Jump to content

Pleco Να Αγορασω?


nikolas makris

Recommended Posts

παιδια μπορειται να μοθ πειται αν μπορο να βαλω στο 80 λτ ενδρειο μου Pleco εχει αμο πολεσ πετρεσ ενα οσκαρ ενα παπαγαλοπσαρο και μερικεσ αφρικανικεσ κιχλιδεσ τι να κανω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην εχεις κανει μια ωραια ψαροσουπα με ψαρια που δεν ταιριαζουν μεταξυ τους και που το μεγεθος που γινονται δεν κανει για το ενυδρειο σου.καλυτερα μην βαλεις αλλο ψαρι μεσα και δες τα προφιλ των ψαριων που εχεις να δεις τι θα κανεις με τα ηδη υπαρχοντα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου μαλλον θα πρεπει να βγαλεις και οχι να βαλεις απ`οτι βλεπω εχεις ψαρια που πρωτον γινονται τεραστια οπως το oscar και ζουν σε διαφορετικες παραμετρους νερου οι αφρικανες θελουν σκληρο νερο και τα υπολοιπα μαλακο καλο θα ηταν να εδινες ολα τα ψαρακια πισω για να μην ταλαιποριουνται σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο και με συμβουλες απ`τα παιδια του forum να φτιαξεις ενα σωστο και υγιεις ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Ενα Όσκαρ θέλει καμία 300αριά μη σου πω και παραπάνω, λίτρα. Απο εκει και πέρα, σκέψου πολυ καλά τι θα κάνεις. Θα συμφωνήσω οσο αφορά την ψαρόσουπα και με όσα λέει ο sailor αλλα θα διαφωνήσω στο "...μη βάλεις άλλο ψάρι" και θα πω "πρέπει να τα βγάλεις όλα".

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

από περιέργεια αν και θα ανάψω αίματα...

πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου και σε τι κατάσταση είναι τα ψάρια?

και αν κάνεις μετρήσεις ρουτίνες

αν δε σου κάνει κόπο απαντάς.

Link to comment
Share on other sites

από περιέργεια αν και θα ανάψω αίματα...

πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου και σε τι κατάσταση είναι τα ψάρια?

και αν κάνεις μετρήσεις ρουτίνες

αν δε σου κάνει κόπο απαντάς.

Σε τι κατασταση περιμένεις να ειναι τα ψάρια?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς δεν κανει τίποτα για το ενυδρείο σου!

Να κάνω μια ερώτηση?Σου πρότεινε κάποιος να τα βάλεις όλα αυτά?η απο μονος σου?

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, στην ερώτηση σου η απάντηση είναι όχι, μην βάλεις κανένα βυθόψαρο στο ενυδρείο σου για την ώρα.

Τα ήδη υπάρχοντα ψάρια είναι ασύμβατα μεταξύ τους και δεν κάνουν και για τα λίτρα σου.

θα σου πρότεινα να κάνεις ριζικές αλλαγές.

Το καλύτερο θα ήταν να δώσεις τα υπάρχοντα και να διαλέξεις κάποια που αφενός να ζουν στις συνθήκες των νερών σου και αφετέρου δεν θέλουν πολλά λίτρα όπως τα υπάρχοντα.

Καλή συνέχεια.

θα παρακαλέσω όλους τους φίλους που θέλουν να βοηθήσουν τον συνχομπίστα μας, να μην τον αποπάρουν για τα λάθη,

αλλά να τον βοηθήσουμε να δημιουργήσει ένα υγιές ενυδρειόκοσμο!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βρείς το προφίλ του κάθε ψαριού που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου και να διαβάσεις πόσα λίτρα χρειάζεται το κάθε ψάρι, τότε θα καταλάβεις μόνος σου τα λάθη που έχεις κάνει

Εδώ μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες

http://www.seriouslyfish.com/species/astronotus-ocellatus/

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κάνεις μια παρουσίαση του ενυδρείου;

καταρχήν καλό είναι να διαβάσεις και να αποφασίσεις τι θέλεις να έχεις και μετά να χρησιμοποιήσεις ως βάση το ψάρι που μπορείς να κρατήσεις για τα λύτρα σου και να αναπτύξεις τα υπόλοιπα. Κάνε μετρήσεις έστω και με στικ (στο ολότελα καλή και η Παναγιώτενα!) . Ότι χρειαστείς ρώτα αλλά μελέτησε κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, στην ερώτηση σου η απάντηση είναι όχι, μην βάλεις κανένα βυθόψαρο στο ενυδρείο σου για την ώρα.

Τα ήδη υπάρχοντα ψάρια είναι ασύμβατα μεταξύ τους και δεν κάνουν και για τα λίτρα σου.

θα σου πρότεινα να κάνεις ριζικές αλλαγές.

Το καλύτερο θα ήταν να δώσεις τα υπάρχοντα και να διαλέξεις κάποια που αφενός να ζουν στις συνθήκες των νερών σου και αφετέρου δεν θέλουν πολλά λίτρα όπως τα υπάρχοντα.

Καλή συνέχεια.

θα παρακαλέσω όλους τους φίλους που θέλουν να βοηθήσουν τον συνχομπίστα μας, να μην τον αποπάρουν για τα λάθη,

αλλά να τον βοηθήσουμε να δημιουργήσει ένα υγιές ενυδρειόκοσμο! συμφωνω και επαυξανω....και οχι μονο για τον συγκεκριμενο συνχομπιστα.......καθε φορα που καποιος ρωταει κατι στο φορουμ γινεται το ιδιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτόν τον διώξαμε..χεχε

Είναι κανεις άλλος;

Καταλαβαίνω ότι πολλά (λόγω εμπειρίας και λόγω του ότι τα έχετε ίσως χιλιοαπαντήσει) σας φαίνονται εξωφρενικά (που είναι δεν σας αδικώ), αλλά μην πιάνετε και τον κόσμο από την μύτη.

By the way, καμία καλή συνατγή για ψαρόσουπα;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδια, ποιος τον αποπήρε τον άνθρωπο; Είδατε κάποιον να του τη λέει στα παραπάνω σχόλια; Ακριβώς επειδη προσπαθούμε όλοι να τον βοηθήσουμε ώστε να κάνει κάτι σωστο, του επισήμανε τα λάθη του (τα οποία ειναι τραγικά) με κόσμιο τρόπο. Αν μας απαντήσει, προκειμένου να δούμε τη δική του άποψη και τις σκέψεις του όλα θα γίνουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε Safarpn και συ αν ήσουν αρχάριος και σου την πέφταν όλοι μαζί με ψαρόσουπες και διατυπώσεις "σε τι κατάσταση περιμένεις να είναι τα ψάρια;" μάλλον θα τρόμαζες. (Όχι ότι έχουν άδικο τα παιδιά! Αλλά σκέψου να μπείς πρώτη φορά π.χ. να οδηγήσεις και να σου πούν φλάς δεν βγαζεις, το φρένο πως το πατάς έτσι, πάρε βοϊδάμαξα καλύτερα, τον καθρέφτη τον κοίταξες; πως περιμένεις να μην τρακάρει; Θα οδηγούσες; Μάλλον θα σταμάταγες εκει και θα πήγαινες με τα πόδια...)

Link to comment
Share on other sites

επειδή την κατάσταση των ψαριών την ρώτησα εγώ.

περιμένοντας απάντηση του τύπου ζωηρά ή νωχελικά στο βυθό, όπως και τις μετρήσεις από περιέργεια επειδή ακούω συνέχεια τα λίτρα είναι λίγα και τα ψάρια ασυμβίβαστα.

ώστε να δω το αποτέλεσμα.

και δεν έκανα πουθενά δυσμενές σχόλιο ή κριτική αν έκανε σωστά ή λάθος.

αυτό είναι ατομική απόφαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω εγώ εκ μέρους του γιατί μόλις ειδοποιήθηκα από την μητέρα του και με εκνεύρισε που καταφέρατε να πληγώσετε τον 13 χρονών(και φυσικά είναι μικρός) και πολύ ευαίσθητο ξάδελφο μου να ξεσπάσει τα κλάματα.Μπράβο!Συγχαρητήρια!Να το συνεχίσετε για να πάει πιο πίσω το φόρουμ.

Πρώτον κανένας μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι τέλειος!Έχω συμβουλεύσει πάρα πολλούς γνωστούς μου σχετικά με τα ενυδρεία αλλά ελάχιστοι ακολούθησαν τις συμβουλές μου ενώ οι υπόλοιποι θέλανε να έχουν διάφορα ψάρια και μπράβο τους!Δικαίωμά τους!Ποιος είμαι εγώ για να κρίνω τους άλλους και να τους απειλώ με ότι να'ναι δικαιολογίες?Εγώ αν δεν είχα μικρός γυάλες με χρυσόψαρα και μονομάχους μέχρι τώρα δεν θα είχα το ινδικό χοιρίδιο που λατρεύω και αγαπάω,καναρίνια,καρδερίνες,δεν θα έπαιρνα το ferret που περιμένω και φυσικά δεν θα είχα ασχοληθεί με τα ενυδρεία.Άρα ο καθένας κάνει ότι θέλει και είναι καθαρά δική του επιλογή χωρίς να επηρεάζεται από τους άλλους.

Δεύτερον πρέπει να μάθουν οι περισσότεροι να δίνουν συμβουλές και μέχρι εκεί φτάνει.Ο ιδιοκτήτης του ενυδρείου είναι αυτός που θα αποφασίσει το τι θα βάλει μέσα.Ολόκληρο τον Αύγουστο του έδινα συμβουλές αλλά δυστυχώς ο νικόλας ήθελε μεγάλα ψαράκια και ήξερε ότι το ενυδρείο είναι μικρό.Και όταν ξαναπήγα στο χωριό έμαθα ότι πήρε ένα όσκαρ,παπαγαλόψαρο και 2 αφρικάνες δεν έχω ιδέα ποιες είναι και ποια ήταν η συμβουλή μου :" Παιδί μου έχεις βάλει ότι να'ναι ψάρια( και δυστυχώς ακατάλληλα για τα λίτρα ενώ ξέρω ότι σου αρέσουν τα μεγάλα ψάρια αφού κι εμένα μου αρέσουν τα σαλάχια και θέλω να κάνω ένα ενυδρείο γι'αυτά.Επίσης είναι καθαρά δική σου επιλογή γιατί είσαι μικρός και δ΄ύσκολα κατανοείς τις παραμέτρους του νερού και άλλα τέτοια και ξέρω ότι κάποια στιγμή θα ασχοληθείς σοβαρά με τα ενυδρεία." Και πάντως είμαι 100% σίγουρος ότι αργότερα θα ασχοληθεί σοβαρά με τα ενυδρεία και θα έχει ενυδρεία σαν αυτά που βλέπουμε εδώ.Προς το παρόν μην περιμένετε τίποτα από αυτόν.Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω ότι το στήσιμο του ενυδρείου είναι καταπληκτικό με πέτρες και άμμο θα του προτείνω κάποιες ψαροσυνθέσεις το απόγευμα μπας και μαγευτεί από τα μικρά ψαράκια που μόλις σκέφτηκα αλλά και πάλι δική του επιλογή.Πάντως το χωριό μου δεν έχει καν πετ σοπ και φυσικά στην Δράμα τα πετ σοπ είναι ότι να'ναι και φέρνουν συνεχώς τα ίδια ψάρια με αποτέλεσμα λίγες επιλογές.Έτσι του είπα να σκεφτεί αν θέλει να αλλάξει την ψαροσύνθεση του να μαζέψει λεφτά και να έρθει θεσσαλονίκη να τριγυρίσουμε σε όλα τα πετ σοπ.

Και Τρίτον γιατί δεν συμμετέχω πολύ συχνά στα φόρουμ?Δεν έιναι ότι σταμάτησα το χόμπυ και τα λοιπά και γνωρίζετε ποια είναι η απάντηση μου.Επίσης αποτρέπω όλους τους γνωστούς μου να ασχοληθούν με αυτά τα φόρουμ γι'αυτό το λόγο.

Δεν πρόκειται να τον αφήσω να κάνει άλλο θέμα ή να απαντήσει γιατί δεν θέλω να μου τον πληγώσετε πάλι.Μόνο η ψαροσύνθεση όσον αφορά τα λίτρα και τις παραμέτρους του νερού είναι λάθος όλα τα άλλα τα κάνει με σωστό τρόπο.Σας παρακαλώ μάθετε να ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ και να μην το παίζετε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ.Όλοι έχουν δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν.Μην τυχόν και ειδοποιηθώ πάλι ότι συνέβη παρόμοιο γεγονός.

Υ.Γ: Μόλις κάποιος πριν έγραψε ότι έδινε συμβουλές και όχι κριτική.Ας ξαναδιαβάσει αυτά που έγραψε....

Ευχαριστώ πολύ,

Γιάννης. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας σε κάποιον ότι έκανε κάποια λάθη, σημαντικά λάθη και ότι πρέπει να τα διορθώσει και δίνοντας συμβουλές δε νομίζω ότι τον πληγωνουμε, ίσα ίσα που δείχνουμε ενδιαφέρον γι' αυτον. Δηλαδη έπρεπε να του πούμε να συνεχίσει έτσι και να κάνει λάθη με ότι αυτο συνεπάγεται οσο αφορά τα ψάρια του και το μικρο προσδόκιμο της ζωής τους; τότε θα ήταν καλύτερα; οταν θα έφτανε ο καιρός που θα τα έχανε ενα ενα, δε θα στεναχωριόταν, δε θα μας κατηγορούσε ότι αν και πιο έμπειροι δε του επισημάναμε λάθη του ώστε να φτιάξει ενα ενυδρειο που θα το χαίρονταν για χρόνια;

Ειναι λάθος σου να μας επιρρίπτεις ευθύνες φίλε μου. Το φόρουμ γι' αυτο υπάρχει και οποίος δεν το αντέχει, απλα φεύγει. Κανένας δε μίλησε άσχημα ούτε τον κατηγόρησε τον μικρό.

....και αν ειδοποιηθεις ξανά για παρόμοιο περιστατικό τι ακριβώς θα κάνεις φίλε μου; Τι σόι απειλές ειναι αυτές;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε Safarpn και συ αν ήσουν αρχάριος και σου την πέφταν όλοι μαζί με ψαρόσουπες και διατυπώσεις "σε τι κατάσταση περιμένεις να είναι τα ψάρια;" μάλλον θα τρόμαζες. (Όχι ότι έχουν άδικο τα παιδιά! Αλλά σκέψου να μπείς πρώτη φορά π.χ. να οδηγήσεις και να σου πούν φλάς δεν βγαζεις, το φρένο πως το πατάς έτσι, πάρε βοϊδάμαξα καλύτερα, τον καθρέφτη τον κοίταξες; πως περιμένεις να μην τρακάρει; Θα οδηγούσες; Μάλλον θα σταμάταγες εκει και θα πήγαινες με τα πόδια...)

Επειδή μάλλον και εσυ και κάποιοι άλλοι δεν διαβασατε καλά την ερώτηση σε τι κατασταση περιμένεις να είναι τα ψαρια δεν εγινε στο παιδι αλλά στον constantinos.

Μην γράφουμε οτι θέλουμε και αρχίζουμε και κατηγορουμε όποιον βρούμε......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πάντα, και δεν γνωρίζουμε από την άλλη πλευρά του πληκτρολογίου ποιος βρίσκεται, σε τι κατάσταση είναι, κατά πόσο μπορεί να "πιάσει" το πνεύμα του γραπτού λόγου, και ειδικά αν είναι νέο μέλος που δεν έχει "ψηθεί" στο στυλ επικοινωνίας που έχουν οι "παλιοί φίλοι" του ΑΖ, θα πρέπει να είμαστε όλοι μας πιο τυπικοί και ποιο προσεκτικοί στον τρόπο επικοινωνίας, μέχρι να μπει κάποιος στο κλίμα της παρέας του φόρουμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς δεν κανει τίποτα για το ενυδρείο σου!

Να κάνω μια ερώτηση?Σου πρότεινε κάποιος να τα βάλεις όλα αυτά?η απο μονος σου?

Να η ερωτηση που εκανα στο παιδι..Νομιζω ναι οτι του μιλησα αποτομα.......

Κάναμε λέει το παιδι να βάλει τα κλάματα..

Συγνώμη αλλά δεν μίλησε κανένας απότομα εδώ μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ , αντιπαράθεση βλέπω . ( Έκανα καφεδάκι , άναψα και ένα davidoff ) και παρακολουθώ το θέμα :matrix:

Για αρχή πάντως συμφωνώ με τον συνονόματο ως πρός το ότι δεν ξέρουμε πίσω από την άλλη οθόνη ποιός μπορεί να είναι .

Αν και προσωπικά πιστεύω ότι στο γραπτό λόγο τα σημεία στίξης είναι αυτά που δίνουν έμφαση και ύφος στο συνομιλητή :)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...