Jump to content

Νεο Ενυδρειο Malawi


math01141

Recommended Posts

Καπάκι προτείνω να βάλεις , για να έχεις και λιγότερες απώλειες σε θερμότητα και σε νερό από την εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

Oι κιχλίδες αντέχουν στην παραπάνω ζέστη(προσωπικά σε εμένα άντεξαν μέχρι και στους 29 το καλοκαίρι.

Οπότε πάς σε κατασκευή καπακιού. Παίρνεις κόντρα πλακές θαλάσσης, το επεξεργάζεσαι, φτιάχνεις το κουβούκλιο, φτιάχνεις και 3,4 τρύπες απο την πίσω μεριά να προσαρμόσεις ανεμιστηράκια(είναι μαστ πλέον και για σένα και τα ψάρια σου), και μόλις τελειώσεις την τροποποίηση το στοκάρεις και μετά το ξύνεις να φύγουν οι γωνίες και οι θρόμβοι. Αφού τελειώσει, το βάφεις. 2,3 χέρια αδιάβροχο(δεν θυμάμαι το όνομα. Κλείνει τους πόρους του ξύλου πάντως για την υγρασία) και 2 χέρια βαφή. Και είσαι έτοιμος! Δοκιμασμένα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις τις κόντρες σαν βάση και να πατήσουν πάνω τους κόντρα πλακέ. Θα είναι πολύ εύκολο και φθηνό να γίνει. Το φωτιστικό μπορεί να γίνει κρεμαστό ή με βάση. Αν κάνεις καπάκι, το φωτιστικό θα μπορεί να μπει μέσα.

Εσύ διαλέγεις. :)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κατω πρεπει να ειναι η σταθμη για να υπαρχει ασφαλεια?

Δεν υπαρχει περιπτωση οσο και κατω να ειναι η σταθμη,στην περιοδο αναπαραγωγης ,να μην πεταχτει εξω καποιο που θα φοβηθει.Σε μενα κατα καιρους με τρομαζουν απο τον γδουπο που κανουν ,οταν πηδανε,για να ξεφυγουν καποιον επιβητορα.

Link to comment
Share on other sites

Ο τροπος που θα το κολησω ειναι οπως στο ποιο κατω σχεδιο.

https://www.dropbox.com/s/uqqj4yhr1mexpi5/Screenshot%20from%202013-11-08%2015f%3A50%3A06.png

Το μπροστα μερος θα ακουμπα στο παλι της βασης ενω τα πλαινα θα ειναι πανω στην βαση και μεσα απο την μπροστα βιτρινα.

Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρειο εννοεις φανταζομαι.Γιαμενα ο καλυτερος τροπος ειναι τα μεγαλα ενυδρεια να κολλιουνται περιμετρικα της βασης,γιατι

1)δεν τραβα ολο το βαρος η βαση

2)δημιουργειται η πρωτη κοντρα στον πατο.

3)ειναι πολυ πιο ευκολο στην κολληση

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το ενυδρείο είναι. Κάπου είχα δει αυτός είναι ο ιδανικός τρόπος αλλά δεν ξέρω που το είχα δει.

Link to comment
Share on other sites

Για το ροντε τι λέτε? Να το κάνω? Θα είναι εντάξει οι κολλήσεις μετά ή θα φαίνονται κάπως?

Link to comment
Share on other sites

Οσα λεφτα θα δωσεις για τα γυαλια,αλλα τοσα θα δωσεις περιπου και για το ρονταρισμα,που εκτος απο αισθητικη,δεν παιζει καμια σημασια στην κατασκετη.Αν σε ενοχλει παααρα πολυ το απλο τροχισμα,ρονταρε μονο τις 2 καθετες πλευρες της οθονης,γιατι ουσιαστικα μονο αυτες θα ειναι ορατες.

Link to comment
Share on other sites

Γωνίαζει καλύτερα το τζαμί έχω ακούσει. 20 ευρώ επιπλέον είναι το κόστος μου έχει κάνει πολύ καλή τιμή ο τζάμας.

Link to comment
Share on other sites

Σε 50 εκατοστα υψος , 60 πλατος και 130 μηκος και 10 χιλιοστα τζαμι μπορω να παω σε κοντρες μονο κατω?

Link to comment
Share on other sites

Σε 50 εκατοστα υψος , 60 πλατος και 130 μηκος και 10 χιλιοστα τζαμι μπορω να παω σε κοντρες μονο κατω?

Xωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ναι μπορείς. Βασικά και κάτω κόντρες μπορείς να μην βάλλεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εκανα 50 υψος για αυτο το λογο. Ελπιζω να μην το μετανοιωσω...

Τα τζαμια για 130χ60χ50 μαζι με 4 κοντρες για κατω 130χ10 και 40χ10 ολα ρονταρισμενα και 10 χιλλιοστα μου πηγαν 120 ευρω.

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Βαλε κοντρες και πανω και κατω!

Οριακα ειμαι ή θα εχω προβλημα σιγουρα? Το λεω γιατι οπως το εγραψες φαινεται σαν να ειναι αυτονοητο οτι χρειαζονται εκει κοντρες.

Μια κεντρικη κοντρα (60 ποντους) ή 2 κατα μηκος του 130 λες?

Ποσα χιλιοστα επρεπε να το κανω για να μην βαλω κοντρες στα 50 εκ υψος?

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Ο ογκος νερου ειναι αρκετος,καθως και το μηκος αλλα και το βαθος επισης.Κοντρες εννοω περιμετρικα.

Link to comment
Share on other sites

Η διάσταση που μας δείχνει τι πάχος τζαμιού να βάλουμε είναι το ύψος. Με 10ρι τζάμι και 50 ύψος μπορείς και χωρίς κόντρες.

Και για του λόγου το αληθές http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium βάζουμε διαστάσεις 130 60 50 και βάζουμε απο δίπλα συντελεστή 4 που είναι very safe και απο κάτω βγάζει τζάμι 10ρι. Στο safe βγάζει τζάμι 8ρι και 9ρι που σημαίνει ότι θέλει κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω δει και εγω αλλα δεν λεει καπου για κοντρες.

Υπαρχει και ενα προτυπο γερμανικο που και αυτο βγαζει 10 mm χωρις κοντρες.

https://www.dropbox.com/s/v2ipxbzz0j8ttqu/DIN%2032622%20%28%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%87%D0%B5%D1%82%20%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0%20%D0%B4%D0%BB%D1%8F%20%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%83%D0%BC%D0%B0%29.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η διάσταση που μας δείχνει τι πάχος τζαμιού να βάλουμε είναι το ύψος. Με 10ρι τζάμι και 50 ύψος μπορείς και χωρίς κόντρες.

Και για του λόγου το αληθές http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium βάζουμε διαστάσεις 130 60 50 και βάζουμε απο δίπλα συντελεστή 4 που είναι very safe και απο κάτω βγάζει τζάμι 10ρι. Στο safe βγάζει τζάμι 8ρι και 9ρι που σημαίνει ότι θέλει κόντρες.

Η θεωρια απο την πραξη απεχει πολυ.Παρα πολυ ομως!!!

Έγινε επεξεργασία - TAN
Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει ποιος θα κυκλοφορει με τη σφουγγαριστρα στα χερια ......

Εκτος απο το ''οπτικο'' προβλημα δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το ''κακο'' με το να μπουν κοντρες σε ενα diy ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εμενα Παναγιωτη με λενε και επειδη εγω θα κυκλοφορω με την σφουγκαριστρα στο χερι διαφωνηστε λιγο ακομα παρακαλω...

Μην με αναγκασετε να κανω καμια τρελη πατεντα ωστε να εχω και να μην εχω κοντρες....

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...