Jump to content

Νέο Setup 240Lt Malawi


aperman

Recommended Posts

Σου ειπα δεν ειχα ποτε τετοια φιλτρα ,και δεν ξερω,ας μας πει καποιος αν ειναι 650 η 950.Εχει διαφορα.Αν ειναι 950,με τον κυκλοφορητη κατω θα κανεις δουλεια,με 650 δεν θα προλαβει,να τα ρουφαει

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως θα κάνω αλλαγή, θα μαζέψω ότι μπορώ με τη σκούπα βυθού και θα βάλω κάτω χαμηλά τον κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κάτι στο φίλτρο; Καθάρισμα κλπ; Με την άλγη τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο εχεις να το καθαρισεις?Βαζε και ενυδρειακο βαμβακι,αλλα προσεχε να το αλλαζεις συχνα ,γιατι θα σου ριχνει και αλλο την κυκλοφορια.

Αν ειναι καφε αλγη,περισσοτερο φως,αν ειναι πρασινη λιγοτερο φως.Αλλα παντα θα εχεις.Η μονη οριστικη λυση για μενα ειναι η λαμπα UV αλλα και αυτη εχει τα δικατης.

Link to comment
Share on other sites

Το καθάρισα μετά το Πάσχα. Στο πάνω-πάνω μέρος του βάζω τον υαλοβάμβακα που έχει. Αυτόν το άλλαξα και τότε.

Η άλγη προς το καφέ μου κάνει. Αλλά έχει κάνει στρώμα πάνω στις πέτρες..

Έχω ξενερώσει αρκετά ομολογώ!

Link to comment
Share on other sites

Τον <<υαλοβαμβακα να τον αλλαζεις πιο συχνα,το πολυ σε 20 μερες,γιατι αυτος στομωνει πολυ πιο ευκολα απο τα σφουγγαρια, και σου ριχμει την ροη.

Απο Νιτρικα ,τι εχεις.

Σεμενα εχει πιασει κανονικα φυκια,αλλα μαρεσει :P

Link to comment
Share on other sites

Το καθάρισα μετά το Πάσχα. Στο πάνω-πάνω μέρος του βάζω τον υαλοβάμβακα που έχει. Αυτόν το άλλαξα και τότε.

Η άλγη προς το καφέ μου κάνει. Αλλά έχει κάνει στρώμα πάνω στις πέτρες..

Έχω ξενερώσει αρκετά ομολογώ!

Βγαλε μας μια φωτο να δουμε πως ειναι ολοκληρο το ενυδρειο, εγω παρακαλαω για αλγες, κανει το ενυδρειο ποιο βιοτοπικο και εχει και βιολογια απο μονο του

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον υαλοβαμβακα τον αλλάζω ανά εβδομάδα με την αλλαγή νερού!

Αλγες θα έχεις είναι το μόνο σίγουρο!

Από φώτα τι έχεις και ποση ώρα δουλεύουν? Το βλέπει ο ήλιος το ενυδρειο?

Την πρασινιλα δεν την γλιτώνεις πάντως

Link to comment
Share on other sites

Τον <<υαλοβαμβακα να τον αλλαζεις πιο συχνα,το πολυ σε 20 μερες,γιατι αυτος στομωνει πολυ πιο ευκολα απο τα σφουγγαρια, και σου ριχμει την ροη.

Απο Νιτρικα ,τι εχεις.

Σεμενα εχει πιασει κανονικα φυκια,αλλα μαρεσει :P

Δε θυμάμαι για νιτρικά. Θα δω σήμερα.

Βγαλε μας μια φωτο να δουμε πως ειναι ολοκληρο το ενυδρειο, εγω παρακαλαω για αλγες, κανει το ενυδρειο ποιο βιοτοπικο και εχει και βιολογια απο μονο του

Θα σου το βγάλω σήμερα που έχω να κάνω αλλαγή από τις 2 του μηνός... Το έχω αφήσει και είναι στο μαύρο του το χάλι. Αλλά για 2 εβδομάδες δε δικαιολογήται τέτοιο πράμα.

Θα δεις αλλά μην τρομάξεις!

Εγώ τον υαλοβαμβακα τον αλλάζω ανά εβδομάδα με την αλλαγή νερού!

Αλγες θα έχεις είναι το μόνο σίγουρο!

Από φώτα τι έχεις και ποση ώρα δουλεύουν? Το βλέπει ο ήλιος το ενυδρειο?

Την πρασινιλα δεν την γλιτώνεις πάντως

Φώτα πρέπει να είναι αυτά:

High-Lite Day 54 Watt, 1047 mm 9000 Kelvin

High-Lite Nature 54 Watt, 1047 mm 4100 Kelvin

Είναι σβησμένα τα γράμματα και δε φαίνεται. Ανάβουν από 5 μέχρι 12. 7 ώρες. Ήλιος δεν το βλέπει. Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η λευκή σου(9000Κ). Είναι πολλά... Καλύτερα με μια 6500Κ. Πόσο καιρό τις έχεις τις λάμπες; ψάξε και στο φυτεμένο να δεις τι άλγη έχεις για να πράξεις ανάλογα. Δυστυχώς είμαι από κινητό και δεν μπορώ να δω καλά.. Μέτρα και νιτρικά

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από κάμποσο καιρό που έχω να γράψω επιστρέφω με νέα.

Κατ' αρχήν για το θέμα της άλγης στις πέτρες προμηθεύτηκα 2 σαλιγκάρια ζέμπρα και δύο μικρούς ανσίστρους και σε 3-4 μέρες το κάνανε λαμπίκο!

Το επίσης ευχάριστο είναι ότι χθες πήρα συνειδητοποίησα ότι αποκτήσαμε νέο μέλος!!!

Μαγκάκι καλό!

nRcnUtv.jpg

UUg6082.jpg

CxQ8UJv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το νέο μέλος και εύχομαι να δεις κι αλλα. Εκείνο στο οποιο δε συμφωνω ειναι τα δυο ανσίστρους που έβαλες μέσα. Προέρχονται απο άλλη Ηπειρο και σε διαφορετικές συνθήκες νερού και ειναι παραφωνία στη λίμνη Μαλάουι όπως και να το κάνεις. Ποιο συγκεκριμένο είδος έχεις; Τα έβαλες για να σου καθαρίσουν την άλγη ή επειδη σου αρέσουν;

Πάντως Αφρικάνικο ενυδρειο χωρίς άλγη στις πέτρες δε λέει, έχει κι αυτο την ομορφιά του.

Link to comment
Share on other sites

καλως τον δεχτηκες τον μικρο!Διαβασα το θεμα σου και αντιμετωπιζα και γω το ιδιο προβλημα με τα περιτωματα,μαζευονταν σε συγκεκριμενα μερη και τα ρουφαγα με την σκουπα.την προηγουμενη βδομαδα εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο(Rio 240) και εβαλα αλλο ενα εξωτερικο.βρηκα την ησυχια μου καμια σχεση με το πριν, συν οτι δεν υπαρχουν και σωματιδια.Οσο για την αλγη τα ψαρια δεν τρωνε τπτ απο τις πετρες?

Έγινε επεξεργασία - Johnkar
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το νέο μέλος και εύχομαι να δεις κι αλλα. Εκείνο στο οποιο δε συμφωνω ειναι τα δυο ανσίστρους που έβαλες μέσα. Προέρχονται απο άλλη Ηπειρο και σε διαφορετικές συνθήκες νερού και ειναι παραφωνία στη λίμνη Μαλάουι όπως και να το κάνεις. Ποιο συγκεκριμένο είδος έχεις; Τα έβαλες για να σου καθαρίσουν την άλγη ή επειδη σου αρέσουν;

Πάντως Αφρικάνικο ενυδρειο χωρίς άλγη στις πέτρες δε λέει, έχει κι αυτο την ομορφιά του.

Ευχαριστώ για τις ευχές.

Κοίτα, απλοί ανσίστρους είναι. Δεν ξέρω το είδος τους. Αν δεις μερικά ποστ πιο πάνω η κατάσταση είχε ξεφύγει. Μαύρες οι πέτρες. Χάλι!

Οπότε προτιμώ μια μικρή παραφωνία και να είναι καθαρό το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

καλως τον δεχτηκες τον μικρο!Διαβασα το θεμα σου και αντιμετωπιζα και γω το ιδιο προβλημα με τα περιτωματα,μαζευονταν σε συγκεκριμενα μερη και τα ρουφαγα με την σκουπα.την προηγουμενη βδομαδα εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο(Rio 240) και εβαλα αλλο ενα εξωτερικο.βρηκα την ησυχια μου καμια σχεση με το πριν, συν οτι δεν υπαρχουν και σωματιδια.Οσο για την αλγη τα ψαρια δεν τρωνε τπτ απο τις πετρες?

Ευχαριστώ. Ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλα!

Κι εγώ εξωτερικό φίλτρο έχω με κυκλοφορητή. Το έχω κατάργησει καιρό το εσωτερικό.

Τα ψάρια δεν προλάβεναν να φάνε μάλλον τόσο πολύ. Τι να πω.

Είδες σε τι κατάσταση ήταν. Με τους ανσίστρους και τα σαλιγκάρια σε 4-5 μέρες καθάρισαν ΟΛΕΣ οι πέτρες. Απίστευτη δουλειά οι μάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές.

Κοίτα, απλοί ανσίστρους είναι. Δεν ξέρω το είδος τους. Αν δεις μερικά ποστ πιο πάνω η κατάσταση είχε ξεφύγει. Μαύρες οι πέτρες. Χάλι!

Οπότε προτιμώ μια μικρή παραφωνία και να είναι καθαρό το ενυδρείο.

Το θέμα δεν ειναι οτι ειναι μια απλή παραφωνία. Τα ψάρια αυτα ζουν σε άλλες συνθήκες νερού, σε μαλακό νερό ενω τις αφρικάνες σου τις έχεις σε σκληρό. Δε ζουν όπως θα έπρεπε, αυτο εννοώ. Όσο για τις άλγες, απο τη στιγμή που έχεις Αφρικάνικο, πάντα θα έχεις, ποσο να σου φάνε και τα αμοιρα ψαράκια; Τα έχεις καιρό τα ανσίστρους; Πως τα πανε στη συμβίωση με τις αφρικάνες;
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μικρό και σου εύχομαι να ακολουθήσουν αρκετά ακόμα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν ειναι οτι ειναι μια απλή παραφωνία. Τα ψάρια αυτα ζουν σε άλλες συνθήκες νερού, σε μαλακό νερό ενω τις αφρικάνες σου τις έχεις σε σκληρό. Δε ζουν όπως θα έπρεπε, αυτο εννοώ. Όσο για τις άλγες, απο τη στιγμή που έχεις Αφρικάνικο, πάντα θα έχεις, ποσο να σου φάνε και τα αμοιρα ψαράκια; Τα έχεις καιρό τα ανσίστρους; Πως τα πανε στη συμβίωση με τις αφρικάνες;

Μια χαρά τα πάνε. Δεν ενοχλεί το ένα το άλλο σε καμιά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

μηπως η λαμπα η nature προκαλει την αλγη;το δικο μου εινια με 2 daylite και ολα φυσιολογικα με τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...