Jump to content

Παλια Ξεραμενη Αλγη..


Synagridas

Recommended Posts

Σε μεταχειρισμενο ενυδρειο που πηρα προσφατα,αποθηκευμενο κανενα χρονο,προσπαθω να βγαλω παλιες ξεραμενες αλγες απο τα τζαμια.Με το φοβο να το γδαρω ,δοκιμασα βαμβακι και σφουγγαρι με ξυδι και με διαλυμα ξινου αλλα με πολυ μετρια αποτελεσματα μεχρι που αγανακτησα...Εχει κανεις υποψιν του καποιο αποτελεσματικο τροπο,εκτος απο ξυστρες,τι φοβαμαι και αυτες..

Link to comment
Share on other sites

Μην τις φοβάσαι ! Προσεκτικές κινήσεις μόνο και όλα οκ. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην τις φοβάσαι ! Προσεκτικές κινήσεις μόνο και όλα οκ. :)

Τις ξυστρες εννοεις ε?Καμια συγκεκριμενη μαρκα?

Link to comment
Share on other sites

Για δες της marina. Σίγουρα θα έχει και άλλες ειδικές. Από κόστος δεν είναι πάνω από 3 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καμια ποιο ''χημικη'' μεθοδος πριν καταφυγουμε στα μεταλα?

Link to comment
Share on other sites

Άντε , αφού φοβάσαι , δοκίμασες με καμιά κάρτα ; (πιστωτική ή τέτοιου στυλ ) :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αμα σου πω οτι δεν εχω πιασει στη ζωη μου πιστωτικη..Με μετρητα δεν γινεται? :bigemo_harabe_net-74: .Καλα εχω τηλεκαρτα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και είπα να γράψω τηλεκάρτα αλλά λέω θα με πάρουν στο ψιλό ... :bigemo_harabe_net-126::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Mουλιασμα με Viakal και ζεστό νερό ??

Αστο να μουλιάσει αρκετά όμως αλλά και πάλι καλό θα είναι να χρησιμοποιήσεις ξυράφι . . .

Link to comment
Share on other sites

Mουλιασμα με Viakal και ζεστό νερό ??

Αστο να μουλιάσει αρκετά όμως αλλά και πάλι καλό θα είναι να χρησιμοποιήσεις ξυράφι . . .

Viakal;;;; Και μετα θα βαλει ψαρια μεσα;

Στο ζεστο νερο και στην ξυστρα με απλο ξυραφι απ αυτο που ξυριζονταν παλια οι παππουδες μας ( οχι φαλτσετα ) θα συμφωνησω και θα κανεις δουλεια! Εγω ετσι εχω αφαιρεσει οσες φορες χρειαστηκε! Τωρα για το viakal εχω τις επιφυλαξεις μου!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν παιρνεις απο ενα χρωματοπωλειο μια ξυστρα για τζαμια? 1-2 ευρω εχει...

Link to comment
Share on other sites

με viakal θα ψοφανε τα ψαρια επι 1 χρονο !! δεν φευγει ευκολα μετα

εγω εχω ξυστρα για κεραμικες εστιες κουζινας (αλλη εχω για την κουζινα !) απο το σκλαβενιτη

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια viakal δεν βαζω ουτε στην λεκανη της τουαλετας..δεν θα εβαζα ουτε στο ενυδρειο..θα δοκιμασω οτι προτεινετε αλλα το ηθικο διδαγμα ειναι οτι πριν αποθηκευτει ενα ενυδρειο ..καλο καθαρισμα,προσωπικα αποθηκευμενο στο μπαλκονι για μηνες ,το ειχα και γεματο νερο,κλεισμενο σε κουτα,επιασε λιγη πρασιναδα αλλα εφευγε πολυ ευκολα με ενα κομματι χαρτι..

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ΜΑΓΕΙΑ η τηλεκαρτα!!!Ποτε δεν φανταστηκα οτι ειναι τοσο χρησιμη!!!Με 40 λεπτα(τοσα ειχε μεσα) εγινε η δουλεια..Σε μιση ωρα εγινε καινουργιο!Λιγο μουλιασμα με ξυδακι ,τριψιμο και ξεβγαλμα..λαμπει!Ζητω ο ΟΤΕ..

Link to comment
Share on other sites

Όλοι διαφωνείτε με το viakal πως είναι τρελλό χημικό κτλ. . .

Καμία αντίρρηση!!

Η χλωρίνη που χρησιμοποιούν ορισμένοι είναι πιο ήπιο χημικό??

Μήπως το τζάμι έχει πόρους και υπάρχει περίπτωση να το αποροφήσει και να το ξερνάει επί ένα χρόνο ή

μήπως δεν θα ξεπλυθεί το ενυδρείο αρκετές φορές μετά το καθάρισμα ??

Βέβαια ο φίλος μας βρήκε την λύση του με τον ΟΤΕ . . . και πάλι μια χαρά λοιπόν . . .

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και η χλωρινη απαγορευεται!

Link to comment
Share on other sites

Ο ενδιασμος μου για τα διαφορα χημικα αφορα περισσοτερο τη ζημια που μπορει να κανουν και οχι τα υπολοιματα που μπορει να αφησουν.Το viakal διαβρωνει πορσελανες ,θα το φοβομουν και για τζαμια και σιλικονες.Η χλωρινη απ την αλλη δεν διαβρωνει και εχουμε και αντιδοτο για τα τυχων υπολοιματα,αρκετοι τη χρησιμοποιουν(πχ απολυμανση φυτων)

Link to comment
Share on other sites

Ο ενδιασμος μου για τα διαφορα χημικα αφορα περισσοτερο τη ζημια που μπορει να κανουν και οχι τα υπολοιματα που μπορει να αφησουν.Το viakal διαβρωνει πορσελανες ,θα το φοβομουν και για τζαμια και σιλικονες.Η χλωρινη απ την αλλη δεν διαβρωνει και εχουμε και αντιδοτο για τα τυχων υπολοιματα,αρκετοι τη χρησιμοποιουν(πχ απολυμανση φυτων)

Ναι σωστα αλλα υπο ορους και δοσολογιες και γενικα τονιζεται οτι δεν συνισταται! Επισης για την αποχλωριοποιηση των φυτων χρησιμοποιειται ποσοτητα αντιχλωριου που για να το κανεις στο ενυδρειο σου θα σου παει ο κουκος αηδονι!

Link to comment
Share on other sites

Κου-κου ,κου-κου :bigemo_harabe_net-74: Βρε τηλεκαρτα..!!

Ιδου το αποτελεσμα http://imageshack.us/photo/my-images/819/5zcl.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σπεσιαλ εγινε! Αντε καλογεμιστο!

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μας κάνεις ; Αυτό είναι καινούριο ! :)

Link to comment
Share on other sites

και οι πλατες μου καινουριες γινανε..Τα αγαθα κοποις..Αντε και αμα γεμισει και πανω και κατω θα σας κανω μια παρουσιαση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...