Jump to content

Για 600Λιτρο Σαμπ Ή Εξωτερικο Φιλτρο?


nickst

Recommended Posts

το 2080 ειναι πολυ πιο κατωτερο απο οτι βλεπω κι σε λιτρα καδου και σε κυκλοφοριας σε σχεση με του 2260.γιατι το προτεινεις ως καλυτερο φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα πως εισαι λιγα χιλιομετρα μακρια...οποτε σε φερει ο δρομος παντως περνας για καφε η μπυριτσα :bigemo_harabe_net-64: το eheim δεν ειπα πως δεν κανει αλλα πως το θεωρω λιγο σε ροη με βαση αυτα που εχω δει, βεβαια απο βιολογια εισαι super αλλα απο οσο ξερω αυτη η τιμη ειναι σκετο αρα και οικονομικα πας μακρια..επισης στο fluval μπορεις να βγαλεις καποια απτα σφουγγαρια του και να διπλασιασεις σχεδον το χωρο του βιολογικου το ιδιο εχω κανει και εγω..

Link to comment
Share on other sites

το 2080 ειναι best seller... εχουν γινει αμετρητες κουβεντες γυρο απο αυτο ειναι καλυτερο λειτουργικα καιει ελαχιστα σε ρευμα σε σχεση με το 2260 που καιει πιο πολυ ακομα και απτο fx5 και για καποιο λογο κιολας τυχαινει να ειναι και ακριβοτερο απτο ανωτερο αδελφακι του το 2260....

Link to comment
Share on other sites

αν βγαλεις σφουγγαρια ομως θα καθαριζει σωστα?
με βαση τον κατασκευαστη εννοω.
υαλοβαμβακα βαζεις εσυ?
και αν βγαλεις οπως λες σφουγγαρια ποσα λιτρα siporax χωραει περιπου?
σε εχω ζαλισει σορι χαα

Link to comment
Share on other sites

καθολου δεν με ζαλιζεις εχει 3 επιπεδα απο 2 σφουγγαρια το καθε επιπεδο κυκλικα γυρο απτη βιολογια εγω εχω αφησει μονο αυτα που ειναι στην εισαγωγη του νερου και λιγο ενυδρειακο βαμβακι στην εξοδο και ειμαι κομπλε το οποιο και αλλαζω μολις δω την ροη να πεφτει....χωραει αρκετα περισσοτερα σχεδον τα διπλα αλλα εγω δεν εχω μονο siporax αλλα και ελαφροπετρα και αστερακια τις api για ποικιλια...

Link to comment
Share on other sites

φιλε montiliani σκεφτομαι να παρω το fluval fx5 τελικα και στην μεση να βγαλω αυτα που εχει και να το γεμισω siporax.ξερεις ποσα λιτρα χωραει στα κεντρα μεσα συνολικα των καλαθιων?
ειδα οτι βγηκε και το fx6 αξιζει λες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε περνει πολυ πραμα ακριβως δεν θυμαμαι να σου πω εγω γεμισα δυχτακια siporax και ελαφροπετρα και ειμαι κομπλε και οπως σου εγραψα απο σφουγγαρια αφησα μονο αυτα στην εισαγωγη του νερου και λιγο ενυδρειακο βαμβακι πριν την εξοδο τωρα για το fx6 που λες δεν εχω ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

αξιζει δλδ το fx5 που εχεις?
δεν πιστευω να μου τα κανει πλυντηριο στο ενυδρειο μεσα απο την πολυ ροη?χαχα
να παρω μαζι λες και φλατσα για το καπακι να εχω αν τυχον ποτε τυχει τπτ?για να μην μεινω και χωρις φιλτρο?
τι προτεινεις εσυ που το εχεις καιρο?
και καθε ποσο να το ανοιγω για καθαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

για μενα αδερφε ειναι value for money αγορα απο καθε αποψη δεν το μετανιωσα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,πλυντηριο και 2 να εβαζες δεν θα στο εκαναν ακουγονται πολλα τα 3500 την ωρα αλλα αυτο στην πραξη διαφερει θα το δεις και μονος σου τωρα οσο αναφορα την φλαντζα επειδη δεν εισαι αθηνα καλου κακου να εχεις μια καβαντζα αν βρεις παρτην δεν ειναι ακριβη, βεβαια με λιγη συντηρηση καθε φορα που το ανοιγεις εγω πχ το περναω με λιγη βαζελινη θα εισαι κομπλε...εγω το ανοιγω σε καθε αλλαγη νερου για να αλλαζω το βαμβακι, οταν δεν εβαζα βαμβακι το ανοιγα καθε διμηνο..

Link to comment
Share on other sites

απλα επειδη στο 260λιτρο εχω σαμπ τωρα και αντλια 1000λ/ω δεν χανει απο καπου σε αποδοση για αυτο μου φαινονται πολλα τα 3500 επειδη βλεπω πως παει η δικια μου στα 1000.αλλα να μου πεις αυτοι αλλα λενε και αλλ ειναι στην πραγματικοτητα με σωληνες υλικα κτλ

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λες ειναι, αλλα αλλο τα 260 και αλλο τα 600 ειναι τα διπλα και βαλε..

Link to comment
Share on other sites

ναι για αυτο σκεφτομαι θα κουναει το νερο?γιατι θα γινει 165 μαλλον το ενυδρειο σε μηκος με 160 θα δω αναλογα τον χωρο που θα εχω.με βλεπω να χρειαστω και κυκλοφορητη

Link to comment
Share on other sites

χαλαρα πραγματα, αν δεις οτι σου χρειαζεται και κυκλοφορητης βαλε αναλογα βεβαια και τα ψαρια που θα φιλοξενισης και την αναγκη τους σε μικρη η μεγαλη ροη....

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα αδερφε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...