Jump to content

Υποστρωμα Για Νεο Ενυδρειο 120*47


kakofonix

Recommended Posts

Εχω ηδη ενα μικροτερο ενυδρειο 90lt φυτεμένο με μπεζ αμμο κ αρχικα ειχα βαλει απο κατω υποστρωμα της sera οπως μου είχε προτεινει στο petshop .... μπορω να.χρησιμοποιησω την υπαρχουσα αμμο;;...μηπως υπάρχει καποια καλυτερη λυση ;; τι προτείνετε σε προδιαγραφές; ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αμμο με υποστρωμα δεν παει,λαθος σου τα ειπε το πετσοπ.Η αμμο παει σκετη και το υποστρωμα παει με χαλικακι.

Τωρα δεν καταλαβα τι ακριβως θες να κανεις,να βαλεις την αμμο η να βαλεις την αμμο και το υποστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

η άμμος θα ανακατευτεί με το υπόστρωμα.

βάζουμε το υπόστρωμα και από πάνω χαλίκι για να συγκρατεί το υπόστρωμα και να μην γίνεται το ενυδρείο λάσπη.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί οπως και γω εχουν βάλει υπόστρωμα με άμμο, δεν ειναι λάθος. Βεβαια χρειάζεται προσοχή γιατι αν ανακατευτει θα γεμίσεις αλγες. Αν εισαι προσεκτικός δεν θα εχεις θεμα :)

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί οπως και γω εχουν βάλει υπόστρωμα με άμμο, δεν ειναι λάθος. Βεβαια χρειάζεται προσοχή γιατι αν ανακατευτει θα γεμίσεις αλγες. Αν εισαι προσεκτικός δεν θα εχεις θεμα :)

Εγω ξερω και εχω διαβασει οτι αμμος με υποστρωμα δεν μπαινει και αυτο γιατι η αμμος εχει πολυ μικρη κοκκομετρια και δεν οξυγονονεται το υποστρωμα.

Αν διαβασεις και εδω γραφει:

Καταρχήν στην άμμο δεν βάζουμε υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λέει ο γενικός κανόνας. Όταν λέω ότι πολλοί το έχουν κάνει δε λέω ότι το έκανα τυχαία. Γνώριζαν και το έκαναν και μάλιστα ώρες πρόβλημα. Αν είναι να ανοίξουμε ενα θέμα πάνω σε αυτο να δούμε τις διαφορετικές απόψεις :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπου εχω διαβασει ολοι λενε το ιδιο,δεν οξυγονωνετε σωστα το υποστρωμα λογο της πολυ ψιλης κοκκομετριας της αμμου η οποια δεν αφηνει την ροη του νερου να περνα απο μεσα της.Μπορει να το εχουν δοκιμασει καποιοι οπως λες αλλα ειναι μια λαθος τακτικη που μπορει να πληρωσουμε μετα ακριβα ξεστηνοντας ολοκληρο το ενυδρειο μας.Οκ μπορει να πετυχει αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει το ρισκο ολο αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαινω αυτό. Ας υποθεουμε πως συμβαίνει αυτό που λες που σε τι θα θα εποιρεασει το υπόστρωμα ; αυτό δεν μπορεί να συμβεί και με σκέτη την άμμο ;

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεψει το υποστρωμα πρεπει να οξυγονωνεται,αν εχει απο πανω αμμο αυτο δεν γινετε.Θα σου δημιουργηθουν αναεροβιες περιοχες και μετα θα εχεις προβληματα,Επισης καποια υποστρωματα ειναι πιο χοντρα απο την αμμο με αποτελεσμα να ερθει ολο τουμπα και να βγει το υποστρωμα απο πανω με αποτελεσμα τις αλγες.

Και βεβαια μπορει να συμβει και με σκετη αμμο αν η αμμος ειναι πολυ ψιλη (πουδρα) η αν εχουμε πολυ παχυ στρωμα βυθο απο αμμο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ετσι λέει ο γενικός κανόνας. Όταν λέω ότι πολλοί το έχουν κάνει δε λέω ότι το έκανα τυχαία. Γνώριζαν και το έκαναν και μάλιστα ώρες πρόβλημα. Αν είναι να ανοίξουμε ενα θέμα πάνω σε αυτο να δούμε τις διαφορετικές απόψεις :)

για να υποστηρίξεις μια άποψη πρέπει να την έχεις δοκιμάσει σε αρκετά ενυδρεία και επί μακρύ χρονικό διάστημα τότε μόνο θα έχεις σαφή συμπεράσματα.

Το ότι μπορούμε να κάνουμε παραλλαγές και μας πάνε καλά δεν πάει να πει ότι είναι ο κανόνας.

όταν προτείνουμε κάτι σε κάποιον πρέπει να του επισημάνουμε και τους κινδύνους. Αν δεν γνωρίζουμε τους κινδύνους ή δεν τους αναφέρουμε τότε δεν προτείνουμε γιατί τον παίρνουμε τον άλλο στον λαιμό μας.

και για να μην τα ξαναγράφω κάνω cpoy paste από ενα πρόσφατο ποστ

....2. εξηγώντας τη είναι το υπόστρωμα είναι σαν να με ρωτάς να ανακατέψω άμμο με πλουτισμένη άμμο; και σου απαντώ αν δεν γνωρίζω την σύσταση της άμμου και του υποστρώματος δεν μπορώ να σου πω. Γιατί η κοκκομετρία και η ομοιογένεια της κοκκομετρίας παίζει σημαντικό ρόλο. Αν κάτι από όλα αυτά δεν δένει τότε μπορεί η άμμος να πετρώσει ή μπορεί να δημιουργηθούν αναερόβιες περιοχές (Redox -300) και να έχεις πρόβλημα με βλαβερά αέρια.

αν ψάξεις ιδιαίτερα σε ξένα φόρουμ θα δεις πάμπολλα ενυδρεία που πέτρωσε η άμμος τους, δεν είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια.

Το ότι κάποιοι βάλανε υπόστρωμα σε άμμο και όλα πάνε μέλη γάλα δεν είναι κάνονας ότι θα πάει καλά σε όλους, γιατί αυτοί μπορεί να ήξεραν τη κάνουν, ή να τους βγήκε σωστό στην τύχει. Αντιθέτως υπόστρωμα και χαλίκι πότε δεν έχει δημιουργήσει προβλήματα. Έχω διαβάσει εδώ άτομα που έβαλαν υπόστρωμα και άμμο και τα φυτά πετούσαν, και ρωτώ ποιος είπε ότι τα φυτά δεν πετούν και χωρείς υπόστρωμα, παλιότερα έχω παρουσιάσει τα ενυδρεία μου και όλα είναι χωρίς υπόστρωμα μόνο με σκέτη άμμο. Εγώ προσωπικά δεν θα πρότηνα να βάλει κανείς υπόστρωμα κάτω από την άμμο για λόγους πρακτικούς, για λόγους οικονομίας γιατί θεωρώ ότι δεν προσφέρει κάτι το εξαιρετικά ουάουυυ, και τέλος γιατί δεν ξέρω ο χψ χομπιστας τη αλχημείες θα κάνει και μετά θα κράξει εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά κατάλαβα τι εννοείται. Απλά το είπα διότι ετσι έστεισα το 125 με υπόστρωμα της dennerle και απο πάνω άμμο carat και δεν μου δημιουργήθηκε πρόβλημα αντίθετα τα φυτά έγιναν ζούγκλα. Τώρα το ενυδρείο τρέχει 3 χρόνια και κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την καθυστερηση αποκρισης μου..δυσκολη επαγγελματικη ημερα σημερα... το παλιο μου ενυδρειο τρεχει 4 χρονια τωρα κ τα φυτα μου μεγαλωνουν μια χαρα (μαλλον κατα τυχη) , μεχρι που δινω κ.στον αδερφο μου που εχοντας ξεκινησει μαζι δεν εχει κανενα φυτο αν κ εβαλε το.ιδιο υποστρωμα κ απο επανω χαλικι!(κατι αλλο θα φταιει) . Βεβαια εχω καποια προβληματακια με αλγη.που θεωρουσα ως τωρα οτι ειναι απο το φως...τελος παντων Πλεον αγορασα ενα πιο μεγαλο ενυδρειο γιατι έχοντας ενα black.shark (μου το εδωσε καποιος ασχετος υπαλληλος σαν καταλληλο για το ενυδρειο μου!) απο πολυ μικρο πλεον δεν αντεχει στο μικρο χωρο των 90lt κ εχει μεγαλωσει αρκετα ..τοσο που τα υπολοιπα ψαρια ειναι πολυ αγχωμενα.

Για λογους οικονομιας ελεγα να χρησιμοποιησω υλικα απο το παλιο ενυδρειο. Μηπως να χρησιμοποιησω το βυθο του παλιου (υποστρωμα + αμμο) σαν υποστρωμα στο νεο & απο επανω χαλικι για διαμόρφωση του βυθου; .... & επισης το παλιο υπόστρωμα εχει τα καταλληλα συστατικά πλεον για υγιη φυτα; τι παχος να εχει το υπόστρωμα για να φυτευτει σωστά;

Έγινε επεξεργασία - kakofonix
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την καθυστερηση αποκρισης μου..δυσκολη επαγγελματικη ημερα σημερα... το παλιο μου ενυδρειο τρεχει 4 χρονια τωρα κ τα φυτα μου μεγαλωνουν μια χαρα (μαλλον κατα τυχη) , μεχρι που δινω κ.στον αδερφο μου που εχοντας ξεκινησει μαζι δεν εχει κανενα φυτο αν κ εβαλε το.ιδιο υποστρωμα κ απο επανω χαλικι!(κατι αλλο θα φταιει) . Βεβαια εχω καποια προβληματακια με αλγη.που θεωρουσα ως τωρα οτι ειναι απο το φως...τελος παντων Πλεον αγορασα ενα πιο μεγαλο ενυδρειο γιατι έχοντας ενα black.shark (μου το εδωσε καποιος ασχετος υπαλληλος σαν καταλληλο για το ενυδρειο μου!) απο πολυ μικρο πλεον δεν αντεχει στο μικρο χωρο των 90lt κ εχει μεγαλωσει αρκετα ..τοσο που τα υπολοιπα ψαρια ειναι πολυ αγχωμενα.

Για λογους οικονομιας ελεγα να χρησιμοποιησω υλικα απο το παλιο ενυδρειο. Μηπως να χρησιμοποιησω το βυθο του παλιου (υποστρωμα + αμμο) σαν υποστρωμα στο νεο & απο επανω χαλικι για διαμόρφωση του βυθου; .... & επισης το παλιο υπόστρωμα εχει τα καταλληλα συστατικά πλεον για υγιη φυτα; τι παχος να εχει το υπόστρωμα για να φυτευτει σωστά;

Και υποστρωμα και αμμο και χαλικι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοω... ουτως ή αλλως βγάζοντας απο το παλιο ενυδρείο αμμο σίγουρα θα ανακατευτει με το υπόστρωμα... βεβαια σίγουρα θα χρειαστει να αγορασω κι αλλο γιατι ειναι δεν καλύπτει τις διαστασεις του νεου ενυδρειου απλα ειχα τη σκέψη οτι θα βοηθησω το ενυδρειο να ξεκινησει πιο γρήγορα με υλικα κ εννοειται να γλιτώσω οτι κοστη μπορω..

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια ετσι οπως συμπεραίνω με ρη βοηθεια σας μαλλον πρεπει να τα αγορασω ολα απο την.αρχη για να το.κανω σωστά αυτη τη φορα.. τι παχος προτεινεται στο υποστρωμα κ τι στο χαλικι ; εχετε κανενα προτεινομενο προιον για υποστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

2 cm υπόστρωμα 5 cm χαλίκι

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωματα υπαρχουν πολλες μαρκες,εγω εχω χρησιμοποιησει της dennerle και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Βεβαια να ξερεις οτι υπαρχουν και υποστρωματα που μπορεις να τα βαλεις και σκετα,χωρις χαλικι απο πανω αλλα ειναι λιγο πιο ακριβα απο τα κοινα υποστρωματα.

Το παχος στο ειπε ο Χρηστος πιο πανω και θα ελεγα να παρεις χαλικακι με κοκκομετρια 1-2mm που ειναι το καλυτερο για φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...