Jump to content

Νέο Setup 240Lt Malawi


aperman

Recommended Posts

Το να ξεχωρίσεις τα 2 φύλλα είναι αρκετά δύσκολο φίλε μου. Συνήθως στα λαμπίντο λέμε για τα μαύρα πτερύγια, κάποια στιγμή είχε γίνει και μια κουβέντα για τις γραμμές στα μάτια αλλά τίποτα από αυτά δεν μπορούμε να πούμε οτι είναι κανόνας.

Η μόνη λύση είναι η παρατήρηση για συμπεριφορές.

Όσο για την άλγη, είναι καφέ άλγη που εμφανίζεται σε σχεδόν όλα τα νέα ενυδρεία. Κάνει τον κύκλο της και φεύγει. Δες εδώ μερικές πληροφορίες.

Πάντως να ξέρεις οτι δεν νοείται αφρικάνικο χωρίς άλγες. :D

Οι λάμπες πάνω λένε πόσα Κέλβιν είναι. Αν θες ρίξε μια ματιά και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ως προς το φύλλο επειδή θα πάρω άλλα 4 ακόμα (να έχω 6 και 6) θα ζητήσω 1 αρσενικό και 3 θηλυκά… Και άμα τα πετύχουμε γράψε μου…

Ως προς την άλγη με καθησύχασες λίγο. Ελπίζω να φύγει γρήγορα. Αν θα πάρω 2-3 ανούμπιες θα βοηθήσω να ελεγχθεί λίγο ή θα χειροτερέψει;

Για τα kelvin θα σου πω το απόγευμα που θα κάνω την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα για να καταπολεμήσουμε τα νιτρικά που τρέφουν τις άλγες προτιμάμε φυτά ταχείας ανάπτυξης όπως κερατόφυλλο. Αλλά δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Θα φύγει έτσι και αλλιώς αν ακολουθείς τις ρουτίνες σου.(αλλαγές, καθάρισμα φίλτρου κ.τ.λ.)

Όσο για τα φύλλα, έτσι είναι η Αφρική. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα, αλλά αυτό είναι συγχρόνως και η ομορφιά της. :)

Link to comment
Share on other sites

Στάθη, μιας και ανέφερες το καθάρισμα του φίλτρου. Κάθε πότε το προτείνεις;

Σκέφτομαι να κάνω αλλαγή νερού κάθε 2η εβδομάδα το 30%.

Το φίλτρο κάθε πότε καθάρισμα; Προφανώς δεν κάνει κάθε αλλαγή νερού να καθαρίζω και το φίλτρο. Σωστά;

Όταν λέμε καθάρισμα, εννοούμε αλλαγή υαλοβάμβακα;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική φίλε μου.

Την αλλαγή νερού στο 30% θα ήταν καλό να την κάνεις κάθε εβδομάδα ιδίως τώρα που το ενυδρείο σου είναι ακόμα καινούργιο. Στο φίλτρο καθαρίζεις (ξεπλένεις) τα σφουγγάρια και το βιολογικό υλικό μέσα σε ένα κουβά με νερό του ενυδρείου. Τη συχνότητα θα την κρίνεις από μόνος σου και κύρια ένδειξη είναι όταν πέφτει η ροη του φίλτρου. Προσοχή να αποφεύγουμε την ταυτόχρονη αλλαγή νερού και καθαρισμό του φίλτρου γιατί θα μειωθεί σημαντικά η βιολογία μας.Καλό θα ήταν σε κάθε καθαρισμό του φίλτρου να προσέθετες και κάποια βακτήρια (σκευάσματα του εμπορίου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες πάνω λένε πόσα Κέλβιν είναι. Αν θες ρίξε μια ματιά και πες μας.

Δυστυχώς δεν φαίνεται. Στην πίσω ιδίως έχουν σβήσει όλα τα γράμματα.

Η μπροστά γράφει μόνο "Day Light" ή κάτι τέτοιο γιατί και σε αυτή δε φαίνονται καλά τα γράμματα.

Πάντως ή μπροστά έχει άσπρο φωτισμό και η πίσω πιο θερμό. Κιτρινίζει. Προφανώς έχει πάρα πολλούς τύπους λάμπας οπότε το ξέρω ότι δε βοηθάει αυτό που λέω.

Πιθανόν να πρέπει να πάρω δύο λάμπες καινούργιες να ξέρω τουλάχιστον ότι έχω αυτές που πρέπει.

Άρα τι να πάρω;

Καλώς ήρθες στην Αφρική φίλε μου.

Την αλλαγή νερού στο 30% θα ήταν καλό να την κάνεις κάθε εβδομάδα ιδίως τώρα που το ενυδρείο σου είναι ακόμα καινούργιο. Στο φίλτρο καθαρίζεις (ξεπλένεις) τα σφουγγάρια και το βιολογικό υλικό μέσα σε ένα κουβά με νερό του ενυδρείου. Τη συχνότητα θα την κρίνεις από μόνος σου και κύρια ένδειξη είναι όταν πέφτει η ροη του φίλτρου. Προσοχή να αποφεύγουμε την ταυτόχρονη αλλαγή νερού και καθαρισμό του φίλτρου γιατί θα μειωθεί σημαντικά η βιολογία μας.

Καλώς σας βρήκα!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Θα τις ακολουθήσω.

Προφανώς σε κάθε καθαρισμό του φίλτρου αλλάζουμε και τον υαλοβάμβακα. Σωστά; Ρωτάω γιατί δε θέλω να ξανακάνω αμαρτίες του παρελθόντος.

Καλό θα ήταν σε κάθε καθαρισμό του φίλτρου να προσέθετες και κάποια βακτήρια (σκευάσματα του εμπορίου).

Ναι, το κάνω σε κάθε αλλαγή του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη, μιας και ανέφερες το καθάρισμα του φίλτρου. Κάθε πότε το προτείνεις;

Σκέφτομαι να κάνω αλλαγή νερού κάθε 2η εβδομάδα το 30%.

Το φίλτρο κάθε πότε καθάρισμα; Προφανώς δεν κάνει κάθε αλλαγή νερού να καθαρίζω και το φίλτρο. Σωστά;

Όταν λέμε καθάρισμα, εννοούμε αλλαγή υαλοβάμβακα;

Το πότε θα κάνουμε αλλαγή νερού μας το λένε τα νιτρικά. Φυσικά δεν χρειάζεται κάθε φορά να μετράμε. Μόνο στις αρχές μέχρι να βρούμε την ρουτίνα μας.

Αρκετοί αρχίζουν εβδομαδιαία αλλαγή νερού και βλέπουν στην πορεία.

Όσο για τον υαλοβάμβακα, εγώ δεν χρησιμοποίησα ποτέ στα φίλτρα μου. Μπουκώνει εύκολα και τις περισσότερες φορές άνοιγα το φίλτρο μόνο για να τον αλλάξω/καθαρίσω χωρίς να έχουν μπουκώσει τα σφουγγάρια. Σίγουρα βοηθάει πολύ στην διαύγεια του νερού αλλά γίνεται η δουλειά και μόνο με τα σφουγγάρια. Και μάλιστα σφουγγάρια με μεγάλο ppi(pores per inch) αφού και αυτά με μικρότερο πάλι μπούκωναν σχετικά εύκολα.

Για τις λάμπες μην αγχώνεσαι. Έτσι ρώτησα από περιέργεια. Απλά να μην τις έχεις πολύ καιρό και έχει πέσει η απόδοση τους και μετά θα έχεις θέματα με άλγες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές Στάθη.

Χθες λοιπόν μπήκαν και 4 ακόμα labidochromis. Υποτίθεται 1 αρσενικό και 3 θηλυκά.

Κλείσαμε από ψάρια.

Παράλληλα έβαλα και 1 ανούμπια καθώς και 1 microsorum του οποίου πήρα ένα μικρό κομμάτι και το έβαλα στην αριστερή γωνία.

Όταν θα ψηλώσουν θα είναι όμορφα πιστεύω.

Γενικά μου αρέσει το αποτέλεσμα τώρα.

2iw3xbn.jpg

35kncrs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. :bigemo_harabe_net-64:

Την anubia αν φύτεψες τον κορμό της θα σαπίσει. Καλύτερα να την δέσεις σε μια πέτρα ή να φυτέψεις μόνο τις ριζούλες της. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Ναι Στάθη. Για να μη βγαίνει έβαλα και το χοντρό άσπρο κάτω μέρος. Αν είναι αυτός ο κορμός… Νομίζω και στο παλιό setup έτσι την είχα όμως. Μέχρι εκεί φυτεμένη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι πολύ όμορφο το αποτέλεσμα. Αν και δεν είμαι Αφρικάνος βλέποντάς το ικανοποιούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν φαίνεται. Στην πίσω ιδίως έχουν σβήσει όλα τα γράμματα.

Η μπροστά γράφει μόνο "Day Light" ή κάτι τέτοιο γιατί και σε αυτή δε φαίνονται καλά τα γράμματα.

Πάντως ή μπροστά έχει άσπρο φωτισμό και η πίσω πιο θερμό. Κιτρινίζει. Προφανώς έχει πάρα πολλούς τύπους λάμπας οπότε το ξέρω ότι δε βοηθάει αυτό που λέω.

Πιθανόν να πρέπει να πάρω δύο λάμπες καινούργιες να ξέρω τουλάχιστον ότι έχω αυτές που πρέπει.

Άρα τι να πάρω;

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου συγχαρητήρια

Αυτες λογικα ειναι oι λαμπες σου και τα kelvin

High-Lite Day 54 Watt, 1047 mm 9000 Kelvin

High-Lite Nature 54 Watt, 1047 mm 4100 Kelvin

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου συγχαρητήρια

Αυτες λογικα ειναι oι λαμπες σου και τα kelvin

High-Lite Day 54 Watt, 1047 mm 9000 Kelvin

High-Lite Nature 54 Watt, 1047 mm 4100 Kelvin

Λογικά ναι.

Ευχαριστώ.

Άρα είναι εντάξει τα kelvin για Αφρικάνες ή πολύ;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλους. Έχω τεράστιο πρόβλημα με άλγη. Εδώ και κάμποσο καιρό...

Καθαρίζω, αλλάζω νερό και σε μια εβδομάδα οι πέτρες έχουν πιάσει πάλι πρασινάδα, στα τζάμια, στους σωλήνες παντού...

Έχει γίνει ένα χάλι το ενυδρείο. Εντωμεταξύ κάτω εμφανίζονται πολλές ακαθαρσίες (περιττώματα) παρ' ότι κάνω με σκούπα βυθού.

Γενικώς έχω χάσει τη μπάλα νομίζω. Τι με συμβουλεύεται να κάνω;

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει το σενάριο που μου είπε το μαγαζί που ψωνίζω και να προέρχεται η άλγη από το νερό και να χρειάζομαι αντίστροφη όσμωση;

Link to comment
Share on other sites

Παραδοξως δεν εχω παρακολουθησει το θεμα σου

Για τις ακαθαρσιες,η δεν εχεις καλη ανακυκλωση (θεμα φιλτρου) η να βαλεις τον κυκλοφορητη που εχεις επανω, στην κατω πλευρα του ενυδρειου και στην αντιθετη γωνια του φιλτρου.

Για την αλγη ,εμενα μαρεσει πολυ,οποτε δεν σου λεω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για χάλια. Φαντάσου λίγο μετά το Πάσχα έβγαλα τις περισσότερες πέτρες (τις πάνω) και τις καθάρισα εντελώς, με βούρτσα κλπ.

Σε μιάμιση εβδομάδα ήταν πάλι χάλια!

2q87rxh.jpg

11gp0tl.jpg

1zcodgp.jpg

opcpzb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα δεν μου αρεσουν.Η αλγη στις ανουμπιες (που ειναι καφε?)και τα πολλα αιωρουμενα σωματιδια.Κατα τα αλλα οι πετρες σου ειναι φανταστικες ετσι οπως ειναι,και μην τις ξαναξυνεις,γιατι και αυτες προσθετουν επιπλεον βιολογια στο ενυδρειο σου.

Αφρικανικο δυχως αλγη δεν γινεται,εμεις δεν εχουμε τα φυτα ,για να ισορροπει το συστημα.Τι φιλτρανση εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει πολλά αιωρούμενα σωματίδια.

Έχω ένα εξωτερικό Eheim Pro II.

Δε γίνεται όμως σε μιάμιση βδομάδα να γίνεται έτσι.... Κάτι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω,ποση ονομαστικη κυκλοφορια εχουν αυτα τα φιλτρα? Γιατι δεν τα ειαχα ποτε

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτο φταιει για ολα,εκτος την αλγη.Γιατι τα 650 λιτρα πεφτουν στο μισο περιπου την ωρα,τι να προλαβει να μαζεψει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...