Jump to content

Επιλογη Κρεμαστου Φιλτρου


Recommended Posts

Από φιλτρανση στο βιοτοπικο μονομαχοενυδρειο που φτιάχνω θα επιλέξω τελικά κρεμαστο φίλτρο. Το θέλω γενικά όσο πιο αθόρυβο γίνεται πιο προτεινετε ; :)

Link to comment
Share on other sites

Τα κρεμαστα μια χαρα βιολογια κρατανε,εχουν χωρο για βιολογικο υλικο.

Τωρα για πιο ακριβως δεν ξερω να σου και εγω το ψαχνω για ενα ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα κρεμαστά κατά πόσο είναι ικανά να κρατήσουν βιολογία ; :)

Τα κρεμαστα φίλτρα κρατάνε βιολογια οπως ολα τα φίλτρα. Και μάλιστα εχουν περισσοτερο χωρο για βιολογικο υλικο σε σχεση με τα εσωτερικά σε μικρα ενυδρεια, ακόμη εχουν το πλεονέκτημα να μην πιάνουν λιτρα μεσα στο νερο. :)

Τα κρεμαστα μια χαρα βιολογια κρατανε,εχουν χωρο για βιολογικο υλικο.

Τωρα για πιο ακριβως δεν ξερω να σου και εγω το ψαχνω για ενα ενυδρειο μου.

Ενα απο αυτα που σκέφτομαι ειναι το c2 της fluval, η τιμη του ειναι λιγο 30 ευρω ενω καποια αλλα μοντέλα της elite και sun sun τα βρισκω με 10-12 ευρω. Βεβαια στη fluval παίρνεις και την αξιοπιστία της. Αυτο που με νοιάζει κυρίως ειναι να ειναι οσο το δυνατόν πιο αθόρυβο γινεται, και να εχει ρυθμιστή ροής γιατι στο 30 λίτρο με τον μονομαχο θα χρειάζομαι σχετικά μικρη ροή :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια σε αυτο http://www.petsupermarket.gr/3109/προϊόντα/aqua-clear-power-filter-20-18-76lt.html

και ενα βιντεακι http://www.youtube.com/watch?v=xgf2ZakCM2E

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο αν και ακριβο νομιζω θα κανει δουλεια,το δευτερο ειναι παρα πολυ μικρο εχω τα 20 και 35 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος χωρανε αρκετη ποσοτητα βιολογικου υλικου.το 5 δεν χωραει σχεδον τιποτα δυστυχως!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επέλεγα fluval από θέμα ποιότητας αλλά και αξιοπιστίας :)

σε ντιζαιν ειναι πρωτο τωρα σε θεμα αξιοπιστιας δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος για τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο αν και ακριβο νομιζω θα κανει δουλεια,το δευτερο ειναι παρα πολυ μικρο εχω τα 20 και 35 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος χωρανε αρκετη ποσοτητα βιολογικου υλικου.το 5 δεν χωραει σχεδον τιποτα δυστυχως!!!

Αυτα που εχεις ειναι αθόρυβα ;

Link to comment
Share on other sites

σε ντιζαιν ειναι πρωτο τωρα σε θεμα αξιοπιστιας δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος για τιποτα!

Μμμ , ναί . Υπάρχει και ο παράγοντας αστοχία υλικού αλλά κακά τα ψέμματα οι περισσότεροι στρέφονται σε επώνυμα προιόντα κυρίως eheim και fluval :)

Link to comment
Share on other sites

ναι και τα δυο και τα δουλευω μισο χρονο σχεδον!

Link to comment
Share on other sites

προτιμησε αυτο http://www.petsupermarket.gr/3109/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/aqua-clear-power-filter-20-18-76lt.html

εχει καλυτερη διαταξη υλικων σε σχεση με τα elite που πρεπει να τα διαμορφωσεις ο ιδιος!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ then ;) σας ευχαριστω παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψαχνω για ενα μεγαλουτσικο για το 40αρι μου αλλα θελω να εχει αρκετη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο και κατι το κρεμαστο c2 fluval. Ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος. Αθορυβο, δυνατο, με δυνατοτητα ρυθμισης ροης, δεν πιανει χωρο μεσα φυσικα, ετοιμες θεσεις υλικων, 5 σταδια φιλτραρισματος νερου, χωρος για βιολογικο, ανθρακας για την αρχη (εβγαλα ανθρακα και το τιγκαρα στο βιολογικο) αργοτερα. Ποιοτητα κατασκευης Α! Το προτεινω ανεπιφυλακτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ψαχνω για ενα μεγαλουτσικο για το 40αρι μου αλλα θελω να εχει αρκετη ροη.

ειχε πεσει στα χερια μ αυτο: http://www.petmax.gr/product/3682/eheim-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-liberty-130ty%CF%80%CE%BF%CF%85-hang-on

το θεωρω πολυ καλο..... μπορεις ν βαλεις αρκετο πραγμα μεσα.... απο υλικα εχει 2 μπλε σφουγγαρια, 1 σφουγγαρι ανθρακα, κ 1 κατα του φωσφορου.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...