Jump to content

70 Λιτρα Με Ζωοτοκα Αξιζει??


Recommended Posts

Καλησπερα... επεσε στα χερια μου ενα ενυδρειο diy που ξεκινησε ενας φιλος αλλα το παρατησε..... ειναι 70 μηκος 28 πλατος 37 υψος..... ουσιαστικα ειναι μονο η γυαλα οπου θελει να φτιαξω καπακι και βαση....... για την βαση σκεφτηκα να φτιαξω ενα πλαισιο απο αλουμινογωνια με ενα φενιζολ μεσα και καπακι να φτιαξω απο πλεξιγκλασ και να του βαλω απο πανω τα φωτα..... το θεμα ειναι για να βαλω κανα γκαπακι και κανα πλατυ αξιζει τον κοπο η ειναι μικρο?? αν αξιζει μεχρι ποσα ψαρακια μπορω να βαλω.......

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το φτιάξεις πολυ όμορφο με φυτα για ζωοτοκα. Απο ενα χαρεμακι γκαπυ 2 αρσενικα με 5 θυληκα σύντομα θα γεμίσεις γέννες :D και για να μην ανεβαίνει απότομα ο πληθυσμός μπορεις να χαρίζεις, αλλα μην ανυσηχεις αργεί να γινει.

Το ίδιο μπορεις να κανεις και με τα πλατυ. :)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν να βαλω ενα χαρεμακι γκαπυ και ενα χαρεμακι πλατυ..... εχω αμμο χαλαζικη μπεζ σκουρο... προς το καφε..... και πετρουλες ασβεστολιθικες πανεμορφες..... τωρα για φυτακια θα βαλω στο μελλον κανενα java fern καμια siamesis που εχω στο μεγαλο και το μονομαχοενυδρειο οταν θα βγαλουν κλαδεματακια...... απλα μεχρι ποσα θα μπορω να εχω σαν στανταρ πληθυσμο?

Link to comment
Share on other sites

Απο φιλτρο τι θα εχεις ;

Εγω με καλη φιλτρανση αν έκανα κατι αντίστοιχο θα πήγαινα 1-3 γκαπυ (χαρέμι) και 1-3 πλατυ (χαρέμι). Απλα με τον καιρο θα γεμίσεις μικρα, βαλε αρκετα φυτακια και φυτα επιφάνειας. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο εσωτερικο μαλλον diy με κυκλοφορητη σφουγγαρι και οσο μπορεσω σιποραξ περιπου στο 400 γραμαρια οπως το εχω φανταστει......

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου ναι αξιζει!

Αλλα θα προτεινα να διαλεξεις ενα μονο ειδος....ή γκαπυ ή πλατυ γιατι θα γεννησουν ολα μαζι και θα πηξεις...ασε που νομιζω οτι υβριδιζουν......δεν ειμαι σιγουρος ομως.....

Φυτα οσα θες!!!Γεμισε το!!!:)

Link to comment
Share on other sites

νταξει για αρχη δεν θα εχω φυτα μεχρι να μου βγαλουν κλαδεματα τα δικα μου........ απο οσο ξερω ειναι καλοι συγκατοικοι μεταξυ τους....... το υβριδιζουν τι σημαινει? το εχω δει και στα προφιλ των ψαριων αλλα δεν εχω καταλαβει τι ειναι.... θα δω κιολας οταν ερθει η ωρα.... ακομα στην αρχη ειμαι.....

Link to comment
Share on other sites

Υβριδιζουν σημαινει οτι ζευγαρωνουν αναμεταξυ τους και γεννανε υβριδια δηλαδη διασταυρωσεις....και παλι δεν ειμαι σιγουρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα τα guppy με τα endler υβριδιζουν και τα μολυ με τα πλατυ..Εγω θα προτεινα μονο γκαπυ αρσενικα να εχεις και περισσοτερο χρωμα,να αποφυγεις και τις ατελειωτες γεννες που καταντουν βραχνας.Εφοσον και το φιλτρο θα ειναι μικρο απεφυγε τη μεγαλη ιχθυοφορτωση..

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα τα guppy με τα endler υβριδιζουν και τα μολυ με τα πλατυ..Εγω θα προτεινα μονο γκαπυ αρσενικα να εχεις και περισσοτερο χρωμα,να αποφυγεις και τις ατελειωτες γεννες που καταντουν βραχνας.Εφοσον και το φιλτρο θα ειναι μικρο απεφυγε τη μεγαλη ιχθυοφορτωση..

Ναι αλλα δεν θα σκοτωθουν καποια στιγμη τα αρσενικα μεταξυ τους...?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να σκοτωθουν??

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να σκοτωθουν??

ετσι εχει αναφερθει απο μελος εδω στο φορουμ σε παρομοια συζητηση οτι

δυο αρσενικα σκοτωσαν ενα αλλο και μετα αρχισε η μαχη μεταξυ τους...... αν δεν υπαρχει προβλημα δεν με πειραζει να βαλω μονο αρσενικα ισα ισα να βαλω 5 και 5

Link to comment
Share on other sites

Για το αν θα σκοτωθουν εγω δεν μπορω να πω με σιγουρια....οι αποψεις εδω ειναι πολλες.

Link to comment
Share on other sites

Εχει συζητηθει πολλες φορες αυτο το θεμα στο παρελθον γιατι παντα τα αρσενικα ψαρακια γενικοτερα ειναι πιο ομορφα...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω,οταν ειχα βγαλει λογω υπερπληθυσμου ολα τα θυληκα δεν παρατηρησα τιποτα τετοιο..δεν ξερω..διασταυρωσε το..

Link to comment
Share on other sites

Για το αν θα σκοτωθουν εγω δεν μπορω να πω με σιγουρια....οι αποψεις εδω ειναι πολλες.

το ξερω... βεβαια σκεφτομαι απο την αλλη και λεω....... στα πετ που τα εχουν χωριστα αρσενικα θυληκα σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων 100 ψαρακια χωρις κρυψωνες χωρις σωστες παραμετρους νερου χωρις τπτ..... προσωπικα εγω δεν εχω δει καποια μαχη οταν παω να διαλεξω ψαρακια στο μισαωρο που καθομαι......τωρα δεν ξερω και γω... εικασιες κανω......

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την εχω αυτη την απορια......... :)

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα ειναι και θεμα χαρακτηρα ψαριου......οπως και με τα τιγρακια που εχω....... ολα ηρεμα εκτος απο δυο τσαμπουκαλεμενα που μονιμως 'μαγκιζουν'' μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μαλώνουν μεταξύ τους τα γκαπυ ακομα και αν βάλεις μονο αρσενικα. Επισης γκαπυ και πλατυ δεν υβριδιζουν. :)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι η γυάλα σου .

κάνε και το φίλτρο σου θερμοστάτη και βουρ.

εγώ θα πρότεινα μόνο γκάπυ .και αν το φυτέψεις και καλά δες και τις γαριδούλες .

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικα guppy είχα και εγώ στο παρελθόν θέλοντας να αποφύγω γέννες και τα σχετικά όπως προείπαν πιο πάνω .. Μια χαρά ήταν που ήταν μόνο αρσενικά .

Λάβε υπόψιν σου όπως πολύ σωστά είπαν πιο πάνω τις απανωτές γέννες . Εκτός και αν είσαι διατεθιμένος να είσαι με μια απόχη στο χέρι συνεχώς και να χαρίζεις - πουλάς τους γόνους :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα λιτρα σου θα προτεινα ενα χαρεμι απο 1 ειδος ζωοτοκου και συντομα θα γεμισεις γεννες.

Τωρα,αυτο με τη βαση δεν καταλαβα,,,θα την φτιαξεις απο αλουμινιο?

Link to comment
Share on other sites

Στα λιτρα σου θα προτεινα ενα χαρεμι απο 1 ειδος ζωοτοκου και συντομα θα γεμισεις γεννες.

Τωρα,αυτο με τη βαση δεν καταλαβα,,,θα την φτιαξεις απο αλουμινιο?

Δηλ φιλε ραστα εαν βαλω αρσενικα γκαπυ και αρσενικα πλατυ θα εχω θεμα?? την βαση ελεγα να την φτιαξω με αλουμινογωνια.... ενα πλαισιο και μεσα ενα βαλω ενα κομματι φενιζολ το πιο ψιλο που υπαρχει νομιζω 2 ποντους πρεπει να ειναι.....κατι τετοιο δηλ αλλα μονο στο κατω μερος......http://img104.imageshack.us/img104/4109/11499861fb1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλ φιλε ραστα εαν βαλω αρσενικα γκαπυ και αρσενικα πλατυ θα εχω θεμα??

Προσωπικά ένα καιρό που είχα τρία platy με τα guppy , δεν παρατήρησα κάτι το περίεργο . Βέβαια ενυδρείο με ενυδρείο διαφέρει όπως άλλωστε και τα ψάρια σαν χαρακτήρες . Όλα είναι σχετικά λοιπόν .

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι δεν καταλαβα..θα φτιαξεις βαση απο αλουμινογωνια και φενιζολ?Και θα βαλεις πανω του 70 λιτρα ενυδρειο?Αν ναι μη το προσπαθησεις καν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...