Jump to content

Προσπαθεια Απο Βιοτοπικο Δισκων Σε Φυτεμενο...


isildur_13

Recommended Posts

Καλησπερα.. το βιοτοπικο δισκων μου τρεχει εδω και ενα χρονο...αλλα νιωθω την αναγκη να "δω" κατι αλλο μαζι με τα δισκακια μου...οποτε λεω να τα πρασινισω λιγακι...! Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο με ενα φωτιστικο glo απο πανω οπου λειτουργω προς το παρον μια λαμπιτσα μονο...για τις αναγκες του βιοτοπικου προφανως...

1.Καλυπτουν 2 λαμπες τις αναγκες για απλα και μετρια φυτακια? τι ειδους...για να μην εχω οπως στο παρελθον κιτρινα φυτα με τον καιρο...

2.Τι αλλο πιθανο εξοπλισμο χρειαζομαι? CO2 ισως? Συντηρηση-Λιπασματα?

Ευχαριστω εκ των προτερων...:)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες απλα μετρια φυτακια; Εχεις καποια υποψην; Οι λαμπες τι ισχυος ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Δωσε λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο σου.

Ποσα λιτρα ειναι,τι υψος εχει,οι λαμπες ποσα βατ και κελβιν ειναι,ποσο καιρο τρεχει,τι βυθο εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες λογω του οτι ειναι καιρο πανω στο φωτιστικο εχουν "χασει" τις ενδειξεις τους...αλλα ηταν αυτες που φορουσε το glo εξαρχης...2 επι 24 watt...Τωρα φανταζομαι θα τις αλλαξω γτ η μια ειναι ακτινικη μπλε και δεν ειναι σε λειτουργια...

Το ενυδρειο ειναι 270 λιτρα...εχω υψος στα 60 εκατοστα (συν αλλα 10 μεχρι το φωτιστικο...και ο βυθος ειναι ασπρη ουδετερη χαλαζιακη αμμο!

Απο φυτα δεν εχω υποψην μου τπτ καθως θελω να μαθω μεχρι τι με "παιρνει" με το φωτισμο...καθως και αν χρειαζομαι περαιτερω εξοπλισμο...! Κατι εχινοδορους που εβαλα δε μου κρατησαν...και λογικο....με μια λαμπα 24 watt....εχω μονο μια Vallisneria...! Τρεχει ενα χρονο...με σταθερη θερμοκρασια τους 30 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Με 0,35-0,40 watt περιπου ανα λίτρο θα πας σε Πόλυ εύκολα φυτά που δεν χρειάζονται και co2 ....την μπλε την ξεχνάς ......όπως και τους 30 βαθμούς ....με αύτη την θερμοκρασία ελάχιστα ίσως φυτά να αντέχουν

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος με αυτες τις προδιαγραφες δεν μπορεις να βαλεις μετρια φυτα.Εχεις λιγο φωτισμο (την μπλε λαμπα θα πρεπει να την αλλαξεις) και εχεις και μεγαλο υψος που κανει τον φωτισμο σου ακομα λιγοτερο.Εγω θα ελεγα να βαλεις ευκολα φυτα για να εισαι οκ.Οσον αφορα για την θερμοκρασια,οντος ειναι υψηλη για τα φυτα αλλα καποια σκληρα θα αντεξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ισως φταιω εγω στη διατυπωση μου....

Εγω ζητω να φτιαξω τις προδιαγραφες...κ να ριξω λιγο θερμοκρασια,κ να παρω καινουργιες λαμπες και να βαλω co2 κ οτι χρειαστει....! Αυτο θελω να μαθω...το σωστο συνδυασμο σε διπλο φωτιστικο,την υπαρξη co2 λιπασματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

Από εδώ μπορείς να επιλέξεις φυτά που αντέχουν σε θερμοκρασίες δίσκων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28089

Από εκεί και έπειτα, ανάλογα με το πόσο "έυκολα" ή "δύσκολα" φυτά βάλεις θα δεις αν χρειαστεί να βάλεις Co2. Σε ότι αφορά τα λιπάσματα, εφόσον δεν έχουν πρόβλημα οι δίσκοι δεν θα έχεις ούτε εσύ.Στον φωτισμό πάλι έχει να κάνει με το είδος των φυτών

Link to comment
Share on other sites

Με 2χ24 σε 270 λιτρα και με υψος 60 μονο για πολυ ευκολα φυτα πας φιλε μου,ο φωτισμος σου ειναι ελαχιστος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...