Jump to content

Για 600Λιτρο Σαμπ Ή Εξωτερικο Φιλτρο?


nickst

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.σε κανα μηνα θα εχω μεγαλυτερο ενυδρειο απο 260 λιτρα που εχω θα παω στα 600.
για φιλτρανση τι προτεινετε σαμπ εσωτερικο η εξωτρικο φιλτρο?
αν κανω σαμπ και μπει μεσα θα χασω γυρω στα 40 λιτρα απο το ενυδρειο αλα δεν θα υπαρχει προβλημα απο θεμα διαρροης και τετοια.
στο 260 εχω κανει κολλητα με το ενυδρειο σαμπ ξεχωριστο αλλα μου επιασε μηκος αλλα 20 εκατοστα που στο 600 δεν με παιρνει και αναγκαστικα αν μπει θα πρεπει να μπει μεσα στην πλατη στο ενυδρειο.
η αλλη λυση ειναι εξωτερικο φιλτρο και εχω υποψην μου αυτο εδω
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3855
εχει καδο στα 12,2 λιτρα.αρα καμια 8-9 λιτρα siporax θα τα χωρεσει.
Το μονο που φοβαμαι ειναι στον καθαρισμο του μην εχουμε τπτ διαρροες αλλιως μια χαρα ολα δεν θα πιασει και χωρο στο ενυδρειο.
αν μπει εξωτερικο φιλτρο.
καθε ποτε θα πρεπει να το καθαριζω αυτο?εννοω υαλοβαμβακα που θα εχει μεσα...απο θεμα φλατζα ανοιξε κλεισε μην υπαρξει διαρροη.


Link to comment
Share on other sites

Δεν σε παίρνει φίλε μου για εξωτερικό sump? ΘΑ σου λύσει τα χερια και αν γίνει σωστά δεν υπάρχει φόβος για διαρροές!

Τι διαστάσεις θα έχεις το 600άρι?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε το σαμπ ειναι το καλυτερο που εχεις να κανεις οταν μιλαμε για τοσα λιτρα νερου,εχει πολλα θετικα και ελαχιστα αρνητικα....θα εχεις μεγαλυτερο ογκο βιολογικου υλικου εκει θα κρυβεις ολα τα τσιτσιμπλικια του εξοπλισμου θα αυξησεις και αλλο τα λιτρα σου και γενικα σου λυνει τα χερια...εγω στα 700 εχω 4 φιλτρα να δουλευουν και ειναι βασανο..το μετανιωσα που δεν πηγα εξαρχης σε σαμπ...

επισης 12-13 λιτρα βιολογιας ειναι λιγα θεωρω για αυτα τα λιτρα και στανταρ θα θες αργοτερα και αλλα φιλτρα...αρα και αλλα λεφτα....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε,τι ψαρια θα εχεις μεσα,παντως εαν αποφασισεις για εξωτερικο,με αυτο δεν εισαι καλυμενος,θα χρειαστεις τουλαχιστον ακομα ενα μικροτερο εαν δε σε περνει οικονομικα για το ιδιο,

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.
οχι δεν θελω εξωτερικο σαμπ.εσωτερικο θα κανω...
12-16 λιτρα siporax ειναι λιγα για 615λιτρα ενυδρειο?
ειπαμε ρε παιδια...το siporax πιανει τεραστια επειφανεια βιολογιας απο οσο γνωριζω.και στωρα στο σαμπ που εχω 5 λιτρα στα 260 λιτρα ενυδρειο δεν ειχα ποτε προβλημα οσα και ψαρια να ειχα στο ενυδρειο.με σωστες αλλαγες νερου εννοω.
το ενυδρειο θα ειναι 160Χ55Χ70
θα βαλω μαλλον geophagus surinamensis τωρα ποσα κομματια δεν ξερω θα μου πουνε οι πιο εμπειροι σε αυτα τα ψαρια και κανα δυο πλεκο L-190

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις 2 εσωτερικά, ένα σε κάθε άκρη, στο πίσω μέρος.

Δηλαδή με διαστάσεις: 15 πλάτος * 20 μήκος * 70 ύψος=21 λίτρα * 2 σαμπ=42 λίτρα.

Απλά θα χρειαστείς 2 κυκλοφοριτές που ίσως και να είναι καλύτερα αφού θα έχεις πιο σφαιρική κυκλοφορία χωρίς "νεκρά" σημεία.

Link to comment
Share on other sites

για ένα εννιαίο σκέφτηκα να κάνω φίλε μου και να βάζω την αντλία να πετάει προς το μήκος του ενυδρείου ώστε να γίνται σωστή κυκλοφορλία του νερού.
επίσης αν με παίρνει λέω να το κάνω 170 σε μήκος ώστε να βγει 650 λίτρα ας πούμε και με το σαμπ μέσα να είναι 600 πες.θα δω αν και για 40 λίτρα που θα πιάσει δεν χάθηκε και ο κόσμος πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Απλά έτσι πως σου λέω εγώ δεν θα "χάσεις" όλη την πλάτη σου. Αν το κάνεις 170 και βάλεις το σαμπ στη μια πλευρά (10*55*70=38 λίτρα) τότε οκ. Απλά δεν θα έχεις την ίδια κυκλοφορία που θα είχες με 2 κυκλοφοριτές. Εσύ ξέρεις τι σε βολεύει, εγώ απλά σου δίνω επιλογές. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοειται και σε ευχαριστω για αυτο και αλλωστε ζητησα γνωμες.
γιατι θα χάσω την μία πλευρά?
στην πλάτη θα κολλήσει απλά για 40 εκατοστά μήκος που θα τοποθετηθεί το σαμπ θα έχει πλατος για κολύμπι 40 εκατοστά και στο υπόλοιπο ενυδρείο κανονικά 55 πόντους πλάτος...θα βάλω αντλία 1200 L/H μπορεί και μεγαλύτερη.
κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω.στα 600 λίτρα ας πούμε πόσα ψάρια Geophagus surinamensis μπορούνε να μπούνε ώστε να μείνουν και μακροπρόθεσμα χωρίς να χρειαστεί να αφαιρέσω μερικά μεγαλώνοντας τα.πλέκο μπορούνε να μπούνε μαζί με αυτά?αν ναι πόσα και ποιά είδη?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταλάβει που θα μπει το σαμπ. :ph34r: χαχαχαχαχαχααχαχχααχ!!!

Πες μου λίγο τις διαστάσεις που σκέφτεσαι να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

χαχα το σαμπ θα γινει 40cm μηκος 15 βαθος και οσο θα ειναι το ενυδρειο θα γινει και αυτο περιπου πες 68cm
οπως βλεπεις το ενυδρειο θα κολληθει απο αριστερα γωνια οπως το βλεπεις το σαμπ απο μπροστα με 40cm μηκος καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

ετσι θα μπει σαν αυτο αλλα θα γινει εξω το σαμπ και μετα θα κολληθει στην θεση αυτη οχι οπως στην φωτο που απλα κολλησε μια γωνια με χωρισματα.

http://img205.imageshack.us/img205/1867/24042012084.jpg

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχαα!!! Οκ τώρα το πιασα φίλος!! Μια χαρα ακούγεται.

Σκέψου λίγο τα στάδια που θα χωριστεί(για παράδειγμα:1ο στάδιο σφουγγάρια, 2ο βιολογία και 3ο αντλία επιστροφής και θερμοστάτης) και μετά υπολόγισε τα λίτρα της βιολογίας. Αν δεις οτι σου φτάνουν προχώρα.

Αν σκεφτείς να το κολλήσεις έξω, θα σε δυσκολέψει λίγο καθώς λόγο της σιλικόνης του ενυδρείου δεν θα "πατήσει" καλά το σαμπ στη γωνία και ενδέχεται να έχεις κενό ανάμεσα σε σαμπ και ενυδρείο.

Η φώτο είναι από δικιά μου κατασκευή και οι κάτω γωνίες στα τζάμια του σαμπ έχουν κοπεί για αυτό ακριβώς τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

χαχα το γνωρίζω ότι είναι δικιά σου.
θα μπεί λογικά και ένα τσαμάκι κάτω από το σαμπ όσο πάχος θα είναι και οι κόντρες για να έρθει στο ίδιο υψος και να πατήσει καλά.μετά τα κενά θα καλυφθούν με σιλοκόνη.
βιολογία γύρω στα 8-9 λίτρα siporax θα πάρει.πιστεύω είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το φτιαξω εξω.μπορει να το δωσω να το κανουν αλλου και να το παρω ετοιμο.Την βαση θα κανω εγω σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

για να μην χασω χωρο απο το ενυδρειο σκεφτομαι για ενα εξωτερικο φιλτρο.
αυτα τα δυο εχω στο νου μου.

FLUVAL G6 FLUVAL FX5

ποιο απο τα δυο προτεινεται?θα καλυψει το 600λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις 2 εσωτερικά, ένα σε κάθε άκρη, στο πίσω μέρος.

Δηλαδή με διαστάσεις: 15 πλάτος * 20 μήκος * 70 ύψος=21 λίτρα * 2 σαμπ=42 λίτρα.

Απλά θα χρειαστείς 2 κυκλοφοριτές που ίσως και να είναι καλύτερα αφού θα έχεις πιο σφαιρική κυκλοφορία χωρίς "νεκρά" σημεία.

Σε αυτο που σου λεει ο Σταθης, ειναι μια πολυ καλη λυση. Μπορεις να βαλεις 2 μικρους 700αριδες.

Τωρα για τα λιτρα αυτα θα πρεπει να βαλεις 2 εξωτερικα, εαν γινει κατι στο ενα να υπαρχει το αλλο.

Σε αυτα τα φιλτρα που λες θα διαλεγα το FX5.

Τωρα δες ενα λινκ για τα ψαρια

http://diszhal.info/english/cichlids/en_Geophagus_surinamensis.php

Link to comment
Share on other sites

Δεν με παιρνει οικονομικα για δυο εξωτερικα...αν δεν μπορεσω οικονομικα να παρω καποιο εξωτερικο θα παω σε σαμπ εσωτερικο αναγκαστικα...
αν και κανεναν δεν εχω ακουσει να πει οτι εβγαλε προβλημα το FX5 fluval

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι το fx5 για τα λεφτα του αρκετα καλο και δυνατο 2 χρονια που το εχω, αλλα θα χρειαστεις και ενα δευτερο αργοτερα...αν σε επερνε για το 2080 βεβαια θα ηταν ακομα καλυτερα αλλα παει πολλα....

Link to comment
Share on other sites

γιατι θα χρειαστω δευτερο φιλε μου?
και σαμπ να κανω πανω απο 8-9 λιτρα siporax δεν προκειται να βαλω...
για αυτο τι εχεις να πεις? το βρισκω λιγο πιο ακριβα απο το fluval.

http://www.aquael.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=133%3Afiltry-unimax&catid=48%3Afiltry-zewntrzne&Itemid=323〈=en

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξερω αδερφε και δεν μπορω να εχω γνωμη, αλλα αποτι ειδα εχει μικροτερη ροη σε σχεση με το fluval που εχει 3500 λιτρα την ωρα επισης στο fluval εγω οτι χρειαστεικα απο ανταλλακτικα τα βρηκα αμεσως με αυτο δεν ξερω τι παιζει αλλα σιγουρα δεν ειναι το ιδιο εμπορικο. ακομα και σε περιπτωση που θελησης να το πουλησεις το fluval θα το δωσεις αμεσως εχει ευκολη σχετικα συντηρηση και αν βγαλεις και καποια απτα σφουγγαρια του θα διπλασιασεις τη βιολογια σου εγω ψηφιζω fluval :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει 3500λ/ω ομως ειναι και πολλα πιστευω για ενα 600λιτρο αν σκεφτεις οτι το φιλτρο εχει φτιαχτει για 1500 λιτρα νομιζω.
εσυ δλδ εισαι ικανοποιημενος?
με το θεμα φλατζας ειχες ποτε προβλημα για διαρροη?αυτο ειναι που φοβαμαι μονο.
απο αρνητικα εχω ακουσει μονο για ηχο οταν δουλευε λογο αερα μεσα...αλλα μονο για αυτο.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1451

αυτο το εχεις δει απο κοντα?λεει τπτ?
δεν ξερω ομως αν ειναι μαζι με τα βιολογικα η οχι.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω αλλα θα σου φανει περιεργο στο 700αλιτρο που εχω δουλευουν 4 φιλτρα, το fx 5 με 3500λιτρα ονομαστικα 2 fluval 405 απο 1500 το καθενα και ενα 2215 με γυρο στα 600 αν θυμαμαι καλα και παλι τα πραγματα ειναι χαλαρα..για του λογου το αληθες οποτε θες περνας για καφεδακι να το δεις και απο κοντα...με την φλαντζα δεν ειχα ποτε θεμα ασε που ειναι και αρκετα φθηνη κατω απο δεκαρικο τωρα οσο αναφορα το θορυβο απο αερα ισα ισα που εχει συστημα και κανει μονο του αυτοματα εξαερωση και θα το χαρακτηριζα εως και αθορυβο...το eheim ειναι eheim αυτο και μονο φτανει αλλα το θεωρω λιγο για τα λιτρα σου αν πηγενα σε eheim θα κοιτουσα το 2080 μονο..

Link to comment
Share on other sites

αν με φερει προς αθηνα ο δρομος θα σου ερθω για καφεδακι να σαι καλα φιλε μου. :-)
γιατι δεν κανει και το eheim που σου εδειξα?πολυ πιο μεγαλο καδο απο το fluval εχει αν δεν κανω λαθος και ειναι και τα δυο για 1000+λιτρα ενυδρειο.?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...