλοφορία ;

Αν είναι φυλαράκια ,τας βουτά εσύ με το χέρι σου μέσα στο νερό

Κάτι για το φίλτρο επειδή δεν μπορώ να διακρίνω καλά απο την φωτογραφία σου ,το μπαστούνι που στέλλει το νερό στο φίλτρο το έχεις μπροστά ;; ,αν αυτό ισχύει θα μετάφερεις το μπαστούνι πισω στην γωνία στη πλάτη και θα έχεiw μπροστά το spray bar

Καλημέρα,

- Ο κυκλοφορητής δε βοηθά να υπάρχει μια κίνηση του νερού μέσα στο ενυδρείο; Τον έβαλα απέναντι από το σπρέι μπαρ και την είσοδο του νερού στο φίλτρο και με φορά προς τα κάτω ώστε να ανακατεύει λίγο το βυθό (αν και δεν έχει πάρα πολύ δύναμη τελικά) και να στέλνει ότι αιωρείται στο μπαστούνι που τραβάει το νερό. Αυτό εννοώ με το "κυκλοφορία". Δεν ξέρω αν το έχω σκεφτεί λάθος, ή αν τελικά χρειάζεται κάτι άλλο από αυτό που έχω κάνει...

- Η τροφή είναι σε κάτι μπαλάκια μικρά… Τα οποία επιπλέουν!

- Το μπαστούνι είναι γωνία και το σρπέι μπαρ ακριβώς μπροστά του. Αλλά είναι τόσο κοντά που ουσιαστικά δεν ξέρω αν θα έπαιζε ρόλο αν θα ήταν και ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

- Ο κυκλοφορητής δε βοηθά να υπάρχει μια κίνηση του νερού μέσα στο ενυδρείο; Τον έβαλα απέναντι από το σπρέι μπαρ και την είσοδο του νερού στο φίλτρο και με φορά προς τα κάτω ώστε να ανακατεύει λίγο το βυθό (αν και δεν έχει πάρα πολύ δύναμη τελικά) και να στέλνει ότι αιωρείται στο μπαστούνι που τραβάει το νερό. Αυτό εννοώ με το "κυκλοφορία". Δεν ξέρω αν το έχω σκεφτεί λάθος, ή αν τελικά χρειάζεται κάτι άλλο από αυτό που έχω κάνει...

- Η τροφή είναι σε κάτι μπαλάκια μικρά… Τα οποία επιπλέουν!

- Το μπαστούνι είναι γωνία και το σρπέι μπαρ ακριβώς μπροστά του. Αλλά είναι τόσο κοντά που ουσιαστικά δεν ξέρω αν θα έπαιζε ρόλο αν θα ήταν και ανάποδα.

Γενικά δεν είναι κακό να υπάρχει κάποιος κυκλοφορητής αλλά η θέση του εκεί όπως σου είπα ενοχλεί αισθητικά ,να το γράψω ξανά ,άφησε προς το παρόν το spray bar να κάνει κυκλοφορία και αν χρειαστεί θα μπεί κυκλοφορητής και θα τον τοποθετήσουμε πιο πίσω και καλύτερα να βλέπει την επιφάνεια του νερού

Οσον αφορά τα pellets που έιναι επιπλέοντα ,θα μπορύσες να δίνεις αλλά αν μπορείς ξεκινά με βυθιζόμενες τροφές φυλαράκια ή pellets και σιγά σιγά δίνεις και επιπλέοντα απλά να συνηθίσουν τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, πώς μπορούμε να ξεχωρίσουμε το αρσενικό από το θηλυκό σε labidochromis;

Παραθέτω φωτογραφίες από τα δύο που έχω μέχρι στιγμή.

Το ένα:

x6fs09.jpg

hrbrxw.jpg

Και το άλλο:

rb08zt.jpg

Η μόνη έντονη διαφορά που βλέπω είναι η μαύρη γραμμή στο πάνω πτερύγιο. Δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό...
Έγινε επεξεργασία - aperman
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που έχω και είναι πιο σοβαρό είναι η εμφάνιση άλγης!

Όπως θα δείτε οι πέτρες έγιναν χάλια. Και έχει εμφανιστεί και στο πίσω τζάμι επίσης. Σήμερα θα κάνω αλλαγή νερού. Την πρώτη. Το άργησα ίσως αλλά περίμενα να πάρω τιμές σωστές. Και καθυστέρησα και 3-4 μέρες… Αλλά δεν πιστεύω ότι είναι από αυτό.

Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί ούτε ένα μήνα δεν έχει που έχει στηθεί.

Υπάρχει περίπτωση να είναι και πολύ έντονος ο φωτισμός;;;

Είναι ο μαμά της Juwell. Είχε καεί όλο το starter και πήρα καινούργιο με τις Τ5 τις λάμπες. Δε θυμάμαι πόσα Kelvin είναι.

Για πείτε καμιά ιδέα...

Κοιτάξτε χάλι...

295ep6u.jpg

2cpw1ow.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...