Jump to content

Περιεργη Συμπεριφορα Oscar


Recommended Posts

καλησπερα παιδια

εχω ενα ενυδρειο το οποιο εχει 2 oscar μαζι με 2 γεωφαγους και εναν γλυφτη.

Σημερ το πρωι ταισα τα ψαρια και ηταν ολα οκ. απο εκει κ μετα, το ενα oscar εχει μια πολυ περιεργη συμπεριφορα. παει στην γωνια που κατεβαινει το φιλτρο κ στεκεται ορθιο σουζα χωρις να εχει ορεξη να κολυμπησει, η καποιες αλλες φορες παει κα αρραζει στο βυθο κ γερνει κ ξαπλαρει στο τζαμι λες και εχει βγει απο κανα μπαρ κ εχει πιει 2 μπουκαλια βοτκα.

Μετρησεις νερου ολα οκ.

Θερμορκασια οκ.

Σημαδια πανω στο ψαρι δε βλεπω, και ειναι πολυ δυσκολο να το βγαλω και φωτο εκει που παει και κρυβεται.

υποψιαζετε κανεις κατι? τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εχω ενα ενυδρειο το οποιο εχει 2 oscar μαζι με 2 γεωφαγους και εναν γλυφτη.

Σημερ το πρωι ταισα τα ψαρια και ηταν ολα οκ. απο εκει κ μετα, το ενα oscar εχει μια πολυ περιεργη συμπεριφορα. παει στην γωνια που κατεβαινει το φιλτρο κ στεκεται ορθιο σουζα χωρις να εχει ορεξη να κολυμπησει, η καποιες αλλες φορες παει κα αρραζει στο βυθο κ γερνει κ ξαπλαρει στο τζαμι λες και εχει βγει απο κανα μπαρ κ εχει πιει 2 μπουκαλια βοτκα.

Μετρησεις νερου ολα οκ.

Θερμορκασια οκ.

Σημαδια πανω στο ψαρι δε βλεπω, και ειναι πολυ δυσκολο να το βγαλω και φωτο εκει που παει και κρυβεται.

υποψιαζετε κανεις κατι? τι μπορει να συμβαινει?

Οκ...δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εστω και με το χαρτινο μετρητη ολα πρασινα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν δεν μας πεις αριθμους,το οτι ειναι πρασινο δεν μας λεει κατι δυστοιχος...

Θελουμε τα παρακατω:

Αμμωνια

Νο2

Νο3

Link to comment
Share on other sites

πολυ φοβαμαι οτι εχει να κανει με τις βλενες του ψαριου...

στα χαρτινα τεστακια εκτος απ το οτι δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα ...

αν θυμαμαι καλα τα νιτρικα πρεπει να ειναι ελαφρως προς το ροζ..και αμμωνια ασπρο για να ειναι οκ και οχι

και οχι ολα πρασινα ...

και τωρα θα κανω μια ηλιθια ερώτηση αντιχλωριο χρισιμοποιεις ? η αντοιστρωφη οσμωση..?

Link to comment
Share on other sites

Τι φίτρο έχεις και πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο, να ξέρεις ότι θέλουν πολύ καλή φίλτρανση, τα Oscar, γράψε μας και τις ρουτίνες που ακολουθείς

Link to comment
Share on other sites

πολυ φοβαμαι οτι εχει να κανει με τις βλενες του ψαριου...

Οταν λες φοβασαι τι σημαινει αυτο? Να αρχισω να ανυσηχω και εγω?

Λοιπον το τεστ

NO3 : 10

NO2 : 0,5

GH : 7d

KH : 6d

PH : 7,2

CL2 : 0,8

Τεστ για αμμωνια δεν εχω

Φιλτρο εχω 1500 JBL

Αλλαγη νερου 50% καθε 15 μερες

Αντιχλωριο κλπ χρησιμοποιω τις JBL

Το ενυδρειο λειτουργει περιπου ενα μηνα

Έγινε επεξεργασία - Roslin
Link to comment
Share on other sites

Οξυγόνο στο νερό πως δίνεις με αεραντλία ή με ανατάραξη της επιφάνειας ?

Link to comment
Share on other sites

Οξυγόνο στο νερό πως δίνεις με αεραντλία ή με ανατάραξη της επιφάνειας ?

Exω μια διπλη αεραντλια με 2 αρκετα μεγαλες πετρες κ βαραει μπολικο

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα καλύτερα είναι να έχουμε μια εικόνα του ενυδρείο μια φωτογραφία, να δούμε πως είναι και τι μέγεθος έχουν τα ψάρια, πιστεύω επειδή είναι καινούργιο να είναι μικρά, πάντως να ξέρεις ότι είναι λίγα τα λίτρα σου για τα ψάρια που έχεις, όταν μεγαλώσουν τα Oscar και μεγαλώνουν πολύ γρήγορα σε σχέση με τα άλλα θα γίνει μάχη για να διεκδικήσει το κάθε ένα την περιοχή του και θα νικήσουν τα Oscar να το ξέρεις, τα καρχαριάκια μάλλον είναι το Silver shark ?

Τώρα εάν το ψάρι δεν έχει κάποια αρρώστια από εκεί που το πήρες, κάνε πιο συχνές αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 30 -40 %, τάιζε πολύ λίγο και βάλε και βακτήρια για την αμμωνία και την αεραντλία συνέχεια

Πάντως μερικά ψάρια πρέπει να φύγουν, εγώ θα κράταγα τα Oscar και τον pleco (γλύφτη).

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες φοβασαι τι σημαινει αυτο? Να αρχισω να ανυσηχω και εγω?

Λοιπον το τεστ

NO3 : 10

NO2 : 0,5

GH : 7d

KH : 6d

PH : 7,2

CL2 : 0,8

Τεστ για αμμωνια δεν εχω

Φιλτρο εχω 1500 JBL

Αλλαγη νερου 50% καθε 15 μερες

Αντιχλωριο κλπ χρησιμοποιω τις JBL

Το ενυδρειο λειτουργει περιπου ενα μηνα

Παλι καλα που ολα ειναι οκ και πρασινα..Το Νο2 πρεπει να ειναι 0.

Αντιχλωριο ριχνεις γιατι βλεπω cl2 0,8,νομιζω οτι αυτο ειναι το χλωριο.

Παρε τεστ αμμωνιας γιατι κατι δεν παει καλα.

Για τα τεστ στα χαρτακια στα ειπαν..

Link to comment
Share on other sites

Πηγα λιγο νερο στο petcity

Τρελλη αμμωνια ειχε το νερο

Μου εδωσαν ενα φαρμακο της sera

Για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα καλύτερα είναι να έχουμε μια εικόνα του ενυδρείο μια φωτογραφία, να δούμε πως είναι και τι μέγεθος έχουν τα ψάρια, πιστεύω επειδή είναι καινούργιο να είναι μικρά, πάντως να ξέρεις ότι είναι λίγα τα λίτρα σου για τα ψάρια που έχεις, όταν μεγαλώσουν τα Oscar και μεγαλώνουν πολύ γρήγορα σε σχέση με τα άλλα θα γίνει μάχη για να διεκδικήσει το κάθε ένα την περιοχή του και θα νικήσουν τα Oscar να το ξέρεις, τα καρχαριάκια μάλλον είναι το Silver shark ?

Τώρα εάν το ψάρι δεν έχει κάποια αρρώστια από εκεί που το πήρες, κάνε πιο συχνές αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 30 -40 %, τάιζε πολύ λίγο και βάλε και βακτήρια για την αμμωνία και την αεραντλία συνέχεια

Πάντως μερικά ψάρια πρέπει να φύγουν, εγώ θα κράταγα τα Oscar και τον pleco (γλύφτη).

Αυτη ειναι η φωτο, εβγαλα κ μερικα λουλουδια που ειχα

Οσο για την συνθεση των ψαριων θα κανω αυτο ακριβως που λες

post-57532-0-74296700-1383851380_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια κίνηση ακόμα να βγάλεις όλα τα ψεύτικα από μέσα, το ξέρω έχεις πληρώσει χρήματα γι' αυτά ( τα κάναμε όλοι αυτά τα λάθη στην αρχή) και βάλε αληθινά φυτά θα το εκτιμήσουν πολύ τα ψάρια σου, και φτιάξε τους κρυψώνες ώστε να μπορούν να κρύβονται όταν κάτι τα αγχώνει και θα έχεις ένα φυσικό περιβάλλον και υγιεί ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Τα Οσκαρ είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στα νιτρικά και την αμμωνία

Ως πρωην κάτοχος Οσκαρ αρκετών ετων σου Λεώ οτι με αυτό το ενυδρείο και τα ψαριά που έχεις μέσα πρεπει να κανεις αλλαγές νερου στο 50% ανα τρεις μέρες

Τώρα για τα συγκεκριμενα συμπτώματα και χωρίς να δω τίποτα μονο με αυτά που λες να ξέρεις οτι το Οσκαρ εχει αρχισει και δείχνει συμπτώματα της ασθένειας hole in the head στο έβαλα στα ξένα για να το ψαξεις στο ίντερνετ

Εύχομαι να κάνω εντελώς λάθος

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την αρχη ηθελα να βαλω φυσικα φυτα

Μου ειπαν στο μαγαζι ομως οτι αυτα τα ψαρια δε κανουν με αληθινα φυτα γιατι θα τα τρωνε……..%@#%$!$

Επισης, εκανα στον μηνα 2 φορες αλλαγη νερου 50% κ χτες που πηγα παλι στο μαγαζι, μου βαλανε χερι κ μου ειπαν 30% στο μηνα…το οποιο το βλεπω πολυ λιγο και εγω χωρις να εχω εμπειρια

Τα καρχαριακια μου πεθαναν παντως παρολο που εβαλα το φαρμακο που μου δωσανε. Ο Oscar ειναι ακομα "καπως"...

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς τα καταστήματα, κάνε αυτά που σου λέμε και δεν θα έχεις πρόβλημα, έχω ένα ενυδρείο full φυτεμένο με Oscar μεγάλα και δεν ακουμπάνε τίποτα, ποιος σου είπε ότι τα τρώνε, τα δικά μου Oscar γιατί δεν ακουμπάνε τίποτα, σε πληροφορώ ότι το βράδυ κοιμούνται μέσα στα φυτά, δες το

2013-10-30173840_zpsaaf72562.jpg

Βάζε βακτήρια συχνά, βάζε αντιχλώριο το Prime είναι πολύ καλό, και σταθερές ρουτίνες στις αλλαγές νερού (εβδομαδιαίες) και λίγο τάισμα στην αρχή μέχρι να δυναμώσει το φίλτρο σου και μην φοβάσαι τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το Sera toxivec δεν το λές και φάρμακο . Το καλύτερο φάρμακο είναι το καθαρό νερό όπως είπε ο Δήμος πιο πάνω :) .

Προφανώς είσαι άστρωτος που σημαίνει ότι δεν έχεις την σωστή βιολογία ώστε να μην έχεις αμμωνία και τα συναφή στο νερό σου .

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις μπολι απο καποιον συνχομπιστα και να το βαλεις στο φιλτρο σου,το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο γι αυτο εχεις αμμωνια στο φουλ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εκανα στρωσιμο 10 μερες μονο...

Θα κανω αυτο που λετε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς τα καταστήματα, κάνε αυτά που σου λέμε και δεν θα έχεις πρόβλημα, έχω ένα ενυδρείο full φυτεμένο με Oscar μεγάλα και δεν ακουμπάνε τίποτα, ποιος σου είπε ότι τα τρώνε, τα δικά μου Oscar γιατί δεν ακουμπάνε τίποτα, σε πληροφορώ ότι το βράδυ κοιμούνται μέσα στα φυτά, δες το

2013-10-30173840_zpsaaf72562.jpg

Βάζε βακτήρια συχνά, βάζε αντιχλώριο το Prime είναι πολύ καλό, και σταθερές ρουτίνες στις αλλαγές νερού (εβδομαδιαίες) και λίγο τάισμα στην αρχή μέχρι να δυναμώσει το φίλτρο σου και μην φοβάσαι τίποτα.

Τα αληθινα φυτα κανουν με αμμο? Βλεπω εχεις κατι αναμεσα σε αμμο και χαλικι που δε μπορω να διακρινω καλα

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εκανα στρωσιμο 10 μερες μονο...

Θα κανω αυτο που λετε παιδια

Το στρώσιμο νερού ή αλλιώς ωρίμανση νερού φίλε Roslin δεν έχει χρονικό όριο ( εγώ εδώ και ένα μήνα στρώνω το ενυδρείο μου ) .

Το αν το νερό σου είναι οκ για να βάλεις τα ψάρια που θές μέσα θα στο πούν οι μετρήσεις και μόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Τα αληθινα φυτα κανουν με αμμο? Βλεπω εχεις κατι αναμεσα σε αμμο και χαλικι που δε μπορω να διακρινω καλα

Χαλίκι μέτριο θα το έλεγα για να δένουν καλύτερα οι ρίζες τους, και στην άμμο πιστεύω να δέσουν, απλά τα Oscar παίζουν κάπως άγαρμπα για να αντέχουν τα φυτά, τα Oscar είναι λίγο ιδιότροπα ψάρια εάν δεν θέλουν ένα φυτό θα στο δείξουν ξηλώνοντας το ή στο σημείο που το έβαλες, άλλαξε μέρος και όλα καλά.

Θα σε βοηθήσουν στην διακόσμηση :lol2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...