Jump to content

Τα Τεστ Λήγουν???


Recommended Posts

παιδια εχω τεστ για ph και νατριο τα οποια εχουν ληξει εδω και 1χρονο

υπαρχει προβλημα λετε???

εκανα τωρα για ph ,,,,,,φουλ στο ph ειμαι....μπλε χρωμα εβγαλε

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κοίταξα ένα από τα δικά μου ( Api ) και δεν βρήκα κάποια ημερ/νία πάνω . Δεν γνωρίζω λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ είναι χημικά τέστ με ρυθμιστικά διαλύματα (δηλαδή ουσίες που αλλάζουν χρώμα σε συγκεκριμένες χημικές αλλαγές). Και κάποιοιες ουσίες με τον καιρό χάνουν αυτή τους την ικανότητα, δηλαδή χάνουν σε ακρίβεια ή χαλάν τελείως.

Όλα τα τεστ έχουν ημερομηνία λήξεως (αν κοιτάξει κανεις καλά κάπου θα την εντοπίσει),.

Οταν λήξουν μπορει να λειτουρογύν, αλλά μπορεί και να χάνουν τελείως την αξιοπιστία τους, αλλά επειδή δεν ξέρεις αν αυτό που μετράς είναι σωστό , καλό είναι μα μην τα εμπιστεύεσαι αφού λήξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ληγουν,στην απι εχει εναν αριθμο με εντονα γραμματα,τα τελευταια 2 νουμερα ,ειναι το ετος που ληγει

Link to comment
Share on other sites

Ληγουν,στην απι εχει εναν αριθμο με εντονα γραμματα,τα τελευταια 2 νουμερα ,ειναι το ετος που ληγει

Βασίλη κοίταξα μόλις τα κουτιά αλλά και τα μπουκαλάκια μέσα και δεν βρήκα αυτό που λές . Που ακριβώς είναι αυτά τα ψηφία ;

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ είναι χημικά τέστ με ρυθμιστικά διαλύματα (δηλαδή ουσίες που αλλάζουν χρώμα σε συγκεκριμένες χημικές αλλαγές). Και κάποιοιες ουσίες με τον καιρό χάνουν αυτή τους την ικανότητα, δηλαδή χάνουν σε ακρίβεια ή χαλάν τελείως.

Όλα τα τεστ έχουν ημερομηνία λήξεως (αν κοιτάξει κανεις καλά κάπου θα την εντοπίσει),.

Οταν λήξουν μπορει να λειτουρογύν, αλλά μπορεί και να χάνουν τελείως την αξιοπιστία τους, αλλά επειδή δεν ξέρεις αν αυτό που μετράς είναι σωστό , καλό είναι μα μην τα εμπιστεύεσαι αφού λήξουν.

+1

Δες μήπως έχουν κάποιο κωδικό επάνω του στιλ 1525G1113 όπου τα 4 τελευταία ψηφία δείχνουν την ημερομηνία παραγωγής 11ος του 13.Αν ψάξεις ανάλογα με το τι τεστ έχεις θα δεις και πόσο καιρό κρατάει (3-5χρόνια τα περισσότερα).

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη υπαρχει ενα θεμα σχετικο ,αλλα δεν το βρισκω,το ψαχνω,αν το ξερει καποιος ας το βαλει.

Ειναι μπροστα με εντονα μαυρα γραμματα,δειχνει μηνα και ετος στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί της μέτρησης των νιτρικών δεν βλέπω κάτι . Στο ένα μπουκαλάκι των νιτρικών μπροστά γράφει LOT 17A1209 και πίσω κάτω γράφει America ,Inc 1562B-06-1008 . Tι έγινε ; Εγώ δεν το βλέπω ;

Link to comment
Share on other sites

επειδη μου εβγαλε μπλε χρωμα(φουλ στο πεχα)

θα παω να παρω αλλα

εμενα γραφει ημερ..ληξης

Link to comment
Share on other sites

επειδη μου εβγαλε μπλε χρωμα(φουλ στο πεχα)

θα παω να παρω αλλα

εμενα γραφει ημερ..ληξης

Ποιά εταιρεία έχεις εσύ ;

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί της μέτρησης των νιτρικών δεν βλέπω κάτι . Στο ένα μπουκαλάκι των νιτρικών μπροστά γράφει LOT 17A1209 και πίσω κάτω γράφει America ,Inc 1562B-06-1008 . Tι έγινε ; Εγώ δεν το βλέπω ;

ο πρώτος κωδικός που γράφεις σημαίνει ότι η ημερομηνία παραγωγής είναι 12ος του 09

Link to comment
Share on other sites

Ένα σχετικό θέμα θα δεις εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=73582&hl=&fromsearch=1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα μπουκαλάκια της αμμωνίας γράφει πάνω ναι , τώρα το είδα και εγώ που άνοιξε το θέμα ο φίλος :)

Link to comment
Share on other sites

ο πρώτος κωδικός που γράφεις σημαίνει ότι η ημερομηνία παραγωγής είναι 12ος του 09

Πράγματι εγώ δεν το έβλεπα ή δεν ήξερα να το διαβάσω . Ty :)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι εγώ δεν το έβλεπα ή δεν ήξερα να το διαβάσω . Ty :)

:)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ποια λές , τα είχα και εγώ στο παρελθόν με τα guppy μου . Η Api είναι καλύτερη αλλά και πιο ακριβή σε σχέση με την sera :)

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ της API έχουν πάνω τους το lot number που δείχνει το μήνα και το έτος παραγωγής

και εδώ λέει πόσο κρατάνε.

Η Api είναι καλύτερη αλλά και πιο ακριβή σε σχέση με την sera :)

Αν συγκρίνεις πόσες μετρήσεις βγάζουν τα τεστ της api θα δεις οτι συμφέρουν περισσότερο!

Έγινε επεξεργασία - HowHigh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ποια λές , τα είχα και εγώ στο παρελθόν με τα guppy μου . Η Api είναι καλύτερη αλλά και πιο ακριβή σε σχέση με την sera :)

στην πραγματικοτητα δεν ειναι πιο ακριβη,καθως σου δινει πολλα περισσοτερα σε αριθμο τεστ σε σχεση με αλλες εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ενημέρωση πάνω στο θέμα μιας και χθες που επισκέφθηκα κάποιο κατάστημα με ενυδρειακά,

από περιέργεια έπιασα ένα τεστ φωσφορικών της api στα χέρια μου και είδα οτι πλέον στο κουτί τους απ έξω έχουν ημερομηνία λήξης!!

Το δικό μου τεστ φωσφορικών πάντως που αγόρασα πριν 1 μήνα περίπου ΔΕΝ είχε, είχε μόνο την ημερομηνία παραγωγής (LOT).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...